Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti aktu

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti aktu

Post od Coni »

Da ne zagadjujemo druge teme, evo ove gde mozemo da konstruktivno (sa argumentima, bez pljuvanja) diskutujemo o razlikama tri najpopularnija sistema, prednostima i manama i aplikacijama za iste. Nadam se da je ovo ok i da ce diskusija biti kvalitetna a ne "wp/android je najbolji jer ja tako kazem a vi nemate pojma" :)

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Joxy »

Mogao je malo jednostavniji biti naslov teme. :D

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Coni »

Mogao je, to sam i ja provalio nakon otvaranja.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od znemanja »

Mislim da je nalov teme "baš kako treba", ukazuje na neki nivo stručnosti i objektivnosti koja ova tema zahteva. Tema treba da bude ozbiljna, svako da iznese argumente za i protiv određenog OS-a, istakne ono što je, shodno njegovim preferencijama, mana a šta je prednost. Na taj način neko neutralan, kada čita ove postove, može jasno da rezonuje koji OS bi njemu više odgovarao.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od bata bogdan »

Onaj korisnik koji je duži neki period koristio sva tri OS je merodavan da iznese argumente...sta su mane i fali ne bilo kog OS. Dosta ovde ima onih koji nisu imali npr duže iskustvo sa nekim OS...to jest nikakvo i onda ovde šaraju i pišu svasta...
Ne mogu ja da tvrdim npr da WP ili IOS ne valja kad ih nisam ni koristio...IOS me privlaci, ali zbog male veličine ekrana mi je odbojan...WP mi deluje komplikovano i šareno sve nekako...imao priliku da se poigram sa wp uređajem i nije mi ostavio neki utisak što ne znači da ne valja wp...
Treba ovde iznositi realno stanje činjenica svakog OS...a ne tvrditi...ja što imam to je najbolje...
Ima ovde podosta članova koji i iznose realne činjenice za svaki oš jer su imali iskustva duži period...
Treba dati vreme neko za korišćenje bilo kog operativnog sistema da bih svako od nas skontao sta to smeta fali i sta je dobro i lose...
Toliko od mene...čitam i pratim dalje:)
Huawei

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od miodrage »

Pozdravljam temu, videcemo kako ce da se pokaze. Ja sam u nekoliko navrata vec uporedio iOS i WP, sisteme koje sam dugo koristio, sta mi je dobro kod svakog sta mi smeta...
Kod Androida koji priznacu, nedovoljno poznajem, smetaju mi 2 stvari: cuveni lag i nestabilnost sistema sa jedne strane, i 2 - to sto ga ima svako.
Eto, dalje nisam mnogo merodavan da diskutujem, znam da ima sijaset mogucnosti sa njim, ali isto tako znam i da nema onu pouzdanost u radu koju imaju druga 2 prethodno pomenuta sistema.
Kao poslednje, nijedan sistem nije 100% siguran, ali se meni barem cini da sa WP najmanje mogu da se zeznem. To je situacija u ovom momentu, prema mojim licnim potrebama.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Coni »

Ne znam zasto mislis da je android nestabilan. Od Jelly bean-a je sve kako treba. Pazi, ja sam imao jedan android koji vazi za los telefon, fabricki softver ga je gusio, instalirao sam custom rom (koji je po definiciji nestabilniji od fabrickog) i radio je odlicno. Ali da, proizvodjaci su mufljuzi sto izbacuju matori hardver koji im je ostao pa se onda android vuce.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Vlada Zem »

"Konstruktivna kritika postojećeg stanja"
Svako ima svoje razloge, mišljenje je ko dupe... Pa evo
Android, od HTC Magic, neki od nas su bili prvi koji su "popularizovali" ovaj OS u Srbiji (kad je Symb vladao) i svaki novi model je bio "ubica" iPhone... Dosadio.
iOS, no FM, no FileManager, lepo ali "ćao".
MeeGo, najsvetlija tačka, najposvećenija "zajednica", N9-slupan ekran, idemo dalje.
WP8. "Upio" je dosta toga kupujući Nokiu. Nekako mi zgodan i jednostavan za korišćenje. A radi zasad sve što treba (8.1). Oko interfejsa, mnogima se ne dopada "Tile" forma, to je možda glavni problem WP. Navikli ste da "nalupate" po 10-15 app po ekranu... puta 3, 5 7 ekrana.
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od bestboy »

^
...али је ретко које добро. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Слобода или смрт

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Baraba »

miodrage, lumia je izmislila lag za samsung android (viber), a android na ne samsung modelima ne postoji (jači modeli koje koristim). WP je mnogo siromašniji opcijama u app, toliko siromašan da to iritira, bolje i da nema takve polu app. E da, to su app koje obično tebi ne trebaju, ali svima ostalim trebaju, krenuvši od dropbox, viber itd.

Vlada Zem, tačno, svako navodi vodu na svoju vodenicu. Ali, činjenice ne možeš da zanemariš i kažeš da to nije tako. Ne znam šta si hteo da kažeš sa htc magic, ali Microsoft Smartphone 2003 (iz 2003god) sigirno nije ubica ni iOS ni Android. Toliko dugo vremena je M$ u mobilnim vodama, da je jednostavno poražavajuća činjenica sa čim su izašli. Polu proizvod, čekajte još par godina, sve će se popraviti... dok sada mi imamo dva OS koja rade perfektno, a neko M$ da čeka, čeka se od 2003god. iOS ima radio i FileManager, proveri pre pisanja. I čisto sumnjam da je to nekom glavna prepreka da kupi sjajan uređaj (pod uslovom da ne zna da namesti, a prodajne brojke prodajnih iphone govore realnu situaciju). Što nisi rekao wp uređaji nemaju vibraciju, mislim imaju ali je to jadno, kao da nema, meni je do mnogo veći i ozbiljniji problem, kao i volume profili (al su rešili na 8.1).
Leteće pločice, su isto što i lupanje app po ekranu. Mislim jedna do druge i skrol gore dole, a ovo je bilo levo desno. Ajde da ih ne zovemo ikonice, ajde da ih zovemo pločice. U razlika u PM. Ma revolucija. Sam si napisao 8.1, sam si priznao koliko fali istom tom WP 8.0, a počeli su sa ovom igrom 2003god. I gde su sad? Ni vibaraciju nemaju?

Svaki put kada se iznesu činjenične mane WP, koliko je on sakat, pomene manjak app (u svakom smislu, i onih koje ima fali im opcija)... korisnici WP pominju kuvane romove za android. Ne možete da priznate da tu fali mnogo što šta? Samo da to vama ne treba, to je obično odgovor. Budite realni. Pa to se vidi po pitanjima"kada će 8.1", po tome se vidi koliko vam očajno nedostaje funkcija i opcija u tom WP. Polu proizvod izbačen, a vi čekajte da mladost prođe dok WP bude zreo. Par godina čekajte, sredićemo mi WP, a što vaš život prođe... a konkurencija nudi mnogo više to nikom ništa. Sa update su me posebno razočarali, M$ nema pojma.

Što se tiče kuvanih rom, to nije mana već prednost! Imate potpunu slobudu da radite sa vašim telefon šta vi želite (o čemu WP zajednica na najmasovnijem forumu mašta, pogledajte samo teme na istom, hak, hoće li biti...), niko vas ne tera ako niste entuzijasta. Zadnjih nekoliko android modela nisam ni rutovao, rom je uvek fabrički. Pisanje da android laguje i ne radi... to je gospodo draga prošlost, koju niko ne poriče, kao što Miodrag poriče da se M$ igra od 2003god. sa OS na mobilnom. A sadašnjost je da android radi odlično, veoma zreo i stabilan sistem, za razliku od WP koji izgleda kao skelet bez funkcija, čak ni normalnu vibraciju.

Da, ne volim nešto google, ali mi ne smeta. Sa druge strane M$ mrzim, od pre par dana je sve počelo kada sam ponovo uzeo Nokia 808. Mrzim jer su uništili jedan sjajan brend NOKIA. To im nikad neću oprostiti (Miodrag da je na iOS-u, ovo bi proglasio izdajom odavno, a lumiu ne bi pogledao). Treba da vidite kako radi symbian (Belle) na 808, model sa 512 MB RAM, 1.3 GHz ARM 11... Ovo je citat sa drugog foruma, korisnika nokia 808, koji mogu da potvrdim:
Dosao sam u kuhinju da spremim da jedem, tamo u dnevnoj sobi je TV, pustio sam bezicno 720p snimak koncerta na njega da mi svira dok spremam Kad sam smuljao i stavio u rernu seo sam pred TV, pijem pivo i gledam. Utom mi pade napamet jedan drugi koncert udjem u Cute Tube da ga skinem. Skida jedan koncert, pusta drugi, bez problema. Nista ne koci. WhatsApp zvrnda, udjem, odgovaram na poruku. Slikao sam fakin rernu da posaljem sliku, dakle pored svega ovoga palim Camera App da slikam. U kuhinji slikam dok sa istog telefona ide koncert na TV-u. Seo sam opet ispred TV-a, pijem pivo i gledam koncert. Uzeo sam da posaljem slike, posto je upload speed mali potrajace. Uzeo sam da otvorim forum da vidim sta ima novo i ovo da pisem. U ovom trenutku telefon pusta jedan koncert na TV, skida drugi sa You Tube-a, salje ogroman attachment mailom i ja kucam ovo. Sa 512MB RAM-a!
Želim M$-u da se vrati isto, isto što su uradili Nokia.

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: Одг: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionaln

Post od Zile995 »

Mnogo su kreativni WP korisnici, imaju sirok opseg mogucnosti. Bas su geek korisnici :D

Sta fali na WP 8? Zadto onda toliko cekate WP 8.1?

Cekate nove funkcije? Cekaj cekaj :o, ne ne, valjda na WP8.0 nista ne fali i taman je?!

