Na prvi pogled: Lenovo A680

Pristupačni petoinčni Android sa dve SIM kartice

06:10 h - 20.05.2014
Kompanija Lenovo je kineska kompanija osnovana još 1984. godine. Širem auditorijumu postaje poznata posle preuzimanja IBM divizije za proizvodnju računara, u šta spada i IBM ThinkPad kao svetski poznat brend koji je proizvodio ne najlepše ali svakako najkvalitetnije laptop računare na svetu, koje su firme kupovale na veliko. Od preuzimanja 2005. godine, Lenovo je uspeo ne samo da unapredi biznis sa laptopovima, već da ga odvede na sasvim novi nivo, zadržavajući kvalitete i ispunjavanjući zahteve razmaženih kupaca. U 2014. godini Lenovo će preuzeti i segment serverskih računara od IBM-a.
Poprilično sa zakašnjenjem, Lenovo ulazi na tržište mobilnih telefona 2012. godine pre svega na domaćem azijskom tržištu gde već od 2014. godine zauzima vodeće pozicije. Veliki pomak napred jeste i kupovina Motorola Mobility od kompanije Google u januaru 2014. godine, koja proizvodi Android na kome je baziran Lenovo portfolio. Kupovina brenda Motorola Mobility zapravo daje pristup vrlo vrednim patentima, ali se Lenovo nije ni tu zaustavio već je kupio i NEC u aprilu 2014. godine i tako prikupio još bitnih patenata vezanih za mobilnu tehnologiju. Dakle, Lenovo se sada naoružao sa patentima do zuba i sa najnovijom fabrikom u koju je uloženo 800 miliona dolara može da proizvede do 40 miliona telefona godišnje.
Strateški plan Lenovo za ulazak na tržište moblilnih telefona je započet u Kini, šireći od Kine prema Evropi vrlo jasnim tempom. Ulazak na evropsko tržište Lenovo je rezervisao za 2014. godinu, verovatno ne želeći da svoj brend predstavi zahtevnim evropskim kupcima pre nego što budu zadovoljni kako proizvodima, tako i proizvodnim kapacitetima, a sada kada pod svojim okriljem imaju sve potrebne patente, prepreka više nema i Lenovo kreće sa svojim agresivnijim nastupom na evropskom tržištu u 2014. godini.
Gama Lenovo mobilnih telefona se deli u pet segmenata: Vibe serija koja predstavlja vrh ponude, potom ide K serija na kojoj je akcenat na kompaktnim dimenzijama, potom S serija koja predstavlja standard koji sedi na sredini ponude, zatim P serija koja je namenjena poslovnoj upotrebi i A serija koja je predstavlja vrlo povoljne telefone. Na testu imamo jedan model iz prvog segmenta, a to je Lenovo A680.
Lenovo A680 se pozicionira u vrh A serije, ispred njega su samo A850 i A859 koji imaju nešto bolji ekran i kameru, kao i nijansu jaču bateriju, ali u suštini predstavljaju praktično vrlo sličan telefon. Sva tri modela su bazirana na Mediatek MTK6582 čipsetu koji predstavlja najjeftiniji četvorojezgarni procesor, a dizajniran je da radi na TD-SCDMA i WCDMA mrežama i da podrži ekrane do 1280x720px rezolucije. Čipset se pojavio na tržištu u oktobru 2013. godine, a dozvoliće proizvođačima da na tržište izbace vrlo jeftine, ali procesorski relativno moćne modele.
