Nokia - glasine u 2010. god.

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

tomas.hokenberi,
Da ja upravo radim na n900 slozenu aplikaciju koja upravlja bazom podataka a QT uz pomoc SQL-a... to radi fantasticno. Zbog toga toliko favorizujem QT Maemo (MeeGo).
Hvala na informaciji za Android, ja mislio J2ME...

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, pazi nisam 100% za Android Javu - ali ono sto sam procitao kaze da to nije standardan J2ME poput onog na "dumb" telefonima.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Samo da potvrdim da se koristi "prava" Java a ne J2ME .
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Post od Ensiferum »

"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

Ako je Android Java, maemo QT C++, GTK+, da li neko zna koji programski jezik se koristi kod iPhove-a za razvoj aplikacija?

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Da li je ovo Nokia N9 ili N8-01?
>>>KLIK<<<

Slika

Slika

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, mozda bi mogao da otvoris u Kaficu posebnu temu o programskim jezicima za razvoj mobilnih aplikacija posto ovo sve nema veze sa najavom Nokia telefona za 2010. A za razvoj Iphone aplikacija koristi se, koliko ja znam, C i C++. Na WM se koriste C/C++, VB.Net, C#,....
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

Ако Нокиа одустаје од Симнијана, зашто избацује нове телефоне базиране на њему???

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

LittlePrince, iz dva razloga. Prvi je to sto joj novi operativni sistem(i) jos uvek nije dovoljno pokriven aplikacijama i dovoljno razradjen da poptupno napusti Symbian u "high-end" opsegu mobilnih telefona. Drugi razlog je taj da Nokia ne planira da potpuno napusti Symbian - samo ga pomera kao mid-low end modelima (polako istiskujuci S40 ka iskljucivo najjeftinijim entry-level modelima). Kod ostalih proizvodjaca je Symbian prakticno ubiven. Samsung uopste ne planira nove Symbian modele, a i SE verovatno nece izbaciti vise ijedan bitniji model na Symbian platformi. Problem Nokie je sto izgleda ne zele Android platformu, a nemaju jos uvek OS koji je dovoljno podrzan da joj parira (bez obzira na kvalitete Maemo/MeeGo oni jos uvek nisu toliko pokriveni softverom kao Android).
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »


Dostaje
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 470
Pridružio se: Uto, 08. Dec 2009. 22:50

Post od Dostaje »

IDzO, dal se ovo meni cini ili je nokia vratila stare dzekova za punjace koji su DALEKO parkticniji od Micro usb-a??

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Zanimljiv video o N9 ili N8-01 ili kako ce se zvati. :)
Klik -> VIDEO

Dostaje, pa zar nema svaka Nokia standardni punjac (stariji modeli za debljim, a noviji sa tanjim dzekom), a neki noviji modeli imaju mogucnost da se pune preko USB-a, pored standardnog nacina punjenja!?

Dostaje
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 470
Pridružio se: Uto, 08. Dec 2009. 22:50

Post od Dostaje »

IDzO, ne brate moj n97 se puni na Micro usb :-(((( ps koliko vidim na telefonu pise C-0 proto... znaci C9 moze biti ne N9 :-D Jedino sto me budi jeste SW n00 :-D

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Post od antec »

Pa islo se ka tome da se svaki telefon nadalje puni preko mUSB-a i da se izgubi jos jedna "rupa" na telefonu. Verovatno je na to mislio Dostaje.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Trebalo bi da svi proizvodjaci do 2012 god. predju na micro USB tako barem EU planira iz ekoloskih razloga.Cinimi se da je bila tema o tome.Stos e tice MeeGo OS-a iskreno mislim da ce lepo da se pokaze jer koliko vidim ubacili i 2.2 Froyo na N900 samo jos neko sa forum da testira pa da vidimo da li radi i kako.Da nokia izbaci MeeGoo za N900 i da naprave da moze i u portret modu da se koristi skupio bih kintu i pazario bih ga ali do tad videcemo sta nam nokia sprema.
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Post od antec »

Da, N900 svakim danom sve vise odusevljava. 99% posto sam siguran da ce N900 u svakom slucaju dobiti MeeGo cak iako ga Nokia zvanicno ne podrzi. Svedoci smo koliko se Maemo/MeeGo zajednica zalaze za ovaj model sto me jako raduje.

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

Zaista, velika podvala (koju bi licno tesko prihvatio i dobro razmislio da li bi moj sledeci fon bio od Nokia) bi bila da nokia odustane od MeeGo na n900 a ujedno i steta za ovako kvalitetan telefon. I ja sam 99% ubedjen da cemo dobiti MeeGo. Jer ako smo dobili Android na n900, bruka i sramota bi bila da nemamo MeeGo.
U krajnjem slucaju bi se i povecala i prodaja n900 sa cime nokia trenutno i ne moze da se pohvali.

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Da li je iko naisao na neku informaciju kako Nokia stoji sa razvojem programa za MeeGo?
A ranije se (kada se pojavila prica o novom OS-u) suskalo da ce N900 dobiti MeeGo i da je to bila izjava nekog iz Nokie.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Nokia jos doteruje MeeGoo i imaju samo problen aplikaicje za njega koje mozes da vidis na njihovim prezentacijama.Inace ja mislim da N900 nece da dobije oficijalni MeeGoo vece da ce sigorno biti kuvanih ROM-ova.
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Darko1290
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 45
Pridružio se: Sre, 11. Jan 2006. 21:05

Post od Darko1290 »

Juce je izasla handset verzija meego-a no nije izasao jos image za n900(oficijelni, ima uputstvo za rucno pravljenje). No i ta prva verzija je u pre-alpha fazi tako da je obicnom korisniku totalno nezanimljiva iako ova sadrz dosta vise od inicijalne verzije iz maja meseca. Zvanicni MeeGo podrzan od strane Nokie za n900 nece postojati, pre svega iz razloga sto ista ne zeli da se obavezuje da pruza podrsku za Meego na n900. Postoji trenutni plan da se naknadno od strane maemo zajednice a uz pomoc nokie napravi meego za n900 koji ce sadrzati sve nokia aplikacije koje ce sadrzati i oficijelna verzija. da uprostimo, uporedicu htc i nokiu:

meego <-> android

meego(harmattan) <-> android sa htc sense

dakle meego kao takav ce svakako moci na n900, oficijelna verzija od nokije nece postojati. dakle kao da sad stavite 2.2 android na neki htc za koji je poslednja zvanicna verzija od strane htc recimo 1.6. Radice se port zvanicne nokijine verzije za N900. Tako da sve u sve bice to kako treba.

Android radi na n900, probao sam 2.2, sada postoji skripta za auto instalaciju. Ne radi telefon, bt, gps, android market za sada, no brzinom kojom cela ta prica napreduje cenim da cemo jako brzo imati poptuno funkcionalan android za n900 tako da kome se ne svidja maemo, moze da koristi android.

Odgovori