Da li mobilni telefon privlaci grom?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Da li mobilni telefon privlaci grom?

Post od Deksi »

Nemoj te mi se :lol: ali ima ljudi koji veruju da ako je mobilni telefon upaljen ima uticaja na blizinu udara groma. Jedan moj rodjak je imao veliku srecu prosle godine kada ga je grom promasio za 20 metara,on je tada nosio upaljen e250 i ubedjen je da je zbog njegovog upaljenog telefona grom udario toliko blizu njega i otada celu njegovu familiju nemogu ubediti da to nema veze jedno sa drugim i otada cim vide crni oblak da naidje svi u kuci pogase telefone.
Sta vi mislite o ovome.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa ako si na otvorenom, i imas upaljen mobilni telefon, to zaista moze da bude veci uzrok privlacenja groma, ali u gradu, cisto sumnjam. A na otvorenom, treba pobeci odatle sto dalje, ili leci na zemlju i ne biti najvishi u okolini. Jer je dokazano da sto je nesto vece visine, veca je sansa udara groma, sa ili bez telefona!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Post od napalm death »

Ne mozes privuci grom tako da on udari par metara pore teme. On udara u ono sto ga najvise privlaci ili sto mu je najblize. Znaci, da ga je privukao telefon udario bi u njega.

Telefon moze privuci grom samo na osnovu metalnih dielova. A mislim da vise metala ima u kljucevima nego komplet u telefonu.

Ukratko, ako si na otvorenom brdu gdje nema ni jedan dalekovod ili bilo sta metalno, grom ce prije privuc zemlja ili ljudksa osoba nego telefon ili slican uredjj..

To je samo moje misljnje.

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Tako je. Privlači ga najviša tačka i velika količina metala, odnosno mogućnost pražnjenja, tj. izjednačavanja potencijala. Tako da šanse za udar groma ostaju i dalje mizerne kao ido sad, s tim da ga ne treab izazivati na livadi, a ni na koji način šanse nisu povećane posedovanje niti korišćenjem telefona.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Da li telefon privlaci grom?
Za ovaj eksperiment nam je potreban mobilni telefon i po mogucnosti sto visocija zgrada.
Kada pocne da grmi i seva, radi ogleda, popeti se na sam vrh zgrade, na najvisu tacku,propeti se na prste,u desnoj ruci drzati telefon i ruku ispruziti sto vise ka nebu uz povike "Ja imam moooooooc!!!!
Rezultati se mogu ocekivati u sutrasnjim dnevnim novinama.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Rezultat iz novina: Dugogodisnji dusevni bolesnik P.P. (42), koji je u vise navrata lecen u psihijatrijskoj bolnici "Laza Lazarevic", sinoc je nadjen mrtav na krovu zgrade sa visestrukim opekotinama po celom telu. U desnoj ruci je grcevito stezao mobilni telefon. Kako nezvanicno saznajemo, pokojnik je ispitivao mogucnost udara groma ako se u ruci drzi upaljen mobilni telefon. |||U tu svrhu koristio je Nokiu N97 mini :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Post od Cooomi »

I sada mi kolege javljaju da je telefon je ostao citav ali mu je baterija napunjena za narednih 250 godina :D

markog
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 204
Pridružio se: Sub, 18. Mar 2006. 18:45

Post od markog »

Naravno da telefon ne privlaci munje, stvarno mi nisu jasni ljudi koji veruju u to, a ima ih dosta. Jos davno, pricao mi je brat, kad je bio u skoli i za vreme casa krene da grmi, a oni svi zavlace ruke u torbe i dzepove da ugase telefone. :lol: Deca nisu kriva, ali oni koji su im to rekli.... :wacko:

Sto se tice udara groma, tj. munje, pre 2-3 godine je dokazano superbrzim kamerama da munje pre idu u zemlju, pa se vracaju u oblake, zatvara se strujni krug. Do zemlje elektricitet obicno putuje u bezbroj uglavnom nevidljivih niti/linija do zemlje, pa onda kad se skupi u zemlji iz najvise i najblize tacke izbija nazad u oblake. Tako da ona svetla linija, munja, koju vidimo u 99% slucajeva ide iz zemlje ka oblacima, a ne obrnuto kako se do sada mislilo. Kada bi bilo onako kako se mislilo, onda mozda ni jedan covek ne bi poginuo, jer koja je sansa da se nadjete tacno u 1 cm gde ce udariti munja. Problem je to sto sa neba ne dolazi u jednu tacku (samo izlazi iz jedne tacke), zato mozemo umreti cak i ako smo udaljeni nekoliko desetina, pa i vise metara od mesta izbijanja munje... Bas sam "lepo" objasnio, :wacko: valjda ste razumeli. Ako laze Discovery lazem i ja. :wink:

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

To prvi puta cujem da se munja vraca nazad u oblake.Koliko ja znam da bi se nakupio elektricitet u oblake potrebno je nekoliko uslova,kao temperatura,brzo kretanje oblaka i visoka vlaznost vazduha.Da bi oblak ispraznio svoj elektricitet trazi njblize i najvlaznije mesto onda putem munje prazni svoj napon u zemlju a zemlja kao ogromni kondezator to upija a da taj elektricitet moze ponovo otici nazad u oblak to teorijski je neizvodljivo ali sve je moguce.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

deksicom, ja sam isto to gledao na Discovery-u. Ajmo redom, zemlja je uvek negativno naelektrisana, a oblaci su ti koji usled kretanja (a sastoje se od raznih cestica, uglavnom vodene pare) se naelektrisu pozitivno. E onda, kao sto je markog, lepo rekao, ultrabrzim kamerama je snimljena munja i sta se desava.
Inache ako se i logicno pogleda, struja je usmereno kretanje elektrona, a ako me pamcenje jos dobro sluzi, oni idu od anode ka katodi (od negativnog ka pozitivnom). Nadam se da ne gresim :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

markog
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 204
Pridružio se: Sub, 18. Mar 2006. 18:45

Post od markog »

miodrage, ne gresis. :wink: Pa kad pogledamo to i jeste logicno...
deksicom, i mene je tako profesor u srednjoj ucio, ali izgleda da to nije tacno. Da je Zemlja ogromni kondenzator, gde bi se cuvao toliki elektricitet (a pritom je sva negativno naelektrisana), ako se ne varam napon munja je 2-5 miliona volti, koliko bi bilo te akumulirane energije, to je nezamislivo. Ovako, kako su dokazale kamere, automatski se vrsi praznjenje u delicu milisekunde, a nije nemoguce da se elektricitet krece iz zemlje ka oblacima zbog ogromnog napona. U teoriji bi se el. energija mogla prenositi bezicno do odredjene daljine ako bi napon bio enormno visok + sto je veci napon to su gubici manji. Da je Tesla ziv mozda bi to sredio. :D Inace, najveci napon postignut u laboratorijama je oko 300.000 V, sto je naspram munje prilicno slabo, ali cak i sa tih "bednih" 300.000 V elektricitet se do odrecene mere krece bezicno, kroz vazduh.
Bilo bi dobro da nam neki sveze "update-ovan" :lol: inzenjer energetike ovo pojasni, mada mislim da smo otprilike dobro pogodili sustinu.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

markog, moram da te ispravim, Tesla je jos dok je bio ziv (pocetak XX veka) experimentisao sa naponima od 2 miliona volti. Jedan takav stroj imas u njegovom muzeju u BG, i ja sam bio tamo kad su upalili to cudo, ja drzao neonku u ruci, i ona svetli... Toliki je elektricni naboj u vazduhu.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

markog, sasvim normalno se koriste naponi koji su veci od pomenutih 300 kV. Npr. dalekovodi u prenosnoj mrezi u Srbiji koriste napon od 400 kV, u Rumuniji se koristi 750 kV, a EHV vodovi standardno koriste megavoltne napone (a struje su reda i stotina ampera). Sve je to u normalnoj upotrebi,a ne u laboratorijskoj. Inace treba razlikovati napon od snage. Ti mozes da imas napon od 1 gigavolta, a da struja bude 1 nanoamper sto je, po snazi, ekvivalentno naponu od 1V pri struji od 1A.

Sopstvena kapacitivnost zemlje (cele planete), koja je procenjenna na nekih 700 mikrofarada, i koja se cesto pominje u knjigama iz srednjeskolske fizike i elektrotehnike, nema veze sa nastankom munja i gromova. Inace standardni kondenzatori (ovde se radi o tzv uzajamnoj kapacitivnosti) imaju kapacitete tipa nanofarada i mikrofarada, ali imas i kondenzatore od vise milifarada (daklem znacajno vece kapacitivnosti od kapacitivnosti zemlje).

Za pojavu munja/gromova je bitna pojava jonizacije i velike potencijalne razlike izmedju oblaka i povrsine zemlje.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Da li mobilni telefon privlaci grom?

Post od Deksi »

Bilo je ovih dana mnogo grmljavine a i biće ih još već od večeras. Jutros gledao jutarnji program na rts i tamo je bio neki stručnjak koji je pričao o tome i spomenuli su i mobilne telefone. Rekao je da se m. telefoni obavezno gase pri grmljavini jer mobilna antena pri prijemu i slanju signala koristi slabe elektro talase i oni oko sebe sire slabo elektro polje koje je sigurno provodljivije za elektricnu struju od vazduha gde nema m. telefona.

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Re: Da li mobilni telefon privlaci grom?

Post od pelleruma »

Ja ga obavezno gasim,pri jacim grmljavinama.Svojevremeno je jednom mom profesoru eksplodirao telefon prilikom udara groma
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li mobilni telefon privlaci grom?

Post od Azimuth »

Grom udario u nastavnika ili u telefon?
Verujem da postoji neko naučno objašnjenje i da zaista više privlači, ali ja telefon nikada ne gasim. Ako baš seva oko mene onda eventualno ga bacim u airplane i to je to. A i vodim se onom da je veća verivatnoća da dobijem 7 na lotou nego da me opali grom. Još samo da krenem loto da igram :D

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Re: Da li mobilni telefon privlaci grom?

Post od pelleruma »

U telefon - inace mi ne bi ispricao ;)
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re:

Post od Lobachewsky »

miodrage napisao:Inache ako se i logicno pogleda, struja je usmereno kretanje elektrona, a ako me pamcenje jos dobro sluzi, oni idu od anode ka katodi (od negativnog ka pozitivnom). Nadam se da ne gresim :D
Katoda -
Anoda +
tomas.hokenberi napisao: Za pojavu munja/gromova je bitna pojava jonizacije i velike potencijalne razlike izmedju oblaka i povrsine zemlje.
Dakle, posto mobilni telefon ne jonizuje cestice oko sebe (njegovo zracenje nije jonizujuce zracenje, daleko daleko na EM spektru od toga), nema bojazni ni od udara groma zbog njega. Pre ce biti da te grom lupi jer si najvisi na livadi, nego zato sto si bas u tom trenutku pricao telefonom.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Re: Da li mobilni telefon privlaci grom?

Post od pelleruma »

Vise sam zamisljao to ovako - do naseg telefona putuje kroz vazduh neki signal(dal' pricamo,internet,...)u tom vazduhu se dogadjaju sranja(grom) - pokupljeno sr... dodje(nekad) do naseg telefona - bum ili kvar.
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Da li mobilni telefon privlaci grom?

Post od acamatic »

Eto zeleo bih i ja da se malo ubacim u ovu temu,jes da se nista skoro ne razumem u to al ajde.
Kao sto je kolega pelleruma, rekao tako sam i ja na neki slican nacin razmisljao,da signal od telefona moze privuci grom.
Mada ja iskreno ne gasim telefon,ali bas kada ono puca oko mene a ja sam na otvorenom(u gradu) onda ga stavljam u "airplane mode"
Azimuth, nisi jedini da se vodis mogucnosti udara groma poredjenjem lotoa :D
Ali posto je kolega markog, lepo bas objasnio onda uvek postoji mogucnost da poginete( u boljem slucaju,sa povredama da prodjete) ako blizu vas udari grom,jer kako sam ja shvatio onaj svetlosni udar u 1cm nije ustvari samo taj "cm" vec i nekoliko metara oko nas.. :unsure:

Odgovori