Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
Odgovori
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Naravno da Windows nije konkurentan sistem. :D

A što se tiče toga da li Windows ima alternative, prvo se složite oko toga šta mislite pod time da neki mobilni OS ima alternativu. ;) Da li da postoji drugi OS koji će moći da radi sve što može taj prvi (ciklon i Green), ili da postoji neki drugi koji će korisniku pružiti skoro isto korisničko iskustvo (Miodrage).

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

Koje crno korisničko iskustva ako nemaš funkcionalnost? [emoji38]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

sugarcoated_ass, imas funkcionalnost, ne mozes da kazes da nemas. Ko to kaze, lupeta gluposti.
Ako ne gledam broj aplikacija, onda ne vidim neke velike razlike - Imam drustvene mreze, imam gomilu aplikacija za vesti, vremenske prognoze, mape, muziku... imam prakticno sve sto mi je potrebno.
Green jel neki drugi sistem ima to ? NEma. Prema tome, nema alternativu. Tacka. Ima drugih OS, ne sporim, ali Win sam po sebi nema alternativu. Da ima, ja bih prvi presao. Eto, ja mnogo volim Live Tiles, i bez toga mi je svaki sistem jednostavno nekompletan. Znam za skinove i sl, ali to nije jednostavno to. Ima Win svoje mane, najveca je da je ugasen, ali meni je i dalje najbolji. Android je zlo, a iOS nuzno zlo.
Toliko.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Evindzer »

miodrage napisao: Android je zlo, a iOS nuzno zlo.
Nešto ovako? :D [emoji14] [img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201809 ... d73043.jpg[/img]

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Green »

Boze svasta, matematicar i doktor, visoko obrazovani ljudi, a i dalje ne shvataju neke ultra jednostavne stvari.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

miodrage Iz ovoga što si napisao se jasno vidi da ne koristiš ni 50% mogućnosti smart telefona. Možda je tebi funkcionalan za tvoje potrebe, ali svakome ko iole ozbiljnije koristi telefon WM mu neće služiti svrsi. I meni je bio odličan dok mi se zahtevi nisu drastično povećali i tada je Win otpao iz priče. :)


Sent from my Mi A1 using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

sugarcoated_ass, pa nisam sysadmin pa da mi ne treba pojma nemam ta. Ionako nesto ozbiljnije ako mi treba radim na kompu, jer neke stvari kao sto je pravljenje excell tabela bez minimum 2 ekrana ne mogu da napravim. A na ekranu telefona to mi je cist mazohizam.
Nisam vise preterano zainteresovan da isprobavam sve i svasta, sve sto mi treba imam. Moja banka (Raiffeisen) za sada ima funkcionalnu app na Win-u, to sam zaboravio, Tapatalk mi radi... A i njega sve slabije koristim preko telefona, kad mi je komp tu.
Eto 'ajde napisi mi ti Sale, sta jos ti koristis (znam za tvoje muzicke stvari, ja se time ne bavim pa preskoci), a da to nema na Win-u (najvise mislim na ono sto je potrebno velikoj vecini korisnika, i bez cega je to nemati uzasan hendikepi).
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Mislim da mi sad stavljaš u usta nešto što nisam rekao. Zato još jednom da ponovim, Windows Phone nije konkurentan OS. I nije ni blizu funkcionalan kao Adroid, a biva i sve manje funkcionalan.

A Miodraga ostavite na miru. Prvo, on ima mnogo jači telefon od mene na kome sistem i aplikacje daleko tečnije rade. Drugo, ako mu nisu bitne kojekakve društvene aplikacije kao Facebook, Instagram, i slične gluposti, onda to što su aplikacije za ove stvari glupost njega ne dotiče. Šta njega briga što Android može i nešto što njega ne zanima. Isto kao što i iPhone korisnika baš briga za sve mogućnosti Androida ako on ima sve što njemu treba.

Za Miodraga. Moja banka recimo nema Windows aplikaciju. A što se tiče šire mase - Facebook i Mesanger na w10m nisu ni za šta. Ima tih primera mnogo, i ako uzmeš bilo koju osobu, skoro sigurno bi mu na Windowsu nešto bitno zafalilo.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

miodrage, ma razumem ja tebe, nemoj misliti drugačije, ali čim zagrebeš malo dublje u društvene mreže i sl. gluposti već ćeš naleteti na velika otežanja u korisničkom iskustvu, a te stvari su trenutno većini ljudi najbitnije. :)
Meni je telefon u potpunosti zamenio komp koji uključim samo kada me luoi ideja za pesmu ili ako mi se pika neka igrica. Bukvalno sve drugo radim preko telefona i zato sam se i pomirio sa sve većim ekranima.

Kada već spomenusmo društvene mreže, tu već imam primer gde mi je Win popustio jer čak i aplikacije koje su radile posao su ili ugašene ili nisu funkcionisale više. Za čisto čitanje sadržaja i kačenje kog selfija je sasvim ok, ali ipak je tu održavanje FB stranica, YouTube kanala, Bandcamp stranice, Soundcloud naloga, pa komunikacija sa ljudima putem tih sajtova (znaš li koje je bilo cimanje samo odgovoriti na poruku primljenu na FB stranici?), raspolaganje sitnim finansijama za promocije kada dođu na red... Ovde mi je sve to na par dodira ekrana, a još je i veza između aplikacija odlična, dok je kod Win bukvalno svaka za sebe, a ako nema tih funkcija u app mučiš se preko browsera... Pod uslovom da sajt dozvoljava pristup alatima putem mobilnog browsera... *kah*soundcloud*kah*. :D
I ja sam još veoma sitan igrač u toj priči. Mogu samo da zamislim koliko cimanja oko svega toga imaju neki ozbiljniji ljudi. [emoji38]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

sugarcoated_ass, svako od nas ima svoje potrebe...
Da se nadovezem - FB i FB Messenger, i Viber jesu djubre na Win10mob, ne sporim. pogotovu prve 2. Ova poslednja meni barem ne daje notifikacije za primljenu poruku, OSIM za kontakte koji mi salju sa drugog Win10mob telefona. Srecom pa sve ovo koristim vrlo vrlo retko (citaj: kad nemam drugi izbor).
Instagram, Pinterest YT i ostale drustvene mreze niti koristim, niti me zanimaju - da ponovim, meni sam samo ja bitan, i moja familija, sve drugo me ne dotice ni koliko crno ispod nokta (ustvari za to umem bas da se nasekiram).

Konkretno . ja trenutno imam vremena da tu i tamo cca 2-3x nedeljno prelistam nabrzaka vesti (Blic, kurir, B92...), WhatsApp mi sljaka perfektno, sto mi je vrlo bitno. Treba mi moja mBanka sto takodje radi sjajno kako sam napisao. Mail radi, kalendar kao izuzetno bitna stavka radi odlicno, i OneNote kao aplikacija za hvatanje beleski. Ja za vise od toga i pored najbolje volje vise vremena nemam, familija trazi svoje, posao me sve vise prozima, a razmisljam se i o izlasku, na neko usavrsavanje i sl.
A pored svega, zelim da sve radi sto je moguce fluidnije i bez ikakvog stucanja, cekanja na ucitavanje i sl.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

Sad mi samo nešto nije jasno. Ovde si upravo napisao ovo:
miodrage napisao:A pored svega, zelim da sve radi sto je moguce fluidnije i bez ikakvog stucanja, cekanja na ucitavanje i sl.
A na temi o iPhone XS kada sam spomenuo gašenje procesa u pozadini si napisao ovo:
miodrage napisao:Znam da je mozda malo duzi loading time, ali me to i ne dotice preterano.
Odluči se da li ti smeta ili ne. [emoji38]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

Tu sam mislio na to da hardverski slabiji uredjaji moraju da imaju duzi loading time za vece app. Hardverski jak uredjaj ce imati kraci loading time nego slabiji uredjaj… REcimo razlika izmedju J3 i Note 9 npr.
Analogna je razlika izmnedju žlumije 550 i 950XL
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

miodrage, Hahahaha! Da li se ti zaista ne sećaš šta pišeš ili opet izvrdavaš jer si uhvaćen, po ko zna koji put, u kontradiktornosti tvojih postova? To što si sada napisao uopšte nije bila tema, niti je i jednom rečju bilo spomenuto. :lol:

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

sugarcoated_ass, napisao sam nekoliko puta da inace sve procese sam ubijam, jer ne volim da me bilo sta opterecuje, na kompu se oduvek tako ponasam, kao i na svim svojim telefonima. ALI, hardverski slabiji uredjaj, tipa Lumia 550 ce recimo Blic aplikaciju da pokrece nekih 7 sec, dok ce 950XL da je pokrene za cca 3 sec.
Ako se ostavi u memoriji, onda je pokretanje dakako daleko brze, ali pokretanje neke sledece aplikacije se razvlaci u nedogled, ili sto je jos gore i ne pokrene je, jer nema dovoljno resursa na raspolaganju. Ovde mislim na slabije uredjaje.
Tako se ponasaju svi sistemi izuzev iOS-a jer kod njih nema hardverski slabijeg uredjaja. Ne racunam starije modele....
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Nije baš da se razvlači u nedogled otvaranje sledeće neke aplikacija. Šljakaju super u tom smislu i Lumia 730 i Xperia E5, a oba su "jeftiniji" telefoni. Malo strpljenja, i otvoriće. Pri čemu je na Xperiji naravno sve to daleko bolje. Razmaženi su ljudi sa telefonima, kao da sve mora i milisekundi.

