Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom nivou

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori
Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom nivou

Post od Evindzer »

http://pocketnow.com/2015/08/20/iphone- ... world-wide

Pretražio sam forum i čini mi se da nema ništa slično ovoj temi, a za one koji vole brojke i statistiku (kao što sam ja), ovakvi i slični izveštaji mogu da budu zanimljivi.
Nadam se da će tema zaživeti i da ćemo tako na jednom mestu imati informacije ovog tipa (recimo, iz kvartala u kvartal), kako bismo mogli da pratimo podelu svetskog tržišta po proizvođačima, a i po operativnim sistemima, što da ne - ako neko ima takve informacije.
Iskreno, iz ove tabele, za mene su najveće iznenađenje Majkrosoft na trećem mestu (bez boljeg telefona i bilo kakvih inovacija više od godinu dana) i slab rezultat Lenova (sa Motorolom).

PS: Može li mi neko reći koja kompanija je "TLC Comunication"? Pretpostavljam, neka kineska.

Nikola031
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1558
Pridružio se: Pon, 06. Okt 2008. 20:25
:: Lumia 640 Dual SIM
Lokacija: Ужичка република
Kontakt:

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Nikola031 »

TCL je Alcatel.
Sony Ericsson prototypes: G702 (BeiBei), W707 (Alicia), 3x M610i (Lizzy)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Evindzer »

Je li? Nisam imao pojma, hvala za informaciju.
Ako ništa, bio sam u pravu da je neka kineska firma. :wink:



Evo i procentualnog učešća po operativnim sistemima:

http://www.benchmark.rs/vesti/stanje_sm ... pada-59341

Najviše zanimljiv je poslednji pasus u kome se prognozira pad prodaje Ajfona, ne samo u Kini, već i na globalnom nivou - što je vrlo moguće.

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od 1808 »

Evindzer napisao:http://pocketnow.com/2015/08/20/iphone- ... world-wide

......iz ove tabele, za mene su najveće iznenađenje Majkrosoft na trećem mestu (bez boljeg telefona i bilo kakvih inovacija više od godinu dana) i slab rezultat Lenova (sa Motorolom).
Deluje tako, jer nisi obratio pažnju šta piše u naslovu te tabele. Izvor je Gartner, pa je zato najbolje videti njihovu stranicu sa sve tri tabele koje su objavili (link ispod). Obrati pažnju na prvu tabelu gde u naslovu piše smartphone i videćeš da među prvih 5 uopšte nema MS-a (sasvim logično). Pojavljuju se u tabeli gde u naslovu piše Mobile Phone koja zbirno tretira Dumb i Smartphone telefone i tu je M$ na trećem mestu. Dakle, Dumb telefoni su ono što najviše prodaje Microsoft. :D

Iz ove tabele koja pokazuje udeo operativnih sistema na tržištu, vidi se da WP i dalje tone, jer je sa 2,8% u prošloj godini pao na 2,5% u ovoj godini. Ako se prisetimo da su 2013. godine imali nekih 3,7%k, onda je trend sasvim jasan, kao i perspektiva WP-a.

Evo ga i link sa kompletnim podacima gde su i sve tri tabele.....
http://www.gartner.com/newsroom/id/3115517

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Baraba »

Ne vidim šta M$ može da uradi da spasi WP. Prolaze baš onako kako i treba, imaju i oni neko seme razdora kao što je imala nokia.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Evindzer »

1808, naravno, shvatio sam to i sam, samo se čudim odakle im toliko zaostalih Nokija sa fabričkim sistemom za uvaljivanje po nerazvijenim tržištima. :wacko:
Baraba, ne treba im seme razdora, jer ni sami ne znaju šta bi da rade.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od araphel »

Šteta, ali sami su krivi. Uvek je bolje imati izbor, ali kako je krenulo, čak i da svi opstanu, imali bismo kroz par godina nekoliko OS koji se samo drugačije zovu, a u suštini maltene identično funkcionišu.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Lobachewsky »

Meni samo nije jasno kako windows nije znao da iskoristi svoju dominantnu poziciju na PC, dok je PC jos uvek bio alfa i omega.
Svako od nas je imao neku ideju kako je MS to mogao da uradi, ali ispade na kraju da MS nije uradio nista. Izlazili su na binu, prodavali maglu, lozili se, ali nisu uradili nista.

Posle 5 godina od izlaska, gledas kako se WP batrga na 2,5% a onaj potencijal koji su imali sa pocetka karijere sve manje moze naterati vecinu da predje na WP jer su se od PC-a skoro pa odvikli.

Sad neko moze reci, sta tebe briga sta vecina koristi - koristi ono sto tebi najvise odgovara. Slazem se, samo sto sa tom vecinom dolaze i aplikacije, u vecem broju i temeljnije odradjene.

A opet, ne bih voleo da Windows propadne, po meni bi trebalo da postoje tri dominantna OS-a. Obicno onaj treci, najmanji, bi trebalo da uvodi najvise inovacija da bi se probio - ali MS nije uveo nista, probao je da se probije samo na ime, i hvala bogu da u tome nije uspeo.

Nadam se da ce sa Win 10 imati drugaciji pristup, posto im je ovo mozda i poslednja sansa.


Potrebna je sustinska promena, objedinjenje, ali da ne ostane samo objedinjenje u imenu.
Ono sto po meni moze spasiti WP jesu univerzalne aplikacije koje rade i na windows 10. Pa da broj korisnika PC verzije windowsa (i njihova visoka ocekivanja za funcionalnim apllacijama) iscupa WP. To bi Microsoftu bilo neuporedivo lakse nego da se probija sa Windows Phone od nule (2,5%). Sam windows phone nema sanse - jer se pokazalo da Microsoft nema potencijala za to.
Ali kada pogledas samo budala i microsoft taj potencijal do sada ne bi iskoristila.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Green »

Kad pomislim koje milijarde je MS spiskao na skajpcinu... :roll:
To da je bilo ulozeno u WP sistem, mozda bi se danas druga pesma pevala na trzistu. Ovako, ko riba na suvom.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Evindzer »

Jedno predviđanje stanja na tržištu za ovu godinu - rađeno pre 4 godine:
http://www.techhive.com/article/224706/ ... tml#tk.rss
:D :D :D

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od 1808 »

Green napisao:Kad pomislim koje milijarde je MS spiskao na skajpcinu... :roll:
To da je bilo ulozeno u WP sistem,.....
Uloženo je mnogo više od toga. M$ je bio ubeđen da će WP osvojiti tržište i shodno tome je uložio silne milijarde u pripremu i realizaciju ovog projekta, što je obuhvatao i plan za preuzimanje (kupovinu) kompanije Nokia. Ogroman novac su potrošili verujući da WP za par godina može imati dominantnu poziciju na tržištu. Nisu štedeli i po tom pitanju su učinili više nego bilo ko drugi kada je promovisao novi OS. Niko od konkurenata (ni pre, ni posle) nije angažovao toliko novca za promociju novog OS, jer niko drugi nije ni imao toliki kapital na početku kao Microsoft.

Da je bilo samo do novca (kao što nije), oni bi sa lakoćom ostvarili svoj cilj, ali za uspeh jednog ovakvog proizvoda namenjenog najširoj ljudskoj populaciji je ipak važnije nešto drugo. Na prvom mestu je neophodno da proizvod bude dopadljiv ogromnoj većini potencijalnih korisnika, a WP to definitivno nije. Kada se tome dodaju i sve ostale primedbe na rad sistema o kojima su objektivni korisnici odavno pisali, onda ovakav flop i nije neko iznenađenje.

Ako je posle toliko uloženog novca i tri godine postojanja na tržištu (uz brojna unapređenja), WP zauzeo svega 2,5% tržišnog udela, onda tu nema nikakve perspektive za takav OS. Tu činjenicu neće peomeniti ni WP10, jer iz onoga što vidim nije otklonjen glavni uzrok loše prodaje, već se samo radi na šminkanju mrtvaca.

Koliko je ovo loš rezultat za M$, najbolje može da ilustruje tabela u prilogu iz 2009. godine. Tada je Symbian još uvek bio dominantan OS, ali je odbačeni Windows Mobile zauzimao skoro 12% 2008.godine. U istom periodu je iOS posle svega godinu postojanja na tržištu stigao do 8%, a još godinu kasnije do 14%. U jesen 2008. se prvi put pojavljuje Android koji posle samo godinu dana osvaja 4% tržišta, a već 2010. više od 15%. Čak je i Bada 2012. imala 2,5% isto koliko i WP danas.

Slika

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Evindzer »

1808, ala mrziš WP OS, čoveče! :wink: :D :D
Nego, šta kažete na ove komentare koji se poslednjih dana mogu naći po netu u vezi sa prognozom pada zastupljenosti iOS-a, jer se smatra da se 6s i 6s Plus neće prodavati dobro kao sadašnji modeli?

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od 1808 »

Evindzer napisao:1808, ala mrziš WP OS, čoveče! :D :D
Pogrešno donosiš zaključke. Nemam ja razloga bilo koga da mrzim, niti nekog posebno da volim. Napisao sam jednu kraću analizu iz moje perspektive i to potkrepio nekim činjenicama koje ne idu u prilog WP-u, što tebi izgleda nije prijalo.

Šta da se radi kad neumem da ulepšavam stvarnost, ali to ne mora da utiče na tvoj optimizam ako misliš da postoji bilo kakav razlog za to. :D

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od miodrage »

1808, nije bas ni sve kako ti i cifre predstavljaju... Lepo si rekao - dopadljivost... U ovome cu apsolutno da se slozim sa tobom, uz jednu digresiju, pa d probamo da razumemo zasto je Android najzastupljeniji. Sigurno ne zato sto je dobar ili kvalitetan. Ne, po meni razlog je kombinacija vise faktora. Prvo, u vreme kad je Symbian suvereno vladao, pojavilo se nekoliko novih sistema, jedan od njih je bio Android, koji je ponudio korisnicima nesto novo, a po velo pristupacnoj ceni, jer je Apple drzao, i jos uvek drzi, cenu svojih proizvoda na prilicno visokom nivou. Appleu nikad nije bilo da bude najzastupljeniji, oni su znali da imaju armiju lojalnih fanova, i uspeli su jos mnoge da pridobiju. Servis koji pruzaju je nenadmasan. Medjutim, visoka cena je odbijala mnoge, a Android je nudio akoro iste mogucnosti (kasnije sve vise) zahvaljujuci mnogo pristupacnijim uredjajima, i rastucoj bazi developera aplikacija.

Microsoft se malo preracunao, racunajuci da ce na ime, i staru slavu da ponudi nedovoljno konkurentan proizvod. Korisnici ga kao takvog nisu siroko prihvatili, kako zbog ogranicenja samog OSa, tako i zbog nesto vise cene (wp7). Trenutno, situacija je sto bolja, u smislu da je MS ukinuo placanje OSa za uredjaje <9", ali to nije dovoljno. Fama o cool sistemu koji je svemocan, je davno lansirana, i dobrano je uhvatila korene medju korisnicima. Istina je dakako daleko drugacija, pisao sam o tome zilion puta, a 1808 je tu da sve to u nekim mojim prastarim postovima nadje [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH]

Cinjenica jeste da WP gubi tlo pod nogama, iako je za mene i dalje OS br 1, i mislim da osim drasticnim kresanjem cena i poslovanjem tek tek da se pokriju troskovi, kao i izbacivanjem neceg zaista revolucionarnog MS nece opstati jos dugo u mobilnom svetu. Kao njihov simpatizer, i radikalni mrzioc svega sto ima veze sa Googlom, mislim da je to velika opasnost za nas krajnje korisnike, jer ne postoji nista opasnije od monopola.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Evindzer »

1808 napisao:Nemam ja razloga bilo koga da mrzim, niti nekog posebno da volim. Napisao sam jednu kraću analizu iz moje perspektive i to potkrepio nekim činjenicama koje ne idu u prilog WP-u, što tebi izgleda nije prijalo. Šta da se radi kad neumem da ulepšavam stvarnost, ali to ne mora da utiče na tvoj optimizam ako misliš da postoji bilo kakav razlog za to. :D
Uh, što je neko noćas loše volje. :P ;) :D

A sad batalite WP ;), svi smo svesni da su uprskali jednu potencijalno odličnu stvar i da im je 10-ka verovatno poslednja šansa.

Nego, interesuje me da li mislite da će novi Ajfoni imati sjajnu prodaju kao sadašnji modeli?
Ja nešto nisam siguran u to, trenutno ne vidim zašto bi neko ko ima IP6 kupio IP6s, kad ovaj izađe. Imaće verovatno bolji procesor, možda malo bolji ekran, a računam i nešto bolju kameru, ali dijagonala ekrana i spoljašnjost telefona ostaju isti, koliko ja znam.
I kako misle da implementiraju u telefon taj "Force Touch" o kome se toliko priča? :wacko:
Budući da zli jezici kažu da je i Kinu pogodila ekonomska kriza :D, a pošto se novi modeli verovatno neće previše razlikovati od sadašnjih, ja ne vidim zašto bi neko uzimao novi, ako ima trenutni model i taj mu ispunjava potrebe.
Ako bi Samsung odlučio u kom pravcu želi da razvija svoj portfolio, eto mu možda nove prilike da se učvrsti na broju 1. 8)
Takođe, sumnjam da će dolaskom 10-ke Majkrosoftov udeo mnogo napredovati (ako uopšte bude napredovao), ali da će Android flegšip modeli otkinuti koji procenat tržišta Eplu u sledećim mesecima.
Pored toga, stvarno bih voleo da BB kao firma opstane, makar i na Androidu - a sumnjam da će potpuno ugasiti svoj sistem, pa makar i iz sujete.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Azimuth »

Pa kod Epla je prica manje vise kao i kod drugih brendova, prelaz se isplati na svaku drugu generaciju (ovde je to jos izrazenije zbog fizicki drugacijeg dojma).
Zasto bi neko presao sa 6 na 6s? Zato sto ce dobiti duplo vise ram-a, osetno bolju kameru (mada je i ova prilicno konkurentna trenutnim flagship modelima), procesor koji ce jos brze raditi a biti stedljiviji, jacu bateriju i force touch. Kontam da ce tu biti jos nekih "sitnica", ali je to ono sto sustinski odvaja predstojeci 6s od 6 i ostalih.
Da li se isplati prelazak? Kako kome. Ja sumnjam da cu to odraditi, osim ukoliko mi se ne ukaze bas povoljna prilika.
Da li ce 6s dostici i prestici broj prodatih 6? Mislim da hoce, zapravo sam siguran u to. Zasto? Zato sto ce vecina sa starijih modela preci kako bi osetili tu razliku i opet imali uredjaj koji ce biti aktuelan i konkurentan naredne barem 2-3 godine. U pitanju su zagrizeni Epl fanovi, mi ostali samo volimo nove igracke.
Kazem, licno mislim da necu to raditi jer ce mi vizuelno biti gotovo identicni pa necu imati onaj wow efekat koji sam imao sa 6. Sa druge strane, skoro pa da sam zaljubljen u 6 i to kako radi iako uvek moze bolje.
U sustini imam svega par zamerki na Ajfon, nedostatak ir porta i fm radio prijemnika i to sto je potrebam jb kako bi bt radio normalno kao na ostalim telefonima. Sve ostalo me i dan danas, posle maltene 8 meseci impresionira.
Inace, iOS9 bi trebao da radi jos lepse na svim, pa i na starijim uredjajima.
Da sumiram, mislim da ce 6s/6s+ biti prodavaniji od jos uvek aktuelnih 6/6+.

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od 1808 »

Evindzer napisao:....Nego, interesuje me da li mislite da će novi Ajfoni imati sjajnu prodaju kao sadašnji modeli?
Več sam negde napisao da neće i obrazložio zašto. Njihova linija iP6/6+ je postigla izuzetno dobre rezultate u prodaji jer su to bili prvi Apple modeli sa ekranom većim od 4 inča. To je bila radikalna promena koju su mnogi sa nestrpljenjem isčekivali, a Apple je to poslednji na tržištu prihvatio. Ovo je bio glavni razlog za izuzetno veliku potražnju njihove nove linije koja se po dimenzijama drastično razlikovala od svih njihovih prethodnih modela. Veliki motiv za sve njihove fanove da odmah potroše novac na zamenu uređaja.

Sada je dobar deo i tih resursa potrošen, pa linija 6s/6s+ neće imati prostora da ponovi takav uspeh,... prodavaće se dobro bez svake sumnje, ali tu nema neke velike inovacije koja bi napravila opet tako veliku potražnju. Najveću promenu će doneti kamera (12MP) koja će po običaju sigurno biti najbolja u toj klasi, možda i više od toga.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od Evindzer »

Ovog puta se u potpunosti slažemo. :)
Mada, videćemo, možda Azimuth bude u pravu..
Poslednja izmena od Evindzer u Uto, 25. Avg 2015. 19:37, izmenjeno 2 puta ukupno.

filip11314
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1332
Pridružio se: Ned, 26. Okt 2014. 16:37
:: Xiaomi Mi 10

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od filip11314 »

1808 napisao:Čak je i Bada 2012. imala 2,5% isto koliko i WP danas.
Bada je dobar OS, šteta što je Samsung napustio taj projekat, kao i što je Nokia napustila Maemo zbog glupog wp.
Generalni sponzori foruma: Samsung & Apple

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Broj prodatih jedinica mobilnih telefona na svetskom niv

Post od 1808 »

^ Nije reč o tome da li je Bada dobar OS ili ne,... već o tako maloj (2,5%) zastupljenosti na tržištu koja nije bila dovoljno profitabilna da bi se sistem razvijao i preživeo pritisak konkurencije. Tačno je da Microsoft ima mnogo novca od drugih poslova iz kojih još uvek može da pokriva gubitke u sektoru mobilne telefonije koji se mere milijardama. Međutim i njima je strpljenje na izmaku, jer nema rezultata koji bi nagovestili neku bolju perspektivu, već upravo suprotno od toga.

Odgovori