Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
Odgovori
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

filip89x napisao:гари, To sto ti pises nema veze sa onim u cemu je Windows mobile u odnosu na IOS 10 i Andorid 7 bolji ( za ove novije ne znam). Stvari kao sto su su lepse i dobro sluzenje su individualne.

Aj da cujemo jos miodrage...
Ako je sistem konzistentniji, kao i izgledi svih vidžeta, onda je to svakako bolje. I to je jedan parametar po kome porediš sisteme. Taj parametar tebi nije bitan, OK. To je tvoje mišljenje. :) Google na tome ima još dosta da radi, po tom pitanju su i Windows i iOS ispred Androida.

I pored toga sam naveo Continuum, mada i telefoni bez Continuuma mogu da umanje skaliranje, tako da kad pustite sliku na ekran, on izgleda mnogo prirodnije.

Koju bi ti prednost naveo?

A ako govorimo o performansama, onda mislim da tu i nema mnogo šta da se diskutuje. Tu je Android ostavio Windows daleko iza sebe u prašini.

Sent from mTalk

srđan obradović
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 442
Pridružio se: Uto, 13. Maj 2014. 15:35
:: microsoft lumia 532

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od srđan obradović »

Green napisao:Svaka app ti je macka u dzaku kad si stipsa, pa kupujes jeftin djubar od telefona, koji bi i sa 13GB ram-a bio djubar.
Necu da dam 20.000 za osnovne funkcije. Kakav je ro bezobrazluk, naprave sistem da be moze da radi na budget uredjajima i to je efikasnost i optimizacija?! Pa zar da uvaljuju ljudima iste sisteme i na uredjajima od 800 i od 80€ i kao oba ce raditi?! Osmisli onda neki droid lite verziju za slabije masine. Win (pogotovu 8.1) radi kao prvog dana i danas a kupljen za npr.100€! Gde su sada Trendovi, Freshevi, Youngovi, Magne, Miro i ostali svojevremeno hit modeli? Jedu zivce nekim matorcima:) Nije tako bilo do pojave droida, win je bio samo nagovestaj da moze i te kako drugacije.

Sent from wp10 again
lumia-lumia-lumiaaaaa-lumia-lumia-lumiaaaaa

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

filip89x, zasto mu verujem? Pa eto zato sto ovde kako neki kazu teram inat :D
Salu na stranu, meni moj uredjaj zavrsava sve dnevne poslove - nisam preterano zahtevan ali:
stugne mi dnevno 50-ak mailova, imam oko sat vremena price, navigacija me nijednom nije ostavila na cedilu (doduse ja sam uvek unapred pripremljen na sve situacije), daljinski za TV (preko mreze), app za banku, vremenska prognoza, vesti, forumi, najrazlicitija obavestenja, i kalendar koji je sada dobro uznapredovao, team viewer... - meni sve to sto mi je potrebno jednostavno radi. WhatsApp, Viber, Telegram, FB Messenger - sve radi, ali priznajem da Viber i Messenger smore dok otvore, zato ih i ne koristim, tu su d ami zauzimaju malo memorije u uredjaju, jer ima pacijenata koji odbijaju da koriste druge servise (Viber je najbolji brate jel znas?!?! - a ja kazem: :blinky: :shock: :cry: :smutny: :uhuh: )
Sve ovo samo u manjem obimu radi besprekorno i kod supruge na staroj 930.
Verujem da sve ovo na top Android uredjajima radi i bolje, jer da se ne lazemo, razvoj Androida ide i dalje, Windowsa bas i ne. ALI, kao sto je гари, naveo, meni se Android nikako ne svidja, a Windows izuzetno.
Nazalost, s obzirom na situaciju, i ja sam se pomirio sa time da cu da menjam OS, i da cu i zeni da kupujem novi uredjaj sa drugim OS-om, ali ti novi uredjaji sigurno nece raditi pod Androidom. Jednostavno - averzija je cudo.
Drugo, cak i da promenim plocu, pa da dodjem u situaciju da kupujem Android uredjaj, iskreno ne bih podneo da me nesto zajebava, pa bih morao da se otvorim za vrhunski, a ako vec dajem te pare, onda cu da uzmem Apple - sa tim sistemom imam lepo iskustvo. Sve sto postoji na iOS-u postoji i na Androidu, tu neke velike razlike nema, jedino sto na Androidu moze covek vise da se zezne.
S obzirom na opstu papazjaniju aplikacija koja moze da se instalira na Android rizik da se zapati neko djubre je ogroman. Ja vise nemam vremena da se zezam sa uredjajem, treba mi aparat koji me nece izneveriti i koji radi svaki dan kao prvi dan. Sa iPhone-om sam imao jednom neko bagovanje (pisao sam o tome davno), sa Windowsom ne. Hardverske kvarove ne racunam, to je nesto na sta ne moze da se utice.
Eto zato ja smatram da je Win bolji, iako sam svestan da je sistem po sebi mrtav. Da li ce nova Androomeda o kojoj se prica nesto da promeni ili ne videcemo, ali iskreno receno, skeptican sam.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

filip89x
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1291
Pridružio se: Sub, 07. Sep 2013. 17:38
:: Nokia808PureView
:: Xiaomi Mi note 10
Lokacija: Berlin (D) - Beograd (RS)

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od filip89x »

Nope. Jedino u cemu je Windows phone prednjacio je Bezbednost i bezbednost informacija korisnika. Bavio sam se tom temom krajem pretprosle godine. Tada je bio vidno ispred ostalih. Sada nesto gledam ali malo ima informacija o tome kakvo je stanje u 2018.

