Smart naočare, ili nešto slično

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Smart naočare, ili nešto slično

Post od гари »

Pozdrav društvo. Jedna tema za filozofiranje, pa sad - može malo činjenica, malo želja, malo mašte...

Šta mislite o smart naočarima kao sledećem koraku u evoluciji smart telefona? Pod time zapravo mislim na dve mogućnosti.
1. smart naočare kao samostalan uređaj, ili
2. naočare koje se povezuju sa telefonom kao što je to moguće sa bluetooth slušalicama, a koje mnogi koriste kako bi mogli bez ometanja da telefoniraju tokom vožnje, ili šta već.

Koja opcija mislite da je verovatnija od ove dve, da li je tako nešto potrebno, da li bi bilo prihvaćeno, i koliko bi to uopšte bilo značajno?

Ja lično mislim da bi najbolja varijanta za korisnike bila kada bi se takve naočare povezivale sa telefonom, a da telefon ima softversku podršku da prepozna komande zadate preko tih naočara, bilo putem nekog mahanja, glasom, ili nekako drugačije.

Naravno, ono na šta ja mislim je augmented reality, i da se na taj način korisniku prikazuje minimalna količina podataka kako se korisnik ne bi dekocentrisao. Moglo bi biti dobro recimo za navigaciju, za SMS poruke tipa "kupi mleko".

S tim da bi za ovako nešto bili važni i virtuelni asistenti, a koji su danas još uvek retardirani.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od miodrage »

гари, pa vidi ovako, imas pionira u ovoj oblasti, Google Glass, potom sada imas pravu poplavu raznih VR, AR, AMR i ostalih, tu vidim da HoloLens dosta prednjaci, mada ni neke druge firme nisu za bacanje.
Meni se koncept jako svidja, a odbija me cena svega ovoga.
Sto se mene licno tice, vise bih voleo standalone uredjaj nego u kombinaciji sa bilo cime, jer to znaci da moram vise stvari da nosam, a to ne volim.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od гари »

Da, oni ugl. rade to kao samostalne uređaje, mada se meni čini da bi zbog baterije, i dostupnosti raznih stvari bilo mnogo korisnije da bude samo povezivanje, i da te naočare budu tu zbog prikaza slike, zvuka, mikrofona, i eventualno senzora koji bi primećivali to mahanje rukom... Pod dostupnosti raznih stvari mislim na stvari mislim na pozive, poruke, WhatsApp, mejl, navigaciju, i slično (kome šta treba), a da ne mora da se ima za njega posebna SIM kartica.

Ima nekih kojima se čini da bi AR uređaji bili sledeći korak, ali ipak mislim da on ne može adekvatno da zameni telefon, nego da bude samo dodatak. Barem tako on meni deluje zanimljivije.

Cena, naravno, taj deo danas uopšte nije zanimljiv, ali zato je ovo tema o nečemu što možda nosi budućnost, a cena bi se smanjila ako bi se tako nešto pravilo za širu masu.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od Evindzer »

Nije loša tema, ali mislim da je poranila jedno desetak godina --
гари napisao: Naravno, ono na šta ja mislim je augmented reality (...)
-- jer računam da će toliko AR-u trebati da se razvije u nešto vredno, funcionalno i ne previše skupo. A i tada neće biti zamena za telefone, već najverovatnije samostalni uređaji, bilo da se budu povezivali sa telefonom ili ne.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od miodrage »

Evindzer, trenutak za ovakve uredjaje je sada, za 10-ak godina ja vec racunam neki fazon holograma i sl.
гари, posto su vec razvili mogucnost pracenja oka, i pogleda i da po tome pogadjaju sta korisnik zeli, uopste ne vidim zasto bi neko mahao rukama i sl. Mislim da ce najveci problem ljudima biti da se prilagode na ove tehnologije (tu podrazumevam nazalost vec i sebe i svoju generaciju, o starijma necu ni da raspravljam), mada verujem da ce mladji kao i uvek lakse i brze da se snadju.
Po meni jedan od najvecih problema sada je interakcija korisnika sa ovakvim uredjajima. To se danas obavlja glasovno... Ali zamisli koliko je glupo, sedis negde sa nekim, i onda ovaj trazi izvestaj o kojecemu, a to naravno mora da izgovori. E to cim uspeju da prevazidju, otvorice se jedan vrli novi horizont.
Inace ja sam odusevljen mogucnostima HoloLens-a, i bas bih voleo da dodjem u posed jednog, ali avaj, cijena je zaista prava sitnica, ako se ne varam negde sam procitao 8000$, sto je bolesno.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od гари »

Ne mora da bude u potpunosti AU kao što prikazuju hololens, tipa da on prepoznaje šta je površina stola, dovoljno je da on baci neki sadržaj "napred" ispred korisnika. Bilo neki kratak tekst, ili vezano za navigaciju... Ne mora da bude nešto ultra, da recimo u navigaciji tačno prepoznaje koja je koja ulica ispred tebe, ili da projektuje šta treba da bude kao fora na zidu, može i samo da pruža osnovne informacije koje bi inače video suvozač na navigaciji.

Mislim da je toliko izvodljivo i danas, i da nedostaje samo jednostavna softverska podrška.

Ali se slažem, ipak se to sve sporo razvija i što se tiče softvera, tako su verovatno godine pred nama pre nego što bi tako nešto došlo do šire mase. Do tad, neka se ljudi zadovolje smart satovima. :D Uzgred, jel smart satovi mogu da rade sa virtuelnim asistentima?

Miodraže, upravo zbog toga mislim da bi bilo mnogo bolje da to bude sekundardni uređaj koji komunicira sa smart telefonom. Tako je prilagođavanje lakše, koristiš ga kao dodatak onda kad ti je to zgodnije, i nestaje problem oko prilagođavanja. Kao sa smart satom ili sa bluetooth slušalicama što sam pomenuo, ko neće da ih koristi ne mora.

A da to bude jedan sam za sebe uređaj, on bi odmah imao vidne nedostatke. Za početak to što moraš svaki put da ga stavljaš na glavu kad bi da ga koristiš. :D

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od miodrage »

гари, u ovom obliku, ovo za koriscenje si apsolutno u pravu. Ali zamisli kontaktno socivo, i kome je sve, i imas sve informacije odmah ispred sebe. To deluje vec pomalo Sci-Fi, ali ja mislim da stvari neumitno idu u tom pravcu.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od Green »

Stvari postaju sve pametnije, a masa koja je odavno zaboravila da ima mozak u glavi sve gluplja i gluplja.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od гари »

Ne sporim da bi ovo kupovala masa koja je zaboravila da ima mozak, ali neka, takve stvari bi koristile i drugima. Pa i danas, neko sa telefonom lovi pokemone, a nekome telefon pomaže da iste stvari obavlja brže i jednostavnije.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od Green »

Jedinu prakticnu primenu ovakvih stvari vidim u profesionalnom svetu. Svetu informatike, tehnike, medicine, industrije i slicno.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od гари »

Navigacija? Ljudi koji rade dostavu? Njima bi ovo odlično došlo. Mislim da ne treba odmah govoriti kome sve to treba ili ne treba, to ljudi koji se bave tim poslovima najbolje znaju. A i ne vredi mnogo misliti, vreme će pomazati. Nekome bi to koristilo, ali je metuzalem, koristi samo ono što je naučio sredinom prošlog veka, a nekome je zgodnije da se osloni na tehnologiju u situacijama raznim situacijama.

Neko beleške piše u svesku, neko u OneNote i slično.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od Green »

Šta fali običnom navigatoru? Glas više nije u modi? Problem je što postajemo previše oslonjeni na razna elektronska pomagala, čak i ako su ona veoma korisna. Gubimo ono što nas čini ljudima. Toliko načina za komunikaciju, a niko s nikim više ne komunicira onako kako bi trebalo. Grozim se svaki put kad pročitam vest o onim samovozećim automobilima, na primer. Pa onda oni humanoidni roboti, koji navodno već mogu samostalno razmišljati.
Samo još sci-fi naočare fale, jer kao nema dovoljno zombija koji bulje u telefone.
Brave New World.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od miodrage »

Green, a sta fali tome? Pazi, pre samo 30 godina ti , ja i svi ovde bi bili proglaseni za umobolnike koji se druze virtuelno, pilje u neku cudnu napravu, i sve rade ne odvajajuci se od iste.
Treba biti otvoren prema novim tehnologijama.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od гари »

Slika
.
Samo je jedna stvar zamenjena drugom. Mada ima i ekstrema, a tehnologija u prevelikoj meri svakako nije dobra.

Što se navigatora tiče, ja se slažem da je glas idealan za navigaciju, ali ljudi se na navigaciju oslanjaju i vizuelno, a u tom slučaju mislim da je bolje imati sličnu minimalističku mapu u sočivu ili naočarima postavljenu "pred sobom" u najpogodnijem uglu, a u koji navigacija ne može da se postavi. Ne znam kako funkcionišu najsavremenije navigacije, ali mi je utisak da i one imaju mnogo da napreduju još. Recimo, po pitanju glasovne pretrage adresa. Ali da se vratim na naočare i sočiva, još veću korist od toga bi imali turisti koji ne bi morali da bulje u telefon da bi skontali kuda ići, i slično.

A što se samovozećih automobila tiče, mislim da se to ne razlikuje mnogo od taksija.

Mada, u Dosijeu X je baš nedavno bila jedna epizoda o prekomernom oslanjanjanju društva na tehnologiju.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od Evindzer »

гари napisao: Neko beleške piše u svesku, neko u OneNote i slično.
A neko olovkom po ekranu telefona. :D

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od Green »

miodrage, naravno da treba, ne osporavam. Svaka tehnologija je izmišljena da olakša i poboljša život, ali se ljudi previše oslanjaju na tehnologiju. Serija Black Mirror to najbolje predstavlja. Ljudima bre smeta što je finger print senzor telefona pozadi, jer ga moraju uzeti u ruku pa otključati, ako je na stolu. Trebalo bi praviti stvari koje levitiraju. Jer bože moj, vremena je sve manje, brzo se živi. :roll:
Ako me razumeš...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od miodrage »

Green, razumem te, ali si u svom predjasnjem psotu kontradiktoran. Lepo pises da je tehnologija osmisljena da olaksa i poboljsa zivot, a onda da se previse oslanjamo na nju.
Evo ti ociti primer: vesmasina - jel bi ti pored iste palo na pamet da peres ves onom prakljacom, i domacim sapunom, rukama? Naravno da ne bi. Jel to oslanjanje na tehnologiju? Jeste. E sad, ako tehnologija zakaze, pa masina crkne, a ti ne znas sta se radi sa vesom, e onda je to vec problem prevelikog oslanjanja na tehnologiju, to se slazem.

Sto se mene licno tice, i finger print sensor, i sada iris scanner su vec davno prevazidjene stvari. Prava stvar je otkljucavanje uredjaja mislima - to je jos uvek ne bas tako bliska buducnost, ali zasto da ne? Druga opcija jeste glasovno otkljucavanje, ali to jos treba da se usavrsi da reaguje na zvuk i boju glasa samo vlasnika. Ali sve ovo je stvar samo komfora.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od гари »

Mislim da Green hoće samo da kaže da trebamo da se trudima da koristimo malo i svoje vijuge, a ne da budemo potpuno bespomoćni ako nam se isprazni baterija telefona. Nešto kao što činjenica da svi imamo telefon u džepu kojim možemo da pristupimo Wikipediji ne povlači da smemo sebi da dopustimo da ne znamo neke stvari koje spadaju u elementarnu pismenost. I sa time se u potpunosti slažem, i na žalost, imam utisak da sada jedan deo ljudi baš i forsira kako razne stvari ne moraju da se znaju, a pod parolom kako je sve dostupno online. Sve što učiš na biologiji, geografiji, istoriji i slično je dostupno na netu, postoje aplikacije koje rešavaju osnovne matematičke probleme nakon što samo uslikaš postavku zadatka, pa ko veli, što bi deca to učila. I to je onda čisto zaglupljivanje ljudi.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od Green »

miodrage, kao sto ima kontradiktornih primera, tako ima i onih drugih. Evo tipicnog: internet. Mnogi ce lekarsku "pomoc" pre prvo potraziti na Google-u nego zakazati pregled kod doktora. Nije li to ono o cemu pisem? A nisam hteo da kazem da se na sve danasnje tehnologije ljudi oslanjaju previse.
Ono sto gari istice, trebalo bi malo i razmisliti svojom glavom pre nego sto upalimo vesti na tv-u ili se ulogujemo na fejs, recimo. Dajem banalne primere, ali nadam se da me razumes.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Smart naočare, ili nešto slično

Post od miodrage »

Green, savrseno, i tacno znam sta pod ovime podrazumevas, stavise znam gomile ljudi koji su isto to radili, pa zavrsili kod mene, a ja posle mogu samo da se uhvatim za glavu.
Po meni oslanjanje donekle je u redu, ali sve vise od toga je za dijagnozu :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori