Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
Odgovori
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

Internet explorer na WP je kao beta verzija Hroma na Androidu, na digitronu je 2 + 2 X 2 = 8, umesto 6. Nema brzog pozivanja broja sa auto-complete opcijom posle par otkucanih znakova. Vecina aplikacija na WP su kao beta verzije androidovih aplikacija (pod uslovom da ih ima). Speedtest mi je nekoliko puta izmerio 0 mbps. Zedge beta verzija androidove.

Windows phone mi dobro dodje kao detoksikacija od Androida i tehnologije uopste, mada ruku na srce sam OS sljaka podmazano, i iz dizajnerskog ugla izgleda jako lepo i za oko prijatno.

Mora da primetim da je zabluda da android treba nesto specijalno podesavati pre prve upotrebe za razliku od windowsa koji radi kako treba odmajh iz kutije. Android iz kutije zna sve isto sto i windows, zapravo mnogo vise. Dakle zabluda je da android zahteva neku posebnu paznju - ako zelis OS na nivou Windowsa, podesavaj ga koliko i windows.

Sam telefon, lumia 640 xl je masina. Najslabija karika na njemu je windows phone 8.1, zapravo njegove aplikacije (za koje sam stekao utisak kao da su beta verzije androidovih, kako zbog okrnjenih mogucnosti, tako i zbog mnogo vece zastupljenosti bagova nego na androidu), kao i jako mali broj podesavanja u samom OS za moj ukus. Iskreno, da ne izlazi windows 10 uskoro pitanje je da li bih ikada uzeo ovaj fon, iako ni od desetke ne ocekujem neko cudo - ipak mislim da cu se na njemu osecati dosta komfornije. Nade polazem i u Edge browser, posto je internet explorer jako tvrdoglav i previse pokazuje znake vestacke inteligencije.

Nisam cepidlacio, pa nisam spomenuo mail aplilaciju koja kao da je izasla iz 2002. god. Zapravo sada jesam i to. Fale googleove aplikacije poput mapa, youtubea, maila, drajva. Na Androidu postoje Microsoftove.

Selektovanje teksta je neposlusno, takodje A.I. previse visoka za moj ukus, ali valjda je sve stvar navike.

Dual sim opcija je jedino sto mi se bas bas svidja na WP. Iako nisam naisao kako da dodelim posebne melodije za svaku karticu. Ali to je tako windowski.

Ja bih ovaj sistem nazvao "OS za sestru".


Takodje nisam uspeo da nadjem:

1. Kako da onemogucim\iskljucim automatsko povezivanje na svaku novu wi-fi mrezu na koju u gradu naletim? Zelim da se automatski kacim samo na sacuvane mreze.

2. Kako da podesim mrezu na WCDMA only? Da mi ne pada na EDGE ako mi 3G oslabi (iz iskustva znam da je takav 3g signal idalje upotrebljiv).

Svako ko svakodnevno koristi mobilni internet zna koliko ovo zna da nervira. Obe stvari. Kontam da ga ovi iz Microsofta koriste.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows Phone 8.1 -

Post od sugarcoated_ass »

Lobachewsky napisao: Takodje nisam uspeo da nadjem:

1. Kako da onemogucim\iskljucim automatsko povezivanje na svaku novu wi-fi mrezu na koju u gradu naletim? Zelim da se automatski kacim samo na sacuvane mreze.

2. Kako da podesim mrezu na WCDMA only? Da mi ne pada na EDGE ako mi 3G oslabi (iz iskustva znam da je takav 3g signal idalje upotrebljiv).

Za digitron smo već pisali da u vertikali radi kao najobičniji digitron, a u horizontali je scientific koji pazi na funkcije i njihov redosled.

1. Settings -> Wi-Fi -> Wi-Fi Sense

2. Neće da može.


Što se ostalog tiče za neke stvari se slažem, a za neke me boli patka jer mi radi posao. :)

Kao što sam na jednom drugom forumu napisao, dajem im još godinu dana da vidim šta će se dešavati sa 10kom pa da znam šta dalje. Iako nisam ni sa WP 100% zadovoljan, za moje potrebe obavlja posao odlično i nudi mi isto pa ponešto i više nego Andro i to za manje para. :)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

Ne znam kako se kacis nmreze na koje se nisi kacio, to nijednom nisam uspeo. Moje misljenje na tvoj opis svega je da je sve sagledano iz ugla coveka koji je jako naviknut na Android, i sve gleda kroz prizmu istog. Meni recimo nimalo ne fali YT jer ga i ne koristim, stavise smatram ga gluposcu. Za mail, default app radi kako treba, ne znam sta bi trebalo jos. Drive postoji kao zasebna app da se skine, ali je mnogo bolja opcija Cloudmesh. E sad Mape, imas Bingove, i ja ono malo sto sam gledao, jer skoro iskljucivo koristim HERE, radi posao vrlo korektno
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

miodrage, ispada da sam trazio ko zna kakve funkcije. Jedina funkcija "po navici" je ona sa imenikom. Ostale stvari spadaju u nevezane za OS. To sto me je android navikao na neke funkcije, nemam nista protiv ni da me windows navikne, samo sto za sada jedino na sta me windows navikava je da nesto nema :)

Na kraju krajeva, ni za android na pocetku nisam znao sta ima a sta nema, ali sam na kraju svaku moju ideju koja mi je pala na pamet uspeo da realizujem na androidu. Dobro, skoro svaku, ali poenta je da mozak krene da ti radi u fazonu "sto bi ovo bilo kul" i onda odes na market i vidis da je neko to vec uradio umesto tebe :) Navike su stvarale moje ideje, a ne OS - sada iz ovog ugla pocinjem tako da gledam na stvari.

Malo mi je glupo da sve sto windows nema, nema jer je glupost - kao youtube, npr. Na sta ce me windows naviknuti, pitam se ja. Da svaki put okrecem digitron u horizontalu pri svakom racunanju? Mislim, sta je tu sajentifik, to su najosnovnije matematicke operacije.

Ovo su moji prvi utisci vezani za windows, ne pisem nista specijalno dok ne izadje windows 10, posto definitivno nisam zadovoljan sa windowsom 8, iako ovo sto radi radi lepo, ne mogu da kazem - ali jednostavno to nije dovoljno. Za mene je osnovna opcija WCDMA only, npr.

Ono sto mi se svidja je sto mi Lumia od 250 evra sljaka ko G2.

Pogledacu za wi-fi kada dodjem kuci - da li sam iskljucio automatsko kacenje na sve mreze (pa i moju kucnu) ili samo za nove, ulicne.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Tyrael
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 215
Pridružio se: Uto, 02. Sep 2014. 00:21
:: Xperia Z2

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Tyrael »

miodrage napisao:Moje misljenje na tvoj opis svega je da je sve sagledano iz ugla coveka koji je jako naviknut na Android, i sve gleda kroz prizmu istog.
Pa video je da android nudi vise. Ako ti ne koristis YT ne znaci da i ostali misle da je glup,nekome treba i ima ga na adroidu.

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od iKe »

Dodao bih OS za omraženu sestru. Ne znam, ja sam WP koristio davno još na HD7. Nije mi se dopao, delovao mi je više kao OS za mp3 player. Šta više ozbiljno se nosim mišlju da batalim Windows i na PC-ju i pređem na Mac, jer mi se W8 i 8.1 uopšte nisu dopali.
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Chobby88 »

Lobachewsky napisao: Ono sto mi se svidja je sto mi Lumia od 250 evra sljaka ko G2.
Pa zar G2 ne kosta isto toliko? :D

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

Evo recimo, kako da vidim data usage samo za danas (a ne za ceo mesec). Ispada da me je android i na to navikao, a ustvari je to nepotrebna glupost. :chytry:

Isao u data sense, nisam uspeo da nadjem. Isao na market, ne izbacuje mi ni jednu aplikaciu koja meri protok, statistiku poziva (???!)

Ako moze pomoc. :roll:
Lobachewsky napisao: 1. Kako da onemogucim\iskljucim automatsko povezivanje na svaku novu wi-fi mrezu na koju u gradu naletim? Zelim da se automatski kacim samo na sacuvane mreze.
psyhound napisao:1. Settings -> Wi-Fi -> Wi-Fi Sense
Da, to je resilo problem.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od znemanja »

iKe, Probaj Win 10, odlično radi, samo pre toga proveri dostupnost drajvera za tvoj hardver

Ako je IE toliko loš, što ne pređete na UC browser. Od nedavno ga koristim na Androidu i izuzetno je brz. Vidim da je dostupan i za WP.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Vlada Zem »

Prodas telefon i cao. Nema YT, nema gugl mape, cemu ova tema.
Najbolje prodati medicinskoj sestri :)
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

A jel ima ono za data usage, makar i preko aplikacije neke? (ozb. pitam)

Vlada Zem, kakav bih ja entuzijasta bio kada bih odmah posle par dana odustao? Mnogo se lako predajete. :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

