Sta moze Android a Symbian ne?

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
jedandecak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 103
Pridružio se: Uto, 14. Avg 2012. 02:10
:: Samsung Galaxy S5
:: Z2,N4,N5,N9, F117a

Sta moze Android a Symbian ne?

Post od jedandecak »

Razmisljam da kupim neki Android telefon, trenutno imam 6220 (zbog slikanja), i Nokia E72,
pitam korisnike Androida a pre svega one koji su koristili oba sistema koje su bitne razlike izmedju androida i symbiana.
Konkretno me interesuje sta to android moze da ponudi a ne recimo nokia n8.
I nemojte mi davati linkove ka nekim sajtovima jer googlam vec dva sata i sve se svodi na isto,
android market ima 500 000 aplikacija ovi store 1000.
Meni bitne aplikacije koje koristim jesu
Call Manager,Voice recorder,Notes,Opera ili Mozzila,Sms lock,Guardian, Adv device locker, Google maps i Ovi maps,phone finder itd.
Takodje interesuje me povezivanje sa dropbox, google drive, skydrive, kao i syncronizacija sa google contacts.
U sustini ovo sve imam i na svojim Nokia-ma preko 3rd application. Moze li Nokia n8 uspesno da se poveze sa tim uslugama i tako lako sa novim symbian anna ili bell ili je tu prednost androida? Dakle koje su prednosti koje bi korisnici istakli, a da nije igranje igrica ili slicne gluposti jer od toga jedino igram sah.
Nadam se da ovakva tema ne postoji vec ili sam dzaba kuckao. Hvala vam unapred

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od gargamel4 »

Koliko ja znam ne postoji.

Ako si ti zadovoljni korisnik Symbian sistema ko sam ja da ti kažem da je to bezveze i da obavezno pređeš na Android? Stvar je u tome da je iOS skoro od starta imao dobru podršku za razvoj, imao veliku popularnost = broj prodatih jedinica i programerska zajednica i nezavisni programeri su ga dobro primili. Android je startovao malo kasnije i jedini je otvoren sistem od ponuđenih na tržištu pa je dosta brzo prestigao i iOS a pogotovo Symbian, ali obe ove (popularnije) platforme su u startu ponudile mnogo više besplatnih programa nego što je to Symbian imao, a osnovi paket i sistem su se bolje snalazili za web servisima nego kod Symbiana. Jedan od primera je da za šta god da pokušaš da nađeš program imaćeš izbor dok kod Symbiana često nećeš, kao i odlična integracija Google servisa u sistem. Možda se ovo ne sviđa svakome i zvuči monopolistički ali meni su G servisi veoma korisni i većinu koristim tako da nemam problem. Ono što je u tvom slučaju na strani N8 je to da se taj model više ni ne proizvodi ali kad je izbačen bio je među top modelima, a i dobro plivaš u Symbian svetu, a sada ima vrlo povoljnu cenu, za razliku od solidnijih primeraka za Android platformu (osim ako i tu ne gledaš starije a još uvek solidne modele), kao i trajanje baterije i kamera. Ako ipak pređeš shvatićeš koliko život može biti jednostavniji, ako ti svakodnevno punjenje nije problem.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

jedandecak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 103
Pridružio se: Uto, 14. Avg 2012. 02:10
:: Samsung Galaxy S5
:: Z2,N4,N5,N9, F117a

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od jedandecak »

Kazes da i ti koristis G servise kao i ja. Sigurno je da je sa Androidom lakse da se koriste, to me takodje i interesuje "koliko je lakse?", jer iskreno i sa starim symbian telefonima mogao sam da koristim gmail,sync contacts...
A ta baterija na Androidu jeste i najveci problem... |Da li je stvarno toliko bolji sistem da ce mi omoguciti da zaboravim cinjenicu da cu svake noci morati da ga punim?

