Treo 650 prvi utisci

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Treo 650 prvi utisci

Post od araphel »

Dakle,konachno sam dogurao i do ovog malog chuda i evo,za ovih 5-6 dana koliko je kod mene provalio sam dosta stvari,pa da napishem utiske

Dizajn je fenomenalan!Svi dugmici su jako dobro i logichno rasporedjeni i aparat se zaista moze koristiti jednom rukom bez ikakvih preoblema,bez obzira da li ste levak i deshnjak.U odnosu na moj prethodni p910 je neshto manji i tanjiali je dobrih pola cm shiri,i solidno je tezak.Ekran je fenomenalan,fizichki za oko trecinu manji nego kod p910 ali je zato malo shiri i rezolucija je veca (320x320) i osvetljenost je fenomenalna,tako da zaista izgleda mocno,i shto je najvaznije,maltene ne bledi na suncu!Tastatura je jako ugodna za kucanje i daje jako malo ili nimalo greshaka,a ako kucate na engleskom chak ima i softver koji prati rad i prepoznaje da li ste greshkom stisnuli susedno slovo i ispravlja automatski!

Palm os je veoma dobar.Izgleda malko siromashno,ne podrzava pozadine,ali je lepo odradjen,brz pri prolasku kroz menije i otvaranju aplikacija.nema cimanja sa gashenjem aplikacija i radom u pozadini.ako sam u sred igrice i stisnem taster za meni,automatski ce je baciti u pozadinu i kad je otvorim ponovo,nastavice odakle je stala,ako se vratim na stand by ekran,aplikacija se automatski gasi i ne opterecuje procesor.ceo sistem je u pochetku malo neobichno razgranat i tezak sa savladavanje,ali kad se malo bolje upozna ustvari se shvati koliko je logichan i jednostavan.Nije potreban nikakav dodatan alat za manipulaciju fajlovima iliaplikacijama,sve je vec dostupno u samom sistemu.Instalacija je bolesno jednostavna-samo otvorite palm desktop na pc-u,prevuchete zeljenu aplikaciju u prozor za sinhronizaciju i sledeci put kad spojite fon na komp ona ce biti automatski instalirana!pri svakom hotsync-ovanju sa rachunarom se takodje vrshi i backup svih podataka tako da nema brige oko gubljenja podataka iz telefona!

Moram da pomenem da su office aplikacije fenomenalne!nema nikakvog formatiranja na aparatu,kao kod p910,originalni word,excel ili ppt se najnormalnije otvaraju na fonu i imate sve opcije koje postoje i na pc-u,ukljuchujuci i biranje fonta,prelamanje texta,ubacivanje tabela,slika....ma sve!za pdf je zaduzen adobe reader,znachi takodje isto kao na pc!versamail je fenomenalan email klijent-gmail je proradio za manje od 3 minuta!potpuno se sinhronizuje za mailboxom,znachi sve shto se pregleda na fonu bice obelezeno kao otvoreno i na pc,i sve shto se sa fona obrishe,bice obrisano i kad gledate sa pc-a.Svi attachmenti se ponashaju najnormalnije,rukovanje je bukvalno kao na pc!znachi za email samo rechi hvale!

kao telefon treo je jako dobar,ali zbog chudne konstrukcije maske na slushalici malo tih.nishta strashno u odnosu na bilo koji telefon,ai za 15$ postoji aplikacija koja sredjuje ovu funkciju,a ima ih i neshto jednostavnijih koje to rade za dz!Mana telefonskog dela je shto kada resetujete aparat,on ce se ukljuchiti ali cete gsm prijemnik morati da aktifirate sami,jer po defaultu stoji na off.Signal je dobar i pouzdan,nema prekinutih poziva,nema shumova i krchanja.Bluetooth slushalice su mali problem,jer se statika i shumovi pojavljuju chim se aparat udalji od slushke na vishe od 30ak cm ili pak ako je sakriven u dzepu ili slichno.Ovo je navodno problem kompatibilnosti sa odredjenim tipovima slushki,ali mislimda je samo BT domet slab i pre cu koristiti slushku sa kablom koja je stigla uz njega,ionako mi treba samo dok vozim.pozvati broj je nenormalno lako:mogu ga podesiti da kad krenem da kucam slova on automatski trazi ime i na pritisak zelene slushke ga aove,ili pak mogu najvaznijim kontaktima dodeliti po slovo sa tastature,znachi ako zi=ovem zenu,stisnem M za MAJA i drzim ga 2 sekunde i to je to!Veliki minus je neposotojanje glasovne kontrole,mada je to reshivo dodatnom aplikacijom,a meni ni nije potrebno,jer tu funkciju i ne korisitim,a kad koristim slushku,onda mi je samo bitno da mogu da me dobiju (dok vozim).odushevljava me onaj prekidash koji automatski ubija sve zvuke i postavlja vibraciju!idealno za sastanke i bez muchenja sa profilima!klik-i gotovo!Treo guta standardne SD kartice i odlichno radi s njima.Ja sam ubacio 1Gb i nema apsolutno nikakvih usporenja!Aplikacije se mogu instalirati i pokretati sa kartice ali ce u tom sluchaju biti prikazane na posebnoj stranici u meniju,obelezenoj sa "card"

Za mp3 je zaduzen Real Player,i odlichno obavlja posao!Zvuk je zasicen i chist,i veoma glasan!default podeshenje je na polovini,i morao sam da ga stisham na jedno 25% koliko je glasan!

Organajzer je fenomenalan!Pristupa mu se posebnim soft tasterom,jako je pregledan i intuitivan,sve se nalazi bash tamo gde se i ochekuje.Security opcija je integrisana u ceo sistem i bilo koji podatak koji obelezite sa "private" mozete ili blokirati za pristup bez shifre ili potpuno sakriti,bez obzira da li je u pitanju slika,pesma,word dokument,broj telefona,podsetnik ili dan iz kalendara!genijalno!

kamera je samo VGA ali vrlo verovatno najbolji vcga koji sam video!slike su jako chiste i boje su dobre,mozda malo bledje,ali nisam siguran,josh se nisam igrao sa podeshavanjima.Video zapis trenutno nisam probao.

odushevile su me sposobnosti jednog malog freeware programa koji se zove TCPMP!Ovo chudo pushta divx,wmv,mpeg....preko celog ekrana,bez seckanja i u jako dobrom kvalitetu!Prebacio sam ceo Silent Hill film i sa uzivanjem ga odgledao,chisto da vivim kakav je osecaj!

Stilus je fenomenalan,ceo je od jednog komada metala sa vrhom od tvrde gume i jako lepo lezi i u ruci i na svom mestu,mada je interfejs tako uradjen da u vecini sluchajeva ni nemora da se koristi touchscreen a i ako mora,sve se moze odraditi prstima.

baterija je Li-Ion 1800 Mah i meni je sa pvim punjenjem izgurala celu noc intenzivnog chachkanja,i josh cela dva dana rada,sa solidnom kolichinom poziva i nekoliko hotsync-ova,koji bogami troshe bateriju!

Aparat podrzava midi,amr i wav melodije po defaultu,ali postoje programi koji mu omogucavaju i korishcenje mp3 za zvono,mada je meni wav sasvim dovoljan.Internet je jako brz,lepo formatira stranice i izbacuje textualni deo odmah,tako da mozete vec krenuti sa chitanjem dok on obradi i ubaci slike.Nisam ga puno koristio ali sam zadovoljan,sa EDGE radi bash brzo,recimo blic online je otvorio potpuno za svega par sekundi,najvshe 10!

u Paketu dolazi telefon,baterija,punjach i kabal za pc,disk sa programima za pc i nekim dodatnim aplikacijama i igricama za treo,jedan screen protector,mono bubica sa mikrofonom i uputstvo.nishta od stereo slushki,i rezervnog stilusa!To me je malo iznenadilo,ali shta da se radi.Nema chak ni neke najjednostavnije futrolice u pakovanju,dok se recimo uz sve slichne aparate dobije barem neka,kao ona shto ide uz p910.

Eto,toliko o prvim utiscima.ja sam zaista zadovoljan,dovoljno da bih shibnuo p910 na prodaju i zadrzao Treo kao glavni aparat......cena mu je ovde neshto iznad 550 evra i po meni vredi svaku paricu!jednostavnost upotrebe,veliki broj mogucnosti koje u startu podrzava,kvalitet i stabilnost palm os-a.....prednosti su mnoge,a i ako se zabaguje,bocnesh ga olovchicom u rupicu i krenesh od pochetka,a svi podaci su i dalje tu!

Masterokrata
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1355
Pridružio se: Uto, 13. Jun 2006. 20:10

Post od Masterokrata »

Znaci odusevljen si? Dobro ovo za sinhronizaciju sa PC-jem je normalno to ima i p910.
Covece jel moguce da ima bateriju 1800 Mah? Ladno..mora da su baterije zeznute za naci.
Sve u svemu aparat je extra, nemoj se ti resavati p910...nikad ne znas kad ce te povuci nostalgija i zelja za symbian OS.
:D Nek ti je sa srecom i nek te treo sluzi 100 godina, posle moze da se izguli maska :D
5130+Koss the plug....

