k700i ili siemens s65???

ne možete da se odlučite koji tačno model da kupite iz Vašeg užeg izbora?
La Dur
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 05. Dec 2004. 01:26

Post od La Dur »

I dalje smatram da 64 mb nije neka velika memorija ako imas kameru tolike rezolucije kao S65. To govorim iz licnog iskustva jer imam Nokiu 6670 sa kamerom od 1 mpx, i vjeruj mi da se slobodna memorija tolikom brzinom prazni da sam vec par puta provjeravao da li je sve u redu.
Za normalan zivot ti mozda ne treba velika memorija, ali odes negdje na provod, na putovanje, na zimovanje, ili iskrsne nesto neocekivano i onda budes duboko zahvalan sto imas fon sa dosta memorije i mozes da napravis dosta kvalitetnih slika.

Inace smatram da od viska memorije ne boli glava. Da sad izadje neki telefon koji ima 1 gb memorije, zasto bih to zamjerao tom telefonu ili proizvodjacu ako se to nece puno odraziti na cijenu? To je za mene samo plus! Malo mi je nelogicno da citam da neko kao zamjerku telefonu vidi to sto telefon ima puno memorije?! 8O Pa u svim mogucim testovima pozdravljaju takve poteze. A kao sto rekoh, sa 1.3 mpx kamerom, vrlo brzo se istopi i tolika memorija. A mozda vlasnik nece praviti samo slike? Sta je sa video zapisima?
Neki kazu da imaju samo tri slike na fonu. Ali ja znam neke koji imaju i po nekoliko stotina slika.
Slicne diskusije su se vodile prije par godina kad su poceli da izlaze telefoni sa imenikom od 500 mesta. I tada su bila pitanja "Kome to treba?", "Ko ce to koristiti?" i sl., a sada ako telefon nema 1000 mjesta to vec stavljaju kao zamjerku.

A mogao bih se kladiti da ce za tri godine standard u telefonima biti najmanje 1 GB i da to nikome nece biti previse.

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Tacno je to batice od viska glava ne boli ali imati 200 slika na mobilnom je malo mnogo za moje standarde( a i mnogih ovde) i niko to nije video kao zamerku nego smo se pitali koji ce djavo tolika memorija kad nema mp3! A da je uticalo to na cenu, uticalo je i to ne malo!
A sto se tice video klipova, meni je bez veze praviti velike klipove jer su video klipovi na telefonima uzasno loseg kvaliteta, manji do 20 sek aj i nekako ali vise je meni glupo!
Cak mi je i na moru 200 slika mnogo!
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Srbin
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Sre, 08. Dec 2004. 21:08
Lokacija: Privremeno odsutan :(
Kontakt:

Post od Srbin »

Cekaj ti zaista mislis da smesni izgovor zakamericu kakve nudi svaki telefon koristis za letovanje i sl? To je pravljeno za mms, i za to se koristi. Ako ti treba za bilo sta vise i mesto za vise od 10 slika, kupis digitalni fotoaparat pa od njega ocekujes nesto.

La Dur
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 05. Dec 2004. 01:26

Post od La Dur »

Kad bi svi tako razmisljali, ne bi ni bilo potrebe za telefonima sa integrisanim kamerama.
Neki mobilni telefoni su vec sada prestigli neke digitalne aparate, a predvidja se da ce do kraja 2005. godine telefoni imati standard od 1 mpx kamere. Samsung je vec sada najavio da ce uskoro napraviti telefon sa optickim zumom, a razvija se i neka nova tehnologija zumiranja koja ce biti ravna kvalitetu optickog zumiranja.
Vec je proizveden i telefon koji ima kameru od 5 mpx!
Prema tome Srbine, nisi u pravu kad kazes "kamerice kakve nudi svaki telefon".
Uostalom, ovdje se raspravlja o S65, a njegova kamera od 1.3 mpx ni slucajno nije "kamerica kakve nudi svaki telefon".
Sto se tice toga da ta kamera sluzi samo za MMS (?!), iz toga mogu da zakljucim jedino da ti nikada nisi napravio ni jednu jedinu sliku sa telefonom sa kamerom od 1 ili 1.3 mpx. Jer te slike cesto znaju biti takvog kvaliteta da mozes biti ponosan na njih i svima ih pokazivati.
Uostalom Srbine, evo ti jedno logicno pitanje - zasto bi strucnjaci razvijali telefone sa sve boljim kamerama sve vece rezolucije ako bi ih ljudi "koristili samo za MMS" i "drzali maximum tri slike u telefonu"?
Ja licno imam skoro tri stotine slika na telefonu, a na racunaru oko 2000 slika koje sam napravio sa telefonom (a napominjem da imam i profi digitalac od 6 mpx ali ko ce to nositi svuda sa sobom).