Eksterijer Lenovo A680 je vrlo klasično dizajniran, gotovo generički, ali precizno. Dimenzije su 145x73.5x10.8mm i masa je nemalih 165 grama, ali zbog većeg gabarita telefona masa nije toliko primetna. Telefon na dodir deluje vrlo kompaktno i rigidno, definitivno se može videti da je znanje koje Lenovo ima za proizvodnju ThinkPad serije računara koristi i ovde, jednostavno telefon deluje vrlo zrelo za segment jeftinih androida kome pripada. Na gornjoj strani se nalaze priključci za USB/napajanje i slušalice, na levom boku tasteri za kontrolu jačine zvuka, na desnom boku taster za paljenje telefona na istom mestu gde je pozicioniran i na Samsung telefonima, dok na dnu imamo samo rupicu za mikrofon. Materijali su za ovaj segment relativno kvalitetni i na dodir vrlo prijatni, tako da tu nema zamerke. Na zadnjem delu se nalazi kamera i prorez za zvučnik. Na prednjem delu se vidi veliki Lenovo logo u vrhu, dok su u dnu tri komande za kontrolu sistema. Telefon odlično leži u ruci, ali je nijansu glomazniji nego što bi to lepši pol zahtevao.
Ekran po dimenzijama je skoro u milimetar identičan sa onim na Samsung Galaxy S4, s tim što je rezolucija skromnih 854x480 piksela što u praksi neće smetati korisniku, ali ekran definitivno nema potrebnu oštrinu. Obzirom da nije IPS ekran, uglovi gledanja nisu dobri, tako da je slika živa i jasna samo kada se direktno gleda u telefon, čim se pomeri od upravnog ugla više od par stepeni slika počinje da bledi. Sam kolorit jeste dobar, ali ništa više od toga i na direktnom suncu zbog nejakog pozadinskog osvetljenja čitljivost može biti problem. Generalno, sama veličina ekrana i prosečne mogućnosti prikaza će biti dovoljne za kupce u ovom segmentu, jednostavno ekran je kakav minimalno mora biti za ovaj nivo. Osetljivost ekrana na dodir je dobra, pa i komande ispod ekrana, tako i sam ekran vrlo precizno reaguju. Sam interfejs Android sistema je minimalno korigovan, a ono što nam se nije dopalo jesu ikonice u glavnom meniju koje u okrugle bele osnove stavljaju nijansu smanjene ikonice aplikacija čineći ih nepreglednim i težim za traženje.
Kamera od 5 megapiksela na zadnjem delu telefona predstavlja jeftino, ali za početnike i nezahtevne korisnike sasvim pristojno rešenje. Sam softver kamere je brz, sve se dešava fluidno, recimo kada napravite fotografiju ona animirano izlazi na desnu ivicu ekrana i vama sa leve strane dolazi slika sa kamere da napravite novu fotografiju, tako da to daje utisak korisniku da može izuzetno brzo fotografisati. Kada ste u modu fotografisanja i povučete prstom ulevo, ulazite vrlo prirodno u galeriju prethodno slikanih fotografija. Modovi slikanja su poređani u sam vrh ekrana, ikonice su pomalo nečitke tako da se morate naučiti na njih. Kvalitet fotografija nije spektakularan, a naročito na prednjoj kameri koja je vrlo loša i po pitanju kolorita i po pitanju rezolucije. Na dnevnom jarkom svetlu rezultati će biti prihvatljivi, ali će u slabijem osvetljenju kamera pokazati svoje mane.
Testiranjem performansi telefona dobili smo interesantne rezultate da je Lenovo A680 izuzetno blizu po performansama u svim segmentima sa Samsung Galaxy S3 modelom koji je relativno skoro koštao drastično više novca nego što vrlo povoljni Lenovo A680 sada iznosi. U sintetičkim testovima Galaxy S3 je oko 15% snažniji, izuzev u 3D grafici gde je Lenovo A680 20% jači. U praksi vam ovo, sa ekranom koji je manji nego na Samsung Galaxy S3 daje vrlo dobre performanse. Ovaj telefon je izuzetno brz za svoju klasu, što nije ni čudo obzirom da ima četvorojezgarni procesor takta od 1.3GHz, što sa 1GB radne memorije daje dobru osnovu za veliki broj primena. Sam telefon deluje vrlo živahno i brzo se odaziva na sve komande, izuzev što se prilikom kretanja kroz menije i aktiviranje aplikacija može primetiti da postoje izvesni zaostaci i seckanje grafike, ali zaista na minimalnom nivou i očekivanom za ovu klasu uređaja.