Znam da ce MS gurati svoje proizvode prema GDPR-u i da ce im to biti glavni adut za prodaju preduzecima. A gde je privatnost i poverljivost tu je i bezbednost.


https://www.nextlogik.com/which-mobile- ... lideshare/

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Dobro, to je tebi bitno, kad nisi sladokusac. :P Mada jeste to nešto što primeti korisnik čim počne da koristi Android telefon posle Windowsa. Kad kreneš da tražiš na netu nešto, pa se pojavi neki popup, i ne znaš kuda da tapkaš da ne bi navukao neku glupost. To mi iskustvo kad sam probao da skinem neku pesmu preko maminog Sonija E5.

Znam, to je i do browsera, sigurno ima nekih načina te stvari da se izbegnu, ali ipak.

Mada je ovo što to kažeš šire od toga.

Sent from mTalk

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

srđan obradović napisao:sa 1gb rama radi stabilnije nego droid sa 1gb rama... (po 100ti put).
O zaista? Da nemam jedan komad pa i da ti poverujem. [emoji38]



Sent from my Mi A1 using Tapatalk

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od znemanja »

filip89x napisao:Znam da ce MS gurati svoje proizvode prema GDPR-u i da ce im to biti glavni adut za prodaju preduzecima. A gde je privatnost i poverljivost tu je i bezbednost.
Ne gura MS svoje proizvode prema GDPR-u zato sto hoće već zato što mora. Isto to će morati da urade Google, Facebook i svi oni koji obrađuju bilo kakve informacije (podatke) građana EU.



Sent from my Samsung Galaxy S8 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

pshnd napisao:O zaista? Da nemam jedan komad pa i da ti poverujem. [emoji38]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Zato što su vlasnici Lumija 550 i 650 kažnjeni dobijanjem nadogradnje na CU i FCU. :D

Sent from mTalk

srđan obradović
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 442
Pridružio se: Uto, 13. Maj 2014. 15:35
:: microsoft lumia 532

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od srđan obradović »

Da, da, malo mi je falilo da jurim neku 550 kao logican nastavak, ali ipak sam dobro prosao. I lepo miodrage rece, "averzija prema androidu", to je to.

Sent from wp10 again
lumia-lumia-lumiaaaaa-lumia-lumia-lumiaaaaa

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

гари napisao: Zato što su vlasnici Lumija 550 i 650 kažnjeni dobijanjem nadogradnje na CU i FCU. :D

Sent from mTalk
Ovo mene kao korisnika ne treba da zanima. Je l' kažete da radi odlično na 1GB? Na ovima ne radi tako da svi hvalospevi padaju u vodu.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Ja sam se samo nadovezao kroz zezanje, a što se problema sa CU i FCU tiče, davno smo ustanovili da se slažemo po tom pitanju, i moje mišljenje nije promenjeno. :)

Iskusio sam CU sa Lumijom 730, video sam kako CU i FCU rade na Lumiji 650, tako da sam video dosta. Random restarte, loše upravljanje RAM-om uz ostavljanje nekog smeća u RAM-u koje ga guši, loš Edge za slabije telefone, mape koje nemaju offline pretragu sada već skoro godinu dana...

Čak i da ih sutra isprave to sa mapama, to je nedopustivo. Da neko kupi telefon, očekivano vreme korišćenja je 21 mesec, i od toga 12 meseci ne radi offline pretraga mapa. Mogu mape i tako da se koriste, ali zavisi to od korisnika. Da sam kupio ćaletu Lumiju 550, popizdeo bih zbog toga jer njemu offline pretraga adresa treba.

Ali sa druge strane, Microsoft da hoće uskoro da objavi novi Windows telefon, te probleme bi rešili u roku od dva meseca. Sve zavisi u kod kontekstu govorimo o Windowsu. Da li kakav je sada, ili koliko je šteta što su za sad od njega odustali.

Sent from mTalk

brankisha
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1028
Pridružio se: Čet, 04. Sep 2014. 07:33
:: Xiaomi Mi5
:: Lumia 925

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od brankisha »

Koja navigacija radi na wp10?

Sent from my MI 5 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Radi u Windows Maps, radi u Sygic... Navigacija radi, to nije problem, nego pretraga adresa u Windows Maps kad nemaš net. S tim da offline pretraga adresa radi u Sygic recimo.

Sent from mTalk

brankisha
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1028
Pridružio se: Čet, 04. Sep 2014. 07:33
:: Xiaomi Mi5
:: Lumia 925

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od brankisha »

Hvala

Sent from my MI 5 using Tapatalk

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od zavodnick »

miodrage, гари, ne vrijedi :) Jel da? Ja bih samo da pitam, da li ima ijedan uredjaj koji radi pod Android-om ili iOS-om da ima bolju kameru od nekog telefona sa Win-a ? Brat od moje supruge ima P9 i rekoh da samo skljocnemo isti kadar sa AUTO postavkama... pffff... I da tolike pare dam za nista ?!
sugarcoated_ass, to sto ti pricas... pa samo pogledaj telefone, Android sa 1GB RAM-a i neki Win phone sa isto toliko RAM-a, pa onda uzmi odnos cijena/kvalitet, sta dobijas za to... U svakom slucaju, ne dobijas nista dobro za te pare, ali ne siri pricu da su to HVALOSPEVI...
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

zavodnick, čoveče imam Windows telefon sa 1GB RAM i ono je jad i beda kako sistem radi! I da, jesu hvalospevi koji bi već jednom mogli da se završe. 8.1 je bio odličan sistem, 10ka je katastrofa od samog početka i nisu ni osnovne stvari koje su se vukle od prvog dana ispravljene.
Dovoljno sam imao u rukama Lumija sa 1 GB RAM (plus sam ih i posedovao 3 komada od kojih je jedna još kod mene) da vidim u kakvom haosu je sistem.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Nije baš. Opet kažem, zavisi u kom kontekstu komentarišete.

Zatečeno stanje na Lumijama 550, 640 i 650: LOŠE!

U kontekstu kada bi sada postojao izbor Windows telefona: U tom slučaju bi se Microsoft bar malo više trudio oko sistema, i bili bi rešeni neki osnovni problemi zbog kojih se sada stiče utisak da 1GB RAM-a nije dovoljan. Naime:
-Edge otvara tabove u pozadini, što je dobro za telefon sa više RAM-a, a nije dobro sa manje. To bi nekako rešili već.
-Trebali bi da uvedu opciju da se ugasi providnost, tj. onaj acrylic efekat. To utiče na performanse.
-Popravili bi sigurno i mape.
-Popravili bi i bag zbog kojeg na CU i FCU sistem do svakog sledećeg restarta u RAM slaže neko smeće koje postepeno počne da ga guši.

Ovo četvrto je zapravo zastupljeno i na jačim telefonima, jedino što oni imaju više RAM-a, pa duže treba da se ispolje ti simptomi.

Ali s treće strane: S obzirom na to kako je Microsoft nastavio da razvija CU i FCU, očigledno nisu imali na umu slabije telefone, i da smo ove godine videli koji novi telefon on bi verovatno imao više od 1GB RAM-a. Hardver je pojeftinio, za 150 evra legalno u prodavnici danas možeš kupiti telefon od pouzdanog proizvođača sa 2GB RAM-a i 16GB interne memorije, i najnovijom verzijom Androida. Nema više poente da se Microsoft trudi da im sistem dobro radi na 1GB RAM-a. (Pod uslovom da Microsoft planira da izbaci neki novi telefon u skorije vreme.)

Sent from mTalk

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od ciklon »

Ja bih samo da pitam, da li ima ijedan uredjaj koji radi pod Android-om ili iOS-om da ima bolju kameru od nekog telefona sa Win-a ? Brat od moje supruge ima P9 i rekoh da samo skljocnemo isti kadar sa AUTO postavkama... pffff... I da tolike pare dam za nista ?!
Koliko samo moraš biti nadobudan da imaš ovakav stav i da u suštini tvrdiš da je bilo koji Win bolji sa kamerom?

I stalno to potenciranje priče kako je Win sa 1 GB RAM-a bolji od svakog Droida sa isto toliko apsolutno ne pije vodu, jer je Droid kao mobilni OS konstantno napredovao, dok mobilni Win nije.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

гари, znači ne može se reći da W10m odlično radi na uređajima sa 1GB RAM i tačka. Da je ta tvrdnja tačna onda bi radio odlično na SVIM uređajima sa 1GB RAM, a ne sam na par izdvojenih modela.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Moje mišljenje je da ipak Windows 10 mobile bolje radi na 1GB RAM-a nego Android. Čak i ako ti zapadne telefon koji je na CU ili FCU, i nećeš da ih interopuješ, radije bih koristio takav Windows telefon, instalirao na njega sve što mi padne na pamet, i restartovao ga i dva puta nedeljno ako treba nego, i on tako da radi, nego da se zezam sa Androidom od 1GB RAM-a.

I ista logika kao Sugarova, ako se gleda kako SVI Windows telefoni rade, onda bismo i ovde u poređenje trebali da ubacimo i Kineze koji su se na smart telefone bacili nakon pravljenja tostera, pa i Samsung sa svojim nešto težim TouchWizom.

Mada neću ja uzaludno da branim Windows 10 mobile, sistem je postao lošiji, i to je to. Ovo u prvom pasusu je stvar mog ukusa, a u drugom pasusu samo malo bockam. :)

Ali je cela ta priča besmislena danas u 2018. godini kada za oko 16 može da se kupi Xiaomi ili Huawei sa 2GB RAM-a.

Sent from mTalk

Odgovori