Koji je operativni sistem najbolji?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori

Koji je operativni sistem najbolji?

Android
30
26%
Symbian
28
24%
Windows
38
32%
Maemo
3
3%
OS X
10
9%
neki treći
2
2%
ja sam više za fabrički OS
6
5%
 
Ukupno glasova: 117

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Koji je operativni sistem najbolji?

Post od Lobachewsky »

Stvari su se zakomplikovale. Lako je naći telefon sa željenim hardverskim specifikacijama, muke nastaju kada treba odabrati pravi operativni sistem. Posebnu dimenziju cela ta priča dobija kod modela sa ekranom na dodir.
Pa da vidimo... Koji OS?
Moj predlog je da bacimo akcenat na Android vs Symbian vs Windows vs Maemo.
Nemam nista protiv da se priča i o OS X, medjutim problem je sto je izmedju OS X i iPhonea tanka linija, pa može svašta da ispadne, a ne bih želeo da se ovde priča o modelima, već isključivo o operativnim sistemima.
Ideja ove teme je u sledecem. Onaj ko preko pretrazivača trazi svoj budući (TS) model shvatiće da svi danasnji telefoni imaju sve. Jedina razlika je u operativnom sistemu, a sobzirom da ćemo (jedino) sa njim biti u interakciji narednih meseci, mozda najbitnije od svega je uzeti pravi OS.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

ja sam više za fabrički OS (trenutno), nisam noob za telefone i kompjutere ali zelim da telefon radi kako treba jos prvog dana kad ga kupim a ne posle pola godine i 10 update-a. jedino sto mislim da je mana na "dumb" telefonima je nedostatak upotrebljive gps navigacije. veliki upitnik je maemo i tek treba da se pokaze. symbian ne dolazi u obzir iz vec navedenih razloga, win mobile nisam koristio pa ne mogu nesto da kazem iz licnog iskustva ali vidim ovde na forumu da nije los izbor.

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

Јесте то најбитније али нико није користио Маемо, а Виндовс 6.5 је доста измењен у односу на 6.1 и такође га нико није користио.

ОС Х је само на ајФону који не готиви па отпада, остаје Андроид против Симбијана против Фабричког.
Глас за Симбијан али то ове године, кад следећа дође и покажу се нови системи на делу верујем да ће бити другачије мишљење :wink:

madness99
Expert
Expert
Postovi: 2190
Pridružio se: Uto, 07. Mar 2006. 20:40
Lokacija: Sabac

Post od madness99 »

Android sam koristio svega nekih 5-10 minuta, svideo mi se i ne deluje lose. Jedino ta podrska za navigaciju ali pretpostavljam da ce i to biti reseno uskoro.

Symbian mi vise ide na zivce sa njegovim zastarelim izgledom, barem su to mogli da promene a ne jedno te isto.
Windows sve zavisi na kom telefonu tj od karakteristika telefona, ubacio sam ovu novu manillu u tpro2 i stvarno izgleda perverzno. E sad to je jos beta verzija i sporije radi, ima bagova itd. 6.1 mi radi kao singerica. Drugar je uzeo skoro Toshibu TG01 i kaze mi da Win 6.5 izlazi zvanicno ovih dana?? Pa ajde da vidimo i to novo "legalno" cudo.

OSX svi sad hvale na novim 3GS telefonima, nisam imao priliku da se igram sa novim iPhone-om ali nesto nemam ni zelju. Odavno me je prosla ta faza, ali po svemu sudeci on po meni licno dosta obecava.

