Dekodiranje ?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima

Da li vas je u kupovini mobilnog u inostranstvu spechila pricha da mora da se "dekodira za domace trzishte" ?

Glasanje se završava Čet, 27. Okt 2005. 11:25

DA, nisam kupio mobilni (nisu mi doneli mobilni)
1
13%
DA, ali sam odluchio da rizikujem (kupio sam mobilni)
1
13%
NE, zvuchalo mi je glupo
2
25%
NE, "znao sam za jadac"
4
50%
 
Ukupno glasova: 8

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Ne znam brate ja ti kazem kako se oni predstavljaju, slikacu 5-6 bilborda i okachiti slike ako nista drugo... :D A ne bi trebali bar ovi u inostranstvu da lazu, i ako nisu ovlasceni... Hm nista ovlasceno :D sto su onda cijene u svakoj zemlji u tom shopu iste, kao i izgled prodavnice, i bukvalno sve je isto. :D

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Goranče, brkaš malo zemlje sa uređenim tržištima i zakonima koji se primenjuju sa ovim našim jadom i haosom... Znam gomilu firmi u raznim branšama koje uvoze robu, distribuiraju je dalje, pa čak i prodaju u svojim maloprodajama (ili ispod pulta), pa kako onda toga ne bi bilo i u ovoj branši, sa mobilnim telefonima?
Nema bre ekskluziviteta (i niko nije lud da ga daje) na ovako neuređenim tržištima... To konkretno znači - "ko da više love, njemu roba". Kakvi bre zvanični uvoznici i distributeri? Pa sutra da skupiš dobru lovu i ponudiš je Nokii ili bilo kom drugom proizvođaču (dovoljno veliku lovu - veću od najveće poružbine njihovog glavnog kupca odavde), glavu dajem da ćeš dobiti šta god poželiš. A ti se onda posle toga slobodno možeš proglašavati "ekskluzivnim" i "zvaničnim" uvoznikom ili distributerom bez opasnosti da te neko tuži... Dok god nemaju stalnog i pouzdanog kupca (redovnog platišu) ovde koji svojim redovnim i dovoljno velikim porudžbinama (bar godinu unapred, a ne u sred tekuće godine) ne opravda poverenje, neće ni dati nikakav ekskluzivitet i robu će moći da kupi svako ko unapred ponudi keš. Niko nije gadljiv na pare.
Opet, ni za "dekodiranje" nisi u pravu a taj proces nema nikakve veze sa frekvencijama na kojima rade mob. telefoni. Do sada sam imao gomilu telefona u rukama koji nisu uopšte reagovali na stavljanje SIM kartice (nisu je videli), sve dok isti telefon nije odnet do najbližeg servisa. Pri tom su svi telefoni jasno pokazivali na displeju da "hvataju" signal mreže, ali pošto telefon "ne vidi" SIM karticu, korisnik ne može da pristupi nikakvim servisima te mreže, a u većini slučajeva čak ni meniju samog telefona.
E, sad, ti nazovi taj proces (dekodiranje) kako hoćeš, ali je stvarno bio neophodan i data lova za to nije bila bačena. Čak sam svojevremno imao u rukama i telefon kupljen preko jedne naše mobilne mreže koji uopšte nije video stavljenu karticu drugog mobilnog operatera, dok nije odnet na dekodiranje...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Da, to dekodiranje je u stvari "otključavanje", odnosno SIM lock i to radi masa operatera, jednostavno u telefonu može da radi samo njihova kartica. To i naši rade.

O ostalim stvarima neću da polemišem, a neću ni glasati jer se ne pronalazim ni u jednom od ponuđenih odgovora...

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Sasa_NS, Par stvari.
1. Za pochetak nisi me shvatio. Ja i kazem da mi prica o distributerima kod nas zvuchi krajnje "morski" i da mi se svako ko pricha da je kod nas distributer (za bilo shta, ovde samo konkretno prichamo o mobilnim) zvuchi krajnje "ribolovachki". Kao shto sam rekao distributerstvo nemaju ni firme u EU a kamoli kod nas. Ono shto ti pominjesh kao preduslov (gomila para na Nokia rachunu) NE RADI. Jedino shto dobijesh je broj distributera koji je po njihovom mishljenju tebi najsrodniji / najblizi. Za nashe prodavce sa takvim idejama je to konkretno Madjarski mada se "iz centrale" moze dobiti preporuka za "Mobis electronica" (Hrvatski). "Red kljucanja" u okviru distributerske mreze jedne korporacije se STRIKTNO poshtuje. Tako da sa pristupom "evo vama pare, a vi mi dajte robu" mozesh samo da ispadnesh smeshan (kao shto je vec ispala smeshna gomila ljudi koja je taj pristup pokushala). Korporacije to ne rade jer im se to na duge staze ne isplati, a i ne kvari im se posao postojecim distributerima. Nego da ja ne brbljam o stvarima o kojima bih morao da pishem na 20 strana. Sticajem okolnosti znam kako to funkcionishe bash za Nokia-u (koji su preduslovi (broj prodavnica, limit za mesechnu narudzbinu itd.) za koji rang prodavca, ali kako ovo nije site o ekonomiji niti o pravu da u to ne ulazimo).
2. Za "sredinu" takodje nisi svatio. Pricha u ovoj temi nije "da li ******* (ubaciti ime operatera: Mobtel, Telekom, Vodafon) telefoni" moraju da se modifikuju da bi se koristili u ne-matichnoj mrezi (naravno da MORAJU) kako Miskoni, rece - SIM lock. Tema je pricha koja se servira od strane prodavaca da SVAKI telefon kupljen u inostranstvu mora da se "dekodira" poshto radi u "stranoj mrezi" tj. na "stranim frekvencijama".
3. I najvaznije. Prochitaj postove pre nego shto ih komentarishesh. Ni jednu od stvari koje mi pripisujesh ja nisam rekao.

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

evo meni kaze prodavac da telefone koje donesu iz Madjarske (Budimpesta-generalni zastupnik i Segedin-ovlascene prodavnice) ne dekodiraju nego se samo stave nase kartice u njih i rade ko doxa. imaju garanciju 1 god, upustvo u boji na madjarskom i sve ostalo sto ide u original pakovanju.

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Sve je OK dokle god telefon nije dobijen uz ugovor za mrezu. Samo takvim telefonima mora da se skida SIM lock. Problem nastaje jer bezbednosne mere mnogih operatera umeju da "zavilene" software posle skidanja.

Kopte3
Banned
Postovi: 58
Pridružio se: Ned, 17. Jul 2005. 15:13
Lokacija: Beograd

Post od Kopte3 »

@IDzO
Pa to vam sve vreme i objasnjava Gorance.
Decko zna o cemu prica, a ljudi stalno pokusavaju da pobiju njegove tvrdnje kako bi ispali pametniji (ne mislim ni na koga odredjenog, ovo se desava u svakoj temi), i to pokusavaju sa nekim neproverenim informacijama... Ja mislim da je to ruzno jer njega samo treba saslusati i uvideti da SVE sto tvrdi i pise JESTE suva istina. :wink: Jos jednom svaka ti cast Gorance na ovakvom znanju. :oops: 8)
Pa dooobroo!

Visnja
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 34
Pridružio se: Pet, 24. Jun 2005. 23:48

Post od Visnja »

Zoka napisao:Ej, a gde se moze naci, a da nije Italija?
Kazes provereno? :unsure:
Ja sam gledala cene u Nemackoj, znaci 6630 u NOKIA shopu, nema nikakve veze ni sa jednom mrezom, i zavrtelo mi se u glavi... :smutny:
Nazalost samo za Italiju mogu da ti garantujem... Kupljen je telefon Nokia 6630 u radnji ali za TIMovu mrezu, 285eura, full oprema, sve kako je navedeno na NOKIA sajtu sta sve paket sadrzi, nije odjavljen, jer nisu uspeli da nadju TIMovo predstavnistvo ali posto TIM izgleda nema black listu telefon ovde radi sasvim normalno... Postoji varijanta cak da se odjavis odavde preko TIMovog sajta...
Sky is not the limit!!!

Visnja
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 34
Pridružio se: Pet, 24. Jun 2005. 23:48

Post od Visnja »

Bilbord moze svako da postavi.... Nije problem... Ali jedno je sigurno, dok se prodavnica ne nadje na spisku na maticnom sajtu www.nokia.com to nije ovlascen prodavac, a samim tim sto ne postoji verzija sajta na srpskom jeziku (kliknes Evropa i nema ni Srbije ni Crne Gore) znaci da Nokia zvanicno ne radi na ovim prostorima....
Sky is not the limit!!!

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

ma slazem se ja sa gorancetom ali stoji i to da prodavci serviraju razne price samo da bi prodali i zaradili, u ostalom to je i logika svakog trgovca (da nadje ovcu i da je odere) :x :x :x :x :x
eno pise u novinama mobil mega da je generalni zastupnik (nokia mob.tel.) za SCG neki Alpha Copy (ali ja ih ne nadjoh nigde na net-u da pise da su generalni zastupnici) :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Visnja napisao: Nazalost samo za Italiju mogu da ti garantujem... Kupljen je telefon Nokia 6630 u radnji ali za TIMovu mrezu, 285eura, full oprema, sve kako je navedeno na NOKIA sajtu sta sve paket sadrzi, nije odjavljen, jer nisu uspeli da nadju TIMovo predstavnistvo ali posto TIM izgleda nema black listu telefon ovde radi sasvim normalno... Postoji varijanta cak da se odjavis odavde preko TIMovog sajta...
Da, ali to onda ispada kao varijanta da ga kupim ovde, samo sto bar znam da nije po njemu caprkano...da li mozda znas kako funkcionise to odjavljivanje preko sajta, i na koji nacin se plati? Da li je to kreditna kartica ili.... :|
A sto se tice distributera nokije, za sada smo mi na njihovoj listi crna rupa, a ovo sto se kod nas servira su samo razno-razne varijante
"legalnih" trgovaca...ili prodavaca... :uhuh:
Poslednja izmena od Zoka u Čet, 21. Jul 2005. 01:12, izmenjeno 1 put ukupno.

Kopte3
Banned
Postovi: 58
Pridružio se: Ned, 17. Jul 2005. 15:13
Lokacija: Beograd

Post od Kopte3 »

@IDzO
Nije ono bilo upuceno tebi. 8)
Ma sve je to samo dogovor, ti si jedan u 1000 koji ce da ode i da proveri na netu, svi ostali ce da se naloze da je taj Alpha Copy zaista neka budza i da zaista prodaje ISKLJUCIVO originale (kako to smesno zvuci :lol: ), i da samim tim odu do njega i pazare. Steta sto svi oni rade zajedno. Eto, i posle kazemo kako Srbi nisu slozni. Jesu, ali izgleda samo u kradji. :lol: :lol: :lol: :roll:
Pa dooobroo!

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Gorance ti si se bas nesto nameracio na domace prodavce... :roll: Ne kazem ja da su andjeli, ali brate... :| Svi koje znam a kupili su fon u Bgd-u radi im odlicno, shta znam... Ja nikad nisam kupio tamo fon jos, uvijek sam kretao pa zbog onih prica "dobijamo za..." naletim na neki odje il mi posalje neko iz inostranstva i tako... :) Vidjecu shta ce da bude sa 6630 i W800, nadam se da tje bidnu ok... :)

Visnja
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 34
Pridružio se: Pet, 24. Jun 2005. 23:48

Post od Visnja »

Za Zoku:

Ne placa se preko kartice nego mislim da ti skidaju sa kredita ili ti ide na racun za mobilni zavisi da li si prepaid ili postpaid, prijavis sve das broj mobilnog... Nisam probala ali su mi rekli da je to precedura.... Inace taj telefon je identican kao original Nokia, znaci nista ne gubis... Proveri i sa Gorancetom, mislim da on isto ima TIMov aparat ali je njegov vec odjavljen... Sve u svemu telefon radi ovde bez ikakvih problema, i nikakvi servisni zahvati na njemu nisu sprovodjeni, znaci kako je kupljen tamo, tako je radio u Italiji u roamingu i radi sada ovde... To nije telefon koji je uzet uz ugovor za broj, nego jednostavno kupljen u radnji... Raspitacu se tacno o svim detaljima pa javim....
Sky is not the limit!!!