Inace, kad sam spomenuo video zapise, tu nisam mislio samo na one koje napravis preko telefona vec i na one kvalitetnije koje skines preko GPRS-a, ili koje prebacis sa racunara.

Srbin
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Sre, 08. Dec 2004. 21:08
Lokacija: Privremeno odsutan :(
Kontakt:

Post od Srbin »

Ok, ajde sad pitaj nekog ko zna makar iole nesto o fotografiji za njegovo misljenje o 5mpix. pa cemo da vidimo sta ce ti reci.

La Dur
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 05. Dec 2004. 01:26

Post od La Dur »

Da li ti tako komentarises i na primjer fudbalere u nasoj zemlji pa kazes "Ako ne igras kao Sevcenko ili Zidan, zasto onda uoste igras fudbal?"

Trenutno ne mozemo traziti misljenje profesionalca jer se kod jos nije pojavio taj fon od 5 mpx. A inace, zasto bi bilo nevjerovatno da kamere u telefonima uskoro budu jednake po kvalitetu sa onima u profi digitalnim fotoapartima? Ako su i telefon i profesionalni foto aparat dostigli velicine manje od kutije cigareta, zasto bi bilo nemoguce da se pojavi neki proizvodjac ko ce sve to spojiti u jedan uredjaj a da se pri tom ne izgubi nista od kvaliteta?
Sve je to pitanje vremena kada ce se sve to spojiti u jedan uredjaj.

Srbin
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Sre, 08. Dec 2004. 21:08
Lokacija: Privremeno odsutan :(
Kontakt:

Post od Srbin »

1. Profi digitalci su haselblad digitalci sa klasicnom optikom i digitalnom glavom kostaju nekih 20000 - 30000 eura.
2. Kucni digitalci su ekvivalent iole kvalitetnim "idiot" aparatima
3. Kamerice na telefonima su recimo ekvivalent aparatma koje dobijes uz film za jednokratnu upotrebu ili polarodi aparatima.

Nisam rekao da je nemoguce napraviti kvalitetan spoj, samo sam rekao da taj spoj nepostoji, a da je ovo sto postoji jadno za bilo kakve ozbiljnije potrebe, vec sluzi samo da u trenutku mozes nesto uslikati
Najmanji iole kvalitetan aparat sam je velicine recimo paklice cigareta + objektiv , ima nekih 2-3 mpix i daje solidne slike.
Ovde ljudi paranoisu kako je 6600 veliki telefon, a sta mislis kako bi bilo da na telefon njegovih dimenzija dodas jos 1-2 cm debljine + objektiv isto recimo 1cm?
95% onoga sto se dobije sa megapixel kamericom cisti je prozivod software-a jer na svakoj fotki koju sam video i koju su ovde i na slicnim mestima postavljali vrlo je vidljivo koriscenje tehnika slicnim "auto clean skin" "auto dust removal" "noise removal" i sl. Ko god je minutu jednu pokusavao da odradi nesto u photoshopu zna o cemu pricam i primetice to isto odmah na slikama. Ima dimenzija, ali nema ostirne, nema izrazenih i jasnih ivica i boja.
To ponavljam jeste super za mob, meni je 1.3 ok jer daje dosta vise od vga kamerice, ali koristiti to za bilo sta ozbiljno je jednostavno smesno.
Mozes ti i biciklom ici na more, al je kolima mnogo lakse.

miljex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 313
Pridružio se: Čet, 23. Sep 2004. 09:50
Lokacija: Banja Luka

Post od miljex »

Još nije napravljen telefon da parira digitalcu, čak ni prosječnom recimo olimpus 3.2mpx od nekih 140e, kamera na telefonu je za ljutu nuždu, zezanje kad nemaš digitalac a hoćeš da snimiš, za mms isl.

Srbin
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Sre, 08. Dec 2004. 21:08
Lokacija: Privremeno odsutan :(
Kontakt:

Post od Srbin »

Olimpus od 3.2 megapixela je u ovoj zemlji polu profi masina , pola bilborda radjeno je takvim aparaticima koji se smatraju kucnim traveller varijantama bilo gde preko.. ne moze da parira ni 1.3 mpix digitalcima sa kvalitetnom optikom :)

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Nije bas tako Srbine ima i ovde profi aparata i to dosta! Ja sam pomalo u tom svetu, filma, reklama i znam kakve aparate koriste profesionalci! Ima doduse i takvih koji posao rade i sa tim olympusom ali nemoj gresiti dusu i generalizovati stvar!
Jasno je to ljudi da telefoni ne mogu da pariraju digitalcima, ne znam zasto o tome diskutujete! Ali svakako je korisno da tel ima sto bolju kameru! :wink:
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

miljex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 313
Pridružio se: Čet, 23. Sep 2004. 09:50
Lokacija: Banja Luka

