Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Evindzer »

i meni MTS-ov 3G "cepa" odlicno, i u Rakovici, gde zivim, i svuda po Beogradu. 8)
koristio sam i VIP, a i dalje koristim i Telenor uz MTS, i nekako sam najzadovoljniji MTS-om.

kad smo vec kod mobilnih i bezicnih aspekata komunikacije, evo jednog teksta koji ce mozda nekom biti interesantan, a informativan je za manje upucene (samo preskociti dosadne matematicke jednacine :D ) : link

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od El Laki »

toda81 napisao:Unapredjuju mrezu u velikim gradovima jer imaju brojniju klijentelu, a selo ih ne interesuje
Telenor ima odličan signal u mom mestu (selu). Postavljali su one antene i pokrili celu opštinu, sva okolna sela. Download ide i do 20mb/s, signal uvek imam, itd. Bez zamerki.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od acamatic »

Eto tebi se laki zapalo da imaš signal. A evo u ovim mojim nema ili je dosta slab, ali iskreno ne mogu da se žalim kada vidim kakav je vip, takav da njihovi korisnici trebaju da imaju satelitski telefon..
Tako da opet nema pravila ali u većini nenaseljenih mesta signal je loš ili i ne postoji..

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od El Laki »

Dobro, ja jesam u Beogradskoj opštini (Obrenovac, pa selo kod Obrenovca) tako da je moguće da je ovde veća pokrivenost nego npr u selima kod Kragujevca ili drugim mestima gde nema tako velikih gradova. To je donekle i razumljivo, prvo će pokriti ove gde imaju više korisnika pa onda postepeno ostale, ali važno je da se radi. Bar za Telenor mogu da kažem.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od acamatic »

Baš tako, sigurno da će tamo gde je veća populacija nego gde je manja. Al opet mogu da potvrdim da VIP na zlatiboru nema signal i da telefon zahteva da se prebaci na roming mrežu, toliko o tome a zlatibor je baš turističko mesto. Ali iskreno na mts i na telenor ne može da se žali kada vidim vip korisnike..

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od El Laki »

Da, slažem se. Npr za vreme poplave, mi iz Telenora (pre svega) ali i MTS smo mogli da uhvatimo nekako signal, a vip ni u snovima. Po celoj opštini, ne samo u mom mestu. Jednostavno slabija pokrivenost, mada postoje i one priče o nižem signalu, i drugim muljanjima sa ETF.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Lobachewsky »

Telenor proširio pokrivenost 3G

Izvor: Tanjug

Beograd -- Telenor je proširio pokrivenost mreže 3G signalom za više od 10 odsto.


Kako je saopštila kompanija, zahvaljujući tome, još veći broj korisnika imaće brzi mobilni internet i moći će da koristi čitav spektar naprednih usluga u Telenorovoj pametnoj mreži u gradskim i ruralnim sredinama.
"Telenor je prvi mobilni operator koji je pustio 3G signal na frekvenciji od 900 MHz. Država je omogućila primenu tehnološke neutralnosti, koja dozvoljava operatorima da koriste najnaprednije tehnologije na bilo kom spektru, a to će za naše korisnike značiti naprednije korisničko iskustvo u pogledu pokrivenosti i dostupnosti usluga visokog kvaliteta”, kazao je Goran Vasić, izvršni direktor korporativnih poslova u Telenoru.
Na više od 100 lokacija koje su ranije imale 2G signal sada je uveden 3G, a pokriveni su i Drvengrad, Vlasinsko jezero, Zaovina, Zlatarsko jezero i mnoge druge lokacije.
Korisnici koji žive u tim oblastima ili su tu samo na proputovanju biće u mogućnosti da koriste veće internet brzine (u redovnim uslovima veće od 1 Mbps), surfuju internetom, koriste društvene mreže i napredne servise.

Korisnici u svakom trenutku mogu da provere mapu pokrivenosti Telenorovim signalom na:
http://www.telenor.rs/sr/O-Telenoru/Mre ... krivenosti
Konacno smo i mi krenuli da koristimo nize frekvencije za bolju 3G pokrivenost van vecih gradova.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Evindzer »

Uuuu, ovo mi se svidja. :)
Dobro ce mi doci jos ovih godinu dana, dok budem Telenorov korisnik. :wink:

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Lobachewsky »

Evo mape pokrivenosti pre i posle ovog poslednjeg prosirenja frekvencijom od 900 Mhz.


Slika


Znacajna povrsina, nema sta. Celi regioni su u pitanju.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Drakenzen »

Koliko mi se cini oko Priboja do Sjenice i oko Leskovca i Vranja se najvise prosirila.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Evindzer »

Pa, to je normalno, to su najzapusteniji delovi Srbije, privredno i u svakom smislu, bio je red da malo porade i na njima..

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Lobachewsky »

Vip nastavlja da unapređuje mrežu širom Srbije
Unapređenje Vip mreže 2015

Ove godine nastavljamo da unapređujemo našu mrežu širom Srbije, što je projekat vredan više od 30 miliona evra.

Od marta do novembra, modernizujemo mrežnu opremu uređajima najnovije generacije na više od 800 lokacija, dok će i mnoga manja mesta dobiti 3G signal. Modernizovana mreža će vam obezbediti veću pokrivenost signalom, na otvorenom i unutar objekata, i bolji kvalitet razgovora, uz brži mobilni internet.

Vipova mrežna oprema spremna je da podrži mrežu 4. generacije (LTE) i ispunjava najviše međunarodne i domaće tehnološke i ekološke standarde.

O rasporedu, trajanju radova i načinima podešavanja telefona korisnici će redovno biti obaveštavani putem Vipovih SMS poruka, preko javnih glasila, veb sajta, Korisničkog servisa i na prodajnim mestima.

Zahvaljujemo se unapred na strpljenju i razumevanju za naše napore da vam ponudimo najbolje korisničko iskustvo na tržištu.
Unapredjivanje Vip mreze tokom 2015. godine mozete uzivo pratiti na ovom linku.


Slika

Slika

Unapređenje Vip mreže 2014

U okviru velikog projekta unapređenja mreže na teritoriji cele Srbije vrednog 23 miliona evra, Vip je tokom 2014. godine modernizovao svoju mrežnu opremu uređajima najnovije generacije na više od 550 lokacija u 21 gradu u Srbiji: Beogradu, Pančevu, Valjevu, Šapcu, Požarevcu, Smederevu, Vranju, Pirotu, Boru, Zaječaru, Leskovcu, Nišu, Jagodini, Ćupriji, Paraćinu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Kruševcu, Kraljevu, Čačku i Užicu. Modernizovana mreža Vam obezbeđuje veću pokrivenost signalom, na otvorenom i unutar objekata, i bolji kvalitet razgovora.

Dodatno, postavljeno je više od 320 novih 2G i 3G baznih stanica duž glavnih saobraćajnica i u manjim mestima pa je korisničko iskustvo unapređeno, uz brži internet na mobilnim uređajima. Naša mrežna oprema spremna je da podrži mrežu 4. generacije (LTE) i ispunjava najviše međunarodne i domaće tehnološke i ekološke standarde.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Lobachewsky »

Slika

Slika

Slika

Zvanicni podaci sa Ratelovog sajta, zakljucno sa 2014. godinom. Ja sam ih samo konvertovao u grafikone ;)

(!) Na grafikonu koji prikazuje Broj baznih stanica mozemo primetiti neke nepravilnosti, ali sustina se vidi - posebno je u poslednje 3 godine situacija jasna - razvoj tece linearno, niko ne zaostaje po tom pitanju, samo su neki imali bolje startne pozicije.


1. Na prvom grafikonu se vidi kako je teklo pokrivanje teritorije od 2008. godine do danas prikazano kroz procente, a takodje uporedo se moze videti kako je pokrivenost teritorije uticala na pokrivenost stanovnistva.

2. Drugi grafikon detaljno prikazuje procenat pokrivenosti stanovnistva 3G signalom, kao i kojim tempom se 3G signal sirio međ stanovnistvom, pocev od 2008. godine pa sve do danas.


Na grafikonima se mogu primetiti tri interesantne stvari:

>>> Prva je da se Vip priblizio Telenoru po pokrivenosti stanovnistva, medjutim imajte u vidu da su ovi statisticki podaci iz 2014. godine, dakle pre poslednjeg velikog Telenorovog prosirenja frekvencijom od 900 Mhz pocetkom ove godine. Tako da je sigurno situacija mnogo bolja po Telenor nego sto to grafik sa podacima iz 2014. godine pokazuje.