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

A ha, mada da li je to moguce ako sam ja MOBTELOV korisnik, ili moram imati TIM-ovu SIM karticu? :unsure: Predpostavljam da moram, ili bar neku gde mi je kredit u evrima...Jasno mi je da je fon ok, i sto je najvaznije nije caprkano po njemu... :D Znaci fon nije kupljen bez ugovora za broj, hm...Ajde molim te ako ti nije tesko raspitaj se pa mi javi, stvarno me zanima :) Hvala ti puno unapred :)

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Goranče, mislim da bi bilo bolje da ubuduće malo bolje sročiš temu i razmisliš o njoj pre nego što je postaviš (naš narod kaže - "prvo ispeci pa reci"), umesto što se stalno dopunjavaš i ispravljaš...
Prvo si naširoko krenuo da objašnjavaš o frekvencijama i ostalim (svima na ovom forumu dobro poznatim) stvarima i tvrdiš da je dekodiranje najobičnija prevara a kada su ti ljudi skrenuli pažnju da se pod "dekodiranjem" kod nas misli na otključavanje SIM kartice, odgovaraš otprilike u stilu "da, da to se podrazumevava" i dopunjavaš se pričom da si mislio na tvrdnju koju prodavci šire da se "svi telefoni moraju dekodirati", što takođe mislim da nije tačno. Čak i da to tvrde, a obzirom da je kod nas još uvek u upotrebi velika većina telefona "skinuta" (nelegalno) sa drugih mreža, opet su u pravu jer je kod tih telefona zaista neophodno razbiti "SIM lock" odnosno "dekodirati ga" - po naški.
Čitam pažljivo sve tvoje postove iako me, priznajem, polako smaraju paranojom i histerijom kojom odišu. Pa nisu svi trgovci ovde najobičniji prevaranti. Ima sigurno bar jedan pošten, a već i zbog tog jednog poštenjaka ne smeš da generalizuješ stvari.
Malo i o "početku"... Lepo je što imaš pozitivna iskustva sa Nokiom i što veruješ da se oni i svi slični baš slepo drže do nekih pravila poslovanja... Međutim, stvari su malo drugačije u praksi. I ja imam solidno iskustvo sa jednom takođe finskom firmom, ništa manjom od Nokie... A i sa gomilom drugih sličnih, i u praksi sam video kako posmatraju naše tržište i kako se ponašaju... Dobijamo tretman kao i neka, da ne kažem najnazadnija afrička zemlja. Razlog je zbog veličine tržišta, malih porudžbina, neredovnog plaćanja, firmi koje postoje svega dve-tri godine i nestaju (ne plativši obaveze) ili druge, isto toliko stare a koje iz sebe imaju imperije koje se u normalnom svetu ne stvaraju legalno za tako kratko vreme. Sve to formira stav određene kompanije prema tržištu i shodno tome sledi adekvatan tretman. Zato u nekim slučajevima i odstupaju od pravila poslovanja koje važe u normalnom svetu jer, na kraju krajeva, ipak nisu gadljivi na ponuđen novac. Ne ispada tu niko smešan. Tako je kako je. Daj Bože da bude drugačije jer ćemo to i mi, krajnji kupci, na kraju valjda osetiti (na bolje). No, da se ne ponavljam više...
Toliko od mene, neću učestvovati u daljoj diskusiji po ovom pitanju.

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Ja sam (tj. da budem najprecizniji - meni su) odjavu platili keshom prilikom odjavljivanja telefona. Koliko sam chuo od tih ortaka moguce je odjavljivati telefon i preko site-a TIM-a ali samo ako je 3G (TIM-ovi GSM telefoni imaju SIM lock tako da on mora da se ukloni pre nego shto pochne da "prima" GSM-SIM kartice drugih operatera).
Zoka, u tvom konkretnom sluchaju sobzirom da kupujesh tel. koji jeste 3G odjava preko site-a bi trebalo da radi. Ono shto mi je poznato je da se u tom sluchaju novac skida sa rachuna mobilnog operatora kod kog si aktivirala "ne matichnu" (za tebe je to Mobtel) SIM karticu. Osnovni razlog zashto ima toliko TIM 6630-ica je dvojak:
1. TIM ne radi "black listing" aparata za GSM ako su 3G (blokiranje aparata rade preko 3G-a i to samo u sluchaju da su prijavljeni kao ukradeni).
2. TIM na 3G uredjajima ne radi SIM lock sobzirom da za to nema potrebe iz razloga pod 1.

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Sasa, mozda necesh odgovarati ali makar prochitaj.
1. Ponashanje stranih firmi (uzgred 3 godine sam u jednoj radio dok belgijanac nije isplatio 3 plate "u napred" i rekao: "Vi ste predivni ljudi ali ste izgleda jedini poshteni u ovoj zemlji" i zatvorio firmu) je rezultat ponashanja nashih "bizmismena" a ne rezultat nekog inostranog "odstupanja od poslovne politike" kako ti to nazivash. Za "africhke zemlje" pravila ponashanja su takodje definisan i mi ih na kozi svakodnevno osechamo.
2. Ja sam od pochetka prichao o "svim stranim telefonima koji moraju da se dekodiraju". Frekvencije sam pominjao samo u funkciji jednostavnog objashnjenja da je GSM svugda isti i da je teza koja se "gura" da telefoni u svakoj zemlji rade na razlichitim frekvencijama sushtinska LAZ (uzgred ako su "svi" znali frekvencije na kojima radi GSM otkud toliko pitanja koja su vezana za taj problem). U periodu 1999-2003 su ti u vecini beogradskih prodavnica detaljno objashnjavali da nikako ne smete kupovati telefone u inostranstvu poshto ne rade na istim frekvencijama, dok su ti u call centru mobtela ODBIJALI da aktiviraju telefon ako je kupljen u inostranstvu uz "savet" da odesh da ga "prvo dekodirash poshto moraju da ti ugrade prijemnike za koji obuhvataju spektar nashe mreze" (ovo je rechenica koju sam chak zapisao poshto mi je kao tada studentu 3-ce godine ETF-a sa polozenim osnovama telekomunikacija bila :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ). Ako si se ti u svojoj novinarskoj karijeri sretao samo sa ljudima koji o "dekodiranju" prichaju samo kao o deblokiranju SIM lock-a "umrezenih telefona", imao si srece (i to mnogo). Ljudi za koje sam ja honorarno radio su muku muchili sa svakim ko udje u radnju i koji im je trazio (maltene) sertifikat Telekoma ili Mobtela da je telefon dekodiran za nashe frekvencije (SIM - lock ili chinjenicu da na telefonu pishe O2 ili Vodafon nije ni pominjao niti primecivao). Posle par nedelja chak je i napisano uputstvo prodavcima kako da kupcima objasne da je telefon OK (bez ulaska u tehnichke detalje). Pazi kada 15 telefona (tada je bio aktuelan SE T65) nismo mogli da prodamo dok ih nismo izvadili iz originalnog celofana, rastavili kutije i uklonili sve pokazatelje da je telefon "taze" stigao iz uvoza (poshto je par ljudi "struchno" reklo da ti telefoni sigurno nisu dekodirani poshto procedura dekodiranja traje par nedelja kako im je "prijatelj-rodjaka koji radi u velikom zvanichnom distributerstvu Nokie rekao"
4. Ti mozesh koliko god hocesh da pricash o iskustvima u svojoj novinarskoj praksi. Ono shto ti ja govorim je ono shto kao inzinjer telekomunikacija ZNAM da se stvarno RADI. Sad chovek nikada ne sme da podceni tudju sposobnost poricanja objektivnih chinjenica. lako je reci nije tako, nije tako....
Poslednja izmena od Gorance u Čet, 21. Jul 2005. 15:33, izmenjeno 1 put ukupno.

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

stefank, radio kod domachih prodavaca. Firma bankrotirala jer se nije "pridrzavala pravila ponashanja" na domecem trzishtu (tj. shef pokushao sve legalno i legitimno, chak je i zaposlio mene kao nesvrshenog ETF-ovca da mu obuchim i obrazujem radnike kako ne bi lupali gluposti pred mushterijama) ali to je valjda kod nas uobichajemo (shto je jedino polje na kom se bezrezervo slazem sa Sasa_NS-om) . Eto sad svi znate zashto sam kivan na ove nashe "domacice".

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Hm 6630 moze da se kupi preko TIM-a relativno jeftino i bez ugovora, no ne vjerujem da to ovi nasi rade... Sjecam se kad sam ja bio u It. da je bio 6630 370e, bez ugovora, dok je kod nas bio cini mi se 500+... (inace u istoj toj prodavnici dje je 6630 370, 7610 je bio 500e, LOL, ne znam ko im je to kupio :lol: )

Odgovori