Lobachewsky: Sto se imenika tice, to mi juce promaklo, nije da nisi u oravu, ali malo drugacije radi - udjes u People, i tu samo otkucas par slova, i eto ti svih kontakata sa tim karakterima.
Da rascistimo vec jednom to za digitron: Uzmi bilo koji digitron, na aplikaciju za Android, vec fizicki, uredjaj, i ukucaj cuveno 2+2•2 i dobices isti rezultat kao na WP.
Nadalje, meni YT jeste budalastina, ali gomili drugih ljudi nije. WP ima poteskoca da ga integrise u sistem, jer znamo svi da je smrdljivi Google izmenio nedavno svoje API-je, isto kao i FB, i da samo njihov sistem moze da ima njihove native aplikacije. Upravo to je jos jedan razlog sto ne volim YT - Googlov je.
Mislim da nema sanse da ti prikazuje dnevnu potrosnju, samo od pocetka obracunskog perioda.
Anyway, WP definitivno ima mana, ali meni licno sistem savrseno cuci
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Apolo »

Sto se imenika tice i te pretrage, da skratis sebi muke instaliraj "Easy dial" app. Dobices tastaturu sa kojom ces moci da pretrazujes brojeve tako kako si naveo. Ja samo nju koristim, jedino sto ces morati stock tastaturu za proveru stanja na racunu.
Festina lente.

cvoruga
Expert
Expert
Postovi: 2613
Pridružio se: Pet, 25. Mar 2011. 09:05
:: BG

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od cvoruga »

Lobachewsky, nisi se ti dovoljno informisao o WPu pre kupovine, pisali smo mali milion puta o nedostatcima.

Tubecast sam ja koristio, probaj.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Baraba »

Lobachewsky, sjajna tema i naziv iste, ni sam ne bih mogao ovako "kulturno" da opišem sakati WP. Voleo bih da čujem još komentara o deljenju, npr. sliku želiš da deliš iz galerije na dropbox. Kako ti deluje uopšte manipulacija fajlovima?

Ne bih voleo da se tema pretvori u neko prepucavanje, krenula je u odličnom smeru.

miodrage, stavovi "meni ne treba" i "to je glupost" ne priliče uredniku, možeš ti i bolje, kao što vidiš nisam jedini kome osnovne stvari fale na wp :)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

Aman bre Baraba, ja sam lepo naglasio da meni ne treba i da ja to smatram budalastinom, sto ne znaci da se drugi slazu. Nisam nigde napisao da je nesto glupost i nepotrebno, vec sam vrlo decidirano naglasio da je to moje licno misljenje. Sa istim ne mora bas niko da se slozi.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows Phone 8.1 -

Post od Evindzer »

Hehe. ;)
Baraba napisao: Ne bih voleo da se tema pretvori u neko prepucavanje, krenula je u odličnom smeru.
A pre toga:
Baraba napisao:(...) sjajna tema i naziv iste, ni sam ne bih mogao ovako "kulturno" da opišem.
I kao "neću prepucavanje". :P :lol: :lol:
Nego, sačekajte da se u temu uključi 1808, pa ćete da vidite kako će da zaživi. ;) :D

A sad ozbiljno, svaki realan pristup temi je pozitivan, i zato mislim da i miodrage i Lobachewsky imaju pravo, svaki iz svog ugla gledanja.
Poslednja izmena od Evindzer u Pet, 21. Avg 2015. 19:28, izmenjeno 1 put ukupno.

9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od 9R94 »

Svaki sistem ima svojih prednosti i mana, nesto sto nekome drugom ne odgovara mozda bas meni i jos nekome odgovara. Zato se ja pre kupovine bilo cega informisem mesecima jer para bas i nemam za bacanje a za ulozeni novac zelim da dobijem ono sto trazim u najbolje mogucem izdanju, zato se prvo informisite sta vas zanima a ne da krivite taj uredjaj, kompaniju, kapitalizam, politicare ili nekoga ko vam je preporucio tu kupovinu.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Apolo »

9R94, Bravo za komentar, slicno bih i ja napisao pa da se ne ponavljam.
Festina lente.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od araphel »

Ja moram da ponovo graknem o tome koliko mi je neverovatno da iz mail klijenta ne mogu da attachujem ništa osim fotografije na mail koji pišem. I tek objašnjenje na koje sam naleteo: znamo za problem, ali pošto će to biti omogućeno u windows 10, nećemo se u međuvremenu truditi oko toga.

Što se pozivanja tiče, moram priznati da nepostojanje smart diallinga nisam ni primetio do ovde nije pomenuto, jer ga inače ni na jednom uređaju ne koristim. U principu uvek napravim prečice za ljude koje stalno zovem i to je to.

Google maps i uopšte ostali njihovi servisi se zna zašto nisu prisutni, zbog glupog rivalstva i zajedljivosti.

Explorer mi nije pravio niti mi pravi neke probleme, ali zato je Bing search kriminalan.

Za FB i tome slične aplikacije nema smisla da se nešto upuštam u komentarisanje jer ništa od tih stvari više ne koristim, a i sam FB sam koristio jako slabo.

Tapatalk na WP je bio pristojan, sad ponekad koristim 8.1 aplikaciju na tabletu koja je apsolutno kriminalna.

Odgovori