Android OS *generalna diskusija*

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

^ Ne znam za Samsung, ali slično mi se desilo na Nokiji Široko pre nedelju dana. Pošto vrlo retko koristim Vajber (obično samo u komunikaciji sa ljudima s posla, jer su „pametni“ i neće da instaliraju bilo šta drugo pošto „sve je to isto i radi istu stvar“, a ne može im se dokazati da nije tako), uđem posle desetak dana i vidim desetak poruka pristiglih danima ranije - a telefon nije pokazao obaveštenja za njih. Sve u svemu, Vajber je i dalje s*anje i ja i dalje preporučujrm korišćenje bilo čega drugog umesto njega.

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od napalm death »

Problem je sto su svi na Viberu. Meni ne vrijedi koristiti drugu platformu. NEma šanse da te kontaktira na drugi nacin ili nedo bog, da me nazove na "broj".

Desktop verzija je rock solid. Puno je koristim za slanje manjih fajlova svaki dan i nikada poruka niti je kasnila niti sam propustio jedan poziv. Skor osvaki dan ima neki update tako da vjerujem da desktop tim dosta vise radi. Kamo srece da je mobilna verzija ista.

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od PetarVetar »

Više puta sam rekao da je Viber sranje, pa da iskoristim priliku da ga pljucnem ponovo. I nisu mi jasni ljudi koji ne žele da instaliraju nešto drugo.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Slažem se. Ali po inerciji to ide... Malo je i bezveze ljudima da koriste više aplikacija za chat, a ako hoće neko da koristio nešto drugo umesto Vibera - to će mu se dogoditi. A uz Viber ti ništa drugo ni ne treba.

Za desktop, da, rade na njoj... Dobro su se setili itoga da omoguće šifru, pa da možeš da budeš ulogovan, ali da ne može svako sve da ti čita ko sedne za komp. Nekako mi je ta na PCu troma doduše, ali avaj...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od napalm death »

Široke narodne mase odaberu platfromu. Ja mogu instalirati whatsapp ali ne znam nikoga da ga koristi. Danas je ili Viber ili Fejsbuk.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Joj, da, još je dobro da ne moram na Messenger, to bi odmah harakiri.[emoji23]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

napalm death napisao:Široke narodne mase odaberu platfromu.
Nažalost, tačno. A to važi i za sve ostale grane konzumentskog društva, a ne samo za već pomenute aplikacije.
Što se mene tiče, privatna komunikacija mi je sva preko Votsapa - ko neće da ga instalira, ne može očekivati da mu se javim. Znam, zvuči pomalo miodragovski isključivo, ali nismo mi džaba bili ortaci po WP-u. [emoji16]
Vajber i Mesindžer koristim jedino za komunikaciju sa kolegama s posla, pošto ne želim da ih uslovljavam jer nije pametno za karijeru. [emoji1787]
Osim toga, u pitanju su sve ljudi stariji od 5 banki, i oni (pošto nemaju profesionalnih dodirnih tačaka sa novim tehnologijama) vrlo teško nauče da rukuju novom aplikacijom na telefonu. [emoji19]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Evindzer napisao: Nažalost, tačno. A to važi i za sve ostale grane konzumentskog društva, a ne samo za već pomenute aplikacije.
Kao na primer i za OS.[emoji16]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Alkatel razbio. [emoji1787][emoji1787][img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201909 ... 1e4cc9.jpg[/img]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Društvo... U zadnje vreme mi se aplikacije refreshuju svaki božiji put kad prelazim iz jedne u drugu. Sa druge strane, primetio sam da se to ne dešava kad mi je uključen battery saver. Imate neki predlog? Recimo, neko ubijanje rada u pozadini aplikacija koje mi nisu ključne, odnosno koje nisu za chat i slično? Na Windowsu ima opcija da se prolazi kroz listu aplikacija, i da se za njih rad u pozadini odobrava ili ne. Na Androidu to nisam video nigde? [emoji848] Jedino sam video onemogućavanje notifijacija, ali to nije isto, a istovremeno - ubijanje procesa nije to to, pretpostavljam. Jer ja neću da zabranim proces, treba da on može da radi dok je aplikacija pokrenuta. Isto tako, nije posao ni da zaustavim proces, a on se opet pokrene i ostane da radi čim jednom samo uđem u tu aplikaciju .

U pitanju je Android One, Mi A2 Lite, 3GB RAMa.

I da, kad uđem u developer opcije, RAMa izgleda imam dovoljno, i ne vidim ni jednu aplikaciju da mi tu čuči, pa da kažem da ona nešto guši. Kao da sistem zakine RAM Chromu na primer iz nekog razloga, i onda se stranice stalno refreshuju. Isto i u Operi. I Tapatalk isto tako.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od PetarVetar »

Kod mene je to ovako, u podešavanjima baterije. I samo biraš ko živi, a koga ubijaju u pozadini. Slika

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Sad sam baš probao to kod sebe. Nemam tako pregledno za sve aplikacije izgleda, ali mogu pojedinačno za jednu po jednu za koju vidim da je sumnjiva. Recimo ova.

Hvala na predlogu, probaću tako.Slika

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Da kucnem u drvo, izgleda da sad više nemam ono refreshovanje. Ova aplikacija QuickLyrics je užas, stalno je aktivna u pozadini, a to joj za funkcionisanje nije potrebno. Ne troši bateriju, ali zauzima RAM, i ni ovo u podešavanjima za bateriju je ne zaustavlja jer to gleda kao da nije rad u pozadini. Aplikacija deinstalirana, i sad deluje kao da je ona pravila problem. Ili je bila kap koja je prelivala čašu.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Braćo, postoji li u Guglovim Mapama za telefone opcija glasovnog navođenja?
Unapred zahvalan. [emoji4]

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od niko1a »

Ako mislis da ti govori app gde da ides i to, postoji, i moze i na srpski da se namesti, a ako mislis ti da glasovno nju navodis moze nesto preko asistenta.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Evindzer »

Nikola, hvala za odgovor. Mislio sam na to prvo: da me svojim glasom navodi kuda da skrenem. Pitam jer me je danas jedna koleginica zamolila da joj to podesim, i nisam uspeo jer nigde u podešavanjima nisam našao tu opciju - a moje iskustvo sa mapama se svodi samo na proveravanje lokacije ukoliko se nalazim u nekom nepoznatom ćorsokaku u Beogradu, kako bih se orijentisao kuda da idem, i to je sve. [emoji3526]

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od niko1a »

Ja se do sada nisam nesto preterano upustao u podesavanja te app, ali mislim da bi po defaultu trebalo to da radi, jedino mozda da posebno treba da downloaduje i podesi jezik, ako zelis nesto drugo osim engleskog. Mada sad sam nesto gledao, vidi u app kad udjes, pa settings, pa nadji navigation settings, tu onda vidi sta se sve nudi pa podesi kako odgovara.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od znemanja »

Evindzer napisao:Braćo, postoji li u Guglovim Mapama za telefone opcija glasovnog navođenja?
Unapred zahvalan. [emoji4]
Ideš u settings, zatim navigation settings, pa opcija Voice selection i tu download-uješ srpski i njega podesiš kao default jezik.

Sent from my Samsung Galaxy S9 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

niko1a napisao:Ako mislis da ti govori app gde da ides i to, postoji, i moze i na srpski da se namesti, a ako mislis ti da glasovno nju navodis moze nesto preko asistenta.
Baš da vidim kako neko u Srbiji traži od asistenta da mu pronađe rutu do neke adrese koja je na srpskom. Ako mu zadaš mnoge te parametre unapred, onda je to drugo - tipa do posla, ili do kuće, ili Piterove kuće (namerno Piterove, ne Petrove, jer Google asistent sigurno ne zna za ime Petar, a kamo mi da ga prepozna u drugačijem padežu).

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

niko1a
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Uto, 27. Jan 2015. 23:46
:: android

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od niko1a »

Mladi gari ko po obicaju masi poentu i pise da bi i on koji post nabio dodatno.. Ne znam sta se cudis kad srpski ni u kom smislu nije zamisljen u vezi asistenta, a i ja sam mu svakako napisao na moze NESTO preko asistenta, u startu su te opcije ogranicene, a kad se to odnosi na nas onda su naravno dodatno ogranicene. Kako god bilo, veliko je olaksanje i to da mozes kad si u nekom mestu gde se ne snalazis najbolje a hoces da se vratis kuci samo kazes da te odvede i on ti pokrene navigaciju pa iz tog grada lako izadjes bez da sam trazis pravi put, izlaze i slicno.

Odgovori