Z300 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson Z300
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson Z300. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson Z300 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson Z300

Atraktivan dizajn modela Z200 obezbedio je kompaniji Sony Ericsson sigurnu količinu prodatih primeraka ovog modela. Telefon je bio izuzetno popularan zato što na tržištu nije bilo mnogo jeftinih modela. Sada je kompanija odlučila da ponovi uspešan eksperiment i predstavila je model Z300 koji je veoma sličan po dizajnu modelu Z200. Interesantno je da je model Z200 bio namenjen mlađim ljudima ali su se većinom korisnici ženskog pola opredeljivali za taj telefon. Na osnovu tog iskustva Sony Ericsson je ponudio model Z300 u tri različite boje sa mogućnošću izmene maske koristeći tzv. Style Up maske (jedan komplet se nalazi u standardnom paketu). Maske možete menjati bez ikakvih problema, biće Vam potrebno samo nekoliko sekundi. Spoj je dobro realizovan, prednji deo maske neće otpasti čak ni kada Vam telefon ispadne na pod.

Veoma često jeftini Sony Ericsson telefoni budu diskutabilnog kvaliteta ali u ovom slučaju smatraju da je u pitanju dobar proizvod, što je posledica toga što je u pitanju iskopirani model Z200. Za razliku od tog modela kod Z300 antena je interna i sa gornje strane telefona se nalazi malo ispupčenje. Kada je telefon otvoren on bi trebalo da se nasloni na to ispupčenje ali kako je gornji deo masivniji on će se prevrnuti. Utisak je da bi baterija trebalo da ima veću masu zbog balansiranosti.

Spoljašnji ekran prikazuje pastelne boje i na njemu će biti prikazani indikatori stanja baterije, jačine signala i trenutno vreme. Pozadinsko osvetljenje ovog ekrana možete uključiti pritiskom na taster sa strane. Pri dolaznom pozivu na tom ekranu će biti prikazano ime onoga ko Vas zove ali se ime pomera veoma sporo pa će Vam biti nezgodno ako imate u imeniku dosta kontakata sa sličnim imenima.

Na ekranu ne može biti prizakan ceo broj telefona ali je zato onaj deo koji je prikazan veoma lako pročitati. Ako imate broj telefona koji se prikazuje u imeniku onda će prvo biti prikazano ime kontakta pa zatim sam broj telefona. Ekran će se dobro ponašati kada se telefon nađe na suncu pošto je monohromatski.

Na levom boku telefona nalaze se spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka koji su postavljeni suviše duboko u masku telefona ali nije bilo problema sa korišćenjem. Sa donje strane se nalazi utičnica za interfejs koja je ista kao kod starijih modela, nije u pitanju tzv. Fast Port. Zbog ovoga jedini dodaci koje možete upotrebiti sa ovim telefonom su slušalice i punjač; oba ova dodatka se nalaze u standardnom paketu.

Telefon lako možete otvoriti jednom šakom, sam proces otvaranja će proteći bez problema i skoro bešumno, bez ikakvog zvuka. Kada otvorite telefon prvo na šta ćete obratiti pažnju je glavni ekran. U pitanju je zastareli STN ekran koji može da prikaže sliku rezolucije 128 x 128 piksela i do 65.536 boja. Na njemu može biti prikazano do 6 linija teksta i jedna statusna linija. Po ovim karakteristikama i po prikazanoj slici možemo slobodno reći da je ovo isti ekran kao kod Sony Ericsson J200i modela. Kada se telefon nađe na suncu slika na glavnom ekranu će izbledeti.

Čak i sama tastatura govori da je ovaj telefon zasnovan na jeftinom modelu starom nekoliko godina. Sony Ericsson uporno postavlja taster Back i odbija da postavi kontekstni taster.

Tasteri su napravljeni od plastike i postavljeni su dublje da ne bi dodirivali ekran kada je telefon zatvoren. Tako postavljeni tasteri mogu praviti probleme nekim korisnicima. Posle korišćenja možemo reći da je ova tastatura prosečne ugodnosti; pozadinsko osvetljenje je bledo narandžaste boje.

Sa zadnje strane telefona nalazi se prorez za zvučnik, dok se ispod poklopca nalazi Li-Ion baterija kapaciteta 670 mAh. Poklopac se neće pomerati kada ga postavite na njegovo mesto. Prema podacima proizvođača telefon može raditi oko 200 sati u mirovanju i do 4.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 4 dana bez punjenja u toku kojih smo ga za razgovore koristili oko 30 minuta i oko 20 minuta za ostale funkcije. Da bi se telefon u potpunosti napunio potrebno je puniti ga oko 1.5 sat.

Telefon nema infracrveni port što znači da ga nikako ne možete povezati sa PC računarom; proizvođač je smatrao da je to nepotrebno.

Meni

Ovaj model je kopija modela J200i po rasporedu stavki u meniju. Ukupna slobodna memorija je 670 KB ali pošto telefon ne podržava ni MP3 melodije ni Java aplikacija to će Vam biti sasvim dovoljno.

Glavni meni je predstavljen sa 9 ikona kojima pristupate stavkama koje su uređene kao liste. Svaka je numerisana pa je omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Ovo je jeftini model telefona što znači da ima smanjenu funkcionalnost u odnosu na ostale telefone.

Imenik. U memoriji telefona ima mesta za 200 kontakata i svakom od njih možete dodeliti samo jedan broj telefona. Svakom kontaktu možete dodeliti sliku i melodiju. Možete rasporediti kontakte u grupe kao i pretraživati liste.

Poruke. Telefon podržava EMS standard pa se zato u memoriji nalaze i neke slike predviđene za takve poruke. U memoriji možete sačuvati do 40 poruka, ima mesta i za šablone. Ipak, telefon ne podržava razmenu ni e-mail poruka ni MMS poruka.

Alarm možete podesiti da se ponavlja ili da se aktivira jednokratno.

Organajzer. U ovo meniju se nalaze tajmer, štoperica sa međurezultatima i kalkulator.

Kalendar. Unose možete pregledati na tri načina: nedeljno, mesečno ili trenutni dan. U poslednjem slučaju biće prikazani liste zadataka i beleške, dok će u prva dva slučaja biti obeleženi datum i vreme unosa. Iz ovog menija možete pregledati unose.

Informacije o pozivima. Ovaj telefon ima sve liste - listu propuštenih poziva (u njoj se može naći do 10 brojeva telefona) i ukupnu listu (20 brojeva). Neće biti prikazani vreme i datum. Ako neki poziv odbijete taj broj će se naći u propuštenim pozivima.

Parametri. Kao što je očigledno iz naslova u ovom meniju se nalaze podešavanja za servise telefona, kao što su datum i vreme, podešavanja ekrana (kontrast, skrinsejver), jezici na kojima će se prikazivati meni kao i profili.

Zabava i igre. U telefonu se nalaze samo tri igre - Black Deal, Minigolf, Honey Cave2.

Program za melodije je jednostavan i sa njim možete praviti monofone melodije.

U ovom meniju nalaze se teme.

Sve fajlove možete pregledati u listi slika i melodija.

Povezivanje. Telefon podržava GPRS 4+2 i možete ga koristiti kao modem za PC računar preko kabla.

Telefon ima WAP pretraživač verzije 1.2.1.

Moje skraćenice. U glavnom meniju se nalazi stavka pomoću koje možete dodeliti skraćenice navigacionom tasteru. Meni je logičnije da se ovde nalaze igre, pošto izgleda kao da je u pitanju popunjavanje broja ikona u meniju.

Utisci

Model nije imao problema sa kvalitetom prijema signala i jačina zvuka je dovoljna u većini slučajeva. Nema ugrađen spikerfon; ovaj telefon je tipično jeftino rešenje i kao takav ne podržava napredne funkcije kao što su napredni imenik, podrška za Java tehnologiju, posebna memorija za SMS poruke. Telefon može poslužiti kao jednostavno rešenje koji služi samo za razgovore i kao takav će se dopasti samo onima kojima je ovo prvi telefon dok će ostalim kupcima biti neinteresantan.

Nažalost, Sony Ericsson nije u mogućnosti da napravi jeftin telefon koji odgovara zahtevima tržišta. Skoro svake godine kompanija pogoršava položaj sa jeftinim telefonima pošto proizvodi sve slabije i manje aktuelne modele u ovom delu tržišta.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024