Tako da moj glas ide za OSX i Win.
iPad 3G + Samsung Galaxy Tab 10.1 9 + iPhone 4 32gb White + HTC Evo 3D

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

ja sam od ovih svih za simbijana.probao sam ih sve i najviše mi leži dati OS 8)
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Lobachewsky,mislim da ti je smisao ove teme dobar,ali implementacija losa...
Tesko,odnosno na prste jedne ruke mogu se nabrojati clanovi foruma koji su koristili sve od gore navedenih OS-a,(maemo mozda jedan clan),pa mi nije jasno kako bi neko mogao da da 'realnu ocenu i pa se plasim da ce se ovo pretvoriti u 'prepucavanje za ili protiv ovog OS-a...
I sami smo svesni da postoje razlike i u implementaciji istih OS-a kod razlicitih proizvodjaca,prvenstveno mislim na Symbian kod Samsunga i Nokie,a siguran sam da ima i drugih primera.
Mnogo bi bolje bilo kada bi se,u svrhu tvoje ideje da se pomogne pri kupovini sledecih telefona,napisale bar okvirno neke od karakteristika navedenih OS-a. Tada bi ljudima bilo mnogo jasnije o cemu se radi i bilo bi im lakse da naprave pravi izbor. Znam da je net pun info o svim telefonima i OS-a,i da postoje cak i uporedni testovi,ali ne bi bilo lose kada bi se i ovde to napisalo(kao sto rekoh u kracim crtama)...
Moj predlog ti je da preformulises pitanje i da svako o clanova,vec kad daju misljenje o nekom OS-u koji je koristio,napise koje je koristio a koji ne.... ;)
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Pa cilj ove teme i jeste isticanje prednosti i mana pojedinih operativnih sistema, dal' poredjenjem, dal' nezavisno. Nikako tek onako navijačka prepucavanja
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Glasao sam za neki treci, jer koristim BlackBerry OS 4.7 i smatram ga izuzetno upotrebljivim i jednostavnim tamo gde su ostali zakomplikovani.Verzija 5.0 obecava da ce biti dodatno poboljsana.Jedina zamerka koju imam je nedostatak funkcionalne navigacije i podizanje sistema koje traje i do 2 minuta,ali ovo drugo nije nesto neobicno,ako uporedim sa recimo OSX ili Android.

Od onog sto je prijemcivo sirokim masama, glasam za Win, i jedino mu zameram nedovoljnu kompatibilnost za upotrebu prstom, ali koliko sam video na ovim skuvanim 6,5 ROMovima,to je drasticno poboljsano.

Symbian me iritira svojim insistiranjem na zastarelom izgledu i neinventivnoscu homescreena.Tek sa novijim edicijama touchscreen telefona je tu doslo do izvesnog pomaka,ali hocu to da vidim i kao update za ostale modele,i one koji nemaju TS.Takodje mi se na glavu popela sertifikacija i tome slicno.ne zelim da hakujem svoj uredjaj da bih mogao da instaliram sta hocu.U tom smislu su svi drugi OSovi osim OS X ispred symbiana.Ukoliko debelo ne poradei na izgledu,mislim da symbian nema buducnost.

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Post od iLuka »

ja koliko sam shvatio, Android telefoni nemaju mogucnost koriscenja bluetootha... takve stvari nisu bas najbolja reklama za odredjeni OS... isto tako Android ce se u veoma bliskoj buducnosti veoma ''pribliziti'' korisnicima... htc ga forsira, samsung, SE... itd... blackberry konacno stize na nase trziste u nekoj siroj ponudi... bice tu sledece godine svacega... :wink: :wink: :wink:

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

Symbian.Апсолутна једноставност. 8)
S60v5 неутралише предност win-a.
Слобода или смрт

Korun
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 105
Pridružio se: Pon, 28. Sep 2009. 14:10
Lokacija: Beograd

Post od Korun »

symbian jeste najjednostavniji i to je sistem za zabavu

win je daleko opsirniji i pruza vece mogucnosti

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

bestboy, je rekao sve. Novi symbian je dosta izmenjen i dosta lepse izgleda nego starija varijanta. Symbian je sada dosta laksi za koriscenje i za "pocetnike", a pruza gotovo sve sto i WM. Sadmo jos da omoguce na svim modelima homescreen kao na n97 i bice extra. WM je profesionalniji, ali i dosta komplikovaniji OS koji u sustini ne pruza puno vise od symbiana.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Korun napisao:win je daleko opsirniji i pruza vece mogucnosti
Na primer koje ?

