Opet malo o cenama telefona...

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

PDV ili porez na dodatu vrednost iznosi 18% a ne 20%. Sadasnji porez na promet je 20%. :D :) 8) :wink:

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

To sam i ja mislio, znaci ispade da ce cene onih proizvoda koji su buli oporezovani biti nize dok skacu cene onih do sada neoporezovanih! Samo sta je neoporezovano? :oops:
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Neoporezovani su kompjuteri, oprema i mobilni telefoni ja mislim, ali nisam u potpunosti siguran... :roll: :roll:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Mislim da su samo racunari neoporezovani, telefoni jesu... E, sad, postoje i tu rupe u zakonu... Naime, pod terminom racunar se smatra uredjaj koji ima procesor, ploču, internu memoriju i sta sve ne jos... Podseca li vas ovo na nesto?
Nasi ljubljeni smartfoni bi se uz malo vestine i lukavosti mogli lako svrstati u tu kategoriju...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Da, tu ima još zvrčki: da li je u pitanju gotov proizvod, ili poluproizvod. Sve što je van kućišta je gotov proizvod, a komponente unutar kućišta, koje ne mogu raditi samostalno, vode se kao "delovi", i oni ne podležu porezu. Ali sklopljen kompjuter podleže, i eto jedne cake za izbegavanje poreza. Prodaš komp u delovima! :mrgreen:
Ali ova fora neće paliti za PDV. No, smisliće se već neka "rupica"... :wink:

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Hah. Kod nas u CG PDV obuhvata sve jednako, bio to komplet racucar ili samo jedna komponenta... :roll:

Ludak
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 870
Pridružio se: Sub, 07. Avg 2004. 17:15
Lokacija: Zemlja telefona

Post od Ludak »

Znam da mnogi nikako neće hteti da se slože sa mnom oko ovoga, ali ja jednostavno volim da kupim nešto u originalnoj kutiji po ceni koje važe u Zapadnoj Evropi(jednostavno više mi godi da je nešto skuplje, ali da je u full packu, da ima veću garanciju i da traje, nego nešto šklj klase). Nekako mi se sviđa ta ideja, a pošto i ovako kupujem po normalnim cenama, ne verujem da će PDV toiko da me pogodi. Pod ovime što sam rekao nikako ne smatram i ComTrade koji probija plafone svojim cenama, kod njih je verovatno najnepovoljnija ponuda na svetu(lažem, skuplje jena Severnom polu...). :D
U susret novim izazovima...

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Sto pa ja se slazem sa tobom! Gotovo uvek sam kupovao original telefone, sem kad bas nije mogao da se nadje, a comtrade je nekad stvarno preterivao sa cenama i nikad mi se nisu nesto preterano kvarili telefoni! Tako da te ovde apsolutno podrzavam :D
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Da, lepo je kupovati tako nesto - ako imas para - sto je za vecinu nas jos uvek neizvodljivo. Ja moram, nazalost, jos uvek da pravim kompromis: nadjem telefon u originalnom pakovanju, sa full opremom - skinut sa neke mreze (ili, cest slucaj, telefon samo pravljen za neku mrezu, kupljen preko ko zna kojih kanala, i kod kojeg nema potrebe za dekodiranjem)...
Tako ipak dobijem prvoklasan telefon, po mnogo povoljnijoj ceni, a kompromis se ogleda u tome sto moram da trpim one linkove u Favorites prema pomenutoj mrezi (ne mo'š ih nikako obrisati) ili jos neke sitne izmene u softveru, ili eventualno, logotip pomenute mreze na masci telefona (koja se opet moze zameniti, naravno)... Propratni materijal (i pisani i reklamni softverski - video u telefonu), bacim - izbrisem... i to bi bilo to.
Nisam primetio nikakvu razliku izmedju ovakvog telefona i onog "originalnog", "legalnog", koji prodaju Comtrade i slicni uvoznici (a imao sam ih vise puta u rukama)...
Garancija? I kod njih vazi najvise godinu dana, dok ovi nasi sitni trgovci takodje daju od 3 meseca do godinu dana - kako koji...
To je sasvim dovoljno da telefonu "izvadis dusu" i vidis da li valja ili ne.. Ako ne valja, lepo vratis, uzmes drugi... ili uzmes pare pa pazaris nesto drugo...
Sta ces, prilike nas naucile da se snalazimo i bavimo ovakvim egzibicijama...

