Nokia usvaja Android (ili Windows?)

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Zaključana tema
snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

gargamel4, ja bi dodao i sve ios aplikacije. izasao je azure (valjda se tako zvase) program za portovanje ios aplikacija na wp7.

promenite naslov ili zakljucajte temu. odavno je out-of-date

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Post od Adams »

snenad, Jel istina to za ios aplikacije na wp7? Onda bi neki wp7 telefon mozda dosao u izbor kao sledeca kupovina....... :roll:
Nokia Lumia 1520

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

Adams, naravno da je tacno samo neces moci ti kao korisnik da portujes app vec programer koji je napravio. to je do sada najpametnija svar koju su uradili. najverovatnije ce uskoro da izadju dopune programa za konverziju i sa drugih osova

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

snenad, Adams, bojim se da niste bas najbolje shvatili sta je Azure. Azure je set alata i biblioteka koji omogucavaju razvoj mobilnih aplikacija na Windows PC platformi, pri cemu su ciljane mobilne platforme Windows Phone 7 i IphoneOS, a izasao je i preview za Android. Sta to znaci? To znaci da ako programer izabere Azure alate i okruzenje onda moze da napravi aplikacije koje ce lako portovati i na Windows Phone 7 i na iOS, ali pod uslovom da koristi azure "framework". Prakticno ce ih morati samo da rekompajlira, pri cemu ce samo promeniti ciljnu platformu (u praksi ce 100% morati ponesto da "tvikuje"za razlicite platforme ali to nije neki problem).

Medjutim postojece iOS aplikacije koje nisu pisane da koriste azure biblioteke/framework nece moci da se portuju direktno na Windows Phone 7.

Daklem ako M$ nagovori programere koji pisu za iPhoneOS da koriste azure, onda ce buduce aplikacije lako portovati na WP7, ali to ne vazi za vec napisane programe.

I da azure je okrenut Microsoft Azure cloud internet servisima tako da nisam ni sasvim siguran da ce neko npr. moci da napravi igiricu nad Azure frameworkom ili samo web aplikacije/servise.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

tomas.hokenberi, posto se ne bavim programiranjem nisam se mnogo upustao u pricu, samo sam citao naslove i podnaslove pa povezao pricu ocigledno kako mi se svidjalo (ako je tacno ovo sto si napisao, a nemam razloga da sumnjam). ovako je to debilno jer ko ce da menja platformu na kojoj radi da bi dobio nepostojeci market share. taman sam pomislio da se m$ opametio i napravio najgenijalniji moguci poso kad ono... classicc m$

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

snenad, pa pazi ovako napraviti "compatibility layer" odnosno set biblioteka koje bi omogucila da se iphoneOs aplikacije bez ili sa malo izmena rekompajliraju za Windows Phone 7 platformu je ogroman posao. IphoneOs i WindowsPhone nemaju puno toga zajednickog, pozivi funkcija su sasvim razliciti, reprezentacija hardvera je sasvim drugacija. Microsoft bi morao da napravi libove koji bi implementirali sve iphoneOS API pozive i prevodili ih u Windows Phone 7 pozive. Kod funkcija kod kojih postoji 1-1 preslikavanje to i nije toliki problem, medjutim tamo gde su razlike velike tu bi imalo prilicno posla. A tih poziva ima hiljade i hiljade.

Sem toga neke stvari ne bi dobro radile - npr. igrice koriste API-je koji su prilagodjeni hardveru telefona, odnosno nacinu na koji hardver vidi operativni sistem, uvodjenjem dodatnog sloja koji bi translirao pozive funkcija doslo bi do pada performansi koji bi kod nekih cpu i gpu zahtevnih igara bio primetan.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Post od Adams »

Znaci u sustini.....mozda ipak jos nije vreme za WP platformu... :) Bar dok ne srede multitask,a koliko je realno nadati se mass storageu? :unsure:
tomas.hokenberi, hvala ti sto nama obicnim smrtnicima uvek objasnis kako zaista funkcionisu stvari! :)
Nokia Lumia 1520

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

tomas.hokenberi, nisam bio potpuno u krivu. pogresno sam povezao dva texta koja sam citao. dakle nije se radilo o azure (sto si super objasnio) vec o ios to wp7 mapping tool zajedno sa knjigom i gomilom video materijala kako to odraditi (zajedno sa primerima imas sve na wp zvanicnom blogu). naravno znam da nece sve raditi kako treba i da ce verovatno imati vise bugova nego dobrih kodova ali i to je pocetak. ideja je extra i nadam se da ce uspeti. kao i postojanje alata kao azure gde ces sve uraditi a onda kompajlirati za sve platforme jednim klikom. prosto genijalno. ja bi licno voleo da se toga nije prvi setio m$ ali sta ces cest la vie

btw nokia je najavila prototip smarfona za developere na meego platformi za jul 2011 (ili jun sad nisam siguran a mrzi me da proveravam)

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Za neke programe i alate za koje su programeri, koji su ih pisali i sami izgubili intereovanje, kao što je slučaj sa sve manje komercijalnim WM 5/2003/6 programima, a ako nisu pisani za druge sisteme, to što pričate ima smisla, ali u slučaju (da je moguće) portovanja neke postojeće aplikacija koja se pritom još i plaća bi to bilo kršenje autorskih prava. Google je čak uvodio restrikcije i tužio neke developere što u svoje distribucije Androida ubacuju njihove aplikacije (GoogleMaps, GoogleEarth, Talk....) koje su inače besplatne ali podležu autorskim pravima i nisu dostupne za sve regione (a ovako bi bile). Šta sam hteo ovim da kažem, Da obzirom na kampanju (koja se već malo i otegla) i broj kupljenih servisa (najnoviji Skype) MS sprema ozbiljan upad na ovo, zahvaljujući marketu i internet servisima, veoma profitabilno tržište, i zato očekujem u vrlo skoroj budućnosti sistem sa mnogo više mogućnosti nego što je to WP7 imao, ali na istim osnovama. U svetlu priče o portovanju aplikacija mislim da će se i samim programerima, koji su već imali neki profit od ostalih marketa, isplatiti da to sami rade i za WP7/8, da će to u kućnoj radinosti biti mnogo komplikovanije i sa neizvesnim rezultatima.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

rudulan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 232
Pridružio se: Sre, 28. Jul 2010. 15:19

Post od rudulan »

Mislim da je vrijeme da se ova tema obrise ili cak preimenuje, jer u zadnjih par strana nista vezano sa temom nije napisano :)

snenad
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 886
Pridružio se: Pon, 09. Jul 2007. 14:46
:: LG G2mini (LG-D620r)
Lokacija: Niš

Post od snenad »

rudulan, to smo vec predlagali

dakle ili kljuc ili promena naslova u nesto tipa m$ usvojio nokiu izmedju ostalih.

Zaključana tema