Čemu služi Symbian

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
llulle
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 447
Pridružio se: Pet, 01. Sep 2006. 19:32
Lokacija: kikinda

Čemu služi Symbian

Post od llulle »

u komentarima je izrazio zelju da cuje odgovore ali i mene interesuje...nije sprdnja ,jer zelim da vidim kako cete me ubediti da kupim neki symbian fon..prednosti ovog os

MilančeBGD
Expert
Expert
Postovi: 3895
Pridružio se: Uto, 13. Dec 2005. 15:38
:: Sony Xperia U
:: SE K800i
Lokacija: Beograd

Post od MilančeBGD »

Pa evo ja sam uzeo prvi symbian telefon 6630 do sad nisam imao prilike da koristim i mogu reci da sam odusevljen,znaci puno programa koji su korisni pogotovo za vremensku prognozu :D Onda TurboMSN,ma svasta sve sto pozelis.Mali problem symbian telefona je sto kad upalis telefon treba mu 10-20sec da se upali i onda kad ulazis u meni jos jedno 5sec i to je to,posle sve radi ko podmazano.Znaci na symbian telefonu mozes pustis koji hoces format medija(muzika,video sve)Symbian telefoni su malo veci,ali nista ne smeta.Za one koji ne mogu bez kompa symbian je odlican znaci skoro sve isto.llulle, da ti kazem da treba probati ako ti se ne svidi nista ali sigurno ces ostati.Ja sad razmisljam da probam i Windows Mobile da uzmem Motorolu mpx220.Tako da mislim da kupovanje telefona bez nekog os je glupost,ustvari nije glupost ako je taj telefon odlican i samo mu fali symbian ne znam mozda bih i uzeo taj,sad bih se vratio i na k750i samo zbog radija i odlicne kamere,ali bih izgubio symbian :cry: :(
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works...

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Objasnio sam ukratko u komentarima za jednu od Symbian Nokia (mozda si bas ti i pitao) da je Symbian operativni sistem koji priblizava (NE izjednacava) mogucnosti telefona sa mogucnostima kompjutera,telefon postaje modabilan prema potrebama korisnika pa postaje i diktafon,i web kamera i... a sve to ne bi bilo moguce bez tog dragog nam Symbian-a!
Pozdrav 8)

MilančeBGD
Expert
Expert
Postovi: 3895
Pridružio se: Uto, 13. Dec 2005. 15:38
:: Sony Xperia U
:: SE K800i
Lokacija: Beograd

Post od MilančeBGD »

Lomnica_city, da on je pitao u temi za n73 :D :wink: i tamo si objasnio,ako llulle, nije video evo:

Ono je bilo preterano poredjenje,NE moze da se izjednaci Symbian i Windows,to je vec preterano,recimo samo da je Symbian telefon"prosirivih mogucnosti"zato sto mogu da mu se instaliraju razliciti programi sa svakavim mogucnostima!Naravno da neke stvari ne mogu da se nadoknade i zato nikad nece biti kao kompjuter,zato kazem da preterujete!Mada ako ti se svidja K800 po funcijama i izgledu,imas i za njega nesto programcica u Javi,naravno daleko manje nego za Symbian ali ih ipak ima i mogu neke stvari da se dodaju skoro kao da je smartphone,skoro ali ipak nije!

Izvini lomnice ako nesto smeta ali mozda se izbrise ovaj komentar pa da ne pises ponovo :wink:
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works...

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

symbian je po meni najbolji operativni sistem koji je do sada izmišljen. a najviše volim da radim u win mobile. kakav paradox a?
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

Masterokrata
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1355
Pridružio se: Uto, 13. Jun 2006. 20:10

Post od Masterokrata »

Symbian mozda nije najbolji, daleko je sigurno od savrsenstva, ali ako je moj mladji brat koji ima 7.5 godina, uspeo da ovlada instalacijama programa i igara na n-gage, to znaci da je najjednostavniji za upotrebu.
Dozvoljava bukvalno da prilagodis telefon svojim potrebama, i iako imam symbian, svaki put se malo iznenadim kad uzmem tudji symbian telefon.....svako ima drugi raspored ikona, drugacije programe, razliciti broj foldera, to vam je jednom recju kao kad sednete za tudji racunar......isto ima winXP instaliran kao i vas kod kuce ali sve je totalno drugacije. Ovo zvuci glupo kad se prica, to treba videti, doziveti.
Evo vidim Lomnica_city, ti imas n70 ako se ne varam.....a kad bi uzeo npr Ninolinin n70 u ruke, ne bi se snasao iz prve garantujem. 8)
5130+Koss the plug....

