7210 2002
2002. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7210
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7210. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7210 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 7210

Model 7210 je prvi pokušaj kompanije Nokia da napravi telefon sa kolor ekranom. Samo Samsung i SonyEricsson su napravili takve telefone ranije. Tradicionalno serija 7 predstavlja inovativne modele. U stvarnosti nema toliko noviteta, ali neki ipak postoje. Sada ćemo se posvetiti mogućnostima telefona i opisati ih detaljnije.

Telefon je na raspolaganju u tri boje: tirkizna, narandžasta i braon.

Dizajn telefona možete menjati uz pomoć izmenjivih Xpress-on maski (crna, crvena, pink, zeleno siva, kestenjasta i žuta). Da bi promenili masku morate prvo skinuti zadnji deo a zatim i prednji. Na zadnjoj strani telefona nalazi se držač koga bi trebalo pritisnuti a zatim skinuti masku sa drugom rukom. Jedini problem je što to teško uraditi, pošto je maska čvrsto pričvršćena za telefon, kao kod Nokia 3310 modela.

Dimenzije telefona (106 x45 x17.5 mm) nisu velike, pa ga lako možete nositi u džepu košulje ili pantalona. Masa telefona je 83 g, što nije mnogo. Jedan od faktora koji je doprineo smanjenoj masi je nova baterija - BLD-3. To je litijum jonska baterija kapaciteta 720 mAh. Prema proizvođaču može obezbediti do 220 sati autonomije telefona ako je u mirovanju ili 4 sata ako se koristi za razgovor. U praksi je telefon radio oko 4 dana od kojih je 45-60 minuta utrošeno na razgovore. Dodatne funkcije telefona skoro i da nismo koristili. Ako bi radili sa organajzerom, igrama i alarmom (oko 50 minuta) autonomija telefona će biti samo 3 dana. To nije loš rezultat s obzirom da telefon ima kolor ekran. Vreme potrebno da se u potpunosti napuni je oko 1.5 sat.

Ekran može prikazati do 4096 boja i ima rezoluciju 128x128 piksela. Može prikazati do 5 linija teksta i 1 statusnu liniju. Kada kucate poruke prikazuje se 8 linija teksta i 2 statusne linije zbog skaliranja. Prikaz boja je veoma dobar, prikaz slike na ekranu nije previše svetao na suncu, ali je vidljiv. Pri svetlosti sijalice nema nikakvih problema. Ekran se može uporediti sa onim na Nokia 7650 modelu, jedino je razlika u veličini.

Ispod ekrana se nalazi plastična tastatura. Veličina i prostor između tastera su veoma neuobičajeni. Ove dizajnerske ideje su doprinele atraktivnosti telefona. Nažalost, