Mapiranje tipki

programi, sistemski alati, navigacija
Pravila foruma
Prilikom postavljanja nove teme o nekoj aplikaciji, potrudite se da date što kompletniji opis, zajedno sa sličicama.
napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Mapiranje tipki

Post od napalm death »

Otvarao sam telefon i prekinem flat kabl za +/- tipke. Nasao sam "button remapper": http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=850464

..aplikaciju sa kojom mogu mapirati tipke ali mi nema na listi camera tipke kao ni media tipke koje bi mogao iskoristiti da stavim na njih +/- opcije. Postoji dodatak koji mi pokaze koji je kodni broj za odredjenu tipku ali nisam nasao kako dodati recimo kamera tipku na listu da je mogu mapirati.

Da li postoji jos neka aplikacija za ovo ?

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Re: Mapiranje tipki

Post od napalm death »

Ako nekome zatreba da promjeni funkciju neke tipke, zamjeni mjesta itd, evo jednostavnog nacina na koji sam ja radio (potreban root).

Sa ovog linka skinuti malu aplikaciju pod imenom KeynrTracker, nalazi se u dnu prvog posta. Nije neophodna ali njena funkcija jeste da, kada otvorite istu, kada pritisnete neko dugme, ona pokaze kodni broj pod kojim je to dugme. Npr, camera dugme je kod mene pod brojem: 212.

Nakon toga, instalirati neki file manager koji dozvoljava editovanje systemskih fajlova. Ja sam koristio RootExplorer.

Fajl koji se treba editovati je pod: system/usr/keylayout/

Sad', navodno, komande za tipke se nalaze pod fajlom: heroc-keypad.kl. Medjutim, to kod mene nije slucaj te sam ja komande nasao pod: eve_qwerty fajlom sto vjerujem nema ni jedan drugi telefon osim GW620. Ako nemate heroc-keypad.kl fajl, pogledajte detaljnije ostale fajlove koje imate u tom folderu. Izgleda ovako (imajte na umu da vas nece docekati ovolika lista jer ja imama QWERTY hardwersk utastaturu):

Slika

Istina da ja imam dva fajla koja imaju ovakvu listu samo malo razlicitu. Prilikom editovanja prvog se nije nista promjenilo. Editujem drugi i dobijem zeljene funkcije ali se telefon brzo ubagovao te su neke nevezane tipke prestale totalno raidti pa da imate i to na umu ak onapravite grešku.

Postupka je jednostavan (prije editovanja napravite backup originalnog fajla). Nadjite zeljenu tipku, recimo:

Kod: Obeleži sve

key 212  CAMERA 
I postavite funkciju koju zelite samo pogledajte na listi kako se tacno pise. Npr:

Kod: Obeleži sve

key 212  VOLUME_DOWN
Restartujte telefon i to je to.

Ove funkcije u mome slucaju nisu bile potrebne ali da znate njihovo značenje:

Kod: Obeleži sve

WAKE                 #Completes the action without waking the screen
WAKE_DROPPED         #Wakes the phone to complete the action 
NAPOMENA: Prilikom prvog editovanja, greskom sam editovao jos jedan fajl. Kada sam editovao tipke, funkcije su radile po zelji neko vrijeme a nakon toga stale. Ne samo da tipke koje sam editovao nisu radile kako treba, vec su mi i tipke na qwerty tastaturi prestale raditi te sam morao telefon flesati ponovo. Ako vam je bitan postojeci rom i nije vam zgodno mijenjati romove, ne editujte ništa!

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Mapiranje tipki

Post od toda81 »

Ovo je dobro i korisno znati. Mene se ne svidja kada je na nekom rom-u qwertz tastatura umesto qwerty jer sam navikao na qwerty
Note IV N9100 dual

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Mapiranje tipki

Post od sugarcoated_ass »

Ovo je odlicno! Ctrl+C -> Ctrl+V -ovao sam ceo post. Mozda zatreba. :D

Odgovori