kamera 8, 12...n Mpix

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
michael82
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Sre, 23. Nov 2011. 09:06

kamera 8, 12...n Mpix

Post od michael82 »

Koristim kameru isto koliko i sms/razgovor.
Ranije sam imao VGA, pa 1,3 Mpix, 2 Mpix, 3 Mpix, pa sam se zaustavio na Nokii sa 5 Mpix.
Kvalitet (oštrina lica) na slikama se povećavala i stala na 3 Mpix. Ova kamera sa 5 Mpix ne daje ništa oštrije slike od Sonija sa 3. Testirali smo u Telenoru najskuplju Nokiju sa 8 Mpix i ispostavilo se da je menje oštra od ove stare sa 5.
Ispada da su svi ti 5, 8, 12 ...Mpix marketinški trik (prevara) a da telefoni nemaju ništa veće sočivo da bi te Mpix mogli da iskoriste, već neki softwer (kao MS Pic Manager) veštački povećava veličinu slike ali ne i oštrinu.
Verovatno se radi o dogovoru među velikim kompanijama da se ne ugrozi tržište foto-aparata.
Može li neko stručan da prokomentariše ?

lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Post od lesa0208 »

michael82, Mogu da prokomentarisem, da generalno sve te kamere koje su na telefonima su smece, i da nijedna ne moze da bude priblizna foto aparatu, prvo zbog sociva, drugo zbog kojekakvih podesavanja koje aparati i objektivi pruzaju. Isto tako se ljudi ne razumeju u MPX pa misle ako bi uzeli kameru koja ima 12 ili 16 mpx da ce i slika biti WAO medjutim nije bas tako, za WAO sliku je potreban dobar odjektiv, socivo i ostale stvari koje se nalaze u njemu, a koje ne mogu da stanu u aparat. Inace i ako bi povecali MPX na telefonima svakako ne bi ugrozili foto aparate. Ovo poredjenje pravim izmedju aparata koje sam ja imao nikon D90 i nikon D40 i sa nekim objektivima koje sam ja koristio.

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

hajde i ja malo da se ubacim.gore napisano je veoma tačno i mogu da potvrdim jer i sam koristim sonijev poluprofi jer su kamere dosta lošije na mobovima.e sada celu stvar menja nokia n8 koju sam imao i koje je napravljena za slikanje.kvalitet fotografija i snimaka je veoma dobar.naravno ne može da pridje uz profi aparate ali sa neko amatersko uživanje ona je pravi mob.mogu sigurno da napišem da n8 pravi mnogo bolje slike od arca koji ima neke senzore neka čudesa itd...
dalje što se tiče tih telenor nokia one sve imaju krš kamere, fixna sočiva i mislim da su samo sw povećane na 8mpx da su one možda čak i 5mpx ili nešto manje po veličini sočiva itd.
kada mob bude imao objektiv koji izlazi iz njega može da takmiči sa fotoaparatom ovako ništa.
i još jedna stvar vezano za n8.stvarno pravi lepše slike a mislim i bolje od onih lowbudget aparata koji koštaju nekih 50€ do 100.mada od njih se i ne očekuje da naprave bilo šta....
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Moram samo da napomenem da velicina sociva nema posebne veze sa "brojem megapiksela". Broj megapiksela govori o maksimalnoj mogucoj rezoluciji koju je moguce ostvariti sa tim senzorom. Sto vise megapiksela to je veca rezolucija. Medjutim maksimalna digitalna rezolucija nije dovoljan pokazatelj kvaliteta slike. Za dobar kvalitet je potrebno da "analogni ulaz" koji se digitalizuje bude dovoljno kvlaitetan, a upravo taj deo kvaliteta zavisi jedino od kvaliteta optickog aparata, odnosno sociva. Kada se izradjuju fotografije neke normalne velicine (npr. 13x18, 10x15,...) niko nece primetiti razliku izmedju 5 MPix i 8 MPix fotografije, pod uslovom da je optika identicnog kvaliteta. Razlika ce se primetiti teko kod nekih ogromnih poster formata i slicnih. Na ekranu racunara se razlika takodje pocinje da primecuje tek posle nekoliko uvecanja.

Naravno jako male megapikselaze daju lose rezultate posto tada dominantno na los kvalitet utice upravo niska rezolucija. Medjutim tu pricamo o rezolucijam tipa 0,3 MPix, 1MPix itd << 3 MPix.

Razlika u kvalitetu optickog sistema ce se zato uvek lako primetiti.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Post od hibiskus »

da dodam svoj doprinos temi. Prvo treba razlikovati foto i ne foto telefone, zato sto nije isto 5mpix od N95 i 5mpx od N82. Takodje foto telefoni imaju mnoooogo kvalitetniju opetiku od obicnih, specijalna paznja je posvecena obradi slika, xenon blic itd. Slozicu se sa lesom donekle, zato sto sa azdajama koje je on koristio(Nikoni) ne moze da se poredi ni jedan point&shoot fotoaparat a kamoli mobilni telefon.
Takodje, apsolutno se slazem sa venomom po pitanju N8, zbog veceg senzora i wide optike. Pratim foto sekciju na esato forumu i tamo ima lep pokazatelj kakve slike koji telefon moze da pravi, i N8 je daleko daleko ispred svih(tu je negde Pixon12, ali zaostaje)

dule88
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 318
Pridružio se: Uto, 27. Sep 2011. 19:03
Lokacija: Beograd