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

hvala hvala....baterije nije teshko naci ovde,ima gomila specijalizovanih prodavnica PDA i opeme.a ovo za sinhronizaciju me nisi shvatio...sve stvari se prebacuju preko sinhronizaccije!s tim kablom nozesh da uradish nishta,da prebacish fajl,muziku...nishta!nego strpash lepo u program i sledeci put kad bocnesh-gotovo!nema installation wizard,nema cekanja,nema nishta....bocnesh kabl,stisnesh dugme i aplikacija je vec tu,u meniju i spremna za rad!genijalno!

da zaboravio sam da napomenem da meni,opcije,organajzer i mail imaju posebno programirane dugmice za njih i da je to nevidjeno zgodno!sve najkorishcenije funkcije su tu,na jedan klik daleko,bez shetkanja po meniju ili pravljenja prechica,mada se i one mogu srediti i moze ih biti preko 50!videcu da ga malo uslikam sutra pa da okacim

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

okaci ti slike sa uredjajem i slike koje si sa njim napravio da vidimo kakve su jer iako sam video dosta review'a na netu o ovom uredjaju nikad dosta gledanja :D svaki uredjaj ima prednosti i mane tako da... :wink:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

araphel, sad mozes da stavis drugaciji potpis umesto ovog SE p910i...Sad stavi Palm Treo 650= A Whole Lotta Money Spent More Wisely Than Before :wink: :D :D

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

evo par slika,malo su mutne,sli shta cu kad sam anti-talenat za fotografisanje :lol:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Poslednja izmena od araphel u Sub, 06. Jan 2007. 19:27, izmenjeno 2 puta ukupno.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

araphel, Palm OS je čudo! :)
Svaka čast za review, samo malčice smanji sličice jer su razvukle forum, znači ono - convert to 600x450... :wink:

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Joj izvinjavam se!A kako da ih smanjim?Mislim,da li treba originale koje sam uploadovao na photobucket da smanjim pa ceonda i ovde da se sredi ili shta?Glup sam,shta da kazem :smutny:

gameforce
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2057
Pridružio se: Pon, 05. Jun 2006. 12:11
Lokacija: Jakarta-Indonesia

Post od gameforce »

araphel, Koristi recimo ACDSee pa smanji pod opcijom "resize"
Upload ponovo pa te linkove stavi ovde (koristi opciju IZMENI)
Zbog neslaganja sa "uredjivačkom politikom" svojevoljno napustio forum.
Rebel in heart.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

I samo da dodam;WAV melodije nece biti pushtane ako prelaze 100kb velichine shto je malo bzvz,ali se moze reshiti pakovanjem wav fajlova na manje bitrate-ove,za sada experimentshem sa Goldwave.U principu jako nebitna stvar,s obzirom da jedino zvono koje koristim je onaj midi fajl starinskog telefona :D

Baterija trenutno (posle 3 punjenja) gura cela 2 dana uz malo chachkanja i po par poziva i jednom dnevno provere gmail-a,i trenutno je na 75%

Zapazio sam da jedan od shift tastera ima nacrtanu lupu na sebi i otkrio da stisnut zajedno sa option tasterom pokrece search opciju,koja pretrazuje ceo fon i karticu na osnovu zadatog texta,znachi ako ste bilo shta zaboravili gde ste smestli,mozete ga chas posla naci,neshto poput search opcije na PCu.

Skoro svaka stavka u meniju ima svoje Preferences podopcije,i sve se moze do krajnjih kranica prilagoditi korisniku.takodje sam provalio da se tastatura moze podesiti da stiskanjem na dual tasere,tojest one koji na sebi imaju i brojeve automatski aktivirate dial pad i pozivate broj,pored standardne opcije da kucate ime kontakta i onda pozivate na zelenu slushalicu.