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od telep »

A jel ti spavaš zagrljen sa telefonom pa ne sme da se puni, ili je u pitanju neki drugi problem.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od znemanja »

Sa androidom baterija ne dočeka vreme spavanja :) Šalu na stranu svako ko kaže da mu kratko trajanje baterije na adroid OS ne predstavlja problem jednostavno laže.Nisam kupio telefon da bih ga štedeo već da bih ga koristio punim kapacitetom za sve svoje potrebe.Nokia N8 ima sjajno izbalansiran odnos cene, trajanja baterije i mogućnosti OS-a i po mom mišljenju to je trenutno najbolja kupovina čak i za zahtevnog korisnika.Kolege sa kojima idem na faks i sa kojima radim imaju Desire S i Desire Z sa istim intenzitetom korišćenja moja N8 završi veče oko 23h sa 20-25% baterije, a ti isti android se ugase već oko 17h. Naravno redukovanjem potrošnje, smanjenjem osvetljenja baterija će izdržati dan, ali i dalje je to sve slabo.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od telep »

N8 izbalansiran, haha. Meni ne smeta što baterija ne izdrži dan, jer kada pogledam šta nokia nudi pristao bi i da mi baterija traje 12 sati. Symbian je gotov, mrtav, kako god odsvirao je svoje, nema aplikacija novih, igrica, ni noklu više ne zanima, prodali su Qt tako da je jasno da su se okrenuli WP8 kao jedinoj platformi. Aj bas napisi kako koristite svo troje telefone od kada do kada da vidim koliko ce meni da izdrzi, uvek me je zanimalo poredenje sa nekim symbianom, posto ja jos nisam uspeo da izdrzim ceo dan ni sa jednim smart telefonom.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Sta moze Android a Symbian ne?

Post od gargamel4 »

Kod Nokie mi često nije bio problem ni punjenje na 2-3 dana ali pričamo o modelima pre TSa i intenzivnijeg korišćenja neta. Android na HD2 je obično lepo uspevao da izgura dan a ako se malo prištedi i do jutra, mada kratkotrajnim povratkom sa iPhone-a na njega izgleda da su apetiti porasli pa je već postao mali problem ali kao drugi telefon odlično izdržava. E sad činjenica je da potoje Androidi sa mnogo boljim baterijama od HD2, a to su mahom Samsunzi. Dok na iPhone-u ne uspevam da potrošim bateriju. Treba da nemam nikakav socijalni život da bi mi to pošlo za rukom.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od lesa0208 »

Evo ja sam vec par dana bolestan pa ne mogu da ustanem iz kreveta i kod mene na SGS3 sa hardkor koriscenjem wifi ceo dan ukljucen non stop sinhronizacije sa gmail-om, yahoo-om, instagramom, FB-kom. pa dodatno tapatalk, web, novine, youtube, pa onda nesto poziva dnevno i sms-ova, nesto kratko odigram neku brzu igricu, osvetljenje na sredini, zavrsi uvece oko 24h sa 20-30% baterije.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od znemanja »

Mislim da sam u nekoj temi pisao šta sve koristim na N8, ali evo ponoviću.Pošto studiram i radim paralelno, moj radni dan ,dok nisam početkom avgusta otišao na odmor, je sledeći.Pre svega da napomenem da radim u kancelariji, tj, manje više sam ceo radni dan u zatvorenom prostoru.Osvetlejnje mi je uvak na 100%, konstantan data protok i azuriranje informacija za FB, Twiter, vremenku prognozu, gmail, yahoo, razne vesti (B92. S media, Kurir, N8 FanClub...).Dnevno pričam od jedan sata do tri sata što privatnih razgovora što onih vezanih za posao, pošaljem oko 30-50 sms poruka. Sat ipo dnevno surfovanja preko opere (razni forumi, sajt faksa ) malo youtube-a s tim što povežem N8 preko HDMI-a na veliki monitor, najmanje dva sata emitovanja muzike preko FM transmitera pošto radim kancelarijski posao lagane note mi pomažu da se skoncentrišem.Dok se vraćam sa posla tu je igranje Angry Birds a često i kada dođem kući ne prekidam igranje, zanesem se : D :D i u večernjim časovima ako izađem da prijateljima sigurno napravim nekih 20-30 slika sa uključenim xenon blicem, ponekad neki HD snimak ne duži od 10 min, oko ponoći ja imam još oko 20-25% energije.Trenutno sam na odmoru jer spremam ispite za septembar i kada fon ne koristim tim intenzitetom 3 dana bez problema, s tim što mi treći dan dočeka sa nekih 20-30% baterije i ja je stavim već oko podne na punjač.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

jedandecak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 103
Pridružio se: Uto, 14. Avg 2012. 02:10
:: Samsung Galaxy S5
:: Z2,N4,N5,N9, F117a

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od jedandecak »

Moj drug ima Samsung Galaxy s3, devojka E7 putovali smo pre mesec dana na more, njemu je baterija riknula pre nego sto smo dosli, njen mob i dalje je imao dve crtice i stavljen je tek sutra dan da se puni. Oboje su slusali muziku, slikali, cak sta vise na njenom sam koristio ovi maps i ubijao vreme surfovanjem, dok jos nismo krenuli razgovarala je na mobu bar pola sata i dok nismo izasli iz srbije bar 10 min. Isli smo na Zakintos, put je trajao 23h, odigrao sam i neku bzv igricu na njenom fonu u medjuvremenu a muziku je slusala bar 8h u busu. On cak i manje. Sto se toga tice ako je N8 kao i E7 onda ne sumnjam u izdrzljivost baterije. Resio sam da predjem na Android u svakom slucaju, ali ipak cu zadrzati jednu nokiju 2330 onu malu sto zaboravim kada sam je punio poslednji put, ako kojim slucajem ne dodjem kuci na vreme da ga stavim na punjac.

jedandecak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 103
Pridružio se: Uto, 14. Avg 2012. 02:10
:: Samsung Galaxy S5
:: Z2,N4,N5,N9, F117a

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od jedandecak »

telep napisao:A jel ti spavaš zagrljen sa telefonom pa ne sme da se puni, ili je u pitanju neki drugi problem.
NIkada ga ne gasim i nikada ne znam da li cu van kuce provesti 16h,24h ili mozda vise desi se da izadjem u 12h vratim se sutra u 18h. Ocigledno da cu jednu pregradu u torbici osloboditi za punjac :))

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od gargamel4 »

Zato obično planiramo kad punimo telefon, a često i imamo po 2 komada. Možda mi se situacija koju si opisao ređe dogaađ nego tebi ali ne sećam se kad sam poslednji put ostao bez baterije. Takođe na buvljaku možeš da nađeš ona male microUSB Nokia kabliće za 100 kinti i nosaš jedan sa sobom jer je kompova sve više na sve strane, a i kinese baterije sasvim solidnog kvaliteta opšte nisu skupe :)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od Chobby88 »

A uzitak surfovanja na nokiji je izuzetan.Da je symbian ekvivalent androidu svi bi ga kupovali i izbegavali android jer jelte ima uzas bateriju i uzas kameru.Daj nemojte biti smesni.

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od janka_88 »

Chobby88, ja koliko sam imao prilike vidjeti na N8 nije bas toliko sporo otvaranje ili skrolovanje stranica kad se koristi Opera Mobile. Meni nikad to malo duze cekanje nije iritiralo, doduse vjerovatno jer nisam zivcan kao poprilican broj ljudi. Uglavnom ne treba ni android generalizovati kao uzitak za surfanje jer ne garantuje svaki android prijatan surf, ali u svakom slucaju u tom cjenovnom rangu kao sto je N8 ili 808 mogu se naci poprilican broj uredjaja na kojima je koristenje interenta vrlo ugodno,

jedandecak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 103
Pridružio se: Uto, 14. Avg 2012. 02:10
:: Samsung Galaxy S5
:: Z2,N4,N5,N9, F117a

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od jedandecak »

Ja uzeh xperia u, 'bes ga dame i gospodo i mogu reci da sam za ova dva dana prijatno iznenadjen, nerviraju me neke stvaricice ,sitnice, ali sve u svemu vidim zasto neki toliko gotive android. Prednosti ipak ima dosta jednostavnije i prakticnije za koriscenje, za bateriju, koja je ocigledno, ni da prismrdi nokiji resenje kupovina jos jedne.

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od janka_88 »

jedandecak, moje cestitke i nek te dobro sluzi. ;) Reci mi koliko imas memorije na raspolaganju na tom modelu posto sam citao da od 8GB ima samo oko 4GB memorije za korisnika sto je meni licno to malo? Pozdrav

jedandecak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 103
Pridružio se: Uto, 14. Avg 2012. 02:10
:: Samsung Galaxy S5
:: Z2,N4,N5,N9, F117a

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od jedandecak »

Pazi ima 4Gb koje vidi kao karticu i 2gb telefonske gde se smestaju aplikacije, sto bi bilo nekih 6Gb. Poznavajuci sebe i kao sto rekoh u prvom postu imam 6220 a i jednu nokiju n82 koje izvanredno slikaju nikada ni sa njima nisam mogao da popunim 2gb memorije. Uz konstatno snimanje razgovora,muziku koja je skladistena,slike i video i sa svim aplikacijama, nisam presao 1,5gb. Tako da mislim da je i ovo sasvim dovoljno memorije, vec sam ubacio 600mb muzike sto je sasvim ok za moj muzicki ukus. Aplikacije sam vec sve potrebne instalirao i imam 1.2gb slobodno u "telefonskoj" memoriji i nekih 3gb slobodno u internoj memoriji. Ko ne misli da gleda filmove, igra igrice ili koristi telefon kao masovnu memoriju mislim da i ne treba vise. Uporedio sam ga sa Ray i Neo telefonima i zbog brzine procesora sam izabrao ovaj model. Oni imaju micro sd slot ali sporiji procesor stariji su modeli, a i jednog dana ako odlucim da ga upgradujem na ICS logicnije bi bilo da brze radi xperia u. Sve u svemu ako ne izbace skype, whats up, office suite koji zauzimaju po 200mb instalacije smatram da bi zavrsavalo posao svima.

bogalinac
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 4
Pridružio se: Uto, 07. Avg 2012. 16:01
:: nokia c5
:: nokia c3

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od bogalinac »

Valjda je ovo pravo mesto da ovde postavim pitanje?

Pomagajte! Moram da obnovim post-paid ugovor i samim tim sledi mi telefon. Zadnji koji sam imao bio je Symbian (Nokia C5). Već mi je neko savetovao da uzmem Nokiu N8, ali malo mi je preskup za moje potrebe a i nema ga u Telenorovoj ponudi.
Android? Šta je prednost Androida u odnosu na fabričku platformu ili Symbian za osobu koja bi u momentu pobrisala sve moguće muzičke i video plejere, naravno sve igrice i društvene mreže, sve moguče aplikacije i ostavila samo Google pretraživač i navigaciju? Ne sporim veličinu ekrana koja je bitna, ali, to pomalo nema veze sa Androidom. Pošto nemam iskustva sa tim malim robotićem, recite mi šta je to tako dobro na Androidu? Sem što mora da se puni baterija svaki dan, što mi je poznato a nije i neki strašan problem, da li je potrebna neka antivirusna zaštita? Spram paketa sleduje mi npr: Samsung Galaxy Ace+, HTC Desire C, Telenor Smart HD ili neki u toj klasi, pa ako me neko uveri da je Android pravi izbor koji model bi mi preporučil? Unapred hvala.

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od telep »

Sta ce tebi uopste smartphone, kupi neku Nokiu za 20 eura i standalone navigaciju.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

bogalinac
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 4
Pridružio se: Uto, 07. Avg 2012. 16:01
:: nokia c5
:: nokia c3

Re: Sta moze Android a Symbian ne?

Post od bogalinac »

Nemam ja uopšte želju za smartphonom, rekoh da ga dobijam za dinar. Koliko mogu da shvatim na osnovu tvoje preporuke, smartphonovi su prilagođeni raznim društvenim mrežama - Facebook-u, Tweeter-u, slušanju muzike, youtuba, igranju igrica itd. Onda mi zaista ne treba ništa bolje od Nokie C5 5Mpix koja uostalom ima GPS. Hvala ti, rešio si sve moje dileme.

Odgovori