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Lobachewsky, pre svega mnooogo vise softvera koji se ne mora sertifikovati.Ja recimo to vidim kao najvecu manu symbiana, i ujedno ono sto me najvise nervira na tom OS.Koristio sam Symbian uredjaje,ali posle nekog vremena prosto ne mogu da podnesem te neke kvake,i generalnu sporost sistema u nekim situacijama.

jerkann, ne bih se slozio da izgleda dosta bolje,jer meni i dalje sve deluje nekako cetvrtasto,prazno i jadno.Dok svi drugi idu u neku personalizaciju sistema,kao TouchFLO ili Sense UI,symbian i dalje deluje jaaaaako golo.doduse,to je pitanje licnog ukusa.

Meni licno bi Win bio najbolji samo kad bi se moglo potpuno izbeci rukovanje olovkom,i sve se prepustilo prstima.

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

luca, pa nisi ti ni na prvom Iphone-u mogao BT da koristis... I to ce se resiti vremenom, polako, videces...
Slazem se sa araphel-om, najveca mana symbiana je bas to sertifikovanje... Za izgled me iskreno bas briga ako mi vrsi funkciju... Pa nije ni WM neki sampion po tom pitanju...
A ne bih se slozio da symbian pruza vise mogucnosti...
A odavde bih izabrao WM.
Kod OSX-a me nervira sto nema mogucnost multitaskinga... neverovatno glup previd.
Nokia E71... Elegant, but deadly

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

araphel, kapoerista90, ljudi nemojte tako da pricate. da li je toliko tesko da se odradi hak telefona i time resi problem sertifikovanja.
araphel, sporost? Bice da nisi koristio novije modele pocevsi od 9.3 pa na gore. Telefoni su po brzini u rangu sa dumb. Izgled resisi nekom lepom temom. Ja sam generalno pricao o nekim promenama koje su dosta pojednostavile koriscenje novijih telefona, a da pri tome nisu izgubile na funkcionalnosti.

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

Никако не разумем како набављање сертификата и касније сертификовање једног програма може да прави толики проблем. :?
Што се тиче UI,данас као да се све своди на то да буде што шаренији,фенси и са више анимација код прелсака из менија у мени.
Па зар је све у визуалном ефекту?!
Слобода или смрт

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

jerkann, bestboy, ne zelim da dam za nesto 300 ili vise evra i onda moram da hakujem fon ili surujem s kinezima da bih na njega mogao da stavim sta ja hocu.To je poenta.

Poslednji symbian koji sam imao je N78, a igrao sam se i sa E71,N97,5800....i u odnosu na Blackberry os 4.7 je to sve jadno sporo.Stoga komentar o 9.3 mislim da ne stoji.

To su sad vec individualne finese, ali da zelim nesto sto radi dobro i izgleda kao da je izaslo iz devedesetih,ostao bi na Palmu. Prosto mi se ne dopada,i smatram da savremeni OS treba i da radi brzo i da izgleda dobro,i naravno,da radi tecno,i da ima animacije medju prelazima,ako je to moguce.

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

araphel
Слажем се да компикације треба да буду што мање али ово је тако мала да се не треба отерећивати са њом.Ако се већ купујем паметним телефон и желим да користим његове могућнсти зашто би ми набавање нпр. програма или тема,за које треба исто време као и за сетификат,представљало проблем...
Слобода или смрт

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

araphel, ne razumem te bas najbolje. Ti nemoj da surujes sa kinezima , nego lepo legalno kupi svaki program i neces imati nikakve probleme.
OS radi brzo a ti kako hoces ne mogu da se ubedjujem sa tobom jer preci sa symbiana na blackberry je po meni malo :? :?

Odgovori