Provalio sam takodje da Clock aplikacija automatski chita podatke o vremenu sa mreze,kao i o mestu,tako da sam bez shtelovanja sata i datuma dobio tachno vreme,datum i ime grada u kome se nalazim.osim ovoga,moguce je zadati dodatne gradove i izrachunati vremensku razliku medju njima,kao i dobiti informacije o vremenu izlaska i zalaska sunca u odredjenom mestu.

trenutno isprobavam jednu aplikaciju koja pojacava zvuk u slusalici,spikerfonu i mikrofonu,i moram reci da je razlika primetna,iako ni standardne mogucnosti nisu loshe.....izgleda da cu definitivno pucati 15$ za nju.

toliko za sada :wink:


P.S. uradio sam resize svih fotki na photobucketu i prekopiao linkove ali iz nekog razloga ovde i dalje stoje u staroj velichini,sve osim jedne?? :blinky: :blinky:

Masterokrata
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1355
Pridružio se: Uto, 13. Jun 2006. 20:10

Post od Masterokrata »

araphel, znaci ipak one price da je palm mrtav nisu tacne? :D
Drago mi je sto to cujem....kako bi voleo da isprobam neki drugi OS sem symbiana, ali da nije ni Windows, mislim svi vec dovoljno buljimo na kompu u njega tako da neki Linux OS bi bas bio osvezenje :D

Reviev ti je prva liga, samo sad ti je avatar malo neobican...navikli smo na p910 :D , ali dobro sve je stvar navike i sad si najoriginalniji ovde na forumu imas palm telefon. Mogao bi kad isprobas neke korisne aplikacije za njega da uzmes screen shot-ove programa i da postujes ovde, mnogo bolje ce nam dati predstavu o kvalitetu ekrana nego kad se slika ovako rucno...ipak odsjaj ekrana i tako te slicne stvari kvare sliku....
5130+Koss the plug....

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

vazi se!evo konachno sam uspeo da nadjem neki screencapture programchic i josh par nekih stvarchica,pa chim isprobam,napravicu screenshotove i okaciti ovde da se vidi kako to izgleda.

oko toga da li je palm os mrtav ili ne nemogu da diskutujem,mogu samo da kazem da za moje potrebe odlichno funkcionishe i da je u nekim stvarima daleko prijatniji za upotrebu nego UIQ.mnoge stvari koje sam na p910 morao da budzim i dajem pare za njih su na treu prisutne u startu,poput recimo today screena koji je meni jako bitan i kojekakvih security opcija.zaista,jedina zamerka koju imam je na estetski siromashan interfejs i slabe mogucnosti ulepshavanja istog,ali se i to daje reshiti uz pomoc nekih dodatnih programchica,a i nije neophodno.

linux imash na par jako lepih motorolinih pda telefona,ali su jako skupi i chujem da je teshko naci ili odraditi aplikacije za njih.

ja sam savrsheno zadovoljan,okacicu josh slika najverovatnije za vikend.inache-uspeo sam da doguram bateriju do 4 dana solidne upotrebe (oko 20 minuta razgovora,par sms poruka,provera emaila i 400-500 kb internet protoka) i chak je ostalo josh oko 39% pre nego shto sam ga stavio uveche na punjach!Za aparat tih mogucnosti battery life je stvarno fenomenalan!

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

dobar je to uredjaj i nema sta vise da se prica...ja bih to setao nego ovde kod nas je ipak puno para za to sto nudi...inace dali mozes otprilike da das neku okvirnu cenu trea obzirom da si ga dobio na poklon i mozda neznas koliko je kostao,dali je uzet na kredit ili kako vec,nebitno?? :wink:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Fain2daniel,napisao sam pri kraju svog prvog posta,cena mu je oko 550 eura.Koliko znam,zena ga je pazarila na karticu.

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

tako sam i mislio :disgust: puno je to kesha ipak..i ovde kod nas je slicna cena...kada bi bio oko 300 vredelo bi razmisljati o njemu...mene je bas ogromna cena odgurala od tog uredjaja.... :(
nisam video da si vec napisao cenu :oops:
pozz
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Razlika je u tome shto je on ovde sa tom cenom trenutno medju jeftinijim smartphone/pda uredjajima,s obzirom da se vecina aparata u slichnom rangu,poput I-mate Kjam krecu oko 700 eura.Nokia n73 racimo gura cenu od oko 550 takodje,a n93 i tome slichno guraju i do 1000! :o Shta da ti kazem kad se ovde na mrezi p910 i dalje prodaje za oko 1000 eura,a u slobodnoj prodaji je oko 500!

Ma ja sam prezadovoljan,samo josh da prokljuvim zashto odjednom nemogu da shaljem email preko gmaila sa njega i bice sve ok,u svim ostalim stvarima radi fenomenalno brzo i bez problema i po meni zaista vredi para :)

atari
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 6
Pridružio se: Sre, 25. Feb 2004. 23:27
Kontakt:

Post od atari »

jos neke informacije vezane za treo mogu se naci ovde
h**p://pnforum.net/phpbb2/viewforum.php?f=155
mytreo.net

Odgovori