Android M

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Android M

Post od El Laki »

Google now on tap je po njima dovoljno važna inovacija da je ovako istaknu novom verzijom.

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: Android M

Post od Zile995 »

Android 6.0 je ono sto je lollipop trebalo da bude. Taj Google Now on tap, onda doze mode(bolja baterija u stand-by-u), native podrska za fingerprint senzor i USB Type-C, permisije za svaku aplikaciju(poput App ops), Secure Boot i ukljucena enkripcija, Android Pay, mogucnost da se SD kartica koristi kao primarna memorija, (bolji sistem prebacivanja app), sredjeni Stagefright propusti, bolje kontrolisanje zvuka, Direct Share, bolje odradjen sistem selektovanja teksta, sredjen memory leak(uredjaji koji ga dobiju bolje ce raditi nego sa postojecim android 5.0.x verzijama), System UI Tuner, prirodnije animacije i jos dosta toga... Nadam se i radio active bug fix-u :)

Dakle, nije bas mala lista. Detaljnije imate na android developers sajtu, changelog i ostalo.

4.4 -> 5.0 je veliki skok, bas zbog ART-a i material dizajna.
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Android M

Post od Baraba »

Ti Žile kada napišeš, kao da menjaju komplet UI, nove ikonice, tako deluje :D

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Re: Android M

Post od artifex »

Ma sto se mene tice,samo neka rade poboljsanja 'ispod haube' i peglaju bagove. Ikonice i interfejs mogu da menjam kako mi zelja,pocevsi od 'layersa' pa do launchera i icon packova.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Android M

Post od Sale_M »

Baraba napisao:Ti Žile kada napišeš, kao da menjaju komplet UI, nove ikonice, tako deluje :D
Zile je nas informer o Androidu i svemu sto je vezano za njega. ;)

Inace,to sam zaboravio da napisem,to sto je napomenuo,opcija kao sto je app ops je solidna novina koja ce biti integridsana u sam sistem.Ima jos tu po koja zanimljiva stavka sa Ziletovog spiska.
;)
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Android M

Post od Green »

Zile je lepo napisao, ali te funkcije znače nama entuzijastima i developerima. Procenat onih drugih, kojima je to totalno nebitno, je daleko, daleko veći. Ljudi danas uzimaju smart aparat da bi "konzumirali" multimeda sadržaj, da bi se dopisivali Viber-om, Whatsapp-om, slali email i slikali kamerom. Oni blage veze nemaju o Androidu (ili bilo kojem drugom) kao sistemu. Još uvek neko ne zna zbog čega jedna aplikacija mora da pali prednju kameru. Plaše se tih permissions u aplikacijama, a nisu prethodno informisani o sistemu. Sećate se kad je fejs bio preplavljen statusima o Messenger-u, koje sve dozvole sistema ima. Kao, zašto bi imao pristup galeriji, na primer. Pa verovatno zato što ima opciju za slanje slika. :roll: Veoma jednostavan razlog, ali ljude buni...

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Android M

Post od Baraba »

Green napisao:Ljudi danas uzimaju smart aparat da bi "konzumirali" multimeda sadržaj, da bi se dopisivali Viber-om, Whatsapp-om, slali email i slikali kamerom.
Za to i služi telefon :)
Nekad i sebe zapitam "za šta tebi služi telefon, koji će ti moj ovo" :)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Android M

Post od Green »

Sluzi, da, ali nama na forumu takodje sluzi i za mnoge druge korisne stvari. Konkretno mislim na razne aplikacije koje zivot cine mnogo laksim.

alphablue597
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 429
Pridružio se: Sre, 15. Feb 2012. 13:38
:: Nokia Lumia 520
Lokacija: Nis

Re: Android M

Post od alphablue597 »

Pa valjda tako i treba da bude, da svaka nova verzija androida bude blago unapređenje prethodne, tako lakse i ljudima koji koriste ovaj sistem, a pogotovo programerima. Pogledajte Microsoft sa njihovom filozofijom: imaju win mobile, onda kazu krecemo od nule, pa krenu sa wp7, zatim ponovo wp8, e sad ponovo ispocetka sa win10, i evo gde su sad... Jos kad se setim symbian sistema i raznih verzija...

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Android M

Post od Baraba »

Factory images for Android 6.0.1 are now available for Nexus devices
http://www.androidcentral.com/factory-i ... nd-tablets

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android M

Post od m@c|-|oR »

Meni je stigao na nexus tablet. Nisam siguran da je zaslužio da se zove 6.0, ali dobro sad...
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android M

Post od Evindzer »

^ Upravo i moje mišljenje.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android M

Post od m@c|-|oR »

Negde sam već napisao, verovatno su sve promene napravljene "ispod haube". Ja nisam primetio gotovo nikakve promene u odnosu na 5.1.1.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Android M

Post od znemanja »

Promene su ispod haube, ali opet sve je to sitno da bi dobio naziv 6.0, mislim da bi 5.2 bilo dosta adekvatnije.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android M

Post od m@c|-|oR »

Baraba napisao:Factory images for Android 6.0.1 are now available for Nexus devices
http://www.androidcentral.com/factory-i ... nd-tablets
Čekaj, čekaj, tek sad vidim - 6.0.1.?!?!?!
Već???
:shock:
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Android M

Post od Green »

Google izgleda na svaka dva meseca izbacuje novu 0.1 iteraciju. Ne znam samo zbog cega... :roll:

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Android M

Post od Baraba »

m@c|-|oR napisao:Meni je stigao na nexus tablet. Nisam siguran da je zaslužio da se zove 6.0, ali dobro sad...
Bolja politika, izbacuju nove verzije OS. Loša politika wp sa 8.1, stoje u mestu koliko dugo...

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android M

Post od m@c|-|oR »

Green napisao:Google izgleda na svaka dva meseca izbacuje novu 0.1 iteraciju. Ne znam samo zbog cega... :roll:
Ja ga cenim da žure da izbace za neki "event", pa ostanu nepokrivena mesta, pa to posle ispravljaju sa x.0.1
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

MarkoVozdovac
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2016. 16:07
:: Lenovo Vibe P1

Re: Android M

Post od MarkoVozdovac »

Pre svega izvinjavam se što pokrećem temu u kojoj je zadnji post objavljen pre više od 6 meseci, ali obzirom da je tema ova koja je, logično mi je bilo da pišem ovde.

Na telefonu imam android verziju 6.0.1 i imam pitanje vezano za nju. DO sada sam na ranijim verzijama androida, radi neke uređenosti menija, u okviru istog formirao foldere u koje sam svrstavao aplikacije prema srodnosti (društvene mreže, igrice itd). Koliko sam do sada primetio, na verziji androida koju imam na telefonu to nije moguće uraditi ili ja prosto to sada više ne umem da izvedem. Da li je to moguće raditi i na ovoj verziji, obzirom da ne volim da imam po 40 ikonica kada uđem u meni? Ukoliko je moguće, da li bi neko mogao da mi napiše kako se to radi? Još jednom napominjem, radi se o kreiranju foldera u okviru menija, ne na početnom ekranu.

Takođe, da li je moguće sprečiti da telefon instalirane aplikacije u okviru menija svrstava po nazivu i Alfabetu, umesto kako je do sada bilo po redosledu kada su instalirane? Ovakav trenutan način dovodi do toga da se aplikacijama menjaju mesta svakom instalacijom neke nove aplikacije, te onda po meniju ona koja vam treba mora da se traži umesto da se otvara po navici sa mesta na kome je bila.

Još jednom, izvinjenje zbog aktiviranja teme i ako sam slučajno post postavio u pogrešnoj temi.

Unapred zahvaljujem na odgovorima.

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Re: Android M

Post od Dexter »

Koji telefon je u pitanju?
Po alfabetu bi trebalo da mozes da ih poredjas, udjes u meni-opcije-pa imas prikaz po zelji...

A foldere mislim da ne mozes, barem ja nisam nasao opciju..

Odgovori