Bitna prednost je svakako postojanje dve SIM kartice, tako da će Lenovo A680 uspešno i vrlo stabilno po našim iskustvima sa testa uspeti da vas drži u dve mreže istovremeno. Dve mobilne mreže znači i veći napor za bateriju, ali nismo primetili da je autonomija time bitno smanjena. U telefon se ugrađuje 2000 mAh Li-polymer baterija koja se može i izmeniti. Lenovo A680 ima dobro pokrivanje i 2G i 3G mreže, a preko HSPA+ protokola može da preuzme do 21.1Mbps podataka u sekundi, a da 5.76Mbps podigne. Od ostalih sistema, tu je bežično povezivanje preko 802.11 b/g/n standarda i Bluetooth 3.0.
U telefonu se nalazi 1GB radne memorije, a pored toga tu je i 4GB skladišnog prostora od čega vam realno ostane oko 2.4GB upotrebljivog prostora na telefonu. Srećom tu je i slot za micro SD karticu koja podržava do 32GB skladišnog prostora. Svakako da preporučujemo da kupite i micro SD karticu, kako se ne bi prostor na telefonu prepunio i time usporio rad, što je realna mogućnost sa ovako malo skladišne memorije na samom telefonu. Lenovo je dobro odmerio minimalne količine memorije i proširivosti za ovaj cenovni nivo. Na uređaju je instaliran Android 4.2.2 Jelly Bean, a postoji i zasebna aplikacija u telefonu za ubacivanje nove verzije operativnog sistema, pa se samo možemo nadati da će uskoro predstaviti i Android 4.4 verziju koju ćete moći onda vrlo lako da preko interneta da instalirate automatski.
U telefonu su preinstalirane aplikacije za rusko tržište, a tu su i igrice kao što su Asphalt 7, Block Break 3 Unlimited, Gameloft Store i Little Big City. Od aplikacija preinstalirane su AccuWeather®, Evernote®, Facebook, Kingsoft Office, Norton Mobile Security, Route 66 Navi + Maps, Skype™ i Twitter. U suštini imate sve već instalirano od bitnih aplikacija da korišćenje telefona možete odmah započeti.
Lenovo A680 predstavlja dobro balansiran telefon koji u svom cenovnom segmentu pokušava da da korisniku dobro odmeren i po performansama optimalan model. On neće drastično podbaciti ni u jednom segmentu, ali neće ni iskočiti naviše, on je jednostavno jeftin ali dobro promišljen model koji je namenjen onima koji žele veliki ekran kako bi mogli da konzumiraju velike količine informacija sa interneta.
Cilj Lenovo mobilne divizije je da brzo i za vrlo povoljnu cenu na tržište izbacuje telefone na novim tehnološkim platformama na svim platformama, od Qualcomma, preko Mediateka, do Intela i eventualno i NVIDIA. Ono što daje stratešku prednost Lenovo-u jeste da je sa proizvođačima procesora i čipova već odavno u jakim poslovnim odnosima i da oni tretiraju Lenovo kao vrlo ozbiljnog igrača, pa će i njegova pozicija biti dovoljna da uz svoju ekspertizu i proizvodne kapacitete na tržište uspeju da izbace konkurentan model. Lenovo je firma koja kontinuelno radi i unapređuje svoje proizvode, reklo bi se bez predaha, tako da se može očekivati u narednom periodu znatno bolje pozicioniranje na tržištu. Lenovo je peti proizvođač u svetu po proizvodnji pametnih telefona, a može se očekivati brz skok na znatno više pozicije.

Cena namenjena za naše tržište je 15.990 dinara u slobodnoj prodaji. Zahvaljujemo se kompaniji PIN Computers na ustupljenom uređaju.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024