Sad ga samo doradjuju sistem shvatili su da su nizi od konkurencije.
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od miodrage »

Baraba, po milioniti put, ti ne razumes sta znaci rec lag. pogledaj moje prethodne postove.
Uglavnom, ja nikad nisam osporio mogucnosti Android uredjaja, samo uvek pisem da ga ne volim, da mi se ne svidja, i sve sam to potkrepio onim sto se meni desilo sa svakim pojwdinim uredjajem.
Sto se teme tice, ode ona u 3 lepe.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

open-mind
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 172
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 19:32
:: Samsung Galaxy S4

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od open-mind »

Hahahahahaha, kad od iznese LAŽI o androidu, tema ide u pravom pravcu, kad neko drugi iznese istinu o wp-u, tema naravno ide u 3 lepe...

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Coni »

Mislim da je kljucna stvar za neuspeh (mozda je to pregrub izraz) wp platforme dizajn. Sa jedne strane, manjina gotivi minimalsticki dizajn wp-a i prakticnost tajlova, ali vecini je to odbojno na prvi pogled (pogotovu tajlovi). Ja nalazim da su prakticni, mozda bi i neko kome su odbojni to zakljucio nakon nekoliko sati/dana, ali ih ljudi u startu odbijaju. Ako bi MS uveo klasican desktop sa ikonicama, dobio bi nove musterije, izgubio veliki deo starih, ali i svoj licni identitet. Apple zabole da menja bilo sta, imaju cvrstu bazu i imace je zauvek, pogotovo sada kad povecaju velicinu ekrana, sto je, slozicemo se, jedini argument android visokobudzetnih telefona u ocima prosecnog consumer-electronic potrosaca kog boli uvo za dublje razmatranje karakteristika operativnih sistema ("Ima fejs? Evo pare, daj!"). Sve u svemu - nezavidna pozicija za MS.
Sto se Vibera tice, trebalo bi uskoro da izadje nova verzija napisana od nule, pa da vidimo sta i kako. Da moze da radi kako treba - moze, dokaz je LINE, Kakao i Hike koje sam koristio na kratko kao test.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od araphel »

Uzalud se trudite ljudi. Ima ovde faca koje jednostavno ne žele da vide dalje od "Android je superioran".

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od 1808 »

miodrage, tebi smeta lag na androidu, ali ti ovo nije smetnja na WP-u...
miodrage napisao:Sto se pomenutih apps tice,..... 4-6 sec ulaska u app mi nije problem...
Pristup ti je zaista objektivan. :D

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Coni »

Ne, ovi ortopedi su neozbiljni :)

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti aktu

Post od Baraba »

araphel, ako se tvoj komentar odnosio na mene, ja želim da vidim dalje. Možeš da počneš sa otvaranjem očiju, počevši od mog komentara iznad, slobodno napiši šta nije tačno gore u mom tekstu.

miodrage, zaista? 4-6 sekundi nije lag? Da znaš da si u pravu, to je brzio ko spomenik. Ovo je spomenik, lag je brzina munje za ovo.
Imajući u obziru da je viber ikonica na koju najviše puta dnevno kliknem, sa M$ gubim mnogo vremena, još sam i platio za to.

Coni, apple je menjao, iOS7 je dokaz. Ima apple sluha za kupce i tržište. Jesu rekli da je 3,5" idealno, ali nisu rekli da neće praviti veće od 3,5. Sa druge strane, kada su predstavili tablet, konkurencija se smejala, sada svi štancuju tablet. M$ je mali za apple, ali sa poslednjim potezima su ispali baš mali igrači.
Poslednja izmena od Baraba u Pet, 11. Jul 2014. 18:16, izmenjeno 1 put ukupno.

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Coni »

U pravu si, jesu. Prevideo sam nove funkcije u iOS7. Ali opet, ne deluje kao drasticna promena, kao sto se android menjao. Za iPad i dijagonalu se slazem u potpunosti, sad kad izadje sestica pokidace android flagship modele (kamera, zvuk, sve naj i jos veliki ekran). Samo je cena problematicna ali ko ima za S5 ima da doda jos malo za iPhone 6.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Kriticki osvrt na stepen razvijenosti i funkcionalnosti

Post od Baraba »

Nisu samo nove funkcije, već redizajin celog OS. Što se tiče iOS i novih funkcija, on se mnogo (da kažemo) nadogradio. Oni ne rade na bum velike promene, definitivno su procenili da ljudi ne vole velike promene, ne mogu da se snađu... i mene nekad nervira, samo kad pomislim da moram sa Win 7 da prelazim na novi, a čini mi se da sam se tek navikao, ali to nije onaj viši nivo kojim sam vladao na XP. Oni malo po malo nadograđuju i ubacuju nove opcije, samo provališ nešto novo posle update. Tako malo po malo... kada pogledaš neku staru verziju iOS i poslednju vidiš velike promene. Ovaj pristup je pun pogodak.

S5 i 5s koštaju isto na ugovor. Da nagađamo cenu 6 nema potrebe, videcemo, mada verujem da će biti slična, jer iste dimenzije nudi i konkurencija... Videćemo.

Odgovori