Na prvi pogled: LG G3

Oštar konkurent najmoćnijim telefonima današnjice

15:11 h - 27.06.2014
Tempo kojim LG napreduje iz godine u godinu mu garantuje vrlo svetlu budućnost, dok direktni konkurenti dobijaju dostojnog protivnika. Uticaj vodećeg modela na ukupan utisak o brendu, posledično i ostalih modela iz ponude, je izuzetno veliki tako da ne treba da čudi što je u samom vrhu došlo do zaoštravanja konkurentnosti među vodećim proizvođačima. LG je vrlo hrabar i originalan u izvedbi svog najjačeg modela, što samo po sebi zaslužuje posebnu pohvalu. U Beogradu je održana i zvanična prezentacija LG G3 i to 26.juna 2014. godine, a uskoro se očekuje da će biti dostupan i preko operatera, kroz njihove ponude.
U samom vrhu Android pametnih telefona trenutno se nalazi Samsung Galaxy S5, HTC One (M8), Sony Xperia Z2 i tek predstavljeni LG G3. Ono na smo već navikli i na šta ćemo se tek navikavati jeste izuzetno kratak period predstavljanja novog vodećeg modela, tako da je utakmica uveliko u toku. Razlog tako brzog revidiranja vodećih modela je i u nezaustavljivom napretku najjačih čipset i procesorskih rešenja u vidu Qualcomm Snapdragon 800 serije. U ovom trenutku svi navedeni modeli koriste Snapdragon 801, dok je Qualcomm već pripremio serije 805, 808 i 810. Samsung je već najavio da će revidirati Galaxy S5 sa novim Snapdragon 805 sistemom i 2560x1440px ekranom. LG je pretekao sve po pitanju rezolucije ekrana i već sada je na tržište doneo fantastičnih 2560x1440px. Novi Snapdragon 805 je nešto jači od 801, ali se pravi skok očekuje sa potpuno novim Snapdragon 808 i 810 procesorima koji će tek početkom 2015. godine biti u uređajima koji se tada budu prodavali na tržištu. U LG G3 je ugrađen Snapdragon 801 sa Quad-core 2.5 GHz Krait 400 procesorom i Adreno 330 grafičkim podsistemom.
Minimalizam koji LG koristi u kreiranju svojih telefona daje mu vrlo prijatan i na prvi pogled prijemčiv izgled. Na prednjoj strani telefona se nalazi jedinstvena površina preko cele prednje strane telefona, čak i preko donjeg dela gde je LG potpisao telefon, što je vrlo prijatan osećaj za ruku. Eliminacija tastera sa bokova telefona je još jedna jedinstven detalj na LG G3, dok je na gornjem delu mikrofon i infracrveni predajnik
Na donjoj strani se nalazi još jedan mikrofon, priključak za slušalice i USB priključak za punjenje telefona i priključivanje na računar.
Zadnji deo telefona je specifičan, tu se nalaze izmešteni tasteri sa boka telefona, tačnije POWER taster i VOLUME tasteri koji su lepo dizajnerski integrisani u telefon. Iznad toga je kamera, koja sa leve strane ima laserski autofokus sistem i desno dvostruki blic - jedan beličast i jedan žućkast - tako da se može pravilno obojiti i sam blic da se uklapa sa okolinom koja se slika.
Najveći deo prednje strane logično zauzima ekran, ali ovog puta sa čak 76.4% prednjeg dela zauzima sam ekran, što ako uporedite sa 60.6% za model Apple iPhone 5s dobijate realniju sliku o dominaciji ekrana. Ovo praktično znači da su dimenzije telefona relativno male poredeći ih sa čak 5.5 inča ekranom, što zapravo znači da je LG uspeo u dosta manje, nego što smo to do sada navikli, kućište da postavi ovako veliki ekran. Ekran briljira po pitanju rezolucije i ona iznosi 2560x1440px što je za korak ispred svih uređaja trenutno u ponudi, predstavlja prvi takav model dostupan u prodaji i koji je stigao i kod nas.
Povećanje rezolucije sa standardnih 1920x1080px na 2560x1440px predstavlja logičan korak i skok sa oko 432 piksela po inču na Galaxy S5 na 534 na novom LG G3. U realnom korišćenju ekran može pokazati tu razliku u piskelaži naročito kada se gledaju fotografije ili se čita neki sitan tekst. LG je bio prinuđen da optimizuje opterećenje procesora sa novom većom rezolucijom, tako što će redukovati broj osvežavanja ekrana, pa se može na određenim mestima kao što je kretanje po menijima, primetiti da ima pomalo isprekidanog prikaza, dok sa druge strane prikaz u aplikacijama i multimedije, naročito videa, sve deluje vrlo fluidno. Sam ekran ima dobar prikaz, ali nije i najbolji u tom segmentu, mada vrlo blizu najboljima.
Drugi udarni prodajni argument za LG G3 je svakako ugrađena kamera koja ima 13 megapiksela rezoluciju, sa nešto osetljivijim senzorom koji u lošijim svetlosnim uslovima daje bolje rezultate od LG G2 modela. Kamera može da snimi video u 3840x2160px rezoluciji, a takođe je moguće i snimanje u nižim rezolucijama sa do 120 slika u sekundi. Prisutna je optička stabilizacija koja u velikoj meri smanjuje fotografisanje zamućenih slika, naročito u slabijim svetlosnim uslovima i to je nešto što su konkurenti poizbacivali na svojim trenutnim modelima. Kamera poseduje, kako LG navodi, laserski sistem koji vrlo brzo može da precizno oceni daljinu do objekta koji se slika, čak i u potpunom mraku. Samo svetlo tog sistema se ne vidi, zato što je iz segmenta infracrvenih svetlosti nevidljivih ljudskom oku.
Osvetljenje u lošijim uslovima obezbeđuju dva blic izvora u dve nijanse, hladnija i toplija, kako bi se pogodio tonalitet vašeg lica sa okolinom, a ne da se dešava da je sve oko vas žuto, a vaše lice izbeljeno od blica, dakle dosta prirodnije slike sa blicom dobijate, a to je nešto što je već viđeno.
Sa prednje strane se nalazi 2.1 megapiskelna kamera, koja pored specifičnog ugla i nešto osetljivijeg senzora, ima i mogućnost korekcije lica tako da delujete kao da ste bukvalno našminkani i to studijskom šminkom, što možete gledati u realnom vremenu na ekranu i dozirati nivo korekcije. Zgodni dodatak po pitanju softvera kamere jeste slikanje selfie fotografija, jer umesto da klikćete po ekranu, dovoljno je da raširite šaku i potom skupite šaku u pesnicu, dok se to vidi na kameri sve jasno iscrtano i dobijate odbrojavanje od 3 sekunde da se namestite za idealan selfie, što u praksi radi dobro ali ne uvek idealno.
Specifičan je i način kako se aktivira telefon, obzirom da nema tastera na telefonu izuzev na zadnjem delu, ali to nije uvek praktično za korišćenje. LG koristi dupli dodir bilo kog dela ekrana da bi probudio telefon, a onda je dovoljno da prevučete prstom preko ekrana i otključate isti. Takođe, moguće je da napravite i tajnu kombinaciju koji deo ekrana u kojoj sekvenci treba da se dodirne, da bi se telefon otključao, što radi vrlo brzo i precizno.
Dok su drugi proizvođači već odavno počeli da se utrkuju sa ugrađivanjem otpornosti telefona na vodu i prašinu, LG je jednostavno odlučio da se tom trendu ne priključuje, tako da je sam telefon samo na tom segmentu uštedeo dosta u svojim dimenzijama i na taj način dobio dodatnu prednost u odnosu na konkurente.
Da bi napojio telefon sa dovoljno energije LG je ugradio ozbiljnih 3000 mAh kapaciteta, a uspeli su da dodaju na poklopcu telefona i sistem za bežično punjenje telefona, tako da nije potrebno dokupljivati zadnju masku i povećavati gabarite telefona, samo još punjač da kupite i zauvek ste se rešili povezivanja telefona na kabl svaku noć, već jednostavno spustite telefon na punjač i to je to. LG je koristio noviju tehnologiju koja bi trebalo da unapredi i ukupan vek trajanja baterije. Autonomija LG G3 telefona će biti nijansu lošija od svojih direktnih konkurenata, pre svega zbog ekrana koji predstavlja veliko opterećenje, ali sa druge strane smo vrlo zadovoljni brzinom punjenja pa ćete za oko 2h imati telefon 100% pun ako ga punite iz nule.
U smislu performanse, LG G3 zaostaje za nijansu za svojim direktnim konkurentima iako je na istoj platformi, ali dodatno mora da se izbori sa većom rezolucijom ekrana koja je drastično veća od standardne, ali je udar na performanse u realnom radu neprimetan i telefon se ponaša i vrlo brzo i deluje da momentalno reaguje na komande, bez obzira da li puštate video, surfujete ili štagod drugo radite. Dakle, na sintetičkim testovima će LG G3 biti nijansu ispod konkurenata zbog ekrana, ali u realnosti zaostatka u brzini rada nema.
Interfejs telefona je dodatno nadograđen u odnosu na Android 4.4.2 KitKat koji čini osnovu sistema. LG je uspeo da umekša elemente dizajna, korišćenjem nežnijih boja. Sve deluje dosta minimizovano i dobro organizovano, tako da su svi elementi interfejsa na logičnim pozicijama. Sama logika Android sistema nije menjana, sve je ostalo isto, samo je nadograđeno tako da deluje poliranije i zrelije. LG je dodao svoj Google Now sistem koji zove LG Smart Notice, koji u suštini radi identičan posao kao i Google Now. Postoji mogućnost da se zaključa pristup određenim direktorijumima, kao i mogućnost da daljinski obrišete ceo telefon u slučaju da bude ukraden i ne želite da vaši podaci ostanu na telefonu.
Surfovanje internetom na 5.5 inča ekranu, sa malim fizičkim dimenzijama u odnosu na veličinu ekrana, predstavlja pravo uživanje. Dodatna oštrina zbog ekrana visoke rezolucije čini tekst vrlo čitljivim, a fotografije kvaliteta koji dobijate na klasičnom računaru. Brzina učitavanja stranica, skrolovanje, zumiranje i slično radi potpuno fluidno, bez ijednog trenutka zastajkivanja. Skok iz pretraživača u Youtube aplikaciju za puštanje videa se izvršava trenutno i to sve daje ukupno vrlo dobar utisak o brzom radu.
Ugrađeni zvučnik na zadonjoj strani telefona ima 1W snage, a u boost režimu do 1.5W što je izuzetno mnogo za telefon, pa je jačina koju možete da čujete iz telefona zaista impresivna. Što se tiče kvaliteta reprodukcije ne možemo se žaliti, ali svakako da nije najbolji ali je blizu. LG G3 je napakovan sa dosta tehnologije, tako da podržava Bluetooth 4.0, WiFi 802.11a/b/g/n/ac standard, potom NFC sistem, DLNA podršku i slično.
Zvanično LG proizvodi dve verzije i to su sa 2GB RAM memorije i 16GB prostora, kao i u jačoj verziji od 3GB RAM memorije i 32GB prostora. Obe verzije naravno imaju i microSD slot za memorijsku karticu.
Prilikom otključavanja LG ima vrlo interesantno rešenje, kao da razmičete oblake i pojavljuje se interfejs telefona, ovo je zaista vrlo prirodno i grafički dobro rešeno.
LG je napravio kombinaciju aplikacije za pozivanje i za kontakte, a sve je dostupno logično kroz set tabova u vrhu ekrana. Sve radi brzo, tasteri su zaista izuzetno veliki tako da će pozivanje biti i lako i brzo.
Kucanje poruka je vrlo praktično na ekranu ove veličine, a ako na to dodamo i mogućnost da povećavamo visinu tastature tako da je možemo tačno podesiti da nam odgovara, dobijamo gotovo idealnu i vrlo brzu tastaturu za unos, bez obzira na veličinu šake i pristiju korisnika.
Ukoliko želite, imate dovoljno veliki i detaljan ekran tako da možete pokrenuti dve aplikacije istovremeno, što je na ovom modelu zapravo donekle i praktično i upotrebljivo. Ovakav rad ne utiče na brzinu rada uređaja, sve deluje fluidno i bez ikakvih problema.
Fotografije i mape je nešto što na LG G3 ekranu zaista dobija svoj pun smisao, jer se i najsitniji detalj jasno vidi tako da dobijate vrlo oštar i detaljan pregled.
LG se potrudio i oko multimedijalnog plejera, tako da on deluje vrlo jednostavno, upotrebljivo i vrlo lepo na oko. Kada je aktivan naravno možete da mu pristupite preko notifikacija i tako brzo prebacite na sledeću numeru.
Obzirom da ima infracrveni predajnik na vrhu telefona, aplikacija za kontrolu raznih uređaja je i ovde prisutna, sve radi perfektno, podešavanja za pravi model televizora su vrlo detaljna tako da ćete dobiti sve funkcionalnosti pravog daljinca i obzirom da je utisak korišćenja takođe pozitivan, nećete se začuditi ako ga budete koristili uvek umesto klasičnog daljinca.

Zahvaljujemo se LG predstavništvu u Srbiji na ustupljenom uređaju.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024