Android OS *generalna diskusija*

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
bachika
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 946
Pridružio se: Pon, 20. Feb 2006. 18:45
:: Iphone 7
:: Lenovo P780
Lokacija: On the road to the hell

Одг: Android OS

Post od bachika »

Ma samo polako i nemoj da brzopleto radis stvari zbog kojih bi mogao da se kajes. Prvo teorija pa tek onda praksa.
A mi smo tu da sve pojasnimo.... ;)
Live to Ride, Ride to Live. I prefer to reboot my phone through SetCPU

radnik69
Novajlija
Novajlija
Postovi: 14
Pridružio se: Pet, 14. Dec 2012. 19:02
:: Nokia

Re: Android OS

Post od radnik69 »

Ja se izvinjavam ako sam promasio temu ali imam jedno pitanje u vezi Android OS-a.

Da li se moze instalirati neka (posebna) verzija Androida u kojoj nije uslov povezanost sa google account da bi radila, u kojoj su izbaceni svi google servisi a da se pritom mogu instalirati aplikacija sa google play-a.

Dakle da li posto neka modifikovana anti-google verzija androida posto trazim vec neko vreme po internetu i ne uspevam da nadjem.

Ceftriaxone
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1212
Pridružio se: Pon, 01. Dec 2008. 23:07
:: XZs
:: S7e
Lokacija: Reggio Emilia/Нови Београд

Re: Android OS

Post od Ceftriaxone »

Moже АЛИ. Постоје бројни ромови који долазе без google apps, и ти можеш сасвим нормално да користиш исти, АЛИ онда нема инсталирања програма са маркета, већ мораш посебно сваки .apk да скинеш са нета, или да на једном рому направиш backup апликација, па да их онда вратиш у нови ром.

Ти можеш нормално да користиш и телефон који има у себи google apps али без повезивања телефона са google сервисима. Опет, ни ту нема инсталирања апликација са маркета.
ex ivan87

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS

Post od sugarcoated_ass »

Koji je onda smisao posedovanja Android telefona? Zomfg, sta sve ljudima pada na pamet...

Ceftriaxone
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1212
Pridružio se: Pon, 01. Dec 2008. 23:07
:: XZs
:: S7e
Lokacija: Reggio Emilia/Нови Београд

Re: Android OS

Post od Ceftriaxone »

Па камера, музика, фејсбук, инстаграм, документи, интернет, wifi kill... може се без гуглета :)
ex ivan87

radnik69
Novajlija
Novajlija
Postovi: 14
Pridružio se: Pet, 14. Dec 2012. 19:02
:: Nokia

Re: Android OS

Post od radnik69 »

Mislio sam pre svega zbog zastite privatnosti. Sve te aplikacije vuku neke podatke i google ih cuva pa sam pomislio da li je moguce "izolovati" android tako da radi bez ikakvog dodira sa google servisima.

Ovu poslednju poruku nisam razumeo :?

Ako instaliram taj custom rom onda cu moci da koristim sve sem google aplikacija (kameru, muziku, internet,...) ili cu ostati i bez toga ?

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS

Post od sugarcoated_ass »

radnik69 napisao:Mislio sam pre svega zbog zastite privatnosti.
:lol: :lol: :lol:
Onda se ti druze lepo drzi dumb telefona! Samim odlaskom na net tvoja IP adresa se skladisti po sajtovima, prate se navike korisnika koji pristupa sa te IP adrese itd. A da li ce te znati kao Petra Petrovica, ppetrovic @ sta-vec.com ili samo kao XXX.XXX.XX.XXX (X=neki random broj) je totalno nebitno. Prava privatnost nestaje samim tvojim konektovanjem na net, paljenjem telefona ili, sad vec, stupanjem na ulicu (pogledaj samo koliko postoji kamera okolo). Samim tim sto si otisao na google.com oni vec prate sta radis sa te IP adrese i servirace ti reklame naspram tvojih navika.
Olaksaj lepo sebi i koristi Android kako je predvidjen ili ga ne koristi uopste.

marko 0401
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 13. Sep 2006. 11:04
:: Z2

Re: Android OS

Post od marko 0401 »

Koliko je android slican windowsu po pitanju usporavanja vremenom?
Pogotovo ukoliko se dosta instalira pa deinstalira. To prosto rastura windows, da li je slicno sa Androidom.

Takodje, sta koristite za odrzavanje sistema, tipa registry cleneri (ako ih uopste ima za android, nisam ni gledao),
cleaneri tipa CCleaner, ram boosteri... Danas sam skinuo neki cleaner (clean master), izbrisao sam bogme 500mg nepotrebnog cache-a... :)
Ovo za ram nisam pristalica ni na windowsu, da li se koriste na androidu.
Takodje, oni auto killeri, sto gase odredjene apps, da li ih koristite??

Citao sam da nema potrebe za njima, da treba pustiti android da sam regulise ram, da li ste pristalice te filozofije.


I tako, kako vi to odrzavate... :wink:

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android OS

Post od m@c|-|oR »

marko 0401, Princip na kom radi Android se razlikuje od Windowsa, tako da usporavanja, bez obzira na instalirane/deinstalirane aplikacije - nema.
Registry Cleaner-i ti zbog toga ne trebaju. Međutim sistem možeš održavati aplikacijama tipa SD Maid (još ako je Pro) i sličnim, koje služe za upravljanje aplikacijama i njihovim kešom, brrisanje "corps" i slične operacije kojima eliminišeš višak podataka iz sistema i sa SD kartice.
Što se tiče App kilera, oni od Gingerbread-a (2.3) više ne igraju nikakvu ulogu, jer sam Android veoma dobro upravlja procesima i gasi/održava ih budnim. Ja sam koristio Advanced Task Killer na Desire-u do apdejta na 2.3.3 i od tada ih ne koristim. Vidim da imaš S III, on ima dovoljno RAM-a da zaista ne treba da misliš o task kileru.

Ako imaš još pitanja, izvoli. Sigurno će se uključiti još neki član sa svojim iskustvom i mišljenjem.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

bachika
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 946
Pridružio se: Pon, 20. Feb 2006. 18:45
:: Iphone 7
:: Lenovo P780
Lokacija: On the road to the hell

Re: Android OS

Post od bachika »

marko 0401, ti imaš dovoljno rama da pokreneš komp pomoću telefona 8)

Ali na sve što je rekao m@c|-|oR, bih ipak dodao da se srazmerno količini instaliranih programa usporava telefon. Ne toliko primetno ali usporava malo... Naravno sve to zavisi i od samih aplikacija koje ćeš instalirati. Jer ako sa marketa budeš skidao kojekakve gluposti lako će ti iskakati kojekakve poruke u notification baru i ima da ti ljušti net... Naravno takve app rade u pozadini i usporavaju fon...
Live to Ride, Ride to Live. I prefer to reboot my phone through SetCPU

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android OS

Post od m@c|-|oR »

bachika, slažem se jer - naravno - ima svakakvih gluposti među milion aplikacija na play store-u. :)
Ja sam mislio na usporavanje koje nastaje kada registry fajlovi u Win narastu zbog instalacije/deinstalacije programa, pa ti butovanje traje beskonačno, pa ti učitavanje programa traje, pa zatvaranje programa traje, pa shut down traje... :cry:
Pa moraš da reinstaliraš Win posle nekog vremena. Pa izgubiš važne podatke zbog toga... :cry:
Kod Androida to još nisam video :D
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

marko 0401
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 13. Sep 2006. 11:04
:: Z2

Re: Android OS

Post od marko 0401 »

bachika napisao:...bih ipak dodao da se srazmerno količini instaliranih programa usporava telefon. Ne toliko primetno ali usporava malo... Naravno sve to zavisi i od samih aplikacija koje ćeš instalirati.
m@c|-|oR napisao:bachika, slažem se jer - naravno - ima svakakvih gluposti među milion aplikacija na play store-u. :)
Ja sam mislio na usporavanje koje nastaje kada registry fajlovi u Win narastu zbog instalacije/deinstalacije programa, pa ti butovanje traje beskonačno, pa ti učitavanje programa traje, pa zatvaranje programa traje, pa shut down traje... :cry:
Kod Androida to još nisam video :D
m@c|-|oR, da, upravo na to usporavanje sam i ja mislio. :)

bachika, da naravno, podrazumjeva se da će se usporiti tel ukoliko se intalira sve što ti se učini interesantnim, :)
ali ja nisam taj tip, da instaliram sve redom. Medjutim, i ovako se nakupi nekih aplikacija, i svaka čupne 5-10 mb ram-a, i eto usporavanja. :)
Par procesa gasim svakodnevno, instalirao sam neki task manager koji mi prikazuje aktivne aps i koliko one zauzimaju,
i redovno gasim poweramp, templ run II, i par nepotrebnih aplikacija koje se same pokrecu, ali lagano odustajem od gašenja jer vidim da je to uzaludan posao... :D

bachika
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 946
Pridružio se: Pon, 20. Feb 2006. 18:45
:: Iphone 7
:: Lenovo P780
Lokacija: On the road to the hell

Re: Android OS

Post od bachika »

Upravo je to ta prica, sto vise gasis, one se vise ukljucuju i potrosnja baterije sve veca..... Treba pustitu da sam android to resi. A ako je neka app problematicna i mnogo trosi resurse sledi uninstal :)
Live to Ride, Ride to Live. I prefer to reboot my phone through SetCPU

Freyr
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 457
Pridružio se: Sub, 14. Avg 2004. 09:57
:: iphone 4
Lokacija: Zemun 88

Re: Android OS

Post od Freyr »

Evo na sta sam naleteo: The Free Software Foundation Europe argues that it is legal to root or flash any device. According to the European Directive 1999/44/CE, replacing the original operating system with another does not void the statutory warranty that covers the hardware of the device for two years unless the seller can prove that the modification caused the defect.
On July 26, 2010, the United States announced a new exemption making it officially legal to root a device and run unauthorized third-party applications, as well as the ability to unlock any cell phone for use on multiple carriers
12 godina na forumu!

