Uskoro moguc raskid ugovora bez placanja preostalih racuna?

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Uskoro moguc raskid ugovora bez placanja preostalih racuna?

Post od sugarcoated_ass »

Je l' ovo legit?
TELENORU i VIPU zabranjeno naplaćivanje kazni za raskid ugovora!

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Koji je vaš operater?

Post od PetarI »

Pa to bi bilo super.Ako tako može pravac jedan od ta 2 operatera i raskidamo,pogotovu što sam im se žalio da zbog loše pokrivenosti 10 dana mesečno nemogu koristiti tu mrežu... :D

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Koji je vaš operater?

Post od znemanja »

Ova odluka nadležnog Ministarstva uopšte ne izgleda logična, a otvara vrata brojnim zloupotrebama. Ako ova odluka stupi na snagu, to bi značilo da korisnik može da zaključi ugovor na bilo koji paket, kupi telefon za jedan dinar i posle mesec dan raskine ugovor bez obaveze da plati penale za preostale meseca trajanja ugovora. Na taj način dobije uređaj skoro besplatno.

Odluka bi donekle bila logična ako bi se odnosila na ugovore koji su sklopljeni bez kupovine uređaja. No, ako bi se odluka odnosila i na ugovore koji su sklopljeni uz kupovinu uređaja, onda bi operater, u slučaju raskida ugovora od strane korisnika, moga da zahteva povraćaj uređaja ili isplatu maloprodajne cene uređaja.

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Koji je vaš operater?

Post od miodrage »

Po meni ovo je budalastina. Pa idem odmah po iPhone X za cenu od 4-5000 din.
Nego, ajko mi je zanimljivo da mt:s nije stavljen u ovaj kos… sta to treba da znaci?
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Koji je vaš operater?

Post od PetarI »

Pa verovatno će se desiti da taj neko,kao pre par godina kod Vip-a,da taj neko kad raskine,dobije zabranu na takodje par godina da pravi bilo kakav ugovor kod tog operatera.Dok se stvari ne "slegnu".Da će biti zloupotreba,to je sigurno,ali ne baš kako su kolege napisale.Naći će oni već način da te vežu...

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Koji je vaš operater?

Post od vla-do »

Obzirom da je izvor informer, vest je kao i izvor, glupa.

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Koji je vaš operater?

Post od PetarI »

Pa verovatno će se desiti da taj neko,kao pre par godina kod Vip-a,da taj neko kad raskine,dobije zabranu na takodje par godina da pravi bilo kakav ugovor kod tog operatera.Dok se stvari ne "slegnu".Da će biti zloupotreba,to je sigurno,ali ne baš kako su kolege napisale.Naći će oni već način da te vežu...

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Koji je vaš operater?

Post od znemanja »

miodrage napisao:Nego, ajko mi je zanimljivo da mt:s nije stavljen u ovaj kos… sta to treba da znaci?
Isto sam pomislio. Ako ovakva odluka stupi na snagu, zasto je mts izuzet od iste, zasto za njih ne važe ista pravila....

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji je vaš operater?

Post od sugarcoated_ass »

Da, bilo je kada su podizali onda cene da ako imaš telefon na rate jedino moraš njega da isplatiš, dok u suprotnom raskidaš bez ikakvih obaveza. Kvaka je bila da si imao 18 meseci zabrane. Međutim nekima su, kao mojoj kevi npr, da potpišu novi ugovor posle godinu dana uz popust.

znemanja, meni malo smrdi na marketinško pljuckanje po konkurenciji preko novina.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Poslednja izmena od sugarcoated_ass u Pet, 06. Jul 2018. 20:38, izmenjeno 1 put ukupno.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Koji je vaš operater?

Post od Evindzer »

Sumnjam da je tačna vest. Svakako, saznaćemo za par dana.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Koji je vaš operater?

Post od znemanja »

Ali i da postoji zabrana, ona se odnosi samo na tog operatera. Ako odluka bude pravno valjana, odem npr. u Telenor, zaključim ugovor na 2 godine, kupim telefon za dinar i posle mesec dana raskinem isti bez penala. U navedenom primeru zabrana da ne mogu da zaključim novi ugovor kod Telenora u određenom vremenskom periodu me uopšte ne dotiče jer sam od početka imao nameru da isti raskinem jer me ne interesuje bilo kakav ugovor sa Telenorom.

Sent from my Samsung Galaxy S9 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Koji je vaš operater?

Post od Evindzer »

Upravo tako. Zato sumnjam da je informacija tačna , ili bar nije potpuna, jer su možda izostavili neku klauzulu koja ide sitnim slovima na dnu stranice. :)
U protivnom, svako će uzeti po telefon ili dva za minimalnu cenu i preći u MTS, koji gore nije pominjan.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Koji je vaš operater?

Post od Fox »

Kolege, ova vest oko raskidanja ugovora deluje pomalo neverovatno, ali cenim da se tu misli SAMO za ugovore koji su potpisani na XY meseci bez uzimanja bilo kog uredjaja uz isti. Gotovo da sam siguran da se bas o ovim slucajevima radi, na pr. - 50% umanjena pretplata bez uredjaja (mts); 25% umanjena pretplata bez uredjaja (VIP), itd.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Koji je vaš operater?

Post od Evindzer »

Videćemo. Ko prvi sazna proverenu informaciju, neka javi.

PetarI
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1000
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 15:41

Re: Koji je vaš operater?

Post od PetarI »

Ovako,danas sam malo razgovarao sa "insajderom" zaposlenim u Vip-u(inače brat mog kolege sa posla).Nešto se definitivno dogadja,vesti o "novinama" su stigle.Kako će biti sigurno,zasada se nezna,da li će biti moguće klasično napuštanje ili napuštanje ugovora,ono u Vip-u 24 meseca+10 meseci koliko možeš ranije(toga nema ja mislim nigde).Što će reći da smanje te extra mesece.Uglavnom neće biti više telefona za dinar,moguće da se i tarife promene(čitaj poskupe),znači naći će načina da budeš vezan makar toliko koliko košta otplata uredjaja.Naravno da će biti zabrane novih ugovora-penali,tako da ćeš se vrlo brzo morati odabrati jednog operatera koji ti najviše odgovara.Za Telenor neznam,a da su ljuti što je mts izostavljen(ni to se skroz nezna) ljuti su.

staff
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 684
Pridružio se: Sre, 13. Mar 2013. 18:14
:: RN3 Pro

Re: Koji je vaš operater?

Post od staff »

miodrage napisao:Po meni ovo je budalastina. Pa idem odmah po iPhone X za cenu od 4-5000 din.
Nego, ajko mi je zanimljivo da mt:s nije stavljen u ovaj kos… sta to treba da znaci?
U tom slucaju bi verovatno morao da vratis telefon. Komplikovanije je kada telefon ne uzmes za 1 dinar. Onda sigurno oni tebi nazad novac za telefon a ti njima telefon.

Zadrzavanje telefona tek tako sigurno nije opcija jer kod raskida ugovora pravilo je da svaka strana vraca ono sto je ugovorom dobila.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Koji je vaš operater?

Post od Evindzer »

^ Vrlo je moguće da si u pravu - ali, kako onda da ponovo prodaju te vraćene telefone, pošto su korišćeni, odnosno polovni?

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Koji je vaš operater?

Post od Fox »

Kao sto rekoh na prethodnoj strani, mislim da ce ova "novina" prvenstveno vaziti za ugovore gde nije uzet uredjaj uz iste.
A ukoliko su pod ovu novinu dodaju i ugovori gde je uzet uredjaj, cenim da ce uslediti razdvajanje ugovora pretplate i uredjaja (ne bukvalno razdvajanje vec nekim aneksima) i da ce korisnik moci da raskine ugovor za paket ali ce mu i dalje ostati otplata rata za uredjaj. Cak i ova kombinacija gura operatore u neki vid "gubitka", ali videcemo vec kako ce to f-sati.
Evindzer, mislim da operatori nemaju preteranu zelju da im se vracaju korisceni telefoni i da se posle zezaju sa njima (kapiram da bi mozda par komada uzeli za zamenske uredjaje).
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

staff
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 684
Pridružio se: Sre, 13. Mar 2013. 18:14
:: RN3 Pro

Re: Koji je vaš operater?

Post od staff »

Evindzer napisao:^ Vrlo je moguće da si u pravu - ali, kako onda da ponovo prodaju te vraćene telefone, pošto su korišćeni, odnosno polovni?
Isto kao i u prodavnicama tipa winwin, tehnomanija... kada kupe telefon preko neta, koriste nedelju dana i posle vrate. Taj broj ljudi je mnogo manji u odnosu na one koji nece raskidati ugovor.

Ni tebi kao korisniku ne odgovara da placas pun iznos pretplate samo da bi koristio telefon dva tri meseca plus za vecinu telefona treba da se doplati tako da nece biti previse zloupotreba.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji je vaš operater?

Post od гари »

Ja kapiram da bi u tom slučaju telefon ostao prodat za 1 dinar, i da bi sve ukupne cene ostale iste, ali da bi formalno na papiru bilo da se telefon isplaćuje na rate. Ostala bi jednostavna formula za reklamiranje, ali bi se na papir stavljali brojevi koji bi se računali po drugačijoj formuli.

Konkretno, ovako nešto na primer:

[puna cena telefona]/24 + [visina pretplate sa popustom zbog skupljeg telefona]

Dakle, na papiru bi ti skup telefon smanjivao pretplatu umesto da ti visoka pretplata smanji cenu telefona. Raskineš ugovor, OK, niko nije na gubitku pošto im i dalje duguješ novac za telefon.

I ovako nešto mi se čini da je pošteno. Daleko poštenije od ovoga što imamo danas. No da vidimo već kako će oni to izvesti...

Odgovori