4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od iLuka »

Samo da dodam:" A uskoro kreće i 4G mreža. 2G kod Telenora i 2G kod Telekoma"! Hahah :lol:

_Dario_
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 264
Pridružio se: Pet, 20. Feb 2015. 21:19
:: nemam u nabavci
:: samsung galaxy tab 3

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od _Dario_ »

Lobachewsky, nisam ni rekao da zavisi od 3g nego je nerealno uvoditi 4g kad neko nema ni 3g. A I vecina ljudi nema 4g telefon (bar one koje ja znam)

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Drakenzen »

iLuka napisao:Samo da dodam:" A uskoro kreće i 4G mreža. 2G kod Telenora i 2G kod Telekoma"! Hahah [emoji38]
Hahahaha, tako ce nam i biti! [emoji38]

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od tomas.hokenberi »

_Dario_, gresis. U ovom trenutku je nerealno i neispaltivo dalje ulaganje u 3G na racun 4G. Trenutno vecina nema 4G telefone ali operateri moraju da misle unapred. Moze se ocekivati da ce za 12-24 meseci i vecina low-end smart telefona podrzavati LTE (4G).
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Kopte3 Again
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 165
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 23:33
:: Lumia 1020
Lokacija: bgd

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Kopte3 Again »

Slika
Vip i zvanicno prvi pustio 4G mrezu. Kao sto se i ocekivalo ovo je vise potez marketinga nego bilo cega drugog. Trenutno su pokriveni samo Pancevo i Novi Beograd. Bukvalno su mogli da stave jednu baznu stanicu i da sazovu konferenciju za stampu. Po njihovim tvrdnjama pokrice pola Beograda u naredna dva meseca. Prilicno sam siguran da nece uspeti da pokriju 50% teritorije u predvidjenom roku.

Za sve zainteresovane potrebna vam je nova SIM kartica. Vip ce vrsiti zamenu besplatno.
I'd explain it to you, but your brain would explode.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od toda81 »

Cisto da moze da se kaze da su prvi u necemu
Note IV N9100 dual

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

Kopte3 Again napisao:Kao sto se i ocekivalo ovo je vise potez marketinga nego bilo cega drugog. Trenutno su pokriveni samo Pancevo i Novi Beograd. Bukvalno su mogli da stave jednu baznu stanicu i da sazovu konferenciju za stampu. Po njihovim tvrdnjama pokrice pola Beograda u naredna dva meseca. Prilicno sam siguran da nece uspeti da pokriju 50% teritorije u predvidjenom roku.
Rano je pricati o tome, s obzirom da se prvobitno ocekivalo da ce se uopste krenuti sa LTE mrezom tek sredinom maja.
Ovo jeste bilo vise marketinski, ko ce prvi pustiti LTE mrezu u rad (cini mi se da je Vip prvi pustio i HSPA mrezu svojevremeno), medjutim za 6 meseci moze svasta da se desi jer mislim da su ovaj put svi zagrizli - i operateri i drzava posto mnogo kasnimo.

Licno, ja cu sumirati utiske kada se na jesen izdaju licence za 800 Mhz i kada budem procitao uslove licence za tu frekvenciju. ;)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Kopte3 Again
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 165
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 23:33
:: Lumia 1020
Lokacija: bgd

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Kopte3 Again »

Lobachewsky, ta prica za sredinu maja ne odgovara uslovima dobijanja licence jer 2 meseca isticu u aprilu. Uostalom svi su godinama pricali kako samo cekaju drzavu da bi pustili u rad 4G. Videcemo uskoro koliki deo teritorije ce u startu pokriti preostali dvojac. Ja se iskreno nadam da povrsina nece biti ovoliko mizerna.

Nisam siguran koliko ce se 800MHz koristiti u gradovima, eventualno kao ispomoc za odredjene oblasti gde je stanje terena takvo da 1800MHz ne moze u potpunosti da pokrije.

EDIT:
Mreža četvrte generacije omogućava veoma brz prenos podataka i multimedijalnog sadržaja preko mobilnih uređaja kao i gotovo trenutan odziv mreže i učitavanje online sadržaja. U teoriji, maksimalne brzine idu i do 150 Mbps, a Vipovi korisnici će u proseku moći da koriste brzine preuzimanja sadržaja između 40 i 60 Mbps.