Post od miljex »

To je tačno akki, za telefon je dobro da ima što bolje performanse pa tako i kameru.
Iako je ne koristim, uvjek me interesuje kakva je, možda zatreba :D

La Dur
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 05. Dec 2004. 01:26

Post od La Dur »

Srbine, nisam ni rekao da su kamere na mob. telefonima bolje nego na digitalcima, vec da su neki telefoni prestigli neke digitalce sa svojim kamerama. Barem sam ja tako procitao. Ne zaboravi da postoji mnostvo digitalnih foto aparata koji nemaju opticki zum a kamere su im svega od 0,3 ili 0,7 mpx. I tu je ocajan kvalitet slike.
Ali i dalje sam misljenja da se sa kamerom od 1,3 mpx moze napraviti pristojna slika za kucnu-privatnu kolekciju. Boze, pa necu ici sa tim slikama na takmicenja ili izlozbe. A sto se tice toga da si ti vidio neku losu sliku napravljenu sa tim telefonom, sta to znaci? Pa i sa profi aparatom mozes napraviti losu sliku. Samo ga daj u ruke nekom amateru.
Ali meni se cini da je osnovni problem sto ti Srbine ides iz krajnosti u krajnost. Ti bi sada odmah htjeo da mobilni telefoni prave iste slike kao i profi digitalci od 30.000 eur. Polako. Strpljena malo. Ne zaboravi kako su prije nekoliko godina na isti nacin poredili obicne i digitalne foto aparate. Pa vidis kako se razlika drasticno smanjila. A na BK TV je neki Profesor Fotografije rekao da ce ti klasicni fotoaparati za nekoliko godina otici u istoriju i prepustiti svoje mjesto digitalnim aparatima.

To sto govoris da bi 6600 bila deblja za koji cent, to bi bilo sada ali za koju godinu? Tehnologija napreduje dzinovskim koracima. Pa sjeti se da su prije samo pet godina aktuelni modeli bili 5110, 688, 888, 3888 itd. Dakle, telefoni tri puta deblji i veci od danasnjih. Ko zna sta ce biti za pet godina ..... Eto, da ti je neko 1999. rekao da ce se za pet godina nositi male spravice, manje od kutije cigareta koje ce istovremeno biti Mobilni telefon, FM prijemnik, MP3 plejer, video plejer, foto aparat, video kamera, igraca platforma, da ce moci cak i da cita PDF formate, e-postu, da pakira programe, ....... da li bi mu vjerovao ili bi ga proglasio ludim?

Srbin
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Sre, 08. Dec 2004. 21:08
Lokacija: Privremeno odsutan :(
Kontakt:

Post od Srbin »

Taj ko je rekao da je kamera na mobilnom prestigla bilo koji digitalac pa i najjeftiniji lupio je tesku glupost.
Isto tako aparati koji sadrze sve sto si naveo nisu mnogo manji od kutije cigareta a ako im ubacis optiku svakako biti nece.
Tehnika napreduje, elektronika naporeduje ali je optika ista 100 godina jer je SAVRSENA. To sta je profesor fotografije rekao je njegov licni problem i njegovo lose formulisanje, svakako da ce klasicni fotoaparati otici u istoriju jer je flim i slajd los medij, ali optika ce ostati vecno, a u optici je poenta. Svi digitalni aparati koriste optiku klasicnih imaju samo megapixelni senzor. Taj senzor moze biti i na mobu, ali da bi slika bila iole dobra treba optika, a ona se ne moze umanjiti znacajno.

La Dur
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 05. Dec 2004. 01:26

Post od La Dur »

Srbin - Citat:
" elektronika naporeduje ali je optika ista 100 godina jer je SAVRSENA
... optika ce ostati vecno"

VECNO ????!!!
Nista ne ostaje vecno. Strucnjaci uveliko proucavaju novu materijal koji ce zamijeniti optiku. Ne znam tacan izraz, ali ovako laicki da napisem da je rijec o nekoj vrsti tecnog materijala koji se uz pomoc senzora ili komandi sam zgrusnjava ili razredjuje i na taj nacin cini isto ono sto i optika u foto aparatima.

Srbin
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Sre, 08. Dec 2004. 21:08
Lokacija: Privremeno odsutan :(
Kontakt:

Post od Srbin »

"Necu te voleti vecno, volecu te samo onaj mali deo vecnosti koji zivim"
To sto ce se nesto promeniti kroz 20 godina ne menja stvari. I lcd ekrani su napravljeni pre 20 godina pa jos uvek nisu ni blizu da zaista zamene crt. Iako imaju neki modeli visok kvalitet [apple recimo] cene su neprihvatljive.

Odgovori