Koji je operativni sistem najbolji?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori

Koji je operativni sistem najbolji?

Android
30
26%
Symbian
28
24%
Windows
38
32%
Maemo
3
3%
OS X
10
9%
neki treći
2
2%
ja sam više za fabrički OS
6
5%
 
Ukupno glasova: 117

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

jerkann, o tome ti je i pricao araphel. Kod WM-a nema te kupovine, sve je pojednostavljeno sto se aplikacija tice.
Glasao sam za WM jer mi zaista mnogo vise lezi i daleko mi je jednostavniji za upotrebu.
Naravno da se sve svodi na personalizaciju i upravo tu lezi najveca prednost WM-a. Aplikacije su mi takodje vise user friendly kod WM-a nego kod Symbiana. Glupo mi je takodje da se mora hakovati telefon da bi se mogao koristiti punim kapacitetom. Ogranicenje, to mi se ne svidja. Naravno, da se prevazici i to ali jedan stepenik viska.
Na WM-u mi je nekako sve logicnije rasporedjeno, sve je kao i na racunaru, nema neke bitne razlike.
Nego, neko je spomenuo da nije finger friendly... Pa jeste, ukoliko stavis npr Mobile Shell, bukvalno olovku ne moras koristiti pocev od kretanja po meniju, aplikacijama, kuckanju poruka itd.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Post od Sale_M »

jerkann napisao:araphel, ne razumem te bas najbolje. Ti nemoj da surujes sa kinezima , nego lepo legalno kupi svaki program i neces imati nikakve probleme.

Dobro receno i ovo je moja poruka za sve koji bi voleli sve da im se servira na tacnu.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

Azimuth, kako nema kupovine. O cemu pricas to?
Jeste posto je nekima smorno da hakuju telefon verovatno im je i tesko da ubace i reguju SPB shell pa im onda telefon nije finger friendly.
Slazem se u vezi SPB veoma dobar program, voleo bih da postoji tako nesto za symbian.

Ne mogu vise raspravljati sa nekima odavde koji kazu da im je tesko hakovati telefon. Procedura je priznajem stvarno veoma zahtevna. Povezete telefon sa racunarom, signujete za 2 sekunde Helo OX instalirate na telefon i pokrenete ga zatim. Stvarno komplikovano, za moju sestricinu od 6 godina.

Najbolje je da u fabrici "nabudze" telefon i mi ga dobijemo kao gotov proizvod. Tad ne bi morali da sertifikujemo, hakujemo ..... Kako me nekad mrzi da skidam programe sa neta, bas je glup ovaj symbian
:smutny:

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

E bas ZATO je WM bolji... Nema potrebe ni za kupovinom, ni za hackovanjem... Znaci, papreno platis telefon, a posle ti je sve free... Ok, neke aplikacije vredi kupiti, al ne sve...
Zamisli da hocu 5 igrica, i 5 programa na npr E71... Pa treba mi mnogo para za to, a smorice me brzo.
Znam da sam napisao da hocu Omniu da zamenim za E71 al to je zato sto sam prekinuo da se igram sa programima, i sl stvarima...
Nokia E71... Elegant, but deadly

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

kapoerista90, pa bas da je sve free ne bih rekao. To vec ne zavisi od samog operativnog sistema i proizvodjaca nego od ljudi koji prave i prodaju programe.
Da se razumemo ne mislim ja da je symbian bolji ili losiji od WM. Ja sam u nekoj dilemi i da opet uzmem Wm cisto malo da promenim. Samo mi smetaju komentari od nekih ljudi koji ne znaju sta zeli. Hoce da besplatno nadograde svoj telefon, a da se nimalo ne pomuce.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

jerkann, ne vidim sta tu ima da se raspravlja. Jasno sam rekao da je na kraju sve pitanje licnih preferenci. Meni se Symbian prosto ne dopada, ne zamisljam tako najbolji OS na telefonu. 8)

Sto se kupovine tice, kapoerista90 je u pravu. Na Win uredjajima isto tako poskidas gomilu softvera koji podjednako ne platis kao i za Symbian, ali opet mozes bez hacka ili sertifikata sve da instaliras. Plus sto na Win, BlackBerry OS, pa cak i OS X za Iphone mogu da instaliram sam skuvane verzije firmvera, pa na taj nacin mogu da izmenim u samom aparatu stvari koje su mi nelogicne,a na Symbianu je to veliki no no.

Primera radi,recimo da mi se dopada kako izgleda touchflo,i ja hocu to da stavim na TyTn 1 koji isti nema.Nadjem skuvani ROM koji ima touchflo u sebi,i za 15 minuta sve gotovo.Znam jer sam takve stvari radio. A kako da na 5800 dobijem homescreen sa N97?Nikako...e o takvim stvarima ja pricam.

Dobro,ja nikad i nisam bio ljubitelj Nokie i njenih izuma....N78 me je drzao 7 meseci i to je Symbian fon koji sam najduze imao posle 3650.

Kao sto rekoh,postujem svacije misljenje,ali ne moram da se slazem.Druzim se sa nekim ljudima odavde koji se kunu u sprave kao N95 8gb ili N97....ali meni ti uredjaji nikako nisu nesto.Eto recimo,meni je na BB 4.7 na Stormu nekako skoro sve logicno,a pritom lepo izgleda.jedina zamerka mali broj aplikacija.

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

araphel, slazem se da je na WM mguce odraditi veci stepen personlizacije. Sto se tice homescreen-a za 5800 iscekuje se i bice sigurno dostupan vrlo uskoro jer noviji modeli zasnovani na njemu poseduju toliko iscekivani homescreen.
To je upravo i najveca mana BB mali broj aplkiacija, a logika je relativna stvar.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

jerkann, ma daleko od toga, sto se te "nadogradnje" tice procedura je ista. Moras pa moras da skines aplikaciju i da je instaliras ali se radi o tome da kod symbiana imas taj jedan korak viska, mislim na hakovanje. Nije ni to nikakva nauka, 10 minuta posla ali opet, ogranicenja pa ogranicenja.
Naravno da nije sve free kod wm-a ali 95% aplikacija jeste dok kod symbiana je malo drugaciji procenat.
Evo jos jednog primera, navigacija, iGO vs Garmin, pricamo samo o instalaciji. Slozices se, kao i svi koji su makar cackali neki wm uredjaj, da je neuporedivo lakse i brze namestiti iGO nego Garmina. O tome se ovde radi.

Btw, mislim da je bila neka slicna tema pre par meseci gde su se poredili samo Symbian i WM

P.S. Nemam nameru da se prepirem sa bilo kim, samo sam izneo svoje misljenje koje je mozda ispravno a mozda i nije ili se nekom svidja a nekom ne. To je moje iskustvo. I jeste, trenutno imam telefon sa Symbian OS-om i nije mi mrsko da se pomucim (ako si mislio na mene) jer zelim maksimum da izvucem.

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

Azimuth, slazem se za Igo. Najveca zavrzlama jeste krekovanje Garmina. Nazalost za Symbian ne postoji Igo pa bi verovatno bilo isto cimanje. Garmin se veoma slicno instalira i na WM i potreban je krek.
Bilo je na stotinu ovakvih tema i zakljucak je uvek isti. Ali dobro nisu lose ovakve teme da se ubije malo slobodnog vremena.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

jerkann napisao:Ali dobro nisu lose ovakve teme da se ubije malo slobodnog vremena.
E ova ti je zlatna.

Obrni,okreni, uvek ce biti da svako bira po svojim licnim preferencama i da objektvini kvalitet tu nema mnogo veze 8)

Korun
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 105
Pridružio se: Pon, 28. Sep 2009. 14:10
Lokacija: Beograd

Post od Korun »

Lobachewsky napisao:
Na primer koje

vec su ti odgovorili da se ne ponavljam.

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

araphel, pa zar nije tako? Lobachewsky je stavio skoro sve Os-ove, a mi raspravljamo samo o WM i Symbianu i to po 1000-ti put.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Slažem se ko drva s vama u vezi sa tim, ali ja bih recimo voleo da saznam ovde nešto novo o Androidu, da bih stekao to mišljenje dal' mi odgovara ili ne.
Čačkao ga ja bio, al' nije mi ostavio neki utisak vredan kupovine. Mislim meni jeste ok, ali glavni adut poštovanja prema njemu je to što iza njega stoji Google, a ne zato što znam šta on može. Stoji da njegovo vreme tek dolazi, ali zanima me (od korisnika) koji su njegovi aduti u odnosu na WM recimo.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Fox napisao:Tesko,odnosno na prste jedne ruke mogu se nabrojati clanovi foruma koji su koristili sve od gore navedenih OS-a,(maemo mozda jedan clan),pa mi nije jasno kako bi neko mogao da da 'realnu ocenu' i pa se plasim da ce se ovo pretvoriti u 'prepucavanje za ili protiv ovog OS-a...
I posle neka neko kaze da sam pogresio kada sam ovo napisao... :chytry:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Svaka čast. .
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

На виндовсу 6.1 је изузетно лако наместити мелодију звона ( Ц две тачке коса црта виндовс коса црта систем не иде коса црта соунд, не иде ААААААА).
Ја сам дуго желео Виндовс а када сам га узео дошао сам до закључка да то није компјутер а због неких глупости и да су телефонске функције биле на другом месту па није ни добар телефон. Крајњи закључак ћу узети од Софронија "2х ништа једнако је ништа чиста математика, телефона није ни било" :wink:

Симбијан је другачији, намењен је особама којима је телефонирање на првом месту а желели би и нешто више од јаве. И управо зато је неким људима (па и мени) Симбијан најбоље решење, ја желим телефон са мало више опција а не компјутер са могућношћу телефонирања.

araphel, Тебе мрзи да сертификујеш телефон а не мрзи те да "instaliram sam skuvane verzije firmvera" или ти потражиш на нету и инсталираш цео ситем :blinky:

Као што сам већ рекао, неко жели да има справицу која може да има све и свашта а неко телефон са мало више опција.
И не свиђа ми се ово као нова верзија која ће изаћи ЈЕДНОГ лепог дана ће ВАЉДА бити боља. Волео бих да читам само коментаре за оно што сте користили а не видели на нету, ал то је само моја жеља :oops:

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

jerkann, pa to i rekoh...skroz si u pravu 8)

LittlePrince, Nije da me mrzi da sertifikujem, radio sam to...nego mi je sumanuto da moram to da radim. Eto ja jesam recimo dao komentar da će jednog dana izaći BBOS 5.0 ali ne zato što sam čitao priče,već našao leak-ovanu verziju i probao, i sad sa oduševljenjem čekam zvaničnu.

Lobachewsky, Android uopšte ali uopšte nije loš. Jedina zamerka, koja u stvari i nije zamerka, je da je još mlad sistem, i neke aplikacije kao npr. navigacija još niko nije izbacio. Inače meni radi jako lepo, brzo i završava sav posao. Malo zameram na nekim čudnim opcijama kod mailova, ali to je možda i moje sopstveno nepoznavanje sistema, i samo kratka proba koju sam imao prilike da obavim. Naime, kad se radi recimo forward mailova, Android taj forwardovani mail spakuje kao attachment, koji iz nekog razloga samo na drugom androidu može da se otvori......Gmail radi besprekorno, ali sa outlookom ima takvih sitnih bubica. Opet naglašavam, možda je moje neznanje, jer navikao sam se da sa emailom na BB sve ide glatko i savršeno.

I opet, bez obzira na to, kada bih sad pazario telefon, to bi najverovatnije bio HTC Hero. Drugo mesto zauzima Touch Diamond 2, dok bi tek kao neku treću varijantu imao u vidu Omnia HD.

LittlePrince, Može to sa melodijama za zvono mnooogo lakše, samo se se sećam tačno kako...od 2007 nemam Win telefon. Ali se sećam da sam na TyTn 1 menjao melodije po par puta na dan (kako me udari raspoloženje), sa možda dva ili tri klika..... 8)

Ono što je meni recimo prednost Wina u odnosu na Symbian je ona status linija,na kojoj svašta nešto može da se uradi bez pokretanja task managera i tako to....ali i tu je Android zeznuo sve ostale. Office podrška je mnogo bolje realizovana na Win uređajima takođe, ali to je i za očekivati....mada je meni to eto recimo poprilično bitno. Ono po čemu je Symbian zaista neprikosnoven u odnosu na Win, to je stabilnost.......Win prosto(iz mog iskustva) neće da radi kako treba bez soft reseta bar jednom nedeljno,a često i više :D


Da ne bde zabune, glasao sam za "neki sasvim drugi" jer mi je BB OS 4.7 Touch stvarno fantastičan u svojoj jednostavnosti......još da ima besplatnog softvera kao za Win, ili barem Symbian.......za pare ima šta hoćeš :lol:

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Tesko mi je da odgovorim zato sto sam samo koristio symb i wm,a Android i iPhone-ov OS samo cackao, a to ne moze da bude merodavno i samo bih dzaba pametovao.Ipak svoj glas dajem WM,mnogo mi je ozbiljniji OS i ima jako dosta dobrih aplikacija.Nisam ja uopste protiv symb.,naprotiv samo eto, kada se vec poteze pitanje koji nam je najbolji os, ja dajem prednost wm.
Sto se tice Androida,u njega polazem velike nade,samo da se on malo "zatrce" i verujem da ce praviti ozbiljne probleme symb i wm-u.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Iskreno, mrzelo me sve da citam, kao trenutni korisnik iPhoneta, glasao sam za OS X, a koristio sam jos i Win i Symbian. Da moze 2 glasa, podelili bi ravnopravno Win i OS X, ali ovako dajem prednost Apple-u.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Leonel
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 346
Pridružio se: Sre, 27. Feb 2008. 03:17

Post od Leonel »

Moj glas ide za OS X, sa iPhone-a. Realno gledano, to je trenutno najjbolji OS sa najjacim UI-em, najbrzi, naljepsi, naj podlozniji personalizaciji. Dok ne izadje Meamo, i jos koji, nema, ponavljam, nema boljeg OS.
Ovo nije subjetivni vec objegtivni stav.
Imao sam iPhone, 2 puta, Symb citav zivot, Androidom se igrao...
Ako neko napise da je bolji bilo koji drugi OS, to je strogo SUBJEKTIVNI stav.
Pozdrav!
Primarno:Nokia N97 black, full + 8GB
8910, 8850, 8210, 8310 i 7710

Odgovori