Za kraj, predstavnici Vipa izjavili su da će građani Pančeva i Beograda već od 1. aprila moći da uživaju u novitetima koje 4G LTE donosi. Tokom 2015. i 2016. godine i sama infrastruktura će se širiti, pokrivajući sve veći deo Srbije.
Vise na http://www.netokracija.rs/vip-mobile-4g-94485
I'd explain it to you, but your brain would explode.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

Kopte3 Again, i sam si napisao prosli put tacno, ne znam odakle ti sada ovo :roll:
Kopte3 Again napisao:Koliko sam ja razumeo jos uvek nisu izdate dozvole za frekvencijske opsege. Cekaju se uplate u narednih desetak dana pa ce se one nakon toga izdavati. To ce verovatno biti gotovo sredinom marta jer je direktor RATEL dao izjavu da se sredinom maja ocekuje pocetak komercijalnih usluga (tada bi isteklo onih 60 dana po pravilniku). Neka me neko ispravi ako gresim.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od acamatic »

Jel je ovo stvarno doslo ili je neka fora?
http://www.benchmark.rs/vesti/telenorov ... rezu-56108

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Azimuth »

Stvarno ;)
Inace, Telenor i mts ne naplacuju zamenu sim kartica. Zamena je obavezna ukoliko zelite da koristite LTE.
E sad ono zanimljivo, Telenor nece naplacivati samu pretplatu za LTE do kraja godine, ali od januara hoce. Ostaje potanje da li ce i koliko mts naplatiti, i sta ce biti sa 3G pretplatom.
Za vip nemam nikakvih informacija.
Sto se mts-a tice, malopre sam bio u poslovnici pa sam pitao za LTE. Nemaju nikakve zvanicne informacije, ali neformalno kazu da ocekuju u najskorije vreme da ce biti pusteno uz vecu startnu pokrivenost nego sto ima Telenor.

Let the games begin 8)

bandiof
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 290
Pridružio se: Pon, 25. Nov 2013. 23:13
:: Htc One m9
:: Nokia Lumia 920

Re: Telenor novosti

Post od bandiof »


acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od acamatic »

Azimuth, jel ta pretplata što će se plaćati od januara jel to uz kupljen neki fon kao kod mts-a što se radi sada za 3g. Ili je pak to za celu novu uslugu LTE, što znači ako hoćeš 4G moraćeš da plaćaš uz mesečni paket i dodatnu uslugu za 4g?
Ja samo znam(mislim) da ćemo mi korisnici iz mts imati sigurno tako neku dodatnu tarifu da plaćamo za 4g..

bandiof
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 290
Pridružio se: Pon, 25. Nov 2013. 23:13
:: Htc One m9
:: Nokia Lumia 920

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od bandiof »

http://www.tech-lifestyle.com/vesti/u-t ... g-kartice/

ovde pise da nece naplacivati sim kartice, inace bio sam malo pre u tempu i svratio do njihovog standa da zamenim, al kazu da jos nisu upuceni u celu pricu...hmmm :blinky:

_Dario_
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 264
Pridružio se: Pet, 20. Feb 2015. 21:19
:: nemam u nabavci
:: samsung galaxy tab 3

Re: Telenor novosti

Post od _Dario_ »

Pusten 4g u telenoru ili sta je ovo? Koliko vidim imma 4g :D

kvaka33
Expert
Expert
Postovi: 2349
Pridružio se: Sub, 11. Sep 2010. 19:34
:: Samsung S6 Edge Plus
Lokacija: Beograd

Re: Telenor novosti

Post od kvaka33 »

Ako imas karticu za 4g mozes da vidis ,ako nemas trci i menjaj,sa ovom starom ne mozes videti 4g mrezu
Ono sto WP nema,znaci da ti i ne treba

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Azimuth »

acamatic, koliko sam razumeo pa zelim od starta da se ogradim, onima koji vec imaju telefone koji podrzavaju LTE nece automatski naplacivati nego tek ukoliko zele da koriste tu uslugu. Ovim drugima, po kupljenom telefonu ce automatski naplatiti, isto kao sto je mts radio do sada.

bandiof, idi u poslovnicu, valjda su danas krenuli da menjaju kartice pa verovatno da do standova nisu jos stigle :wink:

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Telenor novosti

Post od El Laki »

Ja imam samo u podešavanjima za mrežu ono auto lte, ali mi de u status baru ništa nije menjalo po pitanju ikonice za signal itd. Ne znam kako se to vidi lte? Ja sam karticu uzeo pre par meseci...

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Telenor novosti

Post od Azimuth »

Moras po novu karticu pa ces tek onda videti. I trazi karticu zbog lte-a, inace ce ti dati opet tu istu staru.

zoreli
Moderator
Moderator
Postovi: 5253
Pridružio se: Sub, 28. Feb 2004. 01:38
:: Galaxy S21 Plus
Lokacija: Шид - Србија

Re: Telenor novosti

Post od zoreli »

Компанија „Теленор“ пустила је 4Г сигнал, који у овом тренутку покрива делове Београда, центар Суботице, Копаоник и Златибор, а планира се покривање и Ниша и Новог Сада.

http://www.rts.rs/page/magazine/ci.html
16 godina na forumu MOBILNISVET

Odgovori