Да ли се Nokia диже из мртвих?

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
ilija98
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 235
Pridružio se: Sre, 28. Avg 2013. 19:36
:: LG Spirit
:: E72, 5800

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od ilija98 »

Deksi napisao:ilija98, tacno tako. Ali telefoni do 2010 su im bili odlicni.
sa tim se u potpunosti slazem. zadnji Nokijini dumb telefoni koji valjaju su e72/e52 i c5-00... evo imamo u kuci e72 sa 1100+h razgovora nikad servisirana. jeste da se zvucnik slabije cuje al' radi.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od m@c|-|oR »

ilija98, navedeni telefoni nisu bili "dumb". To su (odlični) Symbian telefoni.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Symbian je bio pojam u mobilnoj telefoniji svojevremeno, kada se nije znalo za Samsung, LG, Alcatel i ostale koji su sada svi na Androidu. U ono vreme napraviti brend od svog imena i imati sopstveni OS je stvarno impozantno. U tom kontekstu danasnja "Nokia" je Apple.
Festina lente.

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Deksi »

Ilija, Nokijini dumb telefoni su radili na s40 platformi. Telefone koje si ti pomenuo su na s60 symbian platformi i to su smart telefoni.
Ja nepatim za velikim ekranom i da e72 ima bolju pretragu interneta i tako još nekih stvari nikada ga nebih promenio.

ilija98
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 235
Pridružio se: Sre, 28. Avg 2013. 19:36
:: LG Spirit
:: E72, 5800

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od ilija98 »

Hvala na pojasnjenju. Ja sam mislio da naziv "dumb" nose telefoni sa tastaturom, bez obzira na OS.

simbijanac
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 196
Pridružio se: Sub, 17. Jan 2015. 20:12
:: Sony XA2 Ultra
:: Sony XZ2 / Nokia E7
Lokacija: Bar,Montenegro

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od simbijanac »

Finska kraljica je dozivela propast iskljucivo zarad sujete par direktorcica u samoj Nokiji.Nisu na vrijeme htjeli da uvedu OS Android kad su vec imali svoja dva Operativna sistema.Jedan u vlasnistvu (Symbian) a drugi u suvlasnistvu sa Intelom (Maemo/MeeGo).A onda je lukavo doveden Elop iz Microsofta da ubije umiruceg bolesnika.Microsoft je ionako kompanija koja je nastala i prosirila se na lesevima manjih firmi tako sto je najprije podrivala njihov kolaps a onda ih kupovala.Nokijino rukovodstvo je moglo da zadrzi oba svoja OS-a i da uvede i Android kao trecu platformu na svoje telefone i da nastavi da razvija prve dvije.Pogotovo MeeGo koji je imao sjajnu buducnost.Symbian je u poslednjem trenutku dobio nadogradnje (Annu i Belle) koji su poceli da lice na savremene operativne sisteme.Ne zaboravite da je napravljen i koncept za OS Carla i Donna.Ali celnici su sve to odjednom napustili.Sve na cemu se radilo 15 godina,sav trud,svo vrijeme,sav novac...gospoda su bacila u etar.I ne samo to.Sada guse i sjecanje na to.Gase brend,gase prodavnice,gase aplikacije i njihovo azuriranje.Babaroga Microsoft je odlicno obavio posao.Nokijij je zabranjeno da proizvodi tel do 2016-te god.Nadajmo se da ce se neko probuditi iz tog zacaranog sna.Ipak,ne zaboravite da je MS kupio Nokiu za 7,5 milijardi dolara.Nokia ce tesko da se otrgne iz njihovog zagrljaja :) po meni,ona je mrtva.Ali,nikad se ne zna.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Isti slucaj i sa Blackbarry, za oko 7 milijardi ih je kupio Samsung (ili ce uskoro, ne znam da li je odradjena akvizicija) i sada ce koristiti njihove patente protiv Apple. Ne vodis dobru poslovnu politiku - padas na dno i onda dodje gigant i otkupi te da ne bi sav tvoj rad propao jer ga on moze dodatno unovciti, tzv. paraziti sto bi ti rekao :) jer na kraju krajeva Nokia je kako-tako nastaviti da zivi kroz tablete, Lumije... sto je bolje nego da je ugasena i da sve sto su radili padne u vodu, ovako ce bar neko nastaviti da radi.
Festina lente.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od acamatic »

Ne znam dal je nekada i imala budućnost verzija softvera MeeGo, po meni je to čist propast i gubljenje vremena i novca za koje se znalo da u startu neće biti ništa sa tim. Druga stvar Anna i Belle, pogotovo Belle se super pokazao i mogao je u jednom trenutku da parira sa trenutnim Os, glavna mana je bila ta dal namerno ili pak ne, što su programeri zaobilazili tu verziju OS i nisu izbacivali aplikacije, niti ažurirali i čak gasili pred kraj i one koje su radile kako tako. Neko moje mišljenje je to, da su ovi iz M$ namerno to sve uradili, da bi korisnici starijih telefona i verzija softvera, prešli na nove lumie..

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od miodrage »

Ljudi, nicija nije gorela do zore, i Samsung ce ubrzo da propadne. Naduvali su se kao mehur od sapunice, pitanje je vremena samo. Kad sam ja to jos govorio za Nokiu.
Kad äà uvidelo to sa Nokiom, MS je resio da ih kupi, ali za male pare, i uspeli su. E sad, sta je sledece, videcemo. Ja bih jako voleo da Win10 bude neka prekretnīca, i da se trzisni udeo Microsofta znacajno uveca, na ustrb Androida.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Lepo receno miodrage, sve ima svoj rok trajanja. Eto Samsung je izgleda resio svoj spor sa Microsoftom oko patenata, a nesto su se pokacili sa Androidom pa je pustena glasina da bi na jesen trebao da izbaci jos jedan telefon sa WP, a mozda bi mogao i da predje na taj OS (mada ovo mi je manje verovatno).
Festina lente.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od toda81 »

Buducnost su ovi novopeceni kinezi
Note IV N9100 dual

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Coni »

Elephone će vrlo brzo biti na tronu.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od m@c|-|oR »

Coni, ne prizivaj. Taman se ljuba primirio ...
:)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Apolo »

Xiaomi i Maizu, kakve telefone napravise... Bogami bice cupavo u bliskoj buducnosti :)
Festina lente.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od sugarcoated_ass »

Kad rekoste Kinezi, sad MS radi na nekom technical preview W10 romu za Xiaomi Mi4. Za sada ce biti dostupan samo u Chajni...

simbijanac
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 196
Pridružio se: Sub, 17. Jan 2015. 20:12
:: Sony XA2 Ultra
:: Sony XZ2 / Nokia E7
Lokacija: Bar,Montenegro

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od simbijanac »

"Samsung se naduvao kao mehur od sapunice i uskoro ce da pukne" hahaha e nasmijah se :) a stvarno ce tako i da bude.A za te brendove Xiaomi i Maizu nikad nisam ni cuo dok nisam procitao na ovom sajtu.Kako god,meni je licno zao sto Operativni sistemi Carlla i Donna nikada nisu ugledali svjetlost dana jer su ukinuti dok su jos bili koncept.Koliko se sjecam,nokijini inzinjeri su ih konstruisali kao modalitet za telefone sa dvojezgarnim procesorima.A Nokia takve telefone tada jos nije imala.Ostaje nam da se prisjecamo vremena kad su Samsung i Simens proizvodili male ruzne neugledne telefoncice na preklop sa fabrickim menijem,dok je Nokia razvijala smartfone sa Symbianom III generacije. :) ili da patetisemo,sto neko gore rece.Zazirem od Androida i mislio sam da predjem na Blackberry.Vjerovatno na model Q20 ali ako ih kupuje samsung,to je novo razocarenje :/

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od toda81 »

Samsung ce da pukne zbog cene kao sto je bio slucaj sa okrnjenom jabukom
Note IV N9100 dual

Ally
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 265
Pridružio se: Ned, 22. Mar 2015. 11:35
:: Galaxy j1

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Ally »

Sumnjam da ce Samsung ikada propasti naime njima je mobilina industrija jedna od sporednih delatnosti firme . Samsung ima najveci profit na pravljenju naftnih platformi i beloj tehnici plus monitori i televizori . Imaju ogroman novac za ulaganje i prostor za gubitak a vec je kristalno jasno da samsung svuda ima veliki udeo i da vazi za pouzdan brend i vezuju se za kvalitet .

Sto se tice Nokije kao brenda mislim da je tu zavrsena prica nece ih vise biti . Microsoft je ozbiljna firma i ne bi ulagali novac tek tako. Imaju odlican OS i sad imaju i odlican hardver iz serije Lumia . Moje licno misljenje je da ce se microsoft probiti na trzistu biznis korisnika i da ce u jednom trenutku imati fin udeo trzista sa jeftinim telefonima . Nokija je godinama zivela na Americkom trzistu tako sto je nudila prejeftine telefone iz Lumia serije koji za te pare nisu imali konkurenciju .

Ledjo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 832
Pridružio se: Sre, 05. Feb 2014. 15:03
:: G2

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Ledjo »

Moze i Samsung mobilni sektor da propadne, bas ce oni iz ostalih sektora da guraju u telefone ako su u stalnom gubitku. I Android ce da propadne nekad, verovatno ne skoro ali ce izaci nesto bolje. Kinezi ima da uniste ostale proizvodjace. Pa zaboga i Nokia je propala ,a secam se nekad od 10 telefona, 8 su bile nokie.

Kao sto laki u maratoncima kaze : Sve moze da propadne, da nestane samo je smrt siguran posao. [emoji2]

bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od bata bogdan »

Sto se tice telefona, Samsung ce mislim u narednih godinu dve tri oslabiti, tu su Huawei, Meizu i Xiaomi koji vise idu na kvalitet izrade i sto su pristupacniji po ceni.
Velik zalet hvataju ova tri navedena proizvodjaca, nisam protivnik Samsunga, cak sta vise skroz ok su mi telefoni, ali kad kupis jednog kineza i dobijes sa njim bukvalno sve, izradu osećaj premijum modela i sve to za 300e, e onda skontao koliko je samsung preskup za ono sto daje.
Cak sta vise i normalno je da se u neko dogledno vreme pojavi konkurencija koja ce da skine vodeći samsung i tako sve u krug. Velika konkurencija je zdrava za nas korisnike.
A sto se tice nokia, bilo bi lepo da se vrate u svet mobilnih telefona, samo, to ce izgleda malo teze sve da ide.... Moraju da ponude prosečan uređaj sa jako malom cenom da bi privukli pažnju u prvim koracima na sebe, inace nece moci da se izbore, od stare slave se ne zivi, ljudi traže kvalitet i optimizovanost za sto manje novaca.
Huawei

Odgovori