Najkorisnije aplikacije za Android OS

programi, sistemski alati, navigacija
Pravila foruma
Prilikom postavljanja nove teme o nekoj aplikaciji, potrudite se da date što kompletniji opis, zajedno sa sličicama.
Odgovori
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od гари »

Tako je, Evi, u potpunosti si me razumeo, baš na takve stvari mislim. :) S tim što, sad ja imam glavobolje, ali moguće da u bliskoj budućnosti za sve to pronađem odgovarajuće aplikacije, te da mi na kraju ipak bude svejedno - ali za nekog ko hoće da kupi telefon, i odmah da ga koristi - ovo Googlovo je đubar, :D jednostavno jede vreme.

A i drugi razlog zbog kojeg ću se ipak držati Android Ona je taj što bi ovako dobijao nadogradnje na sledeće verzije Androida, pa imam čime da se igram i nakon nekog vremena, makar noviteti ne bili nešto naročito. Na Samsungu bi mi, verujem, sve to radilo, ali bi meni posle maksimum 6 meseci bilo dosadno. :D

@Green
Neće, kad ideš na back nakon rotiranja, on te pita da li odustaješ od izmena, ili hoćeš da nastaviš da edituješ sliku, i nudi ti se samo opcija Save a copy. I više njih je ovo primetilo upravo u Google Photos aplikaciji, baš malopre sam video na support.google.com da su to komentarisali.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Evindzer »

Green napisao:Ne sacuva nikakve kopije.
Na mojoj Noklici uvek napravi kopiju i nju rotira, a original ostavi u originalu. [emoji39]
Dakle: nerotiran, neizmenjen, onakav kakav je i bio - jednom rečju, originalan. [emoji16]
гари napisao: (...) ovo Googlovo je đubar (...)
Android đubar?? O, Bože me sakloni! [emoji1787][emoji1787]
гари napisao: Na Samsungu bi mi (...) posle maksimum 6 meseci bilo dosadno. :D
Ne bi, veruj mi, Samsungov skin ima gomilu sitnih, a interesantnih detaljčića koji bi ti dugo držali pažnju. Osim toga, koliko znam, svi Samsungovi modeli, osim možda onih najjeftinijih, dobijaju dve sledeće verzije OS-a i (uglavnom redovne) mesečne nadogradnjice koje najčešće ne donose promene vidljive golom oku - potpuno isto kao i AO. [emoji41]
I na kraju - ono najbitnije:
гари napisao:Android Ona
Ne budi rodno neravnopravan, ne pretpostavljaj da je Android ženskog pola - pusti da se sâm izjasni. [emoji13][emoji1787][emoji1787]
Poslednja izmena od Evindzer u Čet, 27. Jun 2019. 19:46, izmenjeno 4 puta ukupno.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od гари »

Za sad, mogu kao rešenje da navedem to što koristim OneSync da sve slike sinhronizujem sa OneDrivom - pa bilo koju sliku mogu da rotiram baš kako želim na kompjuteru, i posle toga bi mi se takve zarotirane slike pojavile i na telefonu. To mi zvuči kao najjednostavnije, ali da tako jednostavnu operaciju ne može i telefon da izvrši, pa stvarno...

Ne znam samo da li možda ovo ima veze i sa samim Androidom nekako. Negde neko pisao kao da su možda to namerno uveli zbog načina upravljanja memorijskom karticom, ali svakako glupost.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Green »

Onda obrisi tu sliku koja nije rotirana i sacuvaj tu koja jeste i gotovo. "Pojesce" malkoc vremena, ali jbg sad. Nije to WP...

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Evindzer »

Čitajte moj gornji komentar, što sam se mučio da ga onolikog iskucam?! [emoji13][emoji1787][emoji1787][emoji1787]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od гари »

Da, Green, ali je kretenski da tako glupa operacija nije automatizovana. To nije tako moralo ni na matorim Nokijama.

Vidim, Evi, bio si vredan, to si naknadno editovao. :D Svakako mi je namera da koristim ovaj sad telefon neko vreme, a da ne skačem brzo na neki sledeći. Na to gledam kao na trošenje od kojeg se čovek treba suzdržavati, inače bi stalno imao povoda da bacim poslenju paru na nešto novo što se pojavilo. No, kad dođe vreme, videću šta i kako, ali kapiram da bih ipak ostao tu gde sam, na Android One. :)

A za Android, evo, sad ga pitao, kaže "I don't have a gender". :P

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od PetarVetar »

Svašta. Ja kad rotiram original to tako ostane, bez ikakve aplikacije. Pozdravlja vas EMUI 9.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od sugarcoated_ass »

Neka hvala, ali na EMUI se ne vraćam. Baš sa njim su mnogo veće glavobolje. Evo i žena ga se kao potpuno nezahtevan korisnik rešila čim je mogla jer stalno je imala neku za*ebanciju i prezadovoljna je sad sa čistim Androidom. [emoji6]

Što se tiče pravljenja kopije slike meni je to najlogičniji postupak jer nije mi se jednom desilo da na kompu editovanom slikom pretabam original i onda ako nisam zadovoljan nema nazad. Rotiranje je banalna stvar, ali zato su tu i color correction, ekspozicika, kontrast, ma gomila stvari koje možeš menjati. Nešto zezneš, pretabaš slučajno preko originala i onda opet ideš na forum da kukaš što ti glupavi sistem nije napravio kopiju. [emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od гари »

To se u potpunosti slažem - kad su u pitanju neki efekti, pa čak i kropovanje, ali rotacija je već jednostavna stvar.

U svakom slučaju, od raznih aplikacija oprobanih danas, Googlova Photos je najmanje loša ipak - jer napravi kopiju, ali ostavi datum isti, i kopiju smesti u isti folder, pa i lokacija fotografisanja ostaje sačuvana. Valjda sve. Dakle, samo da pored Save copy stoji i opcija Save, a slažem se da je iz navedenih razloga sigurnije da ta opcija bude prikrivenija, da se ne zezne neko u brzini.

Petre, nije to bez ikakve aplikacije, već pomoću Huaweijeve aplikacije za pregledanje slika, a koja je dostupna samo na njihovim telefonima. :)

EDIT: Ne, ipak nije ni Google Photos dobar, sad sam jednu fotografiju rotirao radi dodatnog testa, i slika je sa 2,9MB opala na 1,2MB. Pa majku mu...
Poslednja izmena od гари u Čet, 27. Jun 2019. 20:43, izmenjeno 1 put ukupno.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od sugarcoated_ass »

A da je prikrivenija onda bi bio problem što moraš tapnuti dva puta da dođeš do opcije, a ne jednom. Uvek će biti neki problem. [emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od гари »

Ali je ovo sad svakako veći problem kad opcija Save ni ne postoji. Ovako ko želi drugačije - ni nema mogućnosti, a onako bi samo mogli da raspredamo šta kome više godi. Mada sam naveo i taj veći problem, Google Photos kad napravi kopiju, fotografiji se redukuje veličina.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od sugarcoated_ass »

Veličina? Rezolucija ili veličina fajla? Rezoluciju vidim da ne dira, a verovatno ima jaču komoresiju od aplikacije kamere. Ista stvar na svim aplikacijama za editovanje gde je kompresija u napred određena.
Zato imaš editore gde biraš nivo jpg kompresije.

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Green »

гари, izvini a kako bi ti da menjas i podesavas stvari na smarphone-u bez aplikacije? Pa i alarm, na primer, podesis kroz aplikaciju clock, koja dodje uz telefon kao sistemska. A to sto posle bilo kog editovanja opadne ili poraste velicina fajla je normalna stvar kod digitalnih fajlova. Zasto ti sad smeta manja velicina slike?

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Evindzer »

Slažem se sa Garijem za kopiranje rotiranog originala.
Meni je to potpuni idiotluk.
PetarVetar napisao:Pozdravlja vas EMUI 9.
Kako ne dobiješ napad panike od tolikog šarenila? [emoji16]
Pređi na Samsung, da malo odmoriš oči. [emoji1]

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Green »

A Samsung je inace u crno-beloj tehnici... :roll:

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od гари »

Nisam ja rekao da može slika da se rotira bez aplikacije, već Petar. Mada nam je sada jasno šta je mislio.

I da, rezolucija ostaje ista, ali se smanje kilobajti. OK, jeste da je za fotografiju 2MB možda previše, ali otkud oni znaju šta ja hoću posle da radim sa tom fotografijom, možda mi je važno da ostane nekompresovana.

Na Windowsu (kompjuteru, ali i telefonu) mogu da zarotiram sliku, i da to bude jedina uneta izmena na datoj fotografiji, i to je ono što korisnik i želi. Rekao sam mu da se rotira, ne da mi uradi još po nešto iza leđa. :)

Jesnostavno je, tako treba da radi opcija Save - "sačuvaj izmene", a ako hoćeš da nešto bude kompresovano, ili šta već, za to služi Save as, i tek tu ima smisla da korisnik bira u kom formatu da se slika sačuva, i ostalo. Kod Save se podrazumeva, sve kao što je i bilo. A ovi editori na Androidu, kao i mnogi BESPLATNI editori za kompjuter koji mogu da se skinu s neta, čak i u slučaju kod Save rade zapravo Save as. Dakle, nekome je tu nedostajalo određeno znanje, pa se snašao, i napravio da aplikacija radi naizgled to što se od nje očekuje.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Evindzer »

I dalje se slažem sa Garijevim rezonovanjem po pitanju kopiranja, promeni veličine fajla i ostalog što ste pomenuli u poslednjih par komantara.
Green napisao:A Samsung je inace u crno-beloj tehnici... :roll:
Jok, mori, u mom izdanju je crno-tirkizna tehnika — imaš u temi za desktop. [emoji39][emoji41]
гари napisao: Kod Save se podrazumeva (...)
Ne znam za Savu, ali kod Dunava se apsolutno podrazumeva. [emoji1787]

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od PetarVetar »

Evindzer napisao:Slažem se sa Garijem za kopiranje rotiranog originala.
Meni je to potpuni idiotluk. Kako ne dobiješ napad panike od tolikog šarenila? [emoji16]
Pređi na Samsung, da malo odmoriš oči. [emoji1]
Smanjili su šarenilo maksimalno, a uskoro stiže i dark mode. [emoji7]

Meni je EMUI vrh, baš sam se navikao.


Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od Evindzer »

EMUI - to su havajci, jel' tako?
Čuo sam negde da, ako izabereš tamnu temu iz Huaveijeve prodavnice, sistem sam nametne tamnu temu i aplikacijama koje to nemaju u sopstvenim podešavanjima, kao što je, recimo, Votsap.
Ako je tako, onda je to odlična stvar. [emoji1303]

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Najkorisnije aplikacije za Android OS

Post od m@c|-|oR »

Nije baš tačno. Ili ja ne umem to da uradim.

Poslato sa Honor Play uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Odgovori