Nisam se nešto preterano interesovao, ali sad kad si ti to pomenuo, malo sam kopao po netu i evo šta sam našao: (i ispravka u vezi prethodne poruke)
Razlika između MMC i SD se svodi na 5 bitnih stavki - brzina, trajnost, write-protection, copyright protection i kapacitet.
1. Brzina MMC kartica je max 2.5MB/s, a SD ide i do 10MB/s, što zavisi isključivo od samog uređaja koji koristi karticu.
2. Trajnost se pokazala podjednakom, ali su izgleda SD otpornije na statički elektricitet i mehaničko habanje.
3. Zaštita od pisanja u obliku malog prekidača, koja je verovatno potrebna samo ljudima koji baš ne vode računa kad nešto rade, pa da slučajno ne izbrišu bitne podatke.
4. Copyright protection je mala misterija, a po specifikaciji firme SanDisk (oni su deo ekipe koja je i razvila SD), to je (da ne prevodim) "cryptographic security for protection of copyrighted data". Znači, zaštićeni podaci od kopiranja, drugim rečima, igrica ili bilo koji softver koji se prodaje na kartici ne može da se prekopira na drugu karticu, recimo igre za N-Gage. To je ideja, a da li je moguće to ipak uraditi - po mom mišljenju - da, ima mnogo komplikovanijih zaštita koje se mogu "zaobići", ali će svakako sprečiti običnog smrtnika da to sam uradi...
5. ...i ostaje još kapacitet, koji mnogo brže napreduje kod SD kartica, znači, prvo se pojave SD određenog kapaciteta, pa posle nekog (dužeg) vremena izađe i MMC. Već je izbačen SD od 8GB!
Ove stavke su naravno napravile razliku u ceni, jer SD može da bude osetno skuplji, zavisno od kapaciteta.
Ima još razlika: MMC je debljine 1.4mm, dok je SD, zbog većeg kapaciteta, debljine 2.1mm.
Zatim, tu je i CPRM (Content Protection for Recordable Media), (i opet neću prevoditi) "the copyright protection technology used for the SD Memory Card, is key to enabling a new distribution system for music and other commercial media, because it assures a high level of protection against illegal copying. The technology was developed by 4C (The digital contents copyright protection technology licensing organization of IBM, Intel, Matsushita, and Toshiba)".
Nešto slično se takođe planira i za MMC: "...Of note, is the fact that the MultiMediaCard standard was chosen by the Keitaide-Music Consortium in Japan to provide content protection for secure delivery of music to mobile phones using the Keitaide-Music Technical Specification. This service is currently being implemented in Japan and will be expanded later to Taiwan, South Korea and China. Founding member of the Keitaide-Music Consortium are Fujitsu Limited; Hitachi Ltd.; Nippon Columbia Co., LTD., PFU Limited, and Sanyo Electric Co. Ltd. Infineon Technologies, AG (formerly Siemens’ Semiconductor Group) also supports the consortium."
A i ovo zvuči interesantno: "Many consumers also want to purchase songs a la carte. With Internet music compression and removable storage such as the MultiMediaCard, consumers can purchase and download several songs from various albums and pay for each song online separately. Because the MultiMediaCard uses solid-state (no moving parts) Flash memory, these music players never skip like a Compact Disc player, and the sound quality never suffers due to deterioration of the storage medium as happens with traditional audio tapes when over-played or re-recorded." Ima toga još na
www.mmca.org
Iz priloženog se da videti da nam se smeši lepa budućnost u obliku malenih kartica koje će kuvati ručak, šetati decu, muzika i video će se polako preseliti i na njih, DJ-i više neće morati da cimaju koferčine sa pločama i cd-ima, lepo napune kutiju šibica karticama... (jedino ne znam kako će skrečovati, ali smisliće se i za to način)
E, a sad Acino pitanje (konačno!): proučio sam tehničke detalje obe kartice (sitna brošurica na 93 stane, samo za MMC

), dotični 1. pin koji fali u ležištu na 3650/60 se i ne koristi, jer kartica u ova dva telefona (i još nekim) radi u tzv. "MultiMediaCard" modu (kako originalan naziv

), i tada je 1. pin isključen. Drugi "SPI" mod (sekundarni alternativni komunikacioni protokol) koristi pin jedan koji je tada označen je kao "CS" - Host-to-card Chip Select Signal. Ovaj protokol se uglavnom koristi u uređajima koji primaju samo jednu karticu, i ima osetno sporiji protok od MMC protokola.
Citiram: "The bi-directional
CMD and
DAT lines are replaced by unidirectional
dataIn and
dataOut signals. This eliminates the ability to execute commands while data is being read or written and, therefore, makes the sequential and multi block read/write operations obsolete. The SPI channel supports single block read/write commands only". Ko je razumeo - shvatiće!
E sad, koji protokol koristi 6600 stvarno ne bih znao, postojanje 1. pina na slotu ne znači da se on i koristi. Ali sa druge strane, primetio sam (ne samo ja) da je 6600 mnogo kilavija u nekim stvarima od 3660, baš kad se radi o čitanju i pisanju podataka. Moguće je da je uzrok tome upravo upotreba SPI protokola. Takođe, ovo može da bude razlog što neke kartice neće da rade u određenim telefonima, a u drugim hoće. Takve kartice nisu u okviru specifikacije i podržavaju samo jedan protokol.
Koliki uvod zbog jednog pina, a :!:
