Nokia E75

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

mazzy slike su u rangu slika sa E71-ice odnosno pristojne i upotrebljive... :wink:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

mazzy
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1653
Pridružio se: Pon, 10. Dec 2007. 18:34
:: s9+

Post od mazzy »

eh pa to me zanima. Znam da se E serija ne moze pohvaliti nekim kvalitetom kamera... Ali eto , sto ti kazes da su bar upotrebljive. Mobitel mi se zaista svidio , samo me to zanimalo . Znaci vjerovatno kupujem : ) )

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Post od iLuka »

slike su i vise nego sto bi neko od nas ocekivao...
ja imam E71 sa novijim softverom i slike su preko dana napolju odlicne :)
probao sam E75, doduse unutra, i bile su sasvim ok... ja bih ga kupio na tvom mestu... :)))

mazzy
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1653
Pridružio se: Pon, 10. Dec 2007. 18:34
:: s9+

Post od mazzy »

pa dobro , za slike napolju znam da su dobre, imam ovaj 6120, 2mpx je pa su slike po danu okej ...
Ali cim malo , ali bukvalno cim ima malo mraka odmah ne valjaju , nula cista.
E to me i zanima, kakve su u mraku , koristi li taj blic ista...
kamera mi uopste nije prioritet,al et kad vec ima da mogu uslikati nekada...

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

mazzy, Ne ocekuj da ti E serija pravi dobre fotke.Po danu sigurno nisu lose,ali u uslovima slabog osvetljenja bez xenona ne treba ni da se pomislja na neki kvalitet.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

mazzy
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1653
Pridružio se: Pon, 10. Dec 2007. 18:34
:: s9+

Post od mazzy »

i ne ocekujem nesto spektakularno , ali eto da su bar " srednjeg " kvaliteta...
Kao sto rekoh, imam 6120 , i cim je malo mracnije , slike su cista nula....
Nije mi prije palo na um, sad cu da potrazim na netu imal slika 75-ice po mraku : )
mobitel sam drzao u ruci , malo je tezi , sto mi se cak i svidja. Sav je od metala, klizni mehanizam cini mi se super odradjen ...

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Post od iLuka »

slike sa E71 i E75 se mogu nazvati srednjim a i visim kvalitetom... ako ti je do toga frka onda slobodno kupi taj aparat... 8) 8) 8)

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

Interesuje me iskustvo vlasnika ovog modela- koliko vam traje baterija? Kako vam se čini kvalitet slider mehanizma? Bio bih vam zahvalan ako iznesete još neko zapažanje, manu/prednost E75.

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

Sticajem okolnosti dosao sam u posed nokia-e75 silver-black, posle nedelju dana koriscenja napisacu svoje utiske, a u pojedinim segmentima poredicu ga sa e71, radi lakse predsave pojedinih funkcija.

Aparat je izradljen od kvalitetnih materijala, dominira plastika, ledja su vecim delom metalna(dezen poput na e71 white), dobro je sklopljen, nista se ne uvija i ne skripi/krcka, nema curenja svetlosti, dobro lezi u ruci. Slider odaje utisak cvrstine i dugotrajnosti, gornji i donji deo lepo nalezu i kada je tel otvoren nema klimanja, sve deluje utegnuto. Telefon izgleda kvalitetno, lepo, kao pravi punokrvni predstavnik "E serije"!

Na prednjem delu dominira ekran, jasnog prikaza sadrzaja, dobro zasicenjih boja, dobre citljivosti na suncu(doduse zimskom :) ). Iako je po specifikacijama veci za 0,6" od ekrana na e71, sadrzaj na e71 je krupniji, pregledniji, moguce je da sam subjektivan ali takav sam utisak stekao. U svakom slucaju, ekran je dobar, mozda bi mogao da bude vecih dimenzija, ali svakako nije mali niti tako deluje na telefonu.
Tastatura, "telefonska", je po mom misljenju zbijena, narucito donj red, d-pad je definitivno korak nazad u odnosu na e71 (sve je nekako sprculjeno, navi prsten je mali, tvrdog odziva, daleko neudobniji u odnosu na onaj na 71). Ukratko- nije lose,tastatura trazi privikavanje i mislim da je nokia to morala bole odraditi. Qwertz je nesto bolja. Tasteri su krupni, dobrog odziva, nisu bas jednako osvetljeni(donekle to narusava ukupni utisak), po meni je mana i sto su ravni, ali sve u svemu nisam mnogo gresio niti se zamarao pri kucanu duzeg teksa, kao sto je ovaj :). E71 mi je ipak zgodniji iako ima manje tatere- jer je uzi i palcevi su mi u fizioloskom plozaju pri kucanju, dok sam na e75 morao dobro da se ispruzim da bih dohvatio tastere koji su u gornjem redu i pri sredini tastatute( "T", "Z").Takodje navi i selekcioni tasteri su na e71 na "zgodnijem"mestu, dok na 75 morate da se "penjete" na tel tastaturu, sto opet zahteva izvesnu gimnastiku :). Sve u svemu, opet, nije lose- ali mogli su i bolje.
Kada "udjete" u telefon- vidi se da je korisnicki interfejs nasminkaniji u odnosu na e71, mislim sve je to isto ali nekako je lepse i prijatnije za oko, mislim ipak je FP2. Isto je brz kao i e71, sve tece glatko, lepo reprodukuje video zapise, otvara internet stranice, mulitasking, garmin sljaka OK...znaci sve kao i e71 stim da ima samo 53-54MB RAM-a u odnosu na preko 70MB e71. Radni takt procesora je isti... Glavna fora mu je akcelerometar, radi ok- nije nesto preterano brz pri predacivanju verikalno-horizontalno, ali daje mogucnost koriscenja raznih zanimljivih apliacija (usput da kazem da flipsilent radi na e75). Ukoliko imate staru verziju sw(100.xx) updateom na najnoviju izgubicete podesavanja u "sensor"-u, utisavanje zvona/alarma sata,okretanjem tel na ekran. Nokijini inzenjeri su ih izbacili jer su bagovale-ukoliko je ukljucena i vibracija uz pomenute opcije tel je znao da se sam prebaci u silent rezim(ako sam dobro shvatio). Tel sam dobio sa samo dve preinstalirane teme(obe su black) sto smatram bas skrto od strane nokije!
Kamera je kao i na e71, ima bolji video snimak i blic. Nisam je nesto koristio ali to je otprilike to, mali upgrade u odnosu na onu na e71.
Baterija me je prijatno iznenadila-mislio sam da nece izdrzati ni dan, koliko ja cepam tel(e71 je oko 3 dana moga bez punjaca) baterija mi opusteno traje 2 dana! A bas sam ga gnjavio! Verujem da je caka u bolje optimizovanom sistemu. Puni se za 1.30h. Takodje se puni preko usb kada se nakacite na komp.
Uz tel sam dobio usb kabel, punjac, slusalice, memorijsku od 4GB, futrolicu i to je to za ovaj put. Ako vas nesto zanima slobodno pitajte, rado cu vam odgovoriti dok je tel jos u mojim rukama :)
Poslednja izmena od banman u Uto, 22. Jun 2010. 18:17, izmenjeno 1 put ukupno.

mrkixxx
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1170
Pridružio se: Uto, 12. Dec 2006. 12:09
:: Xperia Z2
:: android...
Kontakt:

Post od mrkixxx »

banman, hvala na review.
i mene nervira sto su kod svih takvih slajdera tasteri qwerty razmaknuti pa se palcevima teze hvataju neki tasteri.
i ima jedno pitanje: odakle tebi 100mb slobodnog rama?
meni na e71 nikada ram ne prelazi 72Mb, kad je pokrenut sistem i odredjeni br. applikacija.

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

mrkixxx, moja greska, u pravu si, hteo sam da naglasim da je e 71 i na tom polju bolja od e75,koja usput da kazem, ima 85 ali kada se upali ima oko 50mb. Poenta je da je 71 bolje pogodjen model od 75. Inace jako me nervira sto nemam srpski, moj model je za nemacko trziste pa me smara da pamtim gde mi je sta na tastaturi,mislim nije jedan-dva slova,vec i pola interpunkcijskih znakova. Nasao sam i produkt cod za e75 black-silver, za nas, 0578051 , 0567148.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

mrkixxx, banman je pogresio,nije u pitanju 100MB RAM-a vec 100MB slobodne memorije na C particiji (memoriji telefona)... 8)
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

Fox, nije mi e71 bio pri ruci kada sam pisao post, pa sam se oslonio na pamcenje-i pogresio :) jos i ovo-update sw je velik 155,4MB, ako nekog zanima-posto vidim da ljudi i to pitaju.

mrkixxx
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1170
Pridružio se: Uto, 12. Dec 2006. 12:09
:: Xperia Z2
:: android...
Kontakt:

Post od mrkixxx »

banman, procitao sam jos jednom tvoj review.
ne vidim neko preterano odusevljene sa e75.

verovatno izaziva wow efekat zbog slajdera, ali teshko se covek rastaje od E71.

iskusio sam na svojoj kozi! :D

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

mrkixxx, iskreno promenio sam dosta telefona i jedini tel u koji sam se "zaljubio" bio je 6630(jos uvek ga imam. Jgb nisam mogao da ga prodam) i evo sad e71 :D
E75 je iskreno- lepsi i uzivo deluje bas mocno ali e71 mi je nekako zgodniji, "pogodjeniji" ima nesto sto ne mogu da opisem... Iskrenoo-ocekivao sam nesto vise od naslednika u "E"seriji, a nokija ga je "zdelala" samo da popune gamu novih modela. Ima akelerometar, ali koji nema 2/3 opcija u podeavanjima, sa novim update-om, i ne mogu da nadjem ni jednu valjanu aplikaciju da nadomestim taj hendikep. Nokija opasno pocinje da brlja na stvarima gde ne bi smelo da se oseti neazurnost i odsustvo sluha za zelje kupaca!
Inace sa e75 hvatam wi-fi na mestima u kuci na kojima sa e71 nisam mogao-eto, po tom pitanju je e75 bolji. :)

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

Znam da postujem dva puta za redom, ali mislim da je ovo vazno i da je bolje da je izdvojeno od predhodnog posta, jer zelim da dodatno naglasim buducim vlasnicima e75 da ce biti ukraceni za odredjen broj aplikacija kao sto su skype, facebook, flipsilent, ako se sada odluce za ovaj model. Nadam se da ce se to u buducnosi promeniti.

mrkixxx
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1170
Pridružio se: Uto, 12. Dec 2006. 12:09
:: Xperia Z2
:: android...
Kontakt:

Post od mrkixxx »

banman, mislis na vidzete? Izbacuju ih sa novim FW-om?
O cemu se radi? Jel se nisi pokajao sto si otkacio E71? :)
Pozdrav

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

mrkixxx, nisam ih dobio preinstalirane, kao na e71, ali nije to problem jer se mogu skinuti sa Ovi store, ali npr ne mogu da instaliram skype, facebook...Mislim nije to sad neki problem, ali su me razmazili sa e71-gde god se okrenes "njegova slika" i aplikacije za njega :) za e75 moram da se pomucim... Inace na fw, prvi a i na sve posle njega,korisnici su imali dosta zamerki- npr-mene jako nervira jer sa novim updateom, duzim pritiskom na "tarabu" tel ne prelazi u "silentio" rezim, a na istom tasteru ima cak i znak"precrtana nota":) Znaci, kada hocu da jednom pritiskom na taster predjem u silentio, npr kada se zurim-ne mogu, vec moram da se zezam sa "off"tasterom i tu izaberem silent, kao najbrzi nacin promene profila:(

svemirac50
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 37
Pridružio se: Sre, 10. Jun 2009. 03:39
Lokacija: Republika Srpska, I. Sarajevo

Post od svemirac50 »

banman, ovo mi je bas cudno, ja iman instaliran zadnji fw i sve radi ekstra pa i taraba za prelazak u silentio.

banman
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 153
Pridružio se: Čet, 24. Dec 2009. 18:47

Post od banman »

svemirac50, vidis, sad je meni cudno sto kod tebe to radi sa novim fw:) Naime, meni je sa starim fw,mislim da je bio 101.xx ili 110.xx, nisam siguran za numeraciju, radila "taraba"za silentio, medjutim izgubio sam prechicu sa updateom na 202.xx. Prvo sam pomislio da sam ja nesto zaj...a onda sam na nokijinom forumu procitao da se dosta korisnika zali na isti problem kao kod mene sto je+sto svi kukaju za gubitkom podesavanja senzora...

Odgovori