Na prvi pogled: LG G3 multimedija

Napredni ekran i mogućnosti kamere novog LG G3

11:05 h - 31.07.2014
Nema sumnje da je LG G3 sa svojim predstavljanjem QuadHD modela uneo dosta bure na tržište, prvi je predstavio i na tržište doneo model sa ekranom tako visoke rezolucije. Pre nego što krenemo dalje treba dobro razjasniti osnovne pojmove, a to je da je HD rezolucija zapravo 1280x720 piksela, FullHD je 1920x1080 piksela, dok je LG G3 QuadHD zapravo 4 puta veći od HD i iznosi 2560x1440 piksela što je 43.75% više piksela nego FullHD i logično 400% više nego HD.
Razlika između HD i FullHD se vidi jasno golim okom, dok je razlika između FullHD i QuadHD na prvi pogled neprimetna, ali svakako da u određenim vidovima korišćenja ta rezolucija zaista daje razliku koja je vidljiva. U svakom slučaju, sada su pikseli toliko mali da je nemoguće da ih vidite golim okom, a ovo povećanje je i bilo potrebno jer je dijagonala ekrana porasla na 5.5 inča i više FullHD nije toliko odgovarajuća kao što je QuadHD.
Sa druge strane LG G3 ima problem zbog korišćenja ekrana povišene rezolucije na hardveru na kom konkurenti koriste manje rezolucije pa je njima opterećenje kako baterije tako i procesora manje i telefon po logici stvari bi trebalo da radi sporije i da troši više baterije zbog ekrana i toga je LG bio svestan, pa je na taj problem odgovorio sa softverskim rešenjima.
Prvi način kako je LG prišao softverski problemu ekrana veće rezolucije na istoj procesorskoj snazi jeste korišćenjem adaptivnog broja osvežavanja ekrana u sekundi, jer ako recimo gledate fotografiju i ništa ne dirate na ekranu, nema potrebe da se ekran osvežava 30 puta u sekundi već je to drastično redukovano i tu se ostvaruje prva ušteda. Drugi način je Adaptive Clocking kao redukovanje takta svakog jezgra procesora, što je opcija koja je dostupna na svim ostalim telefonima slične arhitekture. Treći način je Adaptive Timing Control koji optimizuje energiju koju ekran troši.
U realnosti moramo primetiti više nepovoljnih elemenata što se tiče ekrana, prva je svakako njegova veličina koja mora imati i pozadinsko osvetljenje a to dodatno opterećuje bateriju. Druga stvar je svakako sam broj piksela koji je kako smo već utvrdili skoro 50% veći što znači da mora da radi više nego FullHD za tih 50%. Zbog tankog profila telefona i velikog ekrana može se desiti da se telefon pregreje i usled toga da obori osvetljenje na ekranu privremeno dok se isti ne ohladi što nam se nije često dešavalo, pre svega kada je telefon skinut sa punjača ili je procesor bio drastično opterećen. U normalnom korišćenju nismo primetili da se problem ispoljava.
Ekran nema ekstremnu zasićenost boja koju poseduje Galaxy S5, već naginje ka preciznijem i realnijem prikazu boja. Sam odabir boja u interfejsu ga čini dodatno izbledelim u odnosu na mogućnosti ekrana. Sa druge strane Galaxy S5 ima i preteranu saturaciju i sam interfejs je prepun najživljih boja, tako da kada se stave telefoni jedan pored drugog Galaxy S5 deluje življe. Sa druge strane, kada se gledaju video snimci i fotografije, detaljnost i preciznost reprodukcije boja na LG G3 dolazi do punog izražaja i sve deluje dosta realnije, bliže realnom prikazu koji bi videli golim okom da realno gledate video koji gledate na telefonu, tako da to dodaje dozu realnosti prilikom gledanja, pogotovo kada gledate 4K video klipove preko youtube servisa.
Svakako da je udarni argument novog LG G3 svakako ekran koji pokriva rekordnih 76.4% površine telefona, tako da ekran zaista dominira i ima izuzetno mali prostor na bokovima ekrana tako da to deluje vrlo moderno i lepo. Kada znate da je ekran 5.5 inča i da je pokrivenost 76.4%, vama subjektivno kao da ekran zauzima 90% površine. Dakle, u dimenzije koje su par milimetara veće po širini dobilo se 0.5 inča veća dijagonala ekrana, što je svakako veliki plus. Svako povećanje ekrana bez povećanja dimenzija uređaja uslovljava subjektivno dosta komforniji prostor za korisnika, naročito kada se surfuje po internetu preko telefona, a još ako prebacite u horizontalni mod telefon praktično može u najvećem broju situacija u potpunosti zameniti računar, barem kada se radi o prostom konzumiranju podataka.