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Ali najveca glupost je sto se osmica i devetka ne podrzavaju. Kao "zastita autorskih prava". Zar nisu mogli da omoguce i .sis format, a ovaj novi neka bude zasticen koliko hoce...
Prednost Symbiana je i mogucnost otvaranja office i .pdf dokumenata, kao i podrska za wma... sto su jedine ozbiljne stvari koje meni nedostaju. Opera i MSN postoje i u javi (srecom :) ).
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Lobachewsky napisao:Ali najveca glupost je sto se osmica i devetka ne podrzavaju. Kao "zastita autorskih prava". Zar nisu mogli da omoguce i .sis format, a ovaj novi neka bude zasticen koliko hoce...
Prednost Symbiana je i mogucnost otvaranja office i .pdf dokumenata, kao i podrska za wma... sto su jedine ozbiljne stvari koje meni nedostaju. Opera i MSN postoje i u javi (srecom :) ).
Mislim da word dokumenta mogu da otvaraju i neki telefoni bazirani na java platformi, kao sto je D600. Za pdf nisam siguran.
Prednost Symbiana je u tome sto je - symbian ;)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

@Ertan: Upravu si za D600 da moze da cita office, ali to mu ne omogucava java, vec je ta mogucnost ubacena u fabricki operativni sistem... Tako da mnogi drugi telefoni sa fabrickim os od toga nemaju nista :(
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vlajche
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sub, 22. Apr 2006. 21:42
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od vlajche »

Po meni, jos jedna velika prednost symbiana je multitasking. Mozes da imas vise programa otvorenih u isto vreme. Recimo surfujes netom u minioperi, stigne ti poruka, ti bez problema prebacis na poruke, procitas, odgovoris, vratis se na Operu, a za sve to vreme "u pozadini" ti svira PowerMP3 i prebacuju se recimo neki fajlovi sa kompa na fon preko bluoetooth-a... Ma milina jedna.
llulle, ako se razmisljas da predjes na symbian, moja ti je topla preporuka da to ucinis, verujem da se neces razocarati. A ako volis kompove, onda sam sasvim siguran da se neces razocarati u symbian 8)

b_udder
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 1733
Pridružio se: Čet, 15. Dec 2005. 02:33
:: iPhone 3GS

Post od b_udder »

i velika prednost Symbiana je u tome da sve mozes da promenis: ne svidja ti se mp3 plejer? ima ih gomila pa promeni.... ne svidja ti se browser? instaliras drugi... sms program? podsetnik? promenis... i tako dalje...

poz...

Dario
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1230
Pridružio se: Sub, 05. Nov 2005. 14:51

Post od Dario »

Lobachewsky napisao:...
Prednost Symbiana je i mogucnost otvaranja office i .pdf dokumenata, kao i podrska za wma... sto su jedine ozbiljne stvari koje meni nedostaju. Opera i MSN postoje i u javi (srecom :) ).
Veruj mi, to izgleda lepo samo na papiru. To je useless in real life! Na k750 mozesh da otavrash *.txt fajlove sto je od iste upotrebljivosti kao i npr. *.doc na symbian telefonima. I jedan i drugi display je mali, tako da.... to sto kazu "ipak je bolje na symbian-u, ima veci display" to nije tacno.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Dario napisao:Veruj mi, to izgleda lepo samo na papiru. To je useless in real life! Na k750 mozesh da otavrash *.txt fajlove sto je od iste upotrebljivosti kao i npr. *.doc na symbian telefonima. I jedan i drugi display je mali, tako da.... to sto kazu "ipak je bolje na symbian-u, ima veci display" to nije tacno.
Ne znam sta da ti kazem, za prvu pomoc je odlicno...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Mislim da nije lulle pitao,onaj lik koji je pitao je dosao opet i odvalio neku glupost:"posto nema konkretnih odgovora (a dali smo mu bar 2-3) evo vam onda primer... sto navodi na zakljucak da je Symbian jako neozbiljan sistem za neozbiljne ljude koji instaliraju gomilu igrica... bla bla"(nije bas bukvalan citat) ali nekima ne vredi objasnjavati!
A bas smo se potrudili da objasnimo da je to dobra stvar zbog toga sto mozete prilagoditi svrhu svog telefona svojim potrebama (makar to za neke i bile igrice boljeg kvaliteta nego one male Java igrice) i da jednostavno ne morate da imate i telefon i mp3 player i PDA i webcam i diktafon i... ali,kao sto rekoh,nekima ne vredi objasnjavati!
U pocetku sam bio skeptik i sam jer mi je svega nekoliko programa bilo korisno (u pocetku nisam imao vise od 4-5 programa) ali sam vremenom malo smanjio zahtevnost i sad mi se ne cine neozbiljnim programi kojima mozete vas telefon da pretvorite u webcam,na primer,jer to moze biti korisno za vasu zabavu,ne mora sve da bude za poslovnu upotrebu,ali ne morate bas ni da kupujete Symbian telefon samo da bi instalirali igrice!
Pozdrav 8)

Dario
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1230
Pridružio se: Sub, 05. Nov 2005. 14:51

Post od Dario »

@lobachewsky: imao sam i 6630 i k750. I kada sam pravio drugu puskice za pismeni (za engleski jezik), odstampao sam njemu i ae da bacim ja na telefon ako mi bash zatreba nesto. Imao sam k750 i bacio sam u *.txt file. Isti djavo kao sto je bilo pre na 6630. To samo telefon zna da li je to *.txt ili je *.doc, na telefonu isto otvara (samo tekst, i tu i tamo) i apsolutno identicnu funkciju ima. Tako da....
gallee said: Da li postoji mogucnost da se napravi java aplikacija koja moze da instalira sis i sisx fajlove?
Program bi bio najprodavaniji svih vremena i totalno bi pregazio prednost simbijan modela.

b_udder
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 1733
Pridružio se: Čet, 15. Dec 2005. 02:33
:: iPhone 3GS

Post od b_udder »

Dario, je l pricas o malim displejima ili o Symbianu uopste? .... mislim da na e61, e70 ili p800/p9xx itd. uopste nije problem citati office dokumente ...... slazem se sa Lobachewskym da je za prvu pomoc odlicno (na 176x208 displeju)... uostalom cesce ljudi tekst cuvaju u .doc nego u .txt (recimo posalje ti neko mailom a ti treba da pogledas na telefonu)... ne zaboravi da mnogi koriste i excel...

pozdrav...

nevidljivi
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 293
Pridružio se: Sre, 18. Jan 2006. 03:18
:: LG Optimus L7 II
:: Samsung GT-C3322
Lokacija: Beograd

Post od nevidljivi »

llulle, Symbian telefoni su dobra stvar, ali moraš dobro da razmisliš da li ti je to zaista potrebno. Ako ti je mobilni potreban samo kao telefon ili eventualno organizer ili za surfovanje po Internetu, onda ti Symbian nije potreban zato što neki noviji telefoni koji podržavaju Java tehnologiju mogu da prime razne programe (ja sam na K700i ubacio nekoliko programa i svi rade odlično). Međutim, ako ti telefon treba da bi na njemu radio nešto ozbiljnije, npr. obrađivao tekst kao u Wordu, koristio neki poslovni softver ili želiš da ti mobilni bude jeftinija alternativa za PDA računar, onda je Symbian najbolje rešenje zato što za njega postoji gomila programa.
Ghost

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Svi mi u početku kupimo Symbian telefone kao igračke i MP3 plejere, i da "vidimo šta oni to sve mogu", a posle se navučemo i ne možemo bez njega. Postoje izuzeci kao što je Dario, ali uglavnom je tako. Posle gomile instaliranih programa, a pošto neki nisu radili kako treba znači i deinstaliranih, kao i na kompu neka od funkcija počinje da zeza, i onda dolazi format. Ali i pored ovih neizbežnih komplikacija retko ko se ovog tipa telefona odrekao.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Tu si u pravu,kad se jednom navuces posle je nekako cudno uzeti neki obican telefon u ruke,jeste prijatno videti opet brzinu i male dimenzije koje nedostaju Symbian telefonima ali nekako nije to to,a super je sto su noviji telefoni sve brzi i sve manjih dimenzija i jace autonomije (N73,E60...) pa ce biti sve zanimljivije ubuduce!
Pozdrav 8)

kroko035
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 201
Pridružio se: Pet, 14. Apr 2006. 19:51
Lokacija: Jagodina

Post od kroko035 »

Pored neophodnosti telefoni sluze i za zabavu, znaci mnogo ces vise zabave imati sa simbianom nego bez , razlika u ceni zanemarljiva, 8) znaci izbor je jednostavan :roll:
Zasto da pisem kada je to neko vec napisao!

Odgovori