Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranstvu

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

E pa to je onda druga stvar. Ako se radi nasumično, tu onda stvarno nema sigurnog načina da se zaobiđe carina

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Baraba »

Ne možeš da ih zezneš, bar sada. Imaju katalog po kome procenjuju. Druga stvar, neće neka ozbiljna firma da se pretvara da je fizičko lice i da ti to šalje kao poklon, rizikuje skup penal.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

Da, to jeste drugi problem. Video sam da su ljudi koji su naručili Oneplus, prijavili adresu u Nemačkoj, pa odatle im je neka transport služba isporučila u Srbiju i bez plaćanja carine. Samo 30e poštarina za Kina-Nemačka-Srbija

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od m@c|-|oR »

El Laki, to ne može da bude tačno. Moguće je da su samo imali sreće da im pošiljka nije proveravana.
Po meni, najprostije rešenje za ovakve slučajeve je neko u EU ko će primiti pošiljku i prvom prilikom je doneti u Srbiju (sorry again, Baraba :().
To se momože sinhronizovati tako da pošiljka stigne neposredno pre njihovog dolaska, a Božićni i Novogodišnji praznici su pred nama.
A Nexus 6 je pred nama. Izbor odličan, eto prilike za poklon od Deda Mraza (ovo pričam za sebe :D).
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

Ja sam to pročitao na Oneplus forumu za balkan. Par ljudi je tako radilo i platili samo cenu telefona + 30e za poštarinu. Da li su imali sreće ili šta, ne znam, samo znam da tako dobar deo njih radi

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Baraba »

Što se tiče teme, preporučio bih http://www.globalblue.com/
Imate na sajtu refund calculator po kome tačno vidite u kojoj zemlji koliko dobijate poreza. U radnji pitate da li sarađuju sa njima ili imaju drugu opciju. Podižete u Raifeisen banci, sa čekom od globalblue, uzimaju 5%, ili na global blue salteru ostavite br. računa na koji uplate (za ovo ne bi trebali da uzimaju procenat kao za isplatu keša). Mora lično, pasoš i overen račun na svoje ime.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od m@c|-|oR »

Ono što mi još uvek nije jasno - kako teče proces kod online kupovine? :dry:
Šta ako kupim N6 preko Gplay-a? :?
Baraba, hvala za info, ovih 5% ispada 5/22=22% od ukupne vrednosti povraćaja što je opet puno. Nije za one koji idu samo jednom po uređaj, ali jeste za one koji često putuju.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Baraba »

m@c|-|oR, kako bi online overili račun na tvoje ime? Ti im kažeš, ali na osnovu čega to da urade? Jedino da ih pitaš, pošalji mail, predpostavljam da bi tražili kopiju pasoša... mislim da nije moguće, pitaj mailom.

somi92
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 859
Pridružio se: Sre, 30. Jul 2014. 03:15
:: xperia p

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od somi92 »

Znaci , recimo odem ja u Madjarsku, kupim Iphone 6 za 800 evra, uzmem u radnji taj PDV racun, na granici ga pokazem, oni mi odma na granici vrate 27% koliki im je PDV i uzmu tu neku proviziju, i mene izadje telefon 600e ?

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

Ne, na granici ti overe valjda da si izneo robu iz zemlje. Pa kad se sledeći put vratiš, odneseš to u radnju i dobiješ povraćaj.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od Azimuth »

Upravo tako. Ali obrati pažnju na to da samo onaj na koga se vodi kupovina tj čiji podaci iz pasoša su uzeti, može dobiti pdv nazad. Isto tako proveravate u više prodavnica, ne daju svi istu cifru, neki daju pun pdv, a neki manje (ovo ne znam kako smeju ali to rade po Mađarskoj konkretno).

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od El Laki »

Usred navale nije ni čudo što koriste priliku da zakinu ako gde mogu. Ipak su nam oni najbliži i dosta ljudi odavde ide za Mađarsku. Dosta stvari što jurim da kupim, gotovo redovno nađem na kp 10-15% jeftinije od ostalih i to baš iz Subotice :D

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od vla-do »

Baraba, ovaj sajt mi nije izračunao tačno za Madjarsku.
Ne znam koliki je tačno PDV (AFA) u HU, ali meni su kad sam nedavno bio vratili 20%.
Odeš pazariš, na HU granici na carini ti overe onaj dodatni račun za povrat PDV-a i sledeći put kad budeš došao pokupiš isti. Ako je blizu granice i imaš volje, možeš se odmah vratiti po njega. :)
Imajte na umu da na pojednim prelazima poseban red za povrat PDV-a. :wink:

Re_EDuCaTiON
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 408
Pridružio se: Uto, 26. Feb 2013. 16:30
:: LG G7 ThinQ
Lokacija: Beograd

Novi telefoni u inostranstvu

Post od Re_EDuCaTiON »

Ovako posto ja nigde nisam mogao da nadjem ovakvu temu ja sam je napravio.
Interesuje me kolike su cene telefona u inostranstvu? Vidim na KP ima mnogo ljudi iz Subotice, Novog Sada itd koji prodaju dosta jeftine telefone. U cemu je fora? U kojoj zemlji kupuju? U Madjarskoj? Kako ide ta procedura i ima li ovde nekog da donosi robu sa strane pa je prodaje (msm sa foruma)? Jako me to interesuje jer su im cene daleko ispod nasih ovde kupljenih, pa ako se i njima to isplati, onda bi i ja svrnuo do komsija pa da iskupujem sta mi treba za mnogo jeftinije pare, isplatilo bi mi se, kupim tv i telefon i opet sam u plusu pored placenog puta, posto je kapiram i njihova cena koju oni placaju tamo mnogo jeftinija nego sto prodaju ovde? :D

snebivljiva azdaja
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 212
Pridružio se: Sre, 13. Dec 2006. 09:48
:: iPhone 14 Pro
Lokacija: DK

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU

Post od snebivljiva azdaja »

Uz ogradu da nisam 100% upoznata s povracajem poreza u drugim EU zemljama osim Danske.

PDV u Danskoj se zove moms i iznosi 25%. Povracaj istog je moguc (npr. na salteru na aerodromu Kastrup-Kopenhagen - izmedju Terminala 1 i 2), ali samo ako je kupac turista s boravkom izvan EU (mi s boravkom u EU ne mozemo dobiti povracaj).

Vise o proceduri povracaja moms-a na sajtu SKAT: [url]http://www.skat.dk/getFile.aspx?Id=107877[/url]

U slucaju internet kupovine ako je prodavac firma u EU (tu ne racunam ebay) a kupac izvan EU, prodavac ne bi trebalo ni da naplati PDV (jer kupac placa PDV i carinu prilikom uvoza), ali, na zalost, to je vise izuzetak nego pravilo (pa kupac placa PDV dvaput). Poneke online prodavnice imaju posebno navedene cene s PDV-om (ili kako se to vec zove u lokalnoj reziji) i bez - upravo da bi olaksali kupovinu za kupce izvan EU. Primer (nema veze s mobilnim telefonima) - link za prikaz cena bez PDV-a u gornjem desnom uglu [url]http://www.gillio.be/EN/overview/291/294/planners-2014[/url] Moj savet je ako kupujete od firmi u EU koje nemaju navedene cene bez PDV-a - posaljite im mail pre kupovine i trazite cene bez PDV-a (ne gore oni bas toliko od zelje da se naknadno bakcu povracajem istog) za kupce izvan EU.

Nadam se da su vam ove informacije koliko-toliko od koristi.

majkon80
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1988
Pridružio se: Pet, 03. Okt 2008. 07:25
:: ..
:: ..

Re: Novi telefoni u inostranstvu

Post od majkon80 »

zvao me drugar iz holandije da me pita koja je cena s5,tamo je nov u radnji 480 eura ako nisam pomesai,uglavnom po radnjama se cena kretala oko 100 eura jeftinije nego kod nas

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Novi telefoni u inostranstvu

Post od Baraba »

majkon80, jeftiniji je nego ovde, cena takvog S5 kod nas je 661e:
http://www.mobilnisvet.com/mobilni/4150 ... G900F-16GB
A radnjea na koju ti misliš da je jeftiniji 100e, ono bez fiskalnog, e, to tamo nema.

bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: Novi telefoni u inostranstvu

Post od bata bogdan »

Huawei

majkon80
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1988
Pridružio se: Pet, 03. Okt 2008. 07:25
:: ..
:: ..

Re: Novi telefoni u inostranstvu

Post od majkon80 »

Baraba napisao:majkon80, jeftiniji je nego ovde, cena takvog S5 kod nas je 661e:
http://www.mobilnisvet.com/mobilni/4150 ... G900F-16GB
A radnjea na koju ti misliš da je jeftiniji 100e, ono bez fiskalnog, e, to tamo nema.
Nisam ni mislio bez fiskalnog,drugar mi je rekao cenu iz prodavnice koja je u tom trenutku bila niza nego kod nas za preko 100 eura

VladaII
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 309
Pridružio se: Ned, 14. Jan 2007. 09:20

Re: Povraćaj PDV-a na robu iz EU i kupovina tel u inostranst

Post od VladaII »

ima li tax deduction from USA ? imam dobre konekcije tamo 8)
Apple Iphone 4S, Nexus S 16gb, Nokia E71, Nokia 7110

Odgovori