N70 2Mpx vs 2Mpx "Carl Zeiss Optics"

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

N70 2Mpx vs 2Mpx "Carl Zeiss Optics"

Post od cale »

Da li bi neko mogao na ovom forumu da mi razjasni "misteriju",izmedju 2Mpx camere na N70 i Carl Zeiss-ove "optike" na N90 :unsure:

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

cale, koliko ja znam...Carl Zeiss pravi najbolja optička sočiva...Sony ih ugradjuje u svoje digitalce... :wink: :roll:

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

Slazem ze Zoko, ali, u cemu je razlika? U staklu :? :? :?

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

cale, razlika jeste u staklu...u načinu izrade...ima tu mnogo faktora koji utiču na kvalitet izrade :wink: :roll:

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

Znaci,"Same shit,different package" ;)

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Pa baš i nije...
Kvalitet objektiva ti je imperativ kod svakog fotoaparata. Od njega najviše zavisi kvalitet fotografije. Zeiss (Cajs) zaista važi za jednog od najboljih proizvođača optike...

Sanjica
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 53
Pridružio se: Sub, 26. Nov 2005. 21:21

Post od Sanjica »

Sasa_NS, Sasa slažem se sa tobom ja imam sony dsc-s60 sa ovom optikom i mogu reći da je kvalitet fotografije odličan, to je sigurno. 8)

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

cale napisao:Znaci,"Same shit,different package" ;)
Pa ne bih baš rekla...Ipak su ta sočiva posebna vrsta...i svaki detalj pri izradi je jako bitan i utiče na kvalitet ;) :)
A da, sony dsc-s60, stvarno extra!!!

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Bas se nije pokazao kao najbolji (po meni je najbolji Swarowski iz Insbruck-a,Austria) bar sto se tice te N90 ali sto se digitalaca tice nisu losi!
Pozdrav 8)

volim sony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 69
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2005. 00:01

Post od volim sony »

da nema razlike onda bi` verovatno sony ostao na svojoj optici a ne bi` uzeo zeiss-ovu pa ni panasonic laica-u i ko zna koliko ih je jos...

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

U testu gde se porede kamera n90 i n70 sam procitao: CZ is nothing but label
dr nick riviera je uzeo n70 i kada mi je poslao ja sam se iznenadio.... :o
nema nikakve razlike izmedju slika sa n70 i digitalca, a tek video... :o

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

To sam Mirko BGD i hteo da dokazem. Hvala bogu da je neko shvatio. Razlike nema ;)

jok_jok
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 110
Pridružio se: Sre, 23. Nov 2005. 13:54
Lokacija: VŽ, Cro

Post od jok_jok »

razlike u slikama nema, ali je zeissova optika punom kvalitetnija od obicne, napravljena je od 4 lece slozene u tesarovu shemu, da N90 nema optiku carl zeiss, bio bi valjda jeftiniji za 100e!!!

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Kao što rekoh, dok ih ugradjuje Sony, znači da ipak ima neke razlike...Možda se to ne vidi golim okom kada prebaci na pc, ali sigurno kada se slika štampa... :roll:

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Bravo Zoko!U tom i je sva poenta oko ugradnje kvalitetnije optike u digitalce,a i sad u telefone.Pravi kvalitet nekog snimka se vidi tek na "papiru".Bolja optika i vise piksela,bolja i "zivlja" fotografija. :roll:
Ljudi su uvek pravili fotoaparate da bi kasnije fotografi i entuzijasti razvijali i stampali fotografije,zar ne? 8)
To je isto kao kada bi poredili neku sliku u kompjuteru koju gledamo na obicnom CRT monitoru ili na recimo nekom dobrom LCD-u. 8)

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

A sto pricate bez veze, pre nego sto nesto napisete razmislite malo! To sto CZ pravi za Sony nema ama bas nikakve veze sa tim sto pravi i za nokiu, jer je to totalno drugi kvalitet, a svi koji su mislili da ce to sto se ugradjuje CZ optika u nokie doneti neq prednost su se prevarili, dakle CZ je samo marketinski trik! I optika koja se ugradjuje u digitalce je daleko od one koja se ugradjuje u mobilne telefone!
I ne kapiram zbog cega ce neka slika koja losije i to na oko primetno, izgleda na kompu izgledati bolje na papiru?
Vise pixela ne znaci nuzno bolju sliq!
I na kraju, koja je poenta slanja spam poruka, tipa: slazem se, potpisujem i slicno... izmedju ostalog zbog toga je uvedeno ogranicenje od 100 karaktera, na koje se svi bune, mogu misliti sta bi bilo da ga nema, dok je Miskoni odsutan pa ne moze da kontrolise! :roll:
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Akki,u pravu si kad kazes da je optika drugacija u telefonu iako je ime isto,to jeste marketing. :)
Ali ne mozes reci da vise pixela ne donosi bolji kvalitet u slici.Onda bi bilo neshvatljivo to sto se u danasnje digitalce smesti i po 8 megapixela u aparat koji je manji od nekih telefona!
Da je to tako,vise od 2 mpix ne bi moglo da se nadje u aparatima.Poenta u broju pixela je veci format istampane fotografije i vise detalja u samoj slici ako je manja rezolucija(aparat od recimo 5 mpix ce imati vise detalja i zivosti boja od recimo aparata sa 2 mpix,ako je rezolucija 1024x756).
Nek me ispravi neki pravi poznavalac digitalne fotografije,ako gresim,bilo je u najboljoj nameri :wink:

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Green napisao:Ali ne mozes reci da vise pixela ne donosi bolji kvalitet u slici.
pa to nisam ni rekao, zaboravio si da napises nuzno sto se jasno moze videti u mom postu ;) Dakle, veci broj pixela je pozeljan, iz razloga koje si naveo, ali ne znaci nuzno da ce aparat sa vecim brojem pixela praviti bolje slike! :)
a sto se tice stampanja, izgleda da nisam bio jasan, u stvari, mislio sam da se to podrazumeva, dakle kad rekoh ako slika izgleda isto na monitoru, podrazumeva se da i na monitoru gledas slike u istoj rezoluciji, bez obzira sto je neka u npr 5mpx a neka u 2mpx u originalu! Pa shodno tome i kad ih odstampas ne vidim zbog cega bi slika koja bolje izgleda na monitoru losije izgledala na papiru, sem ako te monitor ne laze, sto slozicemo se, moze da bude slucaj, ali pretpostavka je da kad neko vec hoce da poredi, da ce se postarati da ga isti ne laze ;)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

akki, itekako je bitan broj piksela, i presudan je za kvalitet fotografije, znam, jer je to moja struka, delimično :wink: Znači ako radiš nešto u Photoshopu, shvatićeš o čemu ti govorim :wink:
Naravno da kvalitet sočiva nije isti na digitalnom foto aparatu i mobilnom telefonu, mislim da je to stvarno suvišno komentarisati :roll: I veruj mi, pravi kvalitet slike se pokaže tek na papiru, to će ti potvrditi bilo ko, ko se razume u štampu...Uostalom, ako imaš uslova napravi jedan experiment, odštampaj na nekom kvalitetnijem štampaču 1 sliku u dve rezolucije, i samo će ti se kazti... :wink:Ja čvrsto stojim iza ovoga, jer se bavim obradom fotografije i znam o čemu ti govorim :wink: :)

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Zoka,

Broj pixela jeste jako bitan, ali nikako nije presudan! Ako ti je struka, lepo, ali to sto si rekla nije tacno, pa bila ti ne znam ko! hoces da kazes da ako uzmes neki sony digitalni fotoaparat od 5mpx, ma ne mora ni 5, recimo 3, da pravi losije slike od onog samsung telefona od 7mpx? banalno je poredjenje ali ako je za kvalitet slike presudan broj pixela, onda bi po tebi samsung oduvao taj sony, sto je daleko od realnosti, jer je presudan kvalitet sociva uz mnogo drugih faktora!
Radim u photoshopu, i to popriclicno puno, ali mi nije jasno, kakve to veze ima sa ovom pricom! :roll:

Pravi kvalitet ce se pokazati na papiru, da, ali ako radis slike u razlicitim rezolucijama , sto opet nema veze sa mojom pricom, procitaj pazljivije, da se ne ponavljam, pricao sam o slikama iste rezolucije(naravno ne u originalu) nego smanjenje u npr photoshopu koga i ti koristis! I o5 kazem, lepo je sto se ti bavis obradom fotografije, bavim se i ja, ali pozivati se na argumentum ad hominem u ovom slucaju nema tezinu i smesno je, jer je to u tom slucaju tvoja rec protiv moje, a ja ne videh nijednu cinjenicu koja ce srusiti moje reci, sem par recenica, baziranih na izvrnutim recima (na onome sto ja nisam rekao) :wink:
Poslednja izmena od Akki u Ned, 27. Nov 2005. 15:56, izmenjeno 1 put ukupno.
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Odgovori