X9a 2023
2023. godina
6.67" OLED 120Hz, 89.9% body
30% 695 5G, Android 13
RAM 8 GB, INT 256GB, EXT nema
40W, 5100 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 64MP
Test mobilni telefon Honor X9a
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Honor X9a. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Honor X9a vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pozicioniranje

Honor X9a je telefon srednjeg ranga za one koji traže izbalansiran uređaj sa dobrim ekranom i vrhunskim dizajnom.

Ključne karakteristike Honor X9a:

  • 120Hz 6,67" OLED ekran, rezolucija 2400 x 1080, 1,07 milijardi boja (10-bit)
  • Zaštitno staklo, povećana čvrstoća potvrđena testovima, uključujući pad na kameni pod.
  • Funkcija bez treperenja (PVM) pri zatamnjivanju.
  • Vreme rada: 2 dana, baterija 5100mAh i brzo punjenje 40W.
  • Čipset Snapdragon 695+, RAM do 13GB (8GB fizički + 5GB virtuelni).
  • Mat poleđina i prsten za kameru.
  • Prednja kamera od 16MP, glavna kamera: 64MP+5MP+2MP

Specifikacija

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm), 8 jezgara (2×2,2 GHz Krio 660 Gold i 6×1,8 GHz Krio 660 Silver), Adreno 619 grafika
  • Operativni sistem: Android 12, Magic UI 6.1
  • Memorija: 6 GB / 128 GB (+ 5 GB virtuelne memorije), bez slota za memorijsku karticu
  • Ekran: 6,67 inča, AMOLED, 2400 x 1080 piksela, 120 Hz, 10-bit (1,07 milijardi boja), osvetljenost od 800 nita, HDR10, AlwaysOnDisplay
  • Baterija: Li-Po 5100 mAh, 40 W brzo punjenje
  • Glavna kamera:
    • 64 MP, f/1.8, (širokougaona), PDAF
    • 5 MP, f/2.2, (ultra široka)
    • 2 MP, f/2.4, (makro)
    • Video snimanje 1080p@30fps
  • Prednja kamera: 16 MP, f/2.45, (širokougaona)
  • SIM kartica: 2 Nano-SIM
  • Mreža i podaci: 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 (aptX HD), NFC, USB Tipe-C
  • Navigacija: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
  • Senzori: skener ispod ekrana (optički), akcelerometar, žiroskop, blizina, osvetljenje, kompas
  • Ostalo: nema 3,5 mm priključak, nema slot za memorijsku karticu
  • Materijali: staklo i plastika
  • Dimenzije: 161,6 x 73,9 x 7,9 mm, težina 175 gr.

Izgled

Obično je reklamni kliše kada kažu da telefon osvaja svojim dizajnom ali za Honor X9a to zaista važi. Glavna kamera u obliku prstena izgleda veoma cool. Mat zadnja ploča sa nekom vrstom efekta severnog svetla je veoma lepa. Osim toga, ne ostavlja otiske prstiju.

I naravno, zakrivljeni AMOLED ekran. Možda su ravni ekrani zgodniji, ali panel sa efektom vodopada je nerealno lep. Napravljen je od kaljenog stakla debljine 0,65 mm, tako da može izdržati čak i pad na mermerni pod.

Efekat prelivanja boja na zadnjoj strani zove se "Shimmering Ice". Takođe, telefon je dostupan u smaragdno zelenoj i crnoj boji. Smaragdno zelena je za preporuku, mirna tamna zasićena boja. Upečatljiva. Drugi proizvođači nemaju ovu boju.

Kamera u obliku prstena je odlično rešenje: lepa i neobična. Osim toga, telefon može da leži na ravnoj površini bez ljuljanja.

Zakrivljeni ekran izgleda veoma lepo. Zaštitni film je zalepljen na ekran. Na vrhu je slot za zvučnik. Na kraju se nalazi mikrofon za smanjenje šuma, a pored njega je senzor svetlosti (veoma sličan infracrvenom portu, ali to nije to).

Na dnu se nalazi zvučnik, USB Tipe-C, mikrofon i slot za 2 Nano-SIM.

Na desnoj strani su taster za kontrolu jačine zvuka i dugme za napajanje. Na levoj strani nema kontrolnih tastera.

Savršeno leži u ruci. Držanje Honor X9a je estetsko zadovoljstvo.

Honor telefoni su možda najelegantniji i sa najboljim ergonomskim rešenjem na tržištu. Nijedan nije loš ili neudoban u ruci. Svi Honor telefoni se odlikuju odličnom ravnotežom i minimalnom težinom. Vodeći modeli su teški 185 grama dok konkurentski idu i do 250 grama.

Honor X9a je težak 175 grama. Poređenja radi, iPhone 14 Pro Max je 240 grama, a Samsung Galaxy S23 Ultra 234 grama.

Od negativnih strana, svakako činjenica da su i zadnja strana i okvir napravljeni od plastike. Futrola nije u pakovanju. Biće zanimljivo pogledati Honor X9a nakon godinu dana korišćenja. Hoće li srebrni okvir istrajati ili ne?

Još jedan nedostatak, model nema stereo zvučnike. Telefon ima AMOLED ekran na kojem možete da gledate filmove i igrate igre, stereo zvučnici bi bili zgodni u tim situacijama. S druge strane, koliko često gledamo nešto sa pametnog telefona bez slušalica?

Ekran

Telefon koristi AMOLED panel od 6,67 inča sa rezolucijom od 2400 x 1080 piksela. Ekran ima brzinu osvežavanja od 120 Hz, frekvenciju obrade dodirom od 300 Hz. Postoji podrška za HDR10, kao i Widevine L1 DRM licenca za usluge strimovanja.

Zakrivljeni ekrani sa takozvanim efektom vodopada su svakako lepi, ali deluju i krhko ako se ispuste. Proizvođači su uspeli da prevaziđu taj problem. Iz kompanije kažu da je telefon, zahvaljujući upotrebi stakla povećane čvrstoće (debljine 0,65 mm naspram 0,55 mm), preživeo niz testova, uključujući test bočnog stiskanja, kao i pad na kameni pod.

Pad na pod i rotiranje u bubnju su možda najrelevantniji testovi za nas.

Honor X9a ekran oduševljava visokim indikatorom osvetljenosti. Merenje je pokazalo 850 nita (sa deklarisanih 800 nita). Ova vrednost vam omogućava da udobno koristite ekran čak i na jakom suncu. I, generalno, ovo je skoro vodeći indikator osvetljenosti. Galaxy S20 Ultra ima sličnu osvetljenost.

Povećana je tačnost boja. Takozvana delta E, koja pokazuje odstupanje od ideala, iznosi samo 1,5. Ovu vrednost imaju monitori koje dizajneri koriste za rad sa bojama.

Telefon ima AOD funkciju. Prelepi animirani skrinsejveri prijatni su za oko.

Inače, Honor ima i animirane skrinsejvere. Na primer, na fotografiji izlazi jelen koji trese rogove.

Ekran uvek radi sa frekvencijom osvežavanja od 120 Hz (čak i u režimu „Auto”) i to bi moglo negativno uticati na trajanje baterije. Ali telefon je na testu postavio vek trajanja baterije blizu rekorda.

Kamera

Honor X9a ima prednju kameru od 16 MP, a sistem glavne kamere se sastoji od 3 sočiva:

  • 64 MP, f/1.8, (širokougaona), PDAF
  • 5 MP, f/2.2, (ultra široka)
  • 2 MP, f/2.4, (makro)
  • Video snimanje 1080p 30 fps.

Sva podešavanja i režimi na aplikaciji kamere su jednostavni i jasni.

Za Honor X9a kamere se mogu istaći i prednosti i nedostaci.

Prednost je svakako neobično dizajnersko rešenje.

Sada malo o kvalitetu fotografija. Kamera od 64 MP ima precizan autofokus, dobar balans belog i dinamički opseg, pristojne detalje, odličnu oštrinu. Međutim, na večernjim snimcima, kada zumirate, primećuje se šum. Osim toga, u noćnom režimu, telefonu je potrebno do 5 sekundi da napravi sliku.

Ultra-širokougaoni objektiv od 5 MP daje dobre rezultate pri dobrom osvetljenju. Međutim, kada nema dovoljno svetla, fotografije postaju mutne.

Makro snimanje na 2 MP je standardno. Ne ističe se u odnosu na Xiaomi, Realme ili Infinix.

I na kraju, Honor X9a nema 4K snimanje. Neki proizvođači nude ovu opciju. Ali za pohvalu je režim "Multivideo", koji vam omogućava da odmah snimate na glavnoj i prednjoj kameri. Korisniku je na raspolaganju nekoliko režima takvog snimanja. Ovo je super stvar za društvene mreže kada želite da pokažete i okolinu i svoju reakciju na ono što se dešava.

Performanse

Za performanse odgovorni Snapdragon 695 5G, 6 GB RAM, kao i disk od 128 GB.