Post od dule88 »

Sada najbolju kameru ima N8 ali odmah rame uz rame je Sonyericsson C905,tvrdim,jer sam ga imao,Syber shot,ksenonski blic,moze da slikas u mraku a ispasce slika kao da je dan,to ima naravno i N8 ali polovan C905 ti je oko 90 eura,ako nemas puno para a treba ti odlicna kamera kupi C905.A za jako smesne pare naravno K800,koji imam 4 godine,slike perfektne na monitoru od 19 inca,nikada nisam video neko zamucenjea onda razumes koliko su dobre slike sa C905.

Esseker
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 402
Pridružio se: Pet, 27. Mar 2009. 03:16
:: Samsung S23 Ultra
Lokacija: Subotica

Post od Esseker »

Po meni najbolja kamera je ona sa Nokia-e N82. Dok sam imao taj telefon,nikada nisam koristio digitalni aparat. Ja sam je imao u vreme kada je izasla Omnia sa 8Mpix,i nije ni mogla da pridje N82!
Galaxy Note 9 SM-G960F/DS 128 GB Ocean Blue

michael82
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Sre, 23. Nov 2011. 09:06

Post od michael82 »

Pardoniram...nije tema koji je mob bolji, kazem imam kameru N82 ali kada poredim izradjene slike na papiru ili montoru, nisu ostrije od K800 (prirodnije su boje, ne vuce na plavu ili zelenu).
Poruka proizvodjacima je da marketinshki trik sa Mpix nije dovoljan, treba da se potrude da za te cene novih telefona covek sa tih 12 ili 8 Mpix dobije i stvarno bolju sliku !!!!

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Post od Adams »

Da se i ja malo prikljucim diskusiji. U sustini se slazem sa onim sto je receno,da megapikseli ne igraju toliko bitnu ulogu u kvalitetu slike,vec da optika kolo vodi. I mozda najbitnija stvar kako kazete,sto postoje foto i ne foto telefoni,tj telefoni u koje proizvodjac odluci da stavi dobru optiku i one u kojima ne zeli,sto zbog zelje da ustedi sto zbog drugacije orijentacije telefona. A ono sto se tice telefona iz Telenora,oni su potpuno nemerodavni jer recimo Nokia E6 ima 8mpx dual led blic i FIXED fokus :blinky:
Ima necega i u tome da proicvodjaci ne zele da ugroze trziste aparata a da imaju tehnologiju za bolje kamere,kao recimo ovo :
http://www.gsmarena.com/samsung_w880_am ... m-2948.php
Opticki zum sve u fulu....e sad,sto su telefon namerno toliko ogololili,stavili 1000mAh bateriju,dumb telefon bez wi-fija....
lesa0208, Pa necemo se sigurno trkati u Citroenu C3 kao minimalnom potrosacu sa Ferarijem. :)
Ono u cemu kamere sa mobilnih telefona takmice i konkurisu su digitalni fotoaparati i tu je jedan od glavnih iskoraka napravila N8. Na GSMareni na blind testu N8 je stvarno rame uz rame ako ne i bolja od Sony DSC-HX5v digitalca. Jedini nedostatak kod n8 je sto nema i opticki zum,ali onda se ne bi ostavilo mesta za neki buduci napredak nekom njegovom nasledniku.
I ja sam od onih koji bas voli da slika i volim da imam dobru kameru na telefonu,iako znam da kamera na telefonu nikad nece zameniti fotoaparat(bar prosumer ili DSLR).
Ali sto sam primetio,tj na sta veoma obracam paznju je kvalitet blica. Recimo,po lepom danu napolju svaki telefon od 3 mega piksela i vise napravice sasvim lepe i upotrebljive slike koje jos ako se malo dorade na kompjuteru mogu slobodno i da se urade kod fotografa. Recimo ja sam radio slike sa N73 i E90 bez problema. E sad,kad se nadjemo u zatvorenoj prostoriji sa razlicitim osvetljenjem ili u mraku tu se vidi koji je telefon foto a koji ne. Tu glavnu ulogu ima xenon blic i cak mislim da sam procitao da je blic na N82 jaci nego na N8. Sada pocinju da se ugradjuju oni BSI senzori recimo u Arc ili u Ip4 koji primaju valjda vise svetlosti pa i sa single led blicom prave ok slike u mraku.
Sto se tice indore slike mislim da je tu Carl Zeiss optika koju koristi Nokia najbolja. Istu sliku sam slikao sa mojim HD2 (5mpx dual led blic) i caletovim e72(CZ optika 5 mpx single led blic) i slike sa E72 su mnogo bolje,boje su mnogo prirodnije itd,na HD2 su nekako ispranije i prenaglasena je zuta,ne znam kako da se izrazim posto ne znam strucne nazive... :)
Nokia Lumia 1520

Slobodan_NS
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 227
Pridružio se: Ned, 07. Okt 2007. 20:48

Post od Slobodan_NS »

da sto ima vise mpx to je losija slika :)

Odgovori