Idol 3 (4.7) 2015
2015. godina
4.7" LCD, 68.7% body
5% 410, Android 6.0.1 Marshmallow
RAM 2 GB, INT 8GB, EXT nema
2000 mAh Neizmenjiva
1 kamera, max 13MP
Test mobilni telefon Alcatel Idol 3 (4.7)
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Alcatel Idol 3 (4.7). U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Alcatel Idol 3 (4.7) vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test smart telefona Alcatel OneTouch Idol 3 (6039Y)

Fotografije u zatvorenom

Prodajno pakovanje

  • Telefon
  • Punjač sa USB-kablom
  • Žične stereo slušalice
  • Alat za izvlačenje SIM-kartice
  • Uputstvo za upotrebu

Tehničke karakteristike

  • Android 5.0.2
  • Ekran dijagonale 4.7 inča, IPS, 720x1280 piksela
  • Qualcomm Snapdragon 410 čipset, 4 jezgra radnog takta do 1.2 GHz, Adreno 306 grafički koprocesor
  • 1.5 GB sistemske memorije , 16 GB interne, microSD kartica
  • microSIM
  • 13MP Sony EXMOR, LED blic, prednja kamera od 5MP
  • Baterija Li-Ion 2000 mAh
  • FM-radio
  • NFC, Bluetooth 4.0 LE, Wi-Fi 802.11 b / g / n, LTE
  • Dimenzije - 134.6 x 65.9 x 7.55 mm, masa - 110 grama

Pozicioniranje

U 2015. godini, Alcatel je odlučio da potpuno promeni pozicioniranje svojih uređaja, da odustane od bezbroj modela nazvanih Idol i da u liniji ima samo dva uređaja - jedan sa dijagonalom od 4,7 inča i drugi sa ekranom od 5,5 inča. Analogija sa Apple-om se sama nameće, obzirom da je ova kompanija takođe u isto vreme dovela na tržište dva uređaja sa različitim dijagonalama (Alcatel je odabrao iste dijagonale, što pojačava ovu asocijaciju). Kompanija je u prošlosti ostavila uređaje kao što Idol Mini, idol X i tako dalje. Za Alcatel je neophodno je da se fokusira na najbolje ponude, da ih načini razumljivim potrošačima, a ne troši resurse na mnogo sličnih uređaja.

Model Idol 3 bi trebalo da bude optimalno rešenje u smislu odnosa cena / performanse: dobre performanse, postoji dodatna karakteristika u obliku visoko-kvalitetnih zvučnika JBL, dobar ekran i Android 5. u poslednjih nekoliko godina, Alcatel uređaji su dobri u smislu kako funkcionalnosti tako i dizajna. Proizvođač stvara uređaj za masovno tržište, za one koji ne robuju brendovima i žele da koriste telefon što je duže moguće, dok se ne pokvari. Ali u isto vreme kompanija počinje da oprema uređaje svojom Alcatel Speakerphone „tehnologijom“, pri čemu kompanija želi da dostigne nivo proizvođača prve lige. Na primer, u ovoj jedinici prisutni su zvučnik i softver kompanije JBL, dok je za ekran korišćena Technicolor Color Enchance tehnologija. Ovo su prvi, mali koraci u pravcu u kojem kompanija stvara dodatnu vrednost kroz saradnju sa drugim brendovima. Oni će igrati ulogu samo ako Alcatel počne da koristi ovakav pristup iz generacije u generaciju.

Za Idol 3 možemo reći da je ovo atipičan primerak za kompaniju, jer prvi put Alcatel diferencira ključna i sekundarna tržišta, čineći cenu ovih uređaja različitim za svako od njih. Na primer, u SAD cena Idol 3 sa ekranom od je 5.5 inča u online prodavnici može da se posmatra kao promotivna ali ona ipak utiče na percepciju uređaja u drugim tržištima. Na primer, na nekim drugim tržištima verzija smanjene funkcionalnosti košta više od cene modela u SAD. To nam izgleda kao previše visoka cenu, pogotovo u odnosu na konkurenciju, o čemu ćemo razgovarati u zaključcima. Moramo shvatiti da je Alcatel na raskršću - sa jedne strane, kompanija želi da drži korak sa uspešnim kineskim proizvođačima u svetu, a sa druge strane, teško joj je da se odrekne pozicije u segmentu pristupačnih proizvoda u smislu cena / kvalitet. To se ispostavilo kao višesmerni pokret, pri čemu neki modeli ostaju u staroj paradigmi, neki se premeštaju na novu, a ponekad se jedan i isti model na različitim tržištima pojavljuje u različitim kapacitetima. To stvara veliku zabunu, koja je u izvesnoj meri imala negativan uticaj na prodaju Alcatel brenda.

Dzajn, veličina, kontrole

Eksterno, ovo je regularan i običan Alcatel model, karakterističan po pristojnom ekranu, dok su sa obe strane zvučnici kompanije JBL. Oni su mali, srednjeg obima zvuka (deklarisanog kapaciteta od 1,2 W za oba), pri čemu nude dovoljno čist zvuk. Zanimljivo, ovo je jedan od retkih uređaja u kojima su dva mikrofona u kombinaciji sa zvučnicima, pa možete uzeti telefon kako želite, čak i naopako, nije bitno. Jedini element koji nije uparen, jeste prednja kamera (5 megapiksela).

Kućište se ne rasklapa, što nekome može izgledati kao mana. Sa druge strane, pritužbi na kvalitet izrade nema. Uređaj će biti dostupan u tri boje, pri čemu se prvobitno pojavljuje kao klasični telefon tamno sive boje kućišta.

Na zadnjoj strani možete videti glavnu kameru - 13 megapiksela (Sony Exmor poslednje generacije). Odmah do nje je LED blic. Na gornjem kraju je 3.5 priključak za slušalice a u dnu - microUSB konektor. Na levoj strani - fijoka koju možete da izvučete koristeći poseban alat. U zavisnosti od toga koji model imate (sa dve SIM kartice ili jednom), fijoka je drugačija - u slučaju microSIM-kartice drugo mesto je posvećeno microSD memorijskoj kartici. Alternativno uređaj može da poseduje i dve microSIM-kartice. Na desnoj strani je taster za regulaciju jačine zvuka.

Sviđa nam se kako ovaj telefon stoji u ruci, on je optimalne veličine, i može se uporediti sa drugim uređajima u svojoj klasi. Dimenzije su - 134.6 x 65.9 x 7.55 mm, a masa - 110 grama.

Poređenje sa modelom Lumia 830

Ekran

Dijagonala ekrana je 4.7 inča, ekran je HD rezolucije (312 ppi) i Technocolor Enchance tehnologija za podešavanje profila boja, gotovo ne utiče na percepciju IPS ekrana. Vazdušni međuprostor je odsutan, ekran je napravljen tehnologijom OSG. Podešavanja pozadinskog osvetljenja su tipična, nema nikakvih problema. Kvalitet ekrana je dobar, ali se ne izdvaja u odnosu na druge. Za jeftine uređaja ovo je tipično rešenje.

Prilikom izlaganja sunčevim zracima ekran bledi snažno. Na to utiče činjenica da režim uštede energije smanjuje pozadinsko osvetljenje, koje nije dovoljno na ulici, pa se može reći da ekran za one koji su navikli na druge, svetlije uređaje nije dovoljno osvetljen.

Za segment jeftinih uređaja ekran je tipičan, ali za srednju klasu uređaja osvetljenje nije dovoljno. Ovo nije veliki problem, ali sa izdavanjem novih modela razlika je opipljiva.

Baterija

Uređaj je u stanju da radi ceo dan pod normalnim opterećenjem. Kapacitet Li-Ion baterije je - 2000 mAh, što je malo, ali dan rada je prilično dobar rezultat sa opterećenjem. Dva dana trajanja baterije jedinice mogu se obezbediti samo uz minimalnu količinu poziva.

Telefon ima ugrađen uslužni program koji služi da ograniči potrošnju energije (onemogućava određene funkcije), i on se podrazumevano uključi kada napunjenost baterije 30%. Loša strana je da on nije izvorno integrisan u Android, već je de facto add-in program, što ga ne razlikuje od onih koje možete preuzeti u Play Store.

Puno vreme punjenja baterije je oko 1.5 čas

Memorija, RAM,hardverska platforma

Uređaj poseduje 1.5 GB RAM-a, kapacitet ugrađene memorije je 16 GB (7.2 GB dostupno korisniku), plus možete instalirati memorijsku karticu kapaciteta do 128 GB.

Uređaj je baziran na quad core čipsetu Snapdragon 410. Izbor je jasno zasnovan na ceni uređaja, a ne na performansama, ali je dobro rešenje za podršku za LTE. Većina modela u ovom segmentu cena već koristi čipsetove sa 0sam jezgara.

Interfejs uređaja gotovo nikada ne usporava, mada se ponekad dešava da bude malko sporiji. Ko je krivac, sporost čipseta ili nadgradnja Alcatela, nije sasvim jasno. Ali, jasno je da je urađeno mnogo posla u cilju optimizacije, uređaj nije spor, ali ne možete ga ni nazvati jako brzim. Opet, žao nam je da kažemo da je ovo jeftino rešenje.

Kamera

Uređaj poseduje uobičajenu 13MP kameru (modul Sony Exmor). Pored već standardnog HDR režima, ona nudi mogućnost da se u realnom vremenu rade prilagođenja dodirom ekrana za glavnu i za prednju kameru, tako da možete da sakrijete nesavršenosti. Zanimljiva napomena za manuelni režim – možete da izaberete balans bele boje, ISO vrednost (od 100 do 2400 plus Auto režim), zatim da klizačem podesite fokus, brzinu zatvarača (1/2 do 1/2000). Prisustvo ovih podešavanja vam omogućava da snimite fotografije, koje ne mogu da se odrade automatski.

U drugim režimima, napominjemo da ovaj telefona može da bude vrsta QR-skenera, možete dobiti kod sa slike i link ako je on, naravno, enkodiran u kodu.

Sada nešto o nedostacima. Trenutni softver kamere, uprkos komercijalnom prisustvu uređaja daleko je od konačnog u pogledu krajnjeg kvaliteta. Prototip je imao probleme sa brzinom fokusa, borili smo se sa tim i na kraju pobedili. Kamera gotovo odmah izoštrava kadar, i nema nikakvih problema. Ali, u okruženju gde imate sliku u izvoru svetlosti, kamera zumira na njega. U našem slučaju, svetlo je bilo takvo da ste imali osećaj da je slika snimljena u mraku, iako je bio svetao dan, a sve se kupalo u svetlu. Isto važi i kada se snima napolju kada u okviru kadra ima mnogo neba ili sunca, slika postaje tamna. Jasno je da je u pitanju nedostatak algoritama obrade slika za koji kompanija obećava da će da ih poboljša u narednom firmware-u za kameru, koji će biti dostupan početkom leta.

Primere fotografija možete videti ispod. Kvalitet je karakterističan za ovakve proizvode, ako se zaboravi na gore izrečeno.

Evo kako da snimite video, ostvarite specijalne rezultate ili eliminišete nedostatke u aparatu u ovom aspektu.

Primer video klipa (MP4, 44 MB) >>>

Opcije povezivanja

Model podržava 4G (LTE FDD: 1/3/7/8/20), ima NFC, Wi - Fi, Bluetooth 4.0 USB, Modem Tethering - jednom rečju, standardni set tehnologija, bez ikakvih posebnih karakteristika.

Softvrske karakteristike

U Alcatelu ne pokušavaju mnogo da promene standardni Android, ali i dalje unose svoje izmene, što važi i za Android 5. Ako je model Hero 2 imao male kvadratne ikone koje se pojavljuju, ovde je u pitanju ikona kruga. Ako želite da otvorite celu aplikaciju - pritisnite taster ponovo.

Ovaj uređaj koristi Android 5.0.2. Alcatel je redizajnirao standardni interfejs, ali ne mnogo. Nekim ljudima može da se ne svidi. Okidač ostaje kao na Androidu 5, režim skrolovanja ekrana na levo je uvek Alcatel Stream, gde možete videti novu aplikaciju, vremensku prognozu, vesti. To je beskorisna stvar, koja je jasno pozajmljena od HTC-a. Ali ovde nema nikakvog smisla, jer ne može se menjati ni izvor vesti, što čini ceo poduhvat besmislenim.

