Covid-19

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Covid-19

Post od гари »

Hvala za tekst, Miodraže. Dobro, da, to je ta priča koje smo bili uglavnom svesni i ranije, potrebne su bolje maske, ali njih nema. Kad nema čestito ni ovih...

Ali bi ipak radije bio za to da se nose. Pogledaću posle onaj tekst još pažljivije kasnije, ali deluje informativno. A za maske - čini mi se da, ako neko ide napolje na kratko, i eventualno samo da uđe u prodavnicu, uzme šta mu treba, i izađe iz radnje, pa pravo kući, da tad i može nešto da vredi. A da tek dužim nošenjem ona zaista postaje ZA NOSIOCA besmislena. (Ali šta je "duže nošenje", ne znam.)

Ne znam na šta se tačno misli pod time da maska čuva 50% recimo. Recimo da je 50% pri kijanju jedne osobe u nečijoj blizini. U tim slučaju, prilikom dva kijanja, za maska bi štitila manje od 25%. Ja sam ovde rekao "kijanje" jer ne znam kakvu bi drugu "mernu jedinicu" iskoristio.

Tako da se u tom smislu slažem. Ako neko nosi masku da mu da sigurnost, pa radi šta hoće, taj se zeznuo. I ako baš mora da bude duže među ljudima treba mu drugačija maska.

A saborac sam i sadašnji.[emoji41] I danas može neko da kaže da Windows Phone nije valj'o.[emoji16]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Covid-19

Post od miodrage »

Ok, ajde malo da ti razjasnim... Nosenje maske ima smisla samo u kontaminiranoj sredini. Kontaminiranom sredinom se smatra sredina u kojoj imas zarazene prenosioce infektivnog agensa , a koji mogu da dopru do tebe.
Ekspozicija (izlaganje) <15min i sa udaljenosti vece od 1m, drasticno smanjuje mogucnost zaraze virusom COVID-19. Stoga, nosenje maske sve vreme, tipa na ulici, u kolima, u kuci i sl ne da nema smisla, nego je i glupo.
Nosenje maske u prodavnici, ili bilo kojem drugom zatvorenom prostoru na kome se u jednom momentu nalazi vise ljudi, i narocito gde su ti ljudi na udaljenosti manjoj od 1m od tebe, i te kao moze da pomogne u sprecavanju zaraze. Opet, potrebnije je da kliconosa bude zasticen nego ti.
Iskreno, ja cak ni u bolnici ne nosim masku, osim ako dobijem informaciju da je osoba sumnjiva... Medjutim, mi smo i to sada razdvojili, te tako skoro sve osbe prvo prolaze kroz trijazu na sumnju da li postoji mogucnost da su bili u kontaktu sa nekim zarazenim, i takva osoba se ne pusta dalje od te trijazne ambulante. Izuzetak su vitalne indikacije, ali tada se odmah i neizostavno oblaci potrebna zastita.
Sto se nekih procenata tice, to znaci da ako si u kontaminiranoj sredini, ova obicna maska ima 53% sanse da te sacuva. Bez maske, izlozen si 100%, a da li ces da zakacis... sansa je 50-50%. N95 surgical maske cuvaju u oko 97% slucajeva. Postoje specijalne respirator maske koje cuvaju u 99.7%.
Nadam se da sam malo razjasnio.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Covid-19

Post od Green »

Nisu problem maske vec idioti koji misle da ces da ih ubijes ako se nakasljes, kines, smrcnes ili procistis grlo.

Evo bas pre neki dan u radnji, cekam u redu iza jedne gospodje, distanciram se 1.5m, kako je to upravom zatvora naredjeno, smrcnem par puta (vucem problem sa sinusima). Gospodja se okrene i pogleda me ko da sam joj pobio familiju. Reko' sta je, sta blenes.
Drugi slucaj, juce u pekari uzimam kifle, radnica 3 metra od mene, okrene se, krene korak, zastane ko ukopana i odmah masku na facu. Kao da sam dosao u pljacku. Mogla je i ruke u vis i reci uzmi sve samo ne kaslji i ne kijaj.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Covid-19

Post od гари »

Hvala za dodatno pojašnjenje, Miodraže.

Slažem se i sa tobom Greene. A to su stvari koje se lako izbegnu ako je narod normalan i kulturan. Ako će neko stalno stavljati tako panično masku, onda bolje da je drži na glavi skoro stalno - pred bilo kim. Ako neko smrca, time ništa ne prinosi. Ne kijati ili ne kašljati unaokolo bez makar ruke preko lica... Ne nabijati se drugima za vrat dok se stoji u redu, što pristojan čovek ne radi ni kad nije epidemija nečega. Razumem to što Miodrag kaže, nema smisla nositi masku pred nekim ko je zdrav, ali je ovo malo druga priča. S jedne strane, ne znaš da li su svi zdravi, ali neću ni da budem kreten prema nekome. Zato bi radije nosio pred svakim masku, a ne da gledam nekog kao da je kužan.

Pri čemu ipak, tokom ovog sad, ako bi mi se neko recimo lepio uz guzicu u redu, ne bi se ustručavao da mu kulturno kažem da od*ebe na dva metra.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Covid-19

Post od Green »

Uopste nema smisla nositi masku. Ako se ne osecas dobro, tj osecas se lose, gripozno, muka ti je, malaksao si, ostajes kuci, ne ides tako mrljav setkati po gradu.

Prosle nedelje zena imala stomacnih tegoba, tri dana nije isla na posao, zakazali kod doktora i cekamo bre u kolima ko kreteni na parkingu, da oni nas nazovu da im objasnimo sta je problem, pa ce da nam daju savet. Prepisan lek i opravdanje ostavili kod apotekara u sklopu zdravstvenog centra.

Toliki su haos napravili od ovog sranja da nemam reci. Ali dobro, ja sam ovde najveca budala i skeptik, pa u svemu vidim prevaru. Vama ostalima je to normalno...

brankisha
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1028
Pridružio se: Čet, 04. Sep 2014. 07:33
:: Xiaomi Mi5
:: Lumia 925

Re: Covid-19

Post od brankisha »

@miodrage : taj odgovor sam cekao. To je ono sto te cini balkancem ili juznjakom. Kod severnjaka toga nema. U tome je razlika.

Sve vise sumnjam u ovaj virus. Izjave i ponasanja vecine politicara se ne razlikuju, svi kao po istom scenariu rade. A eto i onog snimka iz Bolonje gde je prazna bolnica.

Sent from my SM-G950W using Tapatalk

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Covid-19

Post od Sale_M »

Spremite se ljudi, stize 24 satni policijski cas. Ne moramo ni u prodavnicu da idemo, sve ce da nam donose, od njihovih para.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Covid-19

Post od Drakenzen »

Ko ima pare treba da gleda kako će da investira na berzi sad kad budu krenule dole!
Namerno se steže kaiš toliko da običan narod ostane bez dinara. Ne kazem da je virus zezanje ali veče će biti zezanje od čega će ovoliki narod da živi posle ovoga!!!


Sent from my SM-N975F using Tapatalk

brankisha
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1028
Pridružio se: Čet, 04. Sep 2014. 07:33
:: Xiaomi Mi5
:: Lumia 925

Re: Covid-19

Post od brankisha »

Dobice ljudi po 100 jura, taman da prezive.


Slika

Sent from my SM-G950W using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Covid-19

Post od miodrage »

brankisha, jok, to me cini osobom koja razmislja svojom glavom. Imam ipak vece znanje od bilo kog laika. Naravno da mi je primarni cilj da zastitim sebe i svoju porodicu. Ali necu ni da nosim nesto sto realno ne moram stalno. Virus se ne prenosi pogledom...
A ja jako dobro znam kao je biti pod tim maskama duze vreme...
Na kraju, da bi maske imale ikakav efekat, treba da se menjaju svaka 2h. Mi na raspolaganju imamo u najboljem slucaju 1 masku za celu smenu. Da ti ne kazem da postoje maske koje su sasivene od gaze (promer rupa je oko 0.5mm), i koje na kraju smen treba da vratim, pa se one iskuvavaju i presterilisu, radi ponovnog koriscenja sutra... da ne pominjem da na maskama ne stoji ko ih je nosio pre tebe... To sam rekao da po cenu otkaza necu navuci na sebe. Jednokratnu i mogu, ako procenim da je bolje za mene.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Re: Covid-19

Post od bestboy »

Green, brankisha
Јесте видели упоредник снимак са болнице Ен Би Сија и Фокс Њуза из Италије? :lol:
Слобода или смрт

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Covid-19

Post od Green »

bestboy, postavio sam ja tu sliku na prethodnoj stranici. Ili ima nesto novo?
Bruka i sramota sta rade od sveta. A migranti vec polako ulaze u zemlju. Juce kod Nisa 38 autobusa proslo, puni gamadi.

brankisha
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1028
Pridružio se: Čet, 04. Sep 2014. 07:33
:: Xiaomi Mi5
:: Lumia 925

Re: Covid-19

Post od brankisha »

38x55 = ?? ne gledajte u tv??

Bio virus stvaran ili ne, bolje da ljudi ostanu kuci i budu sigurni.

@miodrage : znam u kakvim uslovima radite. Imam nekoliko clanova porodice u medicinskoj struci.

Sent from my SM-G950W using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Covid-19

Post od гари »

miodrage napisao: Na kraju, da bi maske imale ikakav efekat, treba da se menjaju svaka 2h. Mi na raspolaganju imamo u najboljem slucaju 1 masku za celu smenu. Da ti ne kazem da postoje maske koje su sasivene od gaze (promer rupa je oko 0.5mm), i koje na kraju smen treba da vratim, pa se one iskuvavaju i presterilisu, radi ponovnog koriscenja sutra... da ne pominjem da na maskama ne stoji ko ih je nosio pre tebe... To sam rekao da po cenu otkaza necu navuci na sebe. Jednokratnu i mogu, ako procenim da je bolje za mene.
Mislim da si tek s ovim skroz objasnio što nisi za maske, tj. zašto si radije za to da je nosiš onda kad sumnjaš da postoji rizik. Jesi i sa prethodnim postom, što si detaljno napisao, ali na osnovu ovoga sad - možda bi masku i nosio stalno da ih imate dovoljno. Za početak, da imate barem 5 maski za celu smenu, ili, ono što bi lekari morali da imaju, prave epidemiološke maske.

Jel znaš možda šta bi sa onim recimo 200.000 epidemioloških maski za koje je predsednik govorio da je nabavljeno recimo? To otišlo samo odabranim domovima zdravlja? I ne znam ni koliko ima kod nas zdravstvenih radnika, jel ih ima manje od 200.000...[emoji848]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Covid-19

Post od Evindzer »

Green napisao:Nisu problem maske vec idioti koji misle da ces da ih ubijes ako se nakasljes, kines, smrcnes ili procistis grlo.
Brate, takav mi je život poslednje dve nedelje. Krenulo proleće, krenule s njim i alergije, pa krenulo i šmrkljanje - alergije ne pitaju ima li kakve korone protiv toga. [emoji1]
Svaki dan mi je veći stres da odem do Maksija - jer znam da će me svi gledati kao Hitlera - nego da sedim u stanu po ceo dan.
Smučio mi se naš magareći mentalitet gde niko ne zna ništa, a svako misli da zna više od Boga.
Baš malopre mi piše jedna dobra prijateljica, matora, kao i ja, visoko obrazovana (ali džaba) i ubeđuje me da moram da nosim masku, inače neću preživeti koronu. [emoji33][emoji33][emoji33]
Došlo mi da lupam glavom u zid.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Covid-19

Post od ciklon »

Došlo mi da lupam glavom u zid.
Њеном или својом? :lol: 8) ;)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Covid-19

Post od Evindzer »

^ Ma, svojom, ona je na deset kilometara od mene. [emoji23]
A i ima vanbračnog muža ([emoji1787]), pa neka on lupa njenom glavom - ali pre će biti da i on lupa svojom, zarobljen i stanu sa hipohondrikom. [emoji16]

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Re: Covid-19

Post od bestboy »

Green napisao:A migranti vec polako ulaze u zemlju.
Ко ли брине о њима? Ко их тестира? Деле ли им се маске и рукавице? Како се возе у толиком броју кад је забрањено више од двоје или петоро лица да се окупља?
Како улазе у земљу кад су границе херметички затворене?

То је тај снимак. Цирко корона. :D
Слобода или смрт

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Covid-19

Post od Green »

Na ta, a i na mnoga druga pitanja, odgovore potrazite u najnovijem broju Politikinog Zabavnika. 8)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Covid-19

Post od Evindzer »

https://youtu.be/YydJxbNVLgs

iGuru, čini mi se da nam nisi dao stručno mišljenje ovog videa.
PS: pozdrav za sve bivše WP saborce. [emoji16][emoji1320][emoji6]

Zaključana tema