cvoruga
Expert
Expert
Postovi: 2613
Pridružio se: Pet, 25. Mar 2011. 09:05
:: BG

Re: Android OS

Post od cvoruga »

U čemu je fora sa Androidom, zašto se svi žale na njega?
Gde kog sam pročitao nešto, svima telefoni baguju, laguju, smaraju, meni se ugasi sam pre neki dan,
dok mu nisam izvadio bateriju nisam mu mogao ništa, onda mi sam poslao neke poruke :o ,
drugaru ne radi alarm, piše da zvoni ali nikakav zvuk ne ispušta :lol: .
Zainteresovan sam za Sony Xperia P, na drugom forumu čitam horor priče o njegovom Androidu,
te ne prikazuje imenik, te pojede bateriju sam od sebe, te mu kamera ne valja softverski ne prikazuje neke boje na slikama, te ovo te ono.
Očajne baterije na Androidu tek neću ni da pominjem.
Nisam pametan šta da mislim, meni treba telefon koji je stabilan i na koji mogu da se oslonim, a Android mi se sve više čini da to nije :cry: .
Ako se ovako nastavi sa zezanjem, još ću preći u Miodrage-ovo jato, ako je sistem dovoljno stabilan.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS

Post od sugarcoated_ass »

Licno sa androidom imam u 99% slucajeva pozitivna iskustva, kao i ljudi oko mene. Probleme sam imao samo hardverske prirode ili krivicom odredjenog proizvodjaca jer nisu nesto dobro odradili, za sta ne mogu kriviti direktno Android.
Gasenje telefona mi se desavalo, kao i restartovanje, ali ako ga sam ne restartujem vise dana, a nisam bas nezan korisnik, pa se jadnicak zaglupi. To je potpuno normalna stvar i desava mi se i na glupavom Win 7 na kompu pa mi posle par dana konstantnog rada zaglupi sistem.

Zamerke na trajanje baterije imam samo kod odredjenih proizvodjaca, najvise htc. Motorola i Alcatel sa istim kapacitetom baterije mi izvlace mnogo vise nego htc Sensation sto je mogao, ali se slazem da to moze i bolje.

Ove ostale probleme sto si naveo nikada nisam imao, niti sam cuo od nekoga da mi se nesto slicno desavalo.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Android OS

Post od Sale_M »

Ja ni na Wildfire S a pogotovo sad na Neu nisam imao nikakve softverske probleme,osim sto su to telefoni koji su relativno sporiji pa je dolazilo do cekanja u trajanju od par sekundi pri otvaranju dialera,camere i jos nekih stvari,jer je realno moj xperia neo malo slab za ICS,ali zavrsava posao.Kad uporedim ta iskustva u odnosu na nokiju,iako sam, nokias,mogu da kazem da je android stabilniji OS,jer mi se nijednom ni na wildfire s ni sad na neu nije desilo da telefon skroz zakoci ili da restartuje,dok sam sam symbianom imao tih problema.N9 je malo drugacija prica.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Motoman
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 522
Pridružio se: Ned, 11. Jan 2009. 05:46

Re: Android OS

Post od Motoman »

Treba mi pomoc hitno,na Nexusu S je prestalo raditi power dugme a ne mogu pronaci opciju da se ekran probudi na volume dugme (secam se da je to bilo na cm7, sada je u telefonu cm10.1 ) Da li znate neki dobar program za to? Probano je par aplikacija sa marketa ali ne rade..

varicak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 173
Pridružio se: Uto, 23. Mar 2010. 17:18

Re: Android OS

Post od varicak »

Imam jedan problem pa bih zamolio za pomoć. Prvoda opišem stanje. Svi kontakti su mi na Gmail nalogu, sa njima su "pridruženi" (joined) kontakti sa FB, Linked In i drugih naloga. Na ICS sam mogao lako da izaberem koja od sličica sa profila (Google, FB, LIn..) će mi biti default za taj kontakt. Sada na JB to ne mogu i u glavnom su mi svuda FB sličice postavljene. Za sinhronizaciju sa FB koristim UberSync i tu nema nikakvih podešavanja za ovo što me interesuje. Kada uđem u kontakt i kliknem edit na sliku dobijam opcije: Remove; Image i Take Picture. Telegon je Samsung Galaxy S2, sve stock na njemu i tako želim da ostane :) . Hvala u napred.

mpetrovickg
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 83
Pridružio se: Čet, 16. Avg 2012. 12:14
:: Nokia Lumia 730
Lokacija: Zemlja piva ;)

Re: Android OS

Post od mpetrovickg »

Pozdrav kolege ;)
Imam Ace 2 cija jedina mana je stari Android.
Video sam na mnogim sajtovima da se pojavio Android 4.1.2 za moj mobilni, ali kada prikljucim telefon na Keys kaze da ne postoji upgrade za FW

Da li mogu nekako da prevarim Keys, jer sam cuo da u pojedinim zemljama nudi upgrade Fw-a?
Jel postoji neki drugi nacin da uradim upgrade OS-a a da pre toga ne izvrsim rootovanje?

Sobzirom da telefon imam od oktobra, ne bih da izgubim garanciju...

Odgovori