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

to je tacno, sto si rekao, i slazem se, ali kad kupis nokii-u original dobijas internacionalnu garanciju na 2 godine! U Dubai-u cak na 3 godine! Tako da je to prednost! :D
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

boka
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Pet, 13. Avg 2004. 09:23
Kontakt:

Post od boka »

Kod nas je u Crnu Goru PDV cini mi se 17%,a ne 18%.Ali dobro to ne uvede kod nas nego kod vas.[/i]
3220

6Pack
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 25
Pridružio se: Sre, 28. Jul 2004. 16:15

Post od 6Pack »

vrlo je verovatno da su 3660 i 3650 poskupeli zato sto se vise ne proizvode,a pokazali su se odlicno bar po reakciji par ljudi koje znam ukljucujuci i sebe...

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

PDV obuhvata sve proizvode a jedino je pitanje ko je a ko nije obveznik PDV-a.Tako npr. preduzeca koja imaju godisnji promet do milion dinara godisnje ne mogu da budu obveznici PDV-a.Preduzeca koja imaju promet izmedju 1-2 miliona dinara godisnje mogu da biraju, a preko 2 su obveznici hteli ne hteli.Fora kod PDV-a je u povracaju poreza npr.: ja kao firma kupim kompijuter za 100 eura i plus 18e za porez.Ako ja taj komp prodam za 200 eura i porez me iznosi 36e ali ja neplacam 36 vec 18 jer se odbija iznos za predhodno placeni porez.Takodje nije bitno da li ja taj komp prodam ili ga koristim za rad a prodajem nesto drugo ili vrsim neke usluge, bitno je da treba da platim neki porez npr. 300e. Ja taj porez necu platiti 300 vec 282e jer se odbija PDV.Sta god ja da kupim i da je u tu cenu uracunat PDV imam pravo da tu cifru odbijem od cifre koju treba da platim za svoj porez.Ako mi je iznos poreza 1000e a PDV-a 250 ja cu platiti 750e.Sto bi znacilo da cene ne bi trebalo mnogo da porastu u teoriji ali u praksi ko zna. :idea:

chale
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 103
Pridružio se: Pet, 20. Avg 2004. 16:44

Post od chale »

a sta je sa fizickim licima? to sto si objasnio vazi samo za firme. kako ce ovaj porez da utice na nas obicne smrtnike koji fimru nemamo? mi cemo opet da placamo porez na sve i svima i bez ikakvog odbijanja!?!?
Ako kanis pobediti ne smes izgubiti!

Zorzzz
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Sre, 29. Sep 2004. 08:05

Post od Zorzzz »

Elem, da malo pojasnim , jer sam , na nesrecu, upoznat sa PDVom sa vise strana. Ne bi trebalo nista da se menja za kupce mobilnih aparata, jer se samo menja vreme oporezivanja (sad dobavljac place pre prodaje, pa je tel koji je legalno uvezen 18% skuplji u startu, tj ne placa porez posle prodaje).
Elem , sad ,posto se vecina aparata "uvozi" kod nas bez carine , poreza i sl, tu se nista nece menjati. Jer ako ne postoji ulaz tel, onda ne treba da se plati ni porez.Jedino, po meni se isplati kupiti mob u sledecih 15 dana, jer ce sada biti najnize cene zbog popusta preko, tj raznih akcija za bozic, pa ce samim tim biti nize cene ovde, a i sad je najvise robe navuceno.
Sto se tice computera, KUPUJTE sve do kraja 12 meseca 2004, jer po novom , porez ce se placati i na kompjutere i komponente, samo se jos ne zna da li ce biti 8 ili 18% . A sad se ne placa uopste , ma sta ko pricao (ko kaze da placa porez na komponente , trpa pare u svoj dzep :) )

Eto , nadam se da sam bar nesto razjasnio, bar koliko je meni jasno :)
Pozdrav od Djordja

Odgovori