>>> Druga zanimljiva stvar je da je MTS svojim 3G signalom pokrio 97% stanovnistva! U prevodu, MTS danas ima vecu pokrivenost 3G signalom nego sto je Telenor imao 2010. godine sa GSM! Bar tako kaze RATEL.

>>> Ako uzmemo u obzir linearno povecanje broja baznih stanica iz poslednjeg grafika, mozemo slobodno ocekivati da do 2018. godine, bez nekog preteranog napora, sva tri operatera pokriju srbiju 3G signalom do nivoa GSM-a. S druge strane, to je vec 2018-ta, i vreme je da se tako nesto desi. Do tada ce nam to biti normalno, valjda.

Ali tu se razvoj mreze ne zavrsava, 4G ce odluciti koji je operator glavni. :) Ovaj put su svi poceli u isto vreme, nema vise izgovora.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Drakenzen »

Meni je iskreno najbolji pokazatelj pokrivenost teritorije sa 3G signalom. Po ovome se moze videti da mts misli i na korisnike koji ne zive u mestima gde je velika gustina naseljenosti

zet
Novajlija
Novajlija
Postovi: 18
Pridružio se: Čet, 15. Avg 2013. 20:07
:: so

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od zet »

http://stepa.rs/vesti/2015/02/13/protes ... ve-antene/
Deo Voždovca ima loš signal zbog ograničenog kapaciteta baznih stanica u okolini i velike količine korisnika u ovom naselju.

danil80
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 205
Pridružio se: Pon, 15. Sep 2014. 17:30
Lokacija: Belgrade, Serbia
Kontakt:

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od danil80 »

Какви кретени уместо да славе што ће имати бољи сигнал они протестују.. Куда иде овај свет..

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od miodrage »

Idioti, sta drugo reci. U 2 navra sam se cak i pokacio sa nekim konsilukom koji su hteli da sprece da se stavi WiFi antena na zgradu, od nekog od lokalnih providera. Kao to zraci... Muka mi je od neobrazovanih majmuna u ovoj zemlji...
Lenovo MIIX2 64GB
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Lobachewsky »

Od kad imam dual sim telefon, svakodnevno uporedjujem kvalitet Vipove i Telenorove mreze (u svakom trenutku gde god se nalazio mogu da vidim kakva je situacija) i mora da kazem da sam apsolutno iznenadjen!
Vip je zapravo mnogo bolji nego sto sam mislio (i sto sam se naslusao po internetu), dok me je telenor iskreno razocarao!


Da ne bude zabune, oba operatera rade kako sam ocekivao kada signala ima. Medjutim, u 90% slucajeva Vip ima bolji signal (vise crtica) nego Telenor, dok mi se nedopustivo cesto desavalo da Telenorov signal padne na EDGE, pa sam morao da koristim Vip, koji je naravno bio pun H+
Zato sam i krenuo da poredim te dve mreze. Jer je telenor na previse (neocekivanih) mesta imao ocajan signal (sto se direktno odrazilo na performanse mreze), da bi na istim tim mestima Vip radio kao sat! A ja uzeo telenor zbog interneta kao.

Ispade da je telenor ostao na istom nivou na kom sam ga ostavio 2010. A oni koji kukaju na vip, recicu im samo da provere da li percepciju o nekom operateru imaju iz licnog iskustva ili sa reklama i "opsteg narodnog utiska".

Naravno, pricam o lokacijama gde oba operatera "na papiru" imaju 3G. Proverio sam ovo licno u par gradova u kojima sam bio tokom leta (istocna srbija), a situacija nije nista bolja ni u Beogradu.

Mozda cak predjem i na mts, hebes ti ovo kada mora da trosim smartove pored 5GB telenorovog interneta.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

danil80
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 205
Pridružio se: Pon, 15. Sep 2014. 17:30
Lokacija: Belgrade, Serbia
Kontakt:

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od danil80 »

На све ово додај да ВИП рента предајне везе од мтс-а и добијаш крајњи резултат ко има најбољу покривеност.. Само теби та картица фали :) Узми макар припејд па фурај пар дана чисто теста ради..

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Kojom brzinom nasi operateri unapredjuju i sire mrezu?

Post od Lobachewsky »

danil80, pa to bas razmisljam da uradim, da umesto telenora na par dana ubacim mts prepaid. Samo da mi krene novi obracunski period na Vipu.

Telenor pro'po. :D
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Odgovori