Kamera na LG G3 je svakako još jedna uporišna tačka koja će zainteresovati i privući dosta kupaca. Kamera ima 13 megapiksela sa senzorom veličine 1/3.06 inča, sa otvorom blende F2.4. Kamera fotografiše slike od 4160x3120 piksela, a ima mogućnost snimanja videa u 4K ili 2160p rezoluciji u 30 frejmova u sekundi. Korisnici sve češće fotografišu, a trend povećanja fotografija svakog pojedinačnog korisnika iz dana u dana raste rapidno. Na ovaj način sama funkcionalnost, brzina i lakoća korišćenja postaje sve bitnija i sve uočljivija korisniku i određenom delu i prelomni deo funkcionalnosti telefona. LG G3 ima više noviteta na polju kamere, kako prednje tako i zadnje.
Prva funkcija je Laser AF ili laserski infracrveni fokus koji dozvoljava fotografisanje pre svega u vrlo lošim svetlosnim uslovima da budu vrlo brzi, jer će fokusiranje izuzeti korišćenje blica kao izvora svetla da bi se odredila distanca već će to uraditi laser koji nije vidljiv ljudskom oku tako da će fokusiranje biti brzo. Ovaj sistem ne radi u svim situacijama, dešava se da telefon koristi stari sistem izoštravanja slika, ali kada je laserski autofokus aktivan brzina od 0.276 sekundi, u prevodu četvrtina sekunde, deluje dosta impresivno. LG naglašava da je ljudskom oku potrebno 0.3 sekunde da trepne tako da je praktično brže nego treptaj oka, ali realno deluje dosta brzo. Kako LG objašnjava merenje distance se zasniva na merenju vremena potrebnog da svetlo stigne do objekta koji fokusiramo. Ovaj sistem koriste recimo policijski radari najnovije generacije i skupi DSLR aparati, ali svakako da nisu dobro poznati u jeftinijim fotoaparatima, a kamoli na mobilnim telefonima.
Druga funkcija je sam način fotografisanja, koji je na drugim modelima definisan tako da pritisnete prstom na mesto gde želite da fokusirate i onda treba da kliknete na poseban taster da bi to fotografisali što kada razmislite nema puno smisla. LG G3 omogućava da fotografišete i izoštrite sliku jednim dodirom na deo slike koji želite da bude u fokusu, brzi laser izmeri distancu i automatski fotografiše, dakle samo jednim dodirom prsta se vrši fotografisanje i to u realnosti deluje dosta prirodno i pre svega brzo, jednostavno poželite da više fotografišete.
Treća mogućnost kamere je hardverska optička stabilizacija nazvana OIS+, Optical Image Stabilizer Plus, koji dodatno smanjuje mutne slike tako što pomera sočivo kamere tako da se eliminiše pomeranje telefona i time dobije dosta oštra slika u uslovima slabije osvetljenosti slikanih objekata, ova mogućnost na dnevnom svetlu nema nikakvog smisla jer je količina svetla prevelika pa je potrebno da se 500 deo sekunde izvši ekspozicija, dok kada je slabo svetlo može pasti i na peti deo sekunde i onda morate imati nenormalno mirnu ruku ili optičku stabilizaciju. Kombinacija mirne ruke i optičke stabilizacije na ovom aparatu će vam dati mogućnost da u dosta komplikovanih situacija napravite dobre fotografije.
Četvrta stvar je nešto što iPhone već odavno ima, a to je dvostruki blic reflektor, ali u različitim nijansama. Jedan blic baca hladnije, a drugo toplije svetlo. LG G3 prvo meri toplinu svetla prilikom fotografisanja, pa u zavisnosti od toga vrši fino podešavanje jačine dva blica tako da toplina svetla koja izlazi iz blica bude identična sa toplinom svetla koja je u prostoriji. Ovo zapravo znači kraj fotografijama gde je vaše lice bledo plavičasto, a pozadina iza vas izgorelo žuta, već sve deluje dosta prirodnije i bolje osvetljeno.
Peta stvar što se tiče kamere se odnosi na prednju kameru koja ima 2.1 megapiksel i ima mogućnost snimanja i FullHD 1920x1080px videa u 30 slika u sekundi što je vrlo interesantna mogućnost za prednju kameru. Prednja kamera ima otvor blende F2.0 što znači da prima dosta svetla i dozvoljava da u slabim svetlosnim uslovima fotografije budu bolje, a takođe je povećan i sam senzor. Poenta je u tome da se korisniku da bolja hardverska podloga za pravljenje što kvalitetnijih selfija koji su postali pravi hit.
Da bi napravili selfi na LG G3 dovoljno je da usmerite telefon ka sebi da potom drugu šaku otvorite u dlan i da zatvorite šaku i pokrenuli ste tajmer koji traje 3 sekunde nakon čega ste fotografisani. Ovo vam dozvoljava da bolje pozicionirate telefon u okviru te tri sekunde dok traje odbrojavanje. Sistem radi dobro, ali ne idealno jer ne detektuje šaku u nekim situacijama, ali ako provalite kako tačno radi može biti interesantan dodatak.
Poslednja stvar u okviru multimedije je poboljšanje snimanja zvuka tokom snimanja video materijala. Sa poboljšanim višestrukim mikrofonima telefon jasno i precizno može i snimiti i razdvojiti bitno od nebitnog u smislu zvukova koje treba da snimi. Dodatno, prilikom reprodukcije normalizuje se izlazna snaga audio zapisa tako da se prilagodi mogućoj izlaznoj snazi samog zvučnika, tako da dobijate nešto kvalitetniji i precizniji zvuk.
Uz aparat možete dokupiti dosta aksesoara kao što su futrola sa otvorenim krugom na gornjem delu ekrana za pregled najbitnijih informacija, potom LG Tone Infinim HBS-900 slušalice koje su razvijene u saradnji sa Harman-Kardon kompanijom. Naravno tu je i bežični punjač, a pošto LG G3 već ima ugrađen sistem za punjenje bežičnim putem, nije potrebno menjati zadnji poklopac telefona da bi ova mogućnost mogla biti iskorišćena već je dovoljno samo kupiti bežični punjač. Uskoro očekujemo i LG satove koji će dobro funkcionisati u saradnji sa LG G3 aparatom.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024