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od TosaNS »

I dalje mi odlično radi moja 735 Lumia, kako je ne akam previše baterija mi izdrži komotno 2 dana. Telefon koristim za neke osnovne stvari poruke, mejl, ređe za pretrage po netu i sve kada saberem radi perfektno doduše ja sam se vratio na 8.1 verziju Windowsa i zadovoljan sam. Društvene mreže ne koristim na wp jer te aplikacije nisu funkcionalne, ali ako baš hoću da pogledam šta ima novo ja to uradim preko explorera. Kod win telefona mi se sviđa sinhronizovanost sa kompom, sve obaveze koje ubacim u kalendar telefona ja mogu da ispratim i na kompu, takođe i fotografije lako delim sa kompom, a to mi je važno zbog posla i da se nadovežem Lumia kamera je i dalje extra mogu slobodno reći da nije ništa lošija od kamere na p10 lite. Uglavnom kada pitam ljude koji imaju win telefon da li su zadovoljni kažu da ali odmah dodaju da im je žao što više nema novih modela... Baš te pločice su mi jako korisne kod podsetnika lako mogu na wp da ispratim kada imam nešto u kalendaru dok na Androidu lako mogu da propustim neki sastanak što mi se desilo jer nisam čuo upozorenje dok je pločica stalno vidljiva, tako da na Android od obaveza ništa više ne ubacujem.

Poslato uz pomoć Tapatoka
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Kapiram da to sve može i na Androidu da se namesti da radi dobro, samo treba naći odgovarajuću aplikaciju. Na žalost ništa ne može da zameni pločicu jer vidžeti prosto nisu dovoljno kompaktni. Što je šteta, mogli bi da budu kompaktniji, pa tako da se komotno može poređati nekoliko preglednih vidžeta na ekran. No za to je valjda potrebno i da Google da domaći developerima.

Ali za početak. Sinhronizovanje kalendara sa kompom: samo treba da se koristi isti nalog na kompu i na telefonu. Fotografije: OneDrive, i podesiti da se na njega kače slike sa kamere.

Što se tiče teže vidljivog kalendara, možda može da se obaveštenje iz kalendara "zakluča" na lock screen... :? Vidžet na Androidu zauzima previše prostora, ali možda zato lock screen može da posluži. Ne vidiš podsetnik na početnom ekranu, ali vidiš na zaključanom. Jel može to tako?

Standardna stvar kod menjanja platforme. Moraju se malko promeniti navike da bi sve funkcionisalo kao ranije.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od m@c|-|oR »

Gari, druže, stvari koje pišeš o kalendaru, sve radi bez greške na androidu, naravno.

Plus sinhronizacija među raznim uređajima - PC, telefon, tablet. Nemoj molim te da ulaziš opet u onaj trip da braniš WM. S***nje je i tačka.

I ako je imao potencijal, sve je sj***no.

WM is dead.

Poslato sa P10 uz pomoć Tapatoka
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Što, pa taman mi se društvo okupilo, i Toša došao, mogu malo da se uspalim. :D

Šalu na stranu, jeste tako kao što kažeš, a ja sam ga kritikovao čak i po pitanju sinhronizacije. Recimo u Edgu NIGDE ne postoji dugme za sinhronizaciju bookmarkova i svega što treba. Bar da to radi češće u pozadini. Ovako, promenio sam url u jednom bookmarku baš pre piše dana, još mu se nije novi url pojavio na mobilnom. I ima još raznih primera, pri čemu su neki problemi apsurdni, ali premostivi.

Sa druge strane, na Androidu i iOS-u ima svaki browser koji postoji za komp, i njihove pojedinačne sinhronizacije bolje rade sigurno nego ovo sa Edgom.

Zeznuli su i što je valjalo (ili nisu na w10 ni napravili nikad kako valja). Osim ovoga što Toša govori, to je za vezano za Windows 8/8.1, i tu je sve bilo za super. (Ili je i dalje super, ako se ima w8 na kompu.)

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od TosaNS »

m@c|-|oR napisao:Gari, druže, stvari koje pišeš o kalendaru, sve radi bez greške na androidu, naravno.

Plus sinhronizacija među raznim uređajima - PC, telefon, tablet. Nemoj molim te da ulaziš opet u onaj trip da braniš WM. S***nje je i tačka.

I ako je imao potencijal, sve je sj***no.

WM is dead.

Poslato sa P10 uz pomoć Tapatoka
Radi sve super na Androidu ali eto imam problem sa tim podsetnikom moguće je da neumem podesiti podsetnik da zvoni sve dok ja ne kažem da prestane. Niti mi se na ekranu pojavi neka notifikacija koja bi me upozorila na predstojeću aktivnost. Iz tog razloga ipak mi više odgovara wp sa svojom pločicom.

Poslato uz pomoć Tapatoka
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

Odgovori