Kao i kod mnogih ovogodišnjih modela, nema slota za memorijske kartice. Kao razlog, proizvođači navode da korisnici ubacuju jeftine i spore kartice, zbog čega telefon počinje da usporava, pa za to krive proizvođača telefona. Ovo je samo delimična istina, drugi deo je činjenica da na taj način kompanije pokušavaju da nateraju ljude da kupe telefon sa više memorije.

Snapdragon 695 je osrednji čipset. Ne može se pohvaliti preteranim performansama, ali u isto vreme sigurno neće izneveriti u pogledu pokretanja bilo koje aplikacije i igre na srednjim podešavanjima.

Jedna od prednosti Snapdragona 695 je stabilan rad čak i pod opterećenjem od 100%. U nastavku pogledajte rezultate testa prigušivanja. Za običnog korisnika takva stabilnost je važna, nema kočenja, zaleđenog ekrana ili pada brzine kadrova u igricama. Uprkos činjenici da je telefon radio pod maksimalnim opterećenjem, na kraju testa Honor X9a se nije ni zagrejao.

Telefon odlično radi sa Call of Duty Mobile ili PUBG. A povećana brzina osvežavanja ekrana dodaje dodatnu fluidnost i odziv.

Honor je instalirao disk velike brzine, iz kojeg se dodeljuje dodatnih 5 GB virtuelne RAM memorije. Virtuelna memorija je odlična za skladištenje i brzo pristupanje više otvorenih web stranica u browseru ili aplikacijama.

U pogledu performansi, Honor X9a vas sigurno neće izneveriti. Rezerva snage za igre i aplikacije je dovoljna za 3 godine sigurno.

Trajanje baterije

Telefon dolazi sa brzim punjenjem od 40W, potrebno je 75 minuta da se baterija napuni od 0 do 100%, a pola sata od 0 do 60%.

Adapter je posebno upakovan u papirni omot. S obzirom na to da se adapter ne zagreva mnogo, ne mora ni da se uklanja omot.

Telefon ima energetski efikasan čipset, ali veoma svetao ekran. U PCMARK testu (telefon neprekidno otvara dokumente, stranice pretraživača, uređuje fotografije i video zapise, pokreće video pozive) baterija je trajala 10 sati. Ovo je sjajan rezultat.

Čini se da bi telefon mogao da radi i duže ako bi imao zaista adaptivnu brzinu osvežavanja ekrana, a ne stabilnih 120 Hz. Postoji „Adaptivni režim“ ali u većini scenarija (sa izuzetkom video zapisa) drži ekran na 120 Hz.

Kada se uporedi sa sličnim čipsetom sa potpuno adaptilnom brzinom osvežavanja (promenljiva od 30 do 120 Hz), drugi uređaj je na istom testu izdržao samo 40 minuta duže, odnosno za 6%. Dakle, nije velika razlika.

Komunikacije i operativni sistem

Kvalitet prijema i jačina zvučnika pametnog telefona su odlični.

  • VoLTE, VoWiFi - da!
  • Postoji kompas (mapa pokazuje gde je telefon okrenut).
  • NFC radi sa Mir karticama!
  • Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 (podržava aptX HD)

Možda kao minus može da se navede samo nedostatak ugrađenog snimanja poziva.

Telefon ima Android 12, Magic UI 6.1.

Magic UI 6.1 je možda jedan od tri najbolja skina za Android. Njegove karakteristike su fluidnost i brzina rada.

Zaključak

Honor X9a u nizu parametara nije inferioran u odnosu na vodeći model. Na primer, zakrivljeni AMOLED ekran sa frekvencijom osvežavanja od 120 Hz, visokom osvetljenošću i odličnom reprodukcijom boja su odlike i skupih vodećih uređaja.

Honor X9a svakako isprobajte pre kupovine, fotografije ne prenose taktilne utiske. Savršeno leži u ruci.

Snapdragon 695 čipset je dobar i po performansama i po trajanju baterije, tako da je njegov izbor opravdan. Govoreći o punjenju, jedan od minusa je nedostatak Wi-Fi 6 (sitnica, ali bi bilo lepo).

Glavna kamera i selfi kamera su za svaku pohvalu. Bilo bi dobro da ultraširokougaoni modul ima veći otvor blende (za snimanje u sumrak). Još je nejasan nedostatak 4K snimanja, ograničenje je veštačko (i čipset i kamera su adekvatni).

Honor X9a svakako ima veliku konkurenciju u istom cenovnom rangu: Poco, Realme, Infinix, Techno, tu je i serija A50 kompanije Samsung. Sa druge strane, Honor X9a se izdvaja po svom dizajnu i celokupnom osećaju „premium“ (to se ne može preneti fotografijama, morate da držite ovaj telefon u rukama).

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024