Nokia N8 ili N9

ne možete da se odlučite koji tačno model da kupite iz Vašeg užeg izbora?
darkonda
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 840
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2008. 01:12
:: iphone 5s 32gb
Lokacija: Beška

Nokia N8 ili N9

Post od darkonda »

da vam upadnem u temu, i da trazim savet. imam ponudu jako povoljnu, n9 za male pare. sta dobijam sta gubim zamenom n8 za n9?
neki moj zakljucak je da necu mnogo izgubiti. koristim dosta net, kameru tu i tamo. privlace me ram i procesor kod n9. sto se tice manjka aplikacija kod n9, ja na n8 koristim operu, nimbuzz, vremensku prognozu, i jos po neki osnovni program poput fb-a twitera i youtuba. vidim da ti sve ima na n9 tako da ne znam sta bih mogao da izgubim.

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Nokia N8

Post od janka_88 »

darkonda, vrijedi izvršiti zamijenu. Ja sam se isto tako dvoumio najviše zbog kamere da li se vrijedi mijenjati za Galaxy S3 i bez obzira što sam ljubitelj nokie i symbiana nisam se ni sekunde pokajao. Tako da sam siguran da će i tebi promijena sjesti, pogotovo što je to nešto novo za tebe što se sistema tiče. Aplikacija ima sasvim dovoljno da zadovolji svačije potrebe, možda nema 10 različitih za jednu svrhu ali ima bar jedna ali vrijedna. ;) Kamera je na N9 isto tako sasvim pristojna i upotrebljiva. Vjerovatno neće u slabijim uslovima osvjetljenja biti na nivou N8 ali nešto se i mora žrtvovat ali zato dobijaš drugačiji i napredniji sistem, veći ekran, jači procesor i više RAM... :)

jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

Re: Nokia N8 ili N9

Post od jedanbata »

poštovani iskusni korisnici u praksi ova dva modela, uporedite mi N9 po sledećim osobinama N8-ice:

1.baterija dugo drži (za pojmove smart telefona)
2. iako je "mrtav OS" , postojeće aplikacije pružaju sve što treba
3.sistem je brz i stabilan, internet je pun korisnih tweak-ova
4.hdmi port omogućava povezivanje sa tv-om
5.kvalitet zvuka odličan za slušanje muzike

dakle, kakva je N9 po ovim gore stavkama u odnosu na N8 ?
za stavke 2 i 3 mi se čini da važi isto, za 1, 4, i 5 mi treba vaša procena.

(od drugih stvari za sada znam da je na N9 bolji ekran (true black), da mora da se tvikuje da bi radilo rotiranje ekrana, da ima slabiju kameru (nije mi važno), da nema hdmi port, da treba micro-SIM kartica, i da je izvlačenje baterije stvarno pipavija operacija dok je na N8 ipak prosto )

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Re: Nokia N8 ili N9

Post od Zligor »

Imam N9, evo sta mogu da kazem:
1. baterija 2 dana, cesto sam online, notifikacije, mail i ostalo, zbog toga i slabo pricam, oko 10 min dnevno, mozda se brze isprazni kad se vise prica.
2. ima par aplikacija, naravno ne moze da se uporedi sa androidom
3. izuzetno stabilan sistem, n9 kao stvoren za surf
4. moguce je povezati n9 sa tv-om uz pomoc http://dx.com/p/nokia-ca-75u-tv-out-vid ... 40cm-31498
5. odlican zvuk

rotacija ekrana funkcionise uvek, tweak je potreban da se home screen rotira sto po default-u nije moguce. promena baterije samo u servisu

jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

Re: Nokia N8 ili N9

Post od jedanbata »

hvala druže!

-u vezi postojećih aplikacija, da li si osetio da ti fali neka vrsta softvera ?

-da li je N9 dobra za gps ?

ima li bilo šta što bi kao korisnik N9 istakao kao nedostatak ? nešto zbog čega bi čak rekao nekome da ga ne uzima ?

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Re: Nokia N8 ili N9

Post od Zligor »

Dobro je sto n9 ima fb, twitter i skype integrisan u sistem, i to mi pokriva potrebe za komunikacijom.
Ako hoces da koristis viber, whatsapp, instagram, pinterest zaobidji n9. (mislim na zvanicne aplikacije, nesto je moguce ubaciti uz tweak)
Gps samo pokaze koliko brzo ides, mozda omoguce update here mapa za n9 ali sumnjam

To su nedostaci, ako mozes bez toga pogledaj n9 malo bolje u nekoj radnji i pitaj sta te jos zanima.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Nokia N8 ili N9

Post od Vlada Zem »

Taj "hitlerovski" odnos Nokia maps prema Srbiji je.... nemam reci...
Po meni je to glavni nedostatak N9, ostali nedostaci su nebitni, s obzirom kako je dobar sam telefon i OS.
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Nokia N8 ili N9

Post od miodrage »

Vlada Zem, pa nove mape sa Srbijom su odlicne, a to sto nema za stare Nokije, to je vec drugo, gotovo sa svime osim sa WP, i to na ovaj nacin suptilno najavljuju, ako bude neki update jos bude, i adios.
BTW, ako neste znali, postoje glasine o Lumiama 520 i 720, videcemo sta ce od svega da bude. Spekulise se o pristupacnim cenama, a opet solidnim performansama.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Nokia N8 ili N9

Post od Vlada Zem »

Nije bas tako, stara je to prica.... Tipa "gde je zvanicno Nokia tu je i free nav" kako glasi reklama.
A sve imaju, samo "port" na symb ili maemo...
I dosta sa tom promocijom WP :)
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

Re: Nokia N8 ili N9

Post od jedanbata »

ja sam se nedavno ovde dosta raspitivao o N8 , i ljudi su mi napisali da je gps na N8 dobar jer koristi program garmin koji je firma za sebe, i logično kada se garmin apdejtuje sa novim mapama, eto novih mapa i na N8.

nije valjda da ne može na N9 da se koristi taj garmin, ili neki drugi gps softver ?!

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Re: Nokia N8 ili N9

Post od Zligor »

Garmin nije izbacio verziju za n9, mada ne treba isti da se krivi, krivi su ovi slepci iz nokije, kad vec imaju drive i mape, razumem da furaju lumie ali se n9 i dalje prodaje po paprenoj ceni, i to (sto bih naglasio :lol: ) zvanicno u nasoj zemlji.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Nokia N8 ili N9

Post od Vlada Zem »

Zligor, izgleda da samo retki ljudi razumeju ''Nokia mape'' problem.
Detaljne mape postoje, ali jednostavno nece da ih ''portuju''.
sent from my N9
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

Re: Nokia N8 ili N9

Post od jedanbata »

po ovome što je napisano u ovoj temi ja onda izvodim zaključak da je N8 upotrebljiviji model od N9 ?
jer ako su jednako upotrebljivi modeli po svemu ostalom osim po gps-u , to je ipak velika prednost za N8.

a sada mi ovako pospanom pada na pamet i to što je N8
sa mini-sim karticom pa ne bih morao da menjam za mikro-sim,
lakše je menjanje baterije,
ima hdmi,
ima moćnije kućište,
ovde na forumu su mi potvrdili da je dobro "pokrivena" sa aplikacijama,
jesam li nešto zaboravio ? ...

a prednosti N9 su (šta mi pada na pamet)
lepši i bolji ekran
varijanta sa belim kućištem izgleda super (subjektivno)
...dodajte nešto

laku noć

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Nokia N8 ili N9

Post od znemanja »

jedanbata, N9 je jedini telefon sa MeeGo operativnim sistemom, samim time ima dalako manje aplikacija u odnosu na symbina Belle OS koji je instaliran na N8, ako se dvoumiš između N8 i N9, N8 je daleko kompletniji telefon.Činjenca je da je Nokia napustila symbina, ali i dalje postoje stotne hiljada aplikacija koje pokrivaju sve što može da zatreba prosečnom korisniku.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Nokia N8 ili N9

Post od Vlada Zem »

N9 treba probati bar na par dana, ili ti se svidi ili ne.
Kartica moze da se isece i jos ti ostane taj ulozak ako zelis da je koristis u drugom telefonu.
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Odgovori