Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
Odgovori
Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Baraba »

Vibrira i zvoni u isto vreme? Ili i dalje samo zavibrira par puta, posle prestaje vibracija?

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

Primetio sam da postoji problem u radu stoperica i tajmera jer aplikacije generalno imaju problema sa radom u pozadini. Inace WP nema u sebi stopericu, pa sam prvo morao da nadjem stopericu koja moze da radi u pozadini, medjutim cak i one koje su mi radile u pozadini ispotavilo se da umedjuvremenu prestanu da rade. A najjace je sto kad ponovo udjem u timer, on krene da mi zvoni i da me obavestava kako je timer istekao, iako je trebalo da zvoni pre 10 min - zvonio je tek kada sam ponovo usao u aplikaciju.
Generalno je multitasking jako lose odradjen na WP, a bez multitaskinga nema ni ozbiljnog OS-a. To je cinjenica.

Takodje, za ovih mesec i po telefon mi je blokirao jedno 6-7 puta za vreme koriscenja internet explorera, tako da nisam primetio da je WP ista stabilniji od jeftinijih android modela.

Sve u svemu mnogo se legendi prica o WP, u praksi je WP 8.1 ipak klasa ispod Androida i iOS, a ako posmatramo ceo ekosistem, onda cak i prazno mesto pa dve klase ispod. Na zalost.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od bata bogdan »

Konačno neko lepo sve objasnio, kako stoje stvari i činjenice, i neko ko je iskreno sve pojasnio.
Znaci, u principu mu isto dodje, wp 100e i Android 100e, isti su u radu, jer oba stucaju.
Huawei

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Vlada Zem »

Lobachewsky, ja cu malo to prokomentarisati iz ugla beta 10-ke posto 8.1 odavde jeste malo kao "poluproizvod".
Alarms app na 10 ima (WorldClock), Timer i Stopwatch opcije koje rade normalno u "bekgraundu". Edge browser vecinom radi iznenadjujuce dobro ali desava se izbacivanje (render problemi ili vec sta). Sve ostalo isto mozemo da poredimo, tu sam :)
bata bogdan, sta je objasnio? Da ne radi 3dpart app stoperica/timer i da browser puca sto jedino i jeste do MSofta. Spisak problema Androida od 100 evra je nemoguce ispisati, on je sav u problemu.
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Chobby88 »

A ovaj nije sa štopericom koja ne može da radi u pozadini? Daj molim te, pa veći problem od toga mi ne treba.

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Coni »

Vlada Zem napisao: Spisak problema Androida od 100 evra je nemoguce ispisati, on je sav u problemu.
pozz


Kako koji model, ja nemam problema.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od novak »

Sve je to individualno, ali je cinjenica da se manje korisnika wp zali na probleme sa sistemom.
Ja koristim wp godinu dana i meni se licno nije desavalo da mi IE zablokira telefon. Mislim da mi nikad nijedna aplikacija nije zablokirala telefon.
Sad sam testirao stopwatch timer i uredno radi u pozadini. S obzirom da nije fabricka ne mozes reci da je do wp. Ono s cim se mogu sloziti je da je multitasking slabije odradjen.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows Phone 8.1 -

Post od Evindzer »

Vlada Zem napisao:bata bogdan, sta je objasnio? Da ne radi 3dpart app stoperica/timer i da browser puca sto jedino i jeste do MSofta. Spisak problema Androida od 100 evra je nemoguce ispisati, on je sav u problemu.
pozz
Da se poslužim rečima našeg Bate, konačno neko ko je sve objasnio i lepo pojasnio. ;)
Ne znam kakav je 640, još ga nisam čestito ni držao u rukama, a kamoli koristio, ali evo mojih iskustava sa (relativno) novijim Androidima do 150€:
Krajem zime uzmem sestri neki mali Vivaks od 4" i 70€, kao prelazno rešenje, dok ne uzme nešto bolje, jer joj je neki mali Alkatel (isto relativno nov model, popriličan očaj od telefona) umro na rukama :D posle pola godine, iako ga je dobila novog. Vivaks je realno rečeno, bio krš od telefona, ali sam se nadao da će moći da potraje - i potrajao je, cela dva meseca. :D
Nakon toga je bio upotrebljiv jedino ako imate živce debljine slonovske butine.
Srećom, u to vreme je dobila Soni E4, koji sam komentarisao u njegovoj sekciji nakon što sam ga malo čačkao, i koji je u tom momentu (bio nov, koristila ga tek par dana pre mog maltretiranja) ostavio na mene pristojno pozitivan utisak, posebno s obzirom na svoju cenu.
Uglavnom, prošlog meseca se vidim sa sestrom, pitam je za junačko zdravlje telefona :D i imam šta da čujem: povremeno neće da se upali na dugme i da skroluje između početnih ekrana, Votsap jedva da radi (kao Vajber kod nekih na WP), neće da čuva uslikane fotografije, preinstalirana tastatura radi sa zakašnjenjem od 5-6 slova... Ima još, ali sam zaboravio, a mrzelo me da ga uzmem, pa nju posadim pored sebe, pa da dva sata iščačkamo šta se iščačkati može, u nadi da ćemo nešto popraviti.
Znam, rećićete "Šta si očekivao od Vivaksa?", ali da se ne lažemo, od Sonija jesam očekivao bolje i više: ako i ima slab hardver, cena mu je dobra - ali da radi valjano bar dok se ne približi isteku garancije. :o
Dakle, nije sve do OS-a, već je mnogo više do toga koliko se neko potrudio da komad hardvera osposobi za kvalitetan rad na kvalitetnom OS-u. A ko god da je potpisnik ova dva Androida, očigledno nije uradio dobar posao.
Kako bi se ponašao neki WP iz te klase posle 2-6 meseci?
Nemam pojma, nikad takav WP nisam imao, bar ne tako dugo, ali ovim pomenutim Androidima nikako nisam zadovoljan, niti bih ih nekom preporučio.
I ja sam dugo vremena bio čvrsto ubeđen da se (naj)jeftini(ji) Android isplati uzeti, jer, iako ne dobijaš ništa vrhunsko (naprotiv) ipak vredi neke siće koju za njega daš. Sad sam poljuljan u tom mišljenju. Sad smatram da je isplativo uzeti samo neki najskuplji Android, sa proverenim osobinama (vrlinama i manama), jer će u tom slučaju broj problema sa telefonom biti na najnižem stepenu verovatnoće.
Istina, od takvog Android telefona boli novčanik, i to duže vremena, ali šta ćeš, nešto mora da pravi problem. :D
Dakle, da zaključim: Android je i meni versatilniji i kompletniji OS od WP-a (mislim da bih bio lud da nije tako), ali da li svaki Android u svojoj klasi radi bolje WP-a? Možda, ali samo u prvih 10-15 dana po vađenju iz kutije. S druge stane (po pričama poznanica koje ga imaju, ne iz ličnog iskustva), jeftini WP, tipa L535, brljaviće i posle pola godine isto (ili približno isto) onoliko kao i prvog dana - drugim rečima, biće dosledan, i ako ste ga zadržali nakon upoznavanja sa manjkavostima, kasnije vas neće (mnogo ili često) nervirati sve gorim radom.
---
A sad, molim vas, očekujem da neko i za ovaj moj komentar kaže da je sad napokon sve lepo objašnjeno i pojašnjeno. :D :D :D
Poslednja izmena od Evindzer u Sub, 03. Okt 2015. 20:35, izmenjeno 2 puta ukupno.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Baraba »

^ alal mu vera ko sve pročita, baš se raspisao, nije zanimljivo štivo :D

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Chobby88 »

Taj soni košta 100€, kako misliš jaka mu je cena?
Od androida u tom cenovnom rangu i ne treba očekivati čuda.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Evindzer »

Pa znam da nije zanimljivo - ali je zato dosadno! :D
A dosadno i meni, putujem za CG od danas od 17h, boli me debelo meso od sedenja, ukočio mi se.. vrat :D i sve mi smeta, pa pišem dugačke postove da ubijem vreme. :D :D :D
A ti i ne moraš sve da pročitaš, dovoljan je samo poslednji pasus - i da me posle pohvališ kako sam sve stvari stavio na svoje mesto. ;)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

U prevodu, lud je onaj ko uzme android ispod, a windows preko 200 evra :D
Vlada Zem napisao: bata bogdan, sta je objasnio? Da ne radi 3dpart app stoperica/timer i da browser puca sto jedino i jeste do MSofta.
novak napisao: Sad sam testirao stopwatch timer i uredno radi u pozadini. S obzirom da nije fabricka ne mozes reci da je do wp. Ono s cim se mogu sloziti je da je multitasking slabije odradjen.
Zapravo nisam probao jednu jedinu, naredjao sam ih nekoliko dok nisam naisao na neku koja radi u pozadini. I kada sam je istestirao na prvu loptu ucinilo mi se da radi u pozadini, ali posle dvadesetak minuta je jednostavno prestala da radi.

Ne bih ja toliko bio siguran da nije do WP, cinjenica je da se vecina aplikacija pogubi kada predje u pozadinu, u najboljem slucaju bude onaj iritirajuci resuming... Ja sam gotovo siguran da WP nije bas najsjajnije resio rad aplikacija u pozafini.

Dalje, u poslednje vreme cesto mogu cuti da je "problem u aplikaciji a ne u OS"... Okej, neka bude, medjutim zanemarujete cinjenicu da je za dobar operativni sistem njegov ekosistem podjednako vazan kao i sam OS, tako da ako ekosistem ne funkcionise kako treba, to je ogroman problem, koliko god ga neki tumacili da "nije do WP".

Ekosistem je jedan od najvaznijih delova svakog OS-a. Danas je "najmanji problem" da neki entuzijasta napravi OS. Mislite da firefox OS nije uspeo jer je OS los. Ili veliki samsung nije znao da napravi Bada OS kako valja. Ne, nisu uspeli jer je napraviti pravi ekosistem mnogo veci izazov od samog operativnog sistema.

WP treba dramaticno da uradi nesto po pitanju svog ekosistema jer me za par meseci (ne samo mene, nego svakog ko je iz radoznalosti resio da proba WP) zaista nece interesovati da li je probem do OS-a ili do aplikacije/developera. Kako na androidu 99% stoperica radi?

Ali da je samo stoperica, gledam youtube preko tubecasta, odem na minimze, kad se vratim, prikaze mi pocetnu stranu. Ako je i to do aplikacije onda windows ekosistem ima zaista veliki problem.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Evindzer »

Lobachewsky napisao:U prevodu, lud je onaj ko uzme android ispod, a windows preko 200 evra :D
To nije lepo reći, nema svako da odvoji preko 200 evra za telefon.
A svako uzima ono što može da priušti i što mu odgovara.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Vlada Zem »

Ovo nema sanse da se cita....
Lobach, sta je problem sa YT, evo sad slusam mjuzu sa Tubecast i kuckam na Edge. El to multitask ;)
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

Vlada Zem, ti imas win 10, ja pricam o WP 8.1 za koga su WP fanovi takodje "imali samo reci hvale". WP se hvali vec duze vreme, ovo su moji "kontra utisci" na to. Nemoj da poturas win 10, ako ja odgovaram na lovacke price o WP 8.1.

Kada zvanicno izadje Win 10 i WP 8.1 ode na smetiliste istorije, videcemo kakvu ce istoriju on pisati. Tada cu napraviti paralelu izmedju WP 8.1 i Win 10, pa kome znace utisci korisnika koji nisu hard core mocice da procita pre kupovine i moju verziju.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od bata bogdan »

Lobachewsky, sad će Miodrage da te demantuje, kako kod njega sve radi a ono što ne radi to i ne koristi ;)
Šala mala, miodrage :)
Huawei

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od novak »

Evinger je super rekao. Android radi ok kad ga tek izvadis iz kutije. Ali vremenom to postaje patnja na slabijim modelima.
Ja imam Asus transformer TFT 300 kupljen prije 2 god, na testovima hvaljen, jelly bean. Radio kako treba pola godine. Radi on i nakon toga, al dok on sinhronizuje sve, dok otvori, gomila bloata u pozadini. Ogadio mi se. Nisam ga vec pola godine upalio.
Daleko od toga da je wp onakvim kakvim ga predstavljaju. Taj resuming ubija u pojam. Sistem ima dosta ogranicenja, koja su doduse ispravljena na 10ci.
iOSu ne moze niko prici sto se tice fludinosti, stabilnosti, rada sistema generalno.
Stopwatch radi vec 15min. Probaj i nju.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

novak napisao: iOSu ne moze niko prici sto se tice fludinosti, stabilnosti, rada sistema generalno.
Ne mozes da znas kako bi iOS radio na uredjaju od 150 evra :roll:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od novak »

Po specifikacijama je iP5 priblizan nekom slabijem androidu pa pici najnoviji iOS bez problema.
Ko nije iP4 digao na 7, radi k'o doxa.


Btw, sad tek skontah da mi je u podesavanjima za poruke bila upaljena opcija da se grupne poruke tretiraju kao mms (nesto oko toga) i tako mi je i tarifirano na racunu.

Jel to i na drugim sistemima?
Poslednja izmena od novak u Sub, 03. Okt 2015. 23:07, izmenjeno 1 put ukupno.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

miodrage posle 3 godine sa WP prvi put cuje za neke stoperice i sl. Ljudi, razlicito koristimo uredjaje. !000x sam sigurno rekao da ono sto odgovara meni, ne mora da odgovara bilo kome drugom, i obrnuto. Evo, iskren da budem, mislim da nisam ni znao da ima stopericu i timer... Razlog, treba mi kao crno ispod nokta. Evo iskreno, sad trazim vec 15 min, i ne nadjem uopste timer i stopericu, gde se to nalazi?
Cak i meni WP ima svoje mane, ali te mane imaju i svi drugi, tako da ja nisam i ne mogu da budem ubedjen da je Android bolji.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori