Telefoni sa srpskim menijem na ćirilici?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Bjeli
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Ned, 25. Dec 2005. 09:45

Telefoni sa srpskim menijem na ćirilici?

Post od Bjeli »

Zanima me koji mobilni telefoni imaju mogućnost ugradnje menija na srpskom jeziku, pisano ćirilicom, kao i da pišem poruke na ćirilici?

ikka
Banned
Postovi: 19
Pridružio se: Pet, 25. Nov 2005. 17:50

Post od ikka »

znam da na skoro svaki (ako ne i na svaki) moze da se ubaci meni na srpskom. i ugradnja nije skupa mislim da je nekih 5-10 e ali nisam siguran. e sad sto se cirilice tice ja sam mogo da kucam poruke na cirilici i na s700 jer mi je tel bio namenjen za rusko trziste,cak su mi i na dugmicima bili ispisani karakteri (cirilicni) samo problem je bio sto nisam imao naka slova jer to nije bila azbuka nego rusko cirilicno pismo (neznam kako se zove).

petra
Novajlija
Novajlija
Postovi: 19
Pridružio se: Čet, 30. Nov 2006. 10:06
Lokacija: Beograd

Post od petra »

Izvinjavam se sto ponovo pokrecem veoma staru temu, ali me zanima da li neko zna danas kakva je dostupnost modela sa cirilicnim menijem?

Jos ako neko zna za takve, cirilicne, modele na preklop i u crvenoj ili roze boji, bilo bi idealno (kao sugestija Deda Mrazu za novogodisnji poklon) :)

Hvala unapred svima!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

petra, prakticno svi telefoni, sa firmverom namenjenim ovom trzistu, omogucavaju srpski meni i unos poruka na cirilici ( i naravno na nasoj latinici sa čćšđž). Medjutim unos poruka na cirilici (ili nasih latinicnih znskova) je losa ideja posto se onda u SMS poruci umesto standardnog 7-bitnog koda koristi 16-bitni UNICODE. To u praksi znaci da ti jedna poruka moze imati samo 70 znakova, racunajuci prazna mesta, umesto standardnih 160. Odnosno poruka sa 160 cirilicnih znakova ce te kostati kao 3 stadardne poruke.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

petra
Novajlija
Novajlija
Postovi: 19
Pridružio se: Čet, 30. Nov 2006. 10:06
Lokacija: Beograd

Post od petra »

hvala na odgovoru :)

Ne treba meni slanje poruka na cirlici (mislim, ne smeta slanje u bilo kom kodnom rasporedu)... vec da je ceo meni na cirilici :) telefon je za osobu koja ne zna latinicu i nece je znati bar jos koju godinu :)

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

petra, u svakom slucaju pre kupovine telefona zatrazi da ti ukljuce "srpski meni". moram da se ispravim malo -vecina telefona za ovo trziste podrzava unos cirilice i ima srpske menije. Ali zapravo ces cesce sretati latinicne menije.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

tomas.hokenberi, Ја још нисам срео телефон са Ћириличним менијима а још мање телефон који има српску ћирилицу за писање :?
Иначе ја бих радо слао кратке поруке на ћирилици :)

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

petra, u svaki smart tel, tj. tel sa operativnim sistemom bi trebalo da moze da se ubaci cirilicni font.. Meni nikad nije trebalo pa nisam licno isprobala ali znam da su ljudi to radili..:-) A s obzirom da postoje jeftini symbian tel mislim da bi to moglo da bude resenje.. cak i neki stariji modeli koji mogu povoljno da se nabave polovni.. Na primer N70..:-) mada ima i novijih, lepsih..:-) Nokia c5, na primer..:-) Pretpostavljam da je u putanju dete, jer kazes da skoro nece nauciti latinicu, ili se mozda varam? Zato i ne predlazem modele sa touchscreenom..:-)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

LittlePrince, za meni si donekle u pravu, ali sto se tice cirilice ja sam moga da koristim cirilicu jos na Siemens S75, istina makedonsku. A na vecini smart telefona je to sigurno moguce.

petra, nesto mi nije jasno - ako se radi o detetu koje zna samo cirilicu, ali je vec zna, mozda je lakse da ga naucite i latinicu.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

Нажалост без мењања продукт кода којим би се добио руски или макенодски језик од ћирилице на целом телефону нема ништа. Надам се да ће се то ускоро променити и да ће од произвођача захтевати менији на српском језику. И да се ће парадокси типа "српска латиница" остати само у далеком сећању.
Ево на Самсунг андроид моделима само око пар посто система је на ћирилици, вероватно онај део што се повлачи са гугла, а могао је цео да буде али очигледно од Самсунга то НИКО не тражи.
Слобода или смрт

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Post od fannY »

Hoce drugar da ima cirlicni meni,pa ga zanima da li on to moze sam da odradi ili treba da ide u servis?Ima nokiu C6.

petra
Novajlija
Novajlija
Postovi: 19
Pridružio se: Čet, 30. Nov 2006. 10:06
Lokacija: Beograd

Post od petra »

Jeste, u pitanju je dete, cerkica od sest i po godina... Telefon uzimamo zato sto ide ove godine prvi put sama sa vrticem na "zimovanje" pa bi smo da ima mogucnost da se javi kad pozeli i sl... Nece ga sigurno nositi sa sobom svakog dana :) (jako me nervira kad vidim klince njenog uzrasta kako se razmahuju mobilnim telefonima :))

Zvao sam ovih dana bas puno prodavnica, servisa, cak i par predstavnistava i neslavno se zavrsilo. Jedino bi mozda ubacivanje cirilicnog fonta u neki smartphone zavrsilo posao, ali nije ona za smartphone :)
Na kraju smo nasli kompromis: uzeli smo SE Jalou F100i preko Telenora. Telefon je bas zenski, jako je mali (za njenu ruku - taman ;)) a pozive cemo resiti preko "Speed dial"-a: 1 - mama, 2 - tata, itd... Kada mi nju zovemo, izaci ce joj identifikacija koja ce biti u univerzalnom kodnom rasporedu :) (TATA, MAMA...)

Inace, odusevio me ekran telefona... Ima bas lepu rezoluciju za svoju velicinu. Jedino verujem da baterija nece biti bas neki sampion izdrzljivosti, ali ni ona se nece puno "akati" sa telefonom, pa ni to ne bi trebalo da bude neki problem.

Hvala svima na odgovorima :)

Odgovori