Telefon poseduje FM-radio, set funkcija je tipičan. Diktafon, kalkulator, kompas, i ugrađena memorija, plus anti-virus menadžer AVG.

O ulozi muzičkih aplikacija mišljenja us pomešana, ne možete samo slušati muziku, već i miksovati je, primenjivati različite efekte, dovoljno je da uključite uređaj u horizontalnom položaju. Da li nam je ovo potrebno? Za mlade ljude, ovakva zabava može biti prikladna, ali je njena uloga precenjena.

Među načinima za otključavanje pojavio se i Eye-D, koji radi očitavanjem mrežnjače vaših očiju. Metoda je spora, nije baš pouzdana, i dodata je da se proširi broj opcija.

U podešavanjima možete omogućiti otključavanje ekrana pritiskom odnosno možete gestovima isključiti zvuk (potrebno je da uključite telefon).

Govoriti o prethodno instaliranim igrama i drugim aplikacijama nema smisla, oni nisu naročito vredni pomena.

Utisci

Model se pojavio u prodaji krajem maja, po različitim cenama na različitim tržištima Poređenja radi, Idol 3 sa 5.5 inčnim ekranom se razlikuje u odnosu na 4.7 inčni model po mnogim karakteristikama - 8-core čipom iz Qualcomm-a, 2 GB RAM-a, 8-megapikselnom prednjom kamerom, baterijom većeg kapaciteta, Wi-Fi, 2.4 / 5 GHz, verzijom BT 4.1. Kada se uzmu u obzir sve tačke gledišta, u pitanju je proizvod boljih tehničkih karakteristika i jasno može da nadmaši Idol 3 4.7.

Hajde da pogledamo konkurente modelu Idol 3 i uverimo se zašto je ovaj proizvod precenjen. Počnimo sa modelom Huawei 4C.

Ovaj model poseduje 5-inčni HD ekran, 8-core Kirin procesor kompanije Huawei, 2 GB RAM-a, 8 GB interne memorije, kapacitet baterije od 2550 mAh, kamere od 13 i 5 megapiksela. Od glavnih nedostataka moramo napomenuti prisustvo Android 4.4 verzije i da nije jasno da li će biti nadogradnje na verziju 5. Takođe nema LTE, što lično ne mislimo da je toliko važno u ovoj grupi cena.

Hajde da vidimo nešto više tipično u ovoj klasi. Na primer, ZTE Blade S6. Ovaj telefon koristi 8-core Qualcomm čip, 2 GB RAM memorije i 16 GB interne memorije, kamere 13/5 megapiksela, 5-inčni HD ekran, bateriju kapaciteta 2400 mAh, i Android 5.

Ispostavlja se da za novac, sličan ceni modela Idol 3, dobijate malo više od svega, ali nema stereo zvuk, koji, po našem mišljenju, u velikoj meri precenjen.

Među novim proizvodima koji su se istovremeno pojavili sa Idol 3 4.7, možete primetiti gotovo sličnu funkcionalnost modela Lenovo S60 (takođe ima podršku za LTE, sličnu bateriju, isti čipset, ali 2 GB RAM memorije). Spolja, Lenovo S60 je kopija modela iPhone 6, koja je njegova glavna prednost i korist.

Poenta ovog modela je da dobijamo uređaj sa podrškom za LTE, dva zvučnika, što ne menja situaciju mnogo, jer zvuči kao dobar, jedan zvučnik, prosečan ekran, prilično slabu bateriju, sa prosečnim kapacitetom. Izbegavanje dobrog odnosa cena / kvalitet za Alcatel je neverovatno i po našem mišljenju, nije opravdano. Očekivanje da će uređaj biti u velikoj potražnji u ovom segmentu, jednostavno nema smisla. Da je uređaj za 20% jeftiniji imao bi mnogo bolju prođu i bio bi mnogo više tražen.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024