Microsoft kupio Nokiu!

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od 1808 »

miodrage napisao:Pa da jesu time bi sebi pucali u nogu.
... a ovako su sebi pucali u srce i otišli u istoriju. :(
miodrage napisao:Hvala Bogu, i Elopu, sad cemo gledati uspon Windowsa, i pad Drndroida
Ajde miodrage, nađi neku decu pa im onda lepo pričaj te bajke o usponu Windowsa... (šta je babi milo, to joj se i snilo).
Ponaš se kao Sloba koji nas je posle tri meseca bombardovanja i izgubljene teritorije ubeđivao da smo pobedili NATO.

Dakle, činjenice su poznate i tvoje fantaziranje tu realnost sigurno ne može promeniti.
- Nokia je sad postala Microsoft, ne zato što je Nokia to htela, već zato što su odabrali tako “dobar” OS i našli se pred bankrotom.
- Dobo je poznato i koliko su ovi (Microsoft) do sada imali uspeha sa operativnim sistemima za telefone. Pokušavaju već 5-6 godina i nikako da pređu 3%.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

1808, prvo, zar ti hoces da kazes da nismo pobedili NATO pakt kad smo ih naterali da sednu sa nama za pregovaracki sto pod okriljem UN? Ccc, ti nisi patriJota :P
Drugo, polako samo, nijedan uspeh ne dolazi preko noci, ni Google nije dosao na ovu poziciju za 2 nedelje, nego tokom 3-4-5 godina.
Znas kako kazu, tiha voda breg roni, a bic puca na kraju, pa cemo da vidimo kroz nekoliko godina ko je u pravu. WP sada zauzima nekih 5% svetskog trzista, a na pojedinim trzistima ima i cak i za sam MS zapanjujuc procenat od 15-20% (Vijetnam, Italija, neke zemlje Juzne Amerike, u Rusiji Windows naglo ubrzava...)
Naravno, vrlo moguce da nisam u pravu, i da ce MS da propadne, ali isto tako nicija nije gorela do zore, pa nece ni Googlova. :D
Videli smo kako se Symbian urusio bukvalno preko noci (ok trajalo je to nekoliko godina), isto to ce da se desi i Googlu. Ja im to od srca zelim :P
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od 1808 »

miodrage napisao:... polako samo, nijedan uspeh ne dolazi preko noci, ni Google nije dosao na ovu poziciju za 2 nedelje, nego tokom 3-4-5 godina.
Šta preko noći? Jesi li ti zaboravio prošlu deceniju. Microsoft je još 2003 godine napravio svoj OS za
smart telefone i zvao se Windows Mobile 2003, koji su razvijali sve do verzije 6.5. (Tad sam se prevario
i kupio neki Samsung sa verzijom 6.5, kaNtastrofa). E, a onda su početkom 2010 krenuli sa Windows Phone 7,
uz ovakva i onakva obećanja, pa su i njega napustili i sad će kao WP8 nešto da napravi.

Dakle, šta je tu preko noći kao što kažeš? Kada je Microsoft počeo time da se bavi, iOS i Android nisu bili ni u planu.
Meni je ovo sasvim dovoljno za neke zaključke, a ti se nadaj i dalje ako veruješ u Microsoft telefon.

miodrage napisao:WP sada zauzima nekih 5% svetskog trzista, a na pojedinim trzistima ima i cak i za sam MS zapanjujuc procenat od 15-20% (Vijetnam, Italija, neke zemlje Juzne Amerike, u Rusiji Windows naglo ubrzava...)
Da, da, a u tvojoj kući WP zauzima celih 100% (obzirom da i tvoja gospođa ima WP). :lol: :lol: :lol:

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od m@c|-|oR »

1808 napisao:Microsoft je još 2003 godine napravio svoj OS za smart telefone i zvao se Windows Mobile 2003, koji su razvijali sve do verzije 6.5.
Taj OS se zvao Windows Mobile CE i koristio se na raznim uređajima, pa i na mobilnim telefonima.
Jesu, odavno su oni hteli da uđu na tržište "portable" uređaja, ali oni ahrdverski nisu mogli da zadovolje monstruma kakav je Wndows, a MS nije imao nameru da ga optimizuje, olakša....
Poslednjih par godina su mali uređaji dovoljno snažni da mogu da voze Windows, pa su se stvorili uslovi za novu generaciju WP8 je početak, kako mi se čini.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

1808, brkas babe i zabe. Kao sto je m@c|-|oR lepo napisao, u pitanju je bio Windows Mobile razne verzije... (vise o ovome u nastavku posta). One su bile optimizovane za uredjaje na kojima su radile kako su radile. Jedna verzija Windowsa je bila i za navigaciju i za pocket pc i za mobilni telefon.
Posto ti nisi dugo na ovome forumu, mozda ti nije poznata cinjenica da sam ja posle E61 (a paralelno sa iPhonom 3G) imao HP hw6915 (WinMobile 6.1). Radio je kako je radio, sve u svemu nije bio los. Ovo je godina 2009. da se zna samo.
Da malo se vratimo unazad kroz godine, Microsoft nije poceo da razvija Win platformu 2003. kao sto si napisao, nego 1990. Prva mobilna platforma je bila zasnovana na Win95 kodu, a kasnije na Windows NT.
Tu su bili WindowsCE, Pocket PC 2000., 2002., 2003., pa Win Mobile 2003, Win Mobile 2003 SE, Win Mobile 5 i win mobile 6 kao poslednji.
WP7 - Windows PHONE 7, je platforma razvijena kompletno ispocetka, iskljucivo za mobilne telefone, a bez dodirnih tacaka sa starim sistemima. Ova platforma nije kao sto si ti napisao napustena, ali nece biti njenog daljeg razvoja. WP8 je sada aktuelna, i ona se razvija. Isto tako kad izadje WP9, WP8 ce polako da se gura u zapecak, da bi oslobodili resurse za WP9.
Kao sto nema razvoja ni Windows 98, ili XP. Mislim da se i Vista polako gura sa strane, Win 7 ce jos neko vreme da dobija update, a sve se vise ljudi teraju na Win8, i uskoro jos novije.
E pa, WP7 je Microsoft izbacio u vidu nekakvog eksperimenta, a WP8 je izasao kao logican nastavak, i sa kojim Microsoft pretenduje veliki povratak na scenu. WP8 je izasao 26. septembra 2012. (sto ce reci pre godinu dana), napsram Androidovih i iOS-ovih 6. Ja iskreno ocekujem da pocetkom iduce godine i izlaskom WP8.1 windows uredjaji pocnu da bivaju znacajniji faktor na trzistu, i da njihov udeo pocne da raste. A izlaskom WP9, kad se sve platforme ujedine integrisu (PC, tablet, telefon, XBOX...), mislim da cemo imati novu revoluciju na trzistu.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od 1808 »

m@c|-|oR napisao: Taj OS se zvao Windows Mobile CE i koristio se na raznim uređajima, pa i na mobilnim telefonima.
Nije tačno. Zvao se samo Windows CE i ta prva verzija nije radila ni na jednom mobilnom telefonu,
već na nekim džepnim računarima. Naziv Windows Mobile se prvi put pojavljije 2003 godine i sa tom
verzijom se na tržištu pojavilo preko 30 mobilnih telefona tokom 2003 i 2004 godine.

Dakle, angažovaje Microsofta oko platforme za smart telefone traje više od 10 godina i očigledno je da su
imali najviše vremena od svih da naprave nešto konkretno po tom pitanju. Za tih 10 godina se na globalnom
tržištu pojavilo preko 400 modela smart telefona koji su koristili neku verziju Windows OS. Kao što vidite, imali
su mnogo prilika i bezbroj verzija OS sa kojima su pokušavali da naprave nešto, ali ništa konkretno. Uvek se to
završavalo na isti način, pa sad ko hoće da im veruje, neka im veruje.

Poenta i nije u verovanju, već u činjenici da je Microsof najviše vremena utrošio na razvoj operativnog sistema
za smart telefone sa kojima nikada nije zabeležio neki uspeh. Oni još uvek zauzimaju jedva 3 do 4 % tržišta, što
je skoro na nivou statističke greške.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od m@c|-|oR »

1808 napisao:Oni još uvek zauzimaju jedva 3 do 4 % tržišta, što je skoro na nivou statističke greške.
Sad zvučiš kao ... onaj što je postovao pre tebe :D
Tako su pričali i o Androidu pre koju godinu, kad je Symbian vladao svetom smartfona.
U međuvremenu je bilo još pokušaja da se "progura" neki novi OS, koji bi ugrozio (pre svih!) iOS i (usput) Android: bada, meego, Ubuntu, Firefox ...
Ne potcenjuj MS-ovu moć... Tržište mobilnih uređaja očito postaje interesantno mnogim ajkulama a u Redmondu je sedište najveće od njih.
Kupovina Nokie ukazuje da ozbiljno shvataju ovaj segment i da imaju ozbiljne planove sa njim.

Možda nije uporedivo, ali je svojevremeno broj 1 u industriji čelika kupio broj 2, stvorivši monstruma koji dominira tržištem - Arcelor-Mittal.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od 1808 »

m@c|-|oR napisao:Sad zvučiš kao ... onaj što je postovao pre tebe :D
Jbg,... to je njemu i bilo upućeno, znaš da svaka akcija izaziva reakciju. :)
m@c|-|oR napisao:Ne potcenjuj MS-ovu moć... Tržište mobilnih uređaja očito postaje interesantno mnogim ajkulama a u Redmondu je sedište najveće od njih. Kupovina Nokie ukazuje da ozbiljno shvataju ovaj segment i da imaju ozbiljne planove sa njim.
Uopšte ih ne potcenjujem, samo pokušavam da sagledam neke činjenice. Ni ta kupovina posrnule finske kompanije
ništa ne mora da znači, jer samo posedovanje brenda Nokia nije nikakva garancija za uspeh. Da se moglo živeti od
stare slave, Nokia se ne bi ni našla u tako teškoj poziciji.

skar
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1366
Pridružio se: Ned, 17. Jan 2010. 22:07
:: nobody know
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od skar »

zar ne bi bilo lepo videti Nokia N9 u Meego,WP8 i R2D2 izvedbi...ala bi se nalupali keša!! i dan danas kad vidim N9 poželim da ga opet koristim,dizajn killer

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od m@c|-|oR »

skar, pričalo se ovde o lepoj želji da se napravi telefon koji bi imao dual boot, pa je onda bila i ideja o "praznom" telefonu, gde bi kod startovanja odlučivao koji OS će biti u njemu... 8)
Eeeeee, kad bi to bilo moguće... :D
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

Mozete da mi upucejete sta god, WP je buducnost! Samo se vi tesite kako je Google ovo i ono, broj 1 i sta ti ja znam, uskoro ga neve biti! A ja zivim za taj dan
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od m@c|-|oR »

... a nekad je bio kul tip... :D :D :D
Dottore, ti bi trebalo da znaš koliko je tvoja tvrdnja o WP nesigurna!
Želje su jedno, a stvarnost drugo. :P 8)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

m@c|-|oR, polako, vise puta sam napisao - tiha voda breg roni. Radi se o tome da je Android dostigao svoj maximum, i vise tesko moze da se siri, a kad sirenje prestane, nastaje kolaps!
Nece se to desiti sutra, niti 2014. moja je procena 2017. da ce Android doci na nivo Symbiana 2011.
Znaci bi sam kul lik dok sam delio svacije misljenje. Sad kad imam svoje koje se drasticno razlikuje o velike vecine nisam odjednom kul? Interesantno :D
Ali ja se ne bojim izrazavanja svog misljenja, ma koliko da sam usamljen.
Evo i jedan kuriozitet: http://www.wpcentral.com/nokia-regains- ... um=twitter
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od znemanja »

Istorija nas uči da svako veliko sarstvo na kraju propada. Verujem da ni Google nije večan, ali isto tako verujem da je daleko moćniji od MS-a. Svesni su u google-u da "ničija nije do zore gorela" i verujem da će imati keca u rukavu kada se to desi. WP8 je mnogim odbojan upravo zbog svoje zatvorenosti i nemogućnosti bilo kakve valjane personalizacije. Kada MS "otvori" svoj OS i doda mu bar neke pristojne mogućnosti presonalizacije možda, ali možda bih razmislio o takvom OS. Do tada, kada se njegova funkcionalnost svodi na nivo dumb telefona, WP8 nema šta da traži pored Androida.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od 1808 »

miodrage napisao:Evo i jedan kuriozitet...
Evo i za tebe jedan kuriozitet, pa sad ti vidi na čemu se zasniva tvoj optimizam. :lol:
http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php ... _id=753601

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

1808, za ovo znam unazad jedno nedelju dana... ne razumem sta si hteo ovime da kazes? Surface RT meni ne da nije zanimljiv, nego je cak i meni nejasan MS sto je to djubre uopste i izbacivao. Sto se Surface Pro tice, masina je poprilicno jaka i dobra, ali cena je ono sto ga ubija. Da dodje po ceni od 350-400€, bio bi ubica iPada. Eto, vrlo prosto.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od 1808 »

miodrage, samo da vidiš u kakvom su oni očaju i kako na tržištu prolaze njihovi glavni aduti.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

1808, veruj mi da znam, i da pratim. Naveo sam i razlog zasto je to tako. Razlog je upravo cena - 800-900€ za uredjaj koji nema razvijen ekosistem je sumanuto. Cena Pro ne sme da bude visa od 450€, a RT treba da je max 220€. Sa tim cenama, nema Boga da se ne probiju, ubijajuci istovremeno i iPad i Nexuse.
Samo tako mogu da zgrabe jedan dobar procenat, a potom, kad puste korenje, radice sta zele. Drugi nacin, ne postoji, barem ne u danasnjim uslovima.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od 1808 »

miodrage, evo ti još jedan kuriozitet...
http://www.gsmarena.com/nokia_android_p ... s-6821.php

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Microsoft kupio Nokiu!

Post od miodrage »

Zadnji pasus sve objasnjava. Tesko da ce od ovoga ista da bude
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori