Symbian perspektiva

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Symbian perspektiva

Post od kefalo »

E posto sam listajuci neke druge domace forume, uocio da ljudi koji se razumiju i imaju znanje o materiji o kojoj pisu, planiraju prelazak sa simbijana na windows.
I to ne sve zbog objesti, vec u fazonu mora se i nije tesko.
Ja sam primjetio takodje da postoji problem oko te sertifikacije, koji, ako sam dobro shvatio, sprjecava mene koji nemam sertifikat, ne mogu da instaliram programe.
Ispravite me ako grijesim.
Isto tako me interesuje i to da li promjena fona zahtjeva novi sertifikat, ili ne.
E sad od znalaca me interesuje, sta je problem, i gdje i kada se moze nazirati neko rjesenje, jer ako je problem ono sto ja nasucujem, onda se polako moze ocekivati omasovljavanje windows platforme kod nas.
Bas sam u svijetlu svega ovog danas kontaktirao neke prijatelje ne bih li uspio pribaviti nesto od windows platforme vani jer je ovdje pre skupa, jos uvjek. A svidja mi se HTC touch ili touch dual, i HTC s730-s710.
Isto tako nevezno za ovo, me interesuje i da li su tacne informacije da novije nokije koje pogoni procesor od 369Mhz, imaju problema sa wifijem, tj postoji mogucnost da se registruje mreza, ali bez mogucnosti konekcije.
Koliko ima istine u tome.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Post od napalm death »

Da, treba ti novi sertifikat zbog IMEI telefona. Kada sertifikujes neku aplikaciju, sertifikujes je samo za svoj fon, odnosno samo na tvoj IMEI
i gdje i kada se moze nazirati neko rjesenje,
to jos uvek niko ne zna. ja se barem nadam da ce se brzo resiti ..barem nagovestuju njihovim pustanjem Online Sertifikovanja
HTC s730-s710.
sta da kazem.. jedan od naj boljih telefona po pitanju cene i dobijenog.. sve reci hvale
da li su tacne informacije da novije nokije koje pogoni procesor od 369Mhz, imaju problema sa wifijem, tj postoji mogucnost da se registruje mreza, ali bez mogucnosti konekcije.
nisam 100% ubedjen ali mislim da je to jedna dezinformacija.. problem je po pitanju softwera i resenje je update na novi a procesor nema nikakve veze.. (nek me neko ispravi ako gresim)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa setimo se teme o probijenoj s60v3 zastiti, mislim da je to odgovor na ovo sertifikovanje. Videcemo sta ce Rusi da urade, iskreno mislim da je pitanje od mesec-dva kad ce da i to razbiju, a onda zbogom sertifikatima. Da li ce to i od nas zahtevati da uradimo nesto sa telefonom, nije mi poznato, verovatno da da.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

darkado
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 791
Pridružio se: Sre, 04. Okt 2006. 18:00

Post od darkado »

ma ti sertifikati nisu nikakav problem, vetjina programa je signed. a kao shto kazhe miodrage i ti koji nisu nisu problem na 9.1 jer je razbijena zashtita, samo je pitanje dana kad tje razbiti za sve telefone.
mada se slazhem sa tim da treba pretji na windows, symbian ima neke iste boljke vetj x godina i uopshte ne misle da ih isprave tako da s60 go fudge yourself.
Alcatel 992d / Sony Xperia S / Huawei IDEOS X5 / ZTE Blade / HTC Startrek

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Koje prednosti donosi WM u odnosu na s60 platformu?
Da li ima ijedan WM telefon koji je "komlpetiran" kao sto je recimo N82 ili E61(i), a pri tome mislim na kvalitetnu kameru, jacina baterije, kvalitet izrade, podrsku u raspolozivim programima...?

Gledao sam HTC 730 i on je 558E!
http://www.itsvet.com/proizvod/htc-s730 ... pda/348/86

Da li ovaj PDA vredi tolike pare? Nisam bas imao prilike da se susrecem sa ovakvim modelima pa me interesuje sta je to sto on moze a sta ne moze recimo E90, E61(i) ili neki drugi smartphone iz poslovnih serija?

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

IDzO,
tesko, to je uglavnom biz klasa, sa touch screenom,slajder querity tastaturom ili klasican monoblok.
Najjace sto sam vidio je 3,2mpx htc tytanII,cini mi se, a ostali su na 2mpx.
o bateriji ne mogu da sudim, jacina u mah je dobra, ali su tu i veliki displeji sa mocinim procesorima, a kakav je rezultat u trajanju ne bih da pretpostavljam.
Da su kvalitetni u izradi jesu, eto sam gledao htc meteor i mogu po slikama da kazem da je vrlo fin, ali po perfomansama u odnosu na nok e51 je ispod, a sto je paradoksalno i vani je skup, dodusse nisam ga nasao na puno mjesta i kosta 490 dolara, a nema wifi.
Dok je htc touch sa prevazidjenim procesorom od 201 mhz, i slabim ramom ali vrlo dobrim displejom i najnovijim windowsom 440 dolara.
Ali opet to je jeftinije daleko nego kod nas.
Ono sto bi izdvojio je htc s730 po cijeni od 550 dolara ali sa vrlo dobrom specifikacijom.
E sad nisam gledao kakvi su dodatni troskovi i da li ih ima.
Mislim da je sto se tice omjera ulozeno dobijeno N82 u prednosti.
Ali mislim da se ova platforma ne uzima zbog kamere.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Symbian jos uvek ima perspektivu kod nas (naravno kod onih sto znaju sta je to i sta omogucuje) iz vrlo prostog razloga nize cene aparata sa istim u odnosu na WM.Jos uvek ne vidim potrebu da je pod "moranje" prelazak na WM osim viska para ili ako ste bas poslovan korisnik kojem trebaju mogucnosti WM.
Uh,najteze mi pada kada vidim klince i pojedine krelce koji imaju WM fonove a uopste nista ne znaju o doticnom i koriste ga kao obicni telefon za sms i pozive i naravno duvanje pred prijateljima,kao: "Brate gledaj ekrana,gledaj masine,platio sam je 600-700 evra, sica." :disgust: :disgust: :shock: :wacko:
Slazem se da ce sertifikovanju uskoro odzvoniti i da ce taj problem biti resen,samo je pitanje vremena,pa dodjavola mnoge vece zastite i citavi informacioni sistemi se ruse i hakuju a da nece ovo.
Samo malo strpljenja. :)
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

darkado
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 791
Pridružio se: Sre, 04. Okt 2006. 18:00

Post od darkado »

ma niko nije rekao da je prelazak na wm pod moranje, to je stvar lichnog izbora, frustracije, neznanja, potrebe, vishka novca i josh gomile razloga. kao shto kazhe wickerman uvek tje biti klinaca koji koriste fon sa os-om samo za pokazivanje. symbian naravno ima perspektivu ali pitanje upotrebljivosti zavisi dosta od razbijanja zashtite.
Alcatel 992d / Sony Xperia S / Huawei IDEOS X5 / ZTE Blade / HTC Startrek

Dancsi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 659
Pridružio se: Pon, 16. Jul 2007. 12:34
Kontakt:

Post od Dancsi »

kefalo, i htc polaris (touch cruise) ima 3.2 mpx kameru ...
A evo ih i cene iz com trade-a Slika
N82 black, v31 sw, hakovan i 4gb kartica u njemu =)

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Post od napalm death »

Pa u neku ruku jesu pristupacniji symbian telefoni, tacnije nokie za ratliku od qtec, htc, hp iPaq itd itd.. ali evo recimo htc s710
Slika

CPU Clock: 201 MHz
RAM capacity: 64 MB
Display Diagonal: 2.4 "
Display Resolution: 240 x 320
Main Camera: CMOS sensor, 1.9MP
Optical Zoom: 1 x
Battery Capacity: 1050 mAh

e ja sam ga od dva lika mogao uzeti za 250€ jak jako malo koristen.,. znaci da im je cena tu negde. ..stvarno ne znam kolika je tacno kao novog ali mislim za nekih 300-350€ da je vise nego povoljan fon

ok... tesko je nama u opste prcati kad aniko nije koristio neki noviju wm fon pa da moze reci koje su prednosti i mane.. ja cisto radi altenative ako nista izlet u wm pa da vidimo.. mada cujem 99% ljudi koji predju na WM ne vracaju se na symbian pa.. videt cemo

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ja se ne odričem Symbiana, zadržavam jedan, a drugi UIQ verovatno do Novaka menjam za WIN, i to X1 ako bude povoljan (ja spadam u one što su samo jednom i nikad više dali 300 € za telefon, šta god da je on još pored toga). Znači nije moranje ali izlet će da bude.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Windows Mobile je odlično rešenje za one kojima treba kačenje na Exchange Server i česta upotreba Office alata. Što se tiče ostalih stvari, Symbian je mnogo funkcionalniji i stabilniji. Ove zvrčke sa sertifikatima nikako ne mogu da ugroze popularnost koju Symbian ima i samo je pitanje vremena kada će se naći neko zaobilazno rešenje. U nedavnom razgovoru sa prijateljima koji su prilično upućeni u materiju, došli smo do zaključka - jedino što može ozbiljno da ugrozi Symbian platformu je Linux... :)

Uostalom, da se vratimo malo unazad. Kada se pojavio OS9, svi su kukali kako nema programa. Kada su počele da niču razne aplikacije - javili su se i prvi problemi sa sertifikatima, ali je i to ubrzo rešeno sa "javnim key fajlovima". U početku su ljudi imali malo problema oko toga kako napraviti sertifikat i kako ga ubaciti, pa je i to postalo sasvim normalno. U međuvremenu je razbijena zaštita u OS-u, na nekim modelima je bilo moguće zameniti firmver, na nekim ne. Ponovo kreću problemi sa sertifikatima što dovodi do druge varijante zaobilaženja zaštite, koja opet negde radi, negde ne. Sada je za dobijanje sertifikata potreban i "Publisher ID" koji može da se kupi, košta $200 i važi godinu dana za neograničen broj telefona. Da li će se pojaviti "javne" varijante ovoga? Videćemo. ;)
Već se nude na netu telefoni sa validnim sertifikatom koji su nešto skuplji od onih bez istog.

Pošto se cela priča vodi oko borbe protiv piraterije, korisnici sve više razmišljaju o kupovini legalnog softvera, sve više ljudi kupuje programe, što opet (verovatno) pozitivno utiče na firme koje se bave razvojem aplikativnog softvera pa mogu da izađu u susret obaranjem cena ili već nečim povoljnim. Evo jedne zanimljive prepiske sa "Symbian developer" foruma:
sanchoflat napisao:Hello? Is there anybody in there? Just nod if you can hear me. Is there anyone at home?

Do the people who work at symbian signed even realize how frustrated the end user is with thier product right now? All we want to do is use our phone. The way we want to use it. When we want to. Without having to get permission first.

One of the first things that I learned in business school was that if you want to make a dollar, you give the consumer what they want. If you want to make two dollars, you keep the consumer happy. That way the next time they have a dollar, they just might give it to you. Right now there are alot of avid symbian users that paid the dollar, so you're off to a good start. But a lot of those symbian users aren't happy, so your second dollar is in jepordy. I'll even give you the secret to making them happy again. Simply, give them what they want. Below i've supplied two links that give a very good impression of the users current state of mind and thier current desires. Most companies have to pay to recieve this kind of customer feedback and marketing research. But you won't. You can even skip the registation process, just view the forum as a guest.

http://www.symbian-freak.com/forum/view ... hp?t=17396

http://www.symbian-freak.com/forum/view ... hp?t=16999

and as i'm not one to be critical without offering a solution here is a thread full of suggestions on how to find a middle ground, from the end users. probably the best market research you can get right now:

http://www.symbian-freak.com/forum/view ... hp?t=17471

i hope one of you read this, i hope one of you read these threads, and i hope symbain can restore our faith in it's product.
rodb napisao:Hi,
We provided Open Signed Online as an easier way to obtain a signed version of a .sis file since for non-developers it was a complicated procedure.
Freeware developers will be able to provide versions of their applications that use UIDs from the test range (in fact this is already happening) but it will take time before all of these developers migrate and versions of the .sis files are available.
The Symbian Signed web site was set up for developers without the end user in mind which is why we have reached a point where our capacity was breached. So at the moment the choice is between Developer Certificates for nobody or Developer Certificates for users who have a Publisher ID and are professional developers and Open Signed for users without a Publisher ID.
There are currently no other options, we do not want to stop the innovation from Freeware developers and we are providing a channel for this purpose, unfortunately we were unable to provide a period of transition because the capacity was breached.
We are in the process of installing more advanced and powerful hardware for the web site to ensure that in the future we can service all users.
Rod (Symbian Ltd.)
Obratite pažnju na poslednju rečenicu... ;)

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

Miškoni,
Mozez mi pojasniti prakticno znacenje izraza Exchange Server , znaci cemu to prakticno sluzi.
A sto se tice smisla svega ovog sto se desava, slazem se u pitanju je novac, tj. neko hoce da naplati svoj rad na razvoju programa.
E ako je to cilj, ne vidim kao krajnji ishod nista drugo osim da oni i uspiju u tom naumu, ili ce se ova agonija nastaviti.
Naravno taktika je bila da se kroz ranije verzije simbijana, sto vise korisnika navuce na ovu platformu, i kada se to desilo oni sad treba da poentiraju.
I sad poenta, kad nekog davis, onda ga ne davis po malo, pa ga pustis da dodje sebi , vec ga stisnes i dovrsis posao.
Tako ja mislim da oni rade i sa piraterijom. A prica o novom hardveru za web site mi je malo prozirna.
Jer ipak iza svega ovog stoje pare, a ako je njima do njih stalo, nema smisla da ponovo omoguce neko uslovno receno svercovanje, vec im je naum samo jeda a to je da se naplate.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Koren
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 670
Pridružio se: Ned, 16. Apr 2006. 09:09
:: Samsung Note 2
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Koren »

Exchange server ti je najprostije receno da ako imas dva mobilna aparata i jedan pda recimo, i na jednom promenis broj telefona nekog kontakta, on to automatski preko exchange servera sinhronizuje na sva tri. :) (naravno u tom slucaju sva tri uredjaja moraju biti prijavljeni na Exch server, tj da ih ti koristis)

Naravno ima i mnogo naprednijih opcija, ali mi ova pada na pamet da najlakse oslikava rad tog sistema :)

PozZ

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Ako će biti po Microsoft-u u skorijoj budućnosti ćemo sve podatke i alatke ionako čuvati/koristiti po serverima, što uz moćne procesore i fletČine od paketa (kod nas krajem tekućeg veka) neće biti problem... Sorry za off ali treba se pripremiti na vreme, "jači tlači", my vote for WM :wink:
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

Ova 2 lika su skroz u pravu... Stoji da ce neko kome stvarno treba neki program da plati,al sto bih ja placao kad i ono malo programa sto imam ne koristim...ili ih upalim jednom u mesec dana...
Cim dodje iz Pozadine u glavu... Vratice stvari na staro...
Nokia E71... Elegant, but deadly

madness99
Expert
Expert
Postovi: 2190
Pridružio se: Uto, 07. Mar 2006. 20:40
Lokacija: Sabac

Post od madness99 »

Ja sebi nabavio sertifakat :D Koristio sam par dana WM sve je to lepo al ja iskreno nemam potrebe za tim ko ni puno u zadnje vreme za ovim Symbian al eto nek se nadje
iPad 3G + Samsung Galaxy Tab 10.1 9 + iPhone 4 32gb White + HTC Evo 3D

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

madness99,
Sta se to desava, zar je ekspertski dvojac iz Sapca, spao na jednosjed :wink: .
Sory za mali off.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

madness99
Expert
Expert
Postovi: 2190
Pridružio se: Uto, 07. Mar 2006. 20:40
Lokacija: Sabac

Post od madness99 »

ne razumem sta si hteo da kazes? :| Ako si mislio na qtek tu je i dalje u fioci al uskoro ce mozda na dobos .
iPad 3G + Samsung Galaxy Tab 10.1 9 + iPhone 4 32gb White + HTC Evo 3D

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

madness99,
ma mislim na drugog autora audio testa w950-N91, nekako ste mi bili kompaktibilni, a ovako kao da nesto fali. :unsure:
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Odgovori