Kamera visoke rezolucije sa fiksiranim fokusom?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Vincent
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1255
Pridružio se: Pon, 30. Jan 2006. 18:06
Lokacija: Hiperboreja

Kamera visoke rezolucije sa fiksiranim fokusom?

Post od Vincent »

Iako više ne razmišljam o kupovini novog telefona, pratim stanje na tržištu i jedna me pojava mnogo nervira - telefoni sa kamerama visoke rezolucije koje imaju fiksirani fokus.

Zbog čega proizvođači prave ovakve kamere? Koja je poenta imati kameru rezolucije recimo 5MPx ako njom ne možeš slikati objekte iz blizine ili ne daj Bože tekst? Šta proizvođači misle da time postižu? Nije li bolje staviti kameru od 3,2MPx koja će imati autofokus ili makro-mod?

Mogu da razumijem da se to uvaljuje neupućenim korisnicima koji samo gledaju u brojke, pa će uzeti telefon sa kamerom od 5MPx nemajući pojma šta fixed-focus znači. Ipak, ovo je i dalje neviđena prevara od strane proizvođača i izazvaće bijes čak i kod neznavenih korisnika, koji će kad-tad provaliti da "kamera ne valja jer mi je mutna slika iz blizine."

Dakle neka mi neko ko se bolje razumije objasni kakva je logika u pozadini proizvodnje ovih za mene nakaradnih i potpuno svetogrdnih proizvoda.

Ako ništa, bar ispraznih bijes. :)

Pozdrav! ;)
iPhone 4 16GB Black & N91 8GB facelifted to Silver.
Perfected by Sennheiser PX-200 White and Sennheiser HD-205 Black!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Vincent, logika je prosta - takve kamere su jeftinije, a kod prosecnog korisnika, koji obicno nema pojma o fotografisanju, telefon vise prodaje "megapikselaza" nego prisustvo autofokusa.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

Плуса ако правиш сличан производ један од начина да га осакатиш и продајеш по нижој цени а да не буде конкуренција скупљем. Генерално није велика разлика у фотографијама ако не сликаш ништа ближе од 3м мада већина не примећује разлику и на мањем растојању :lol:
Такође циљаш групу корисника који желе рецимо Н8 али за мање пара и притом им камера није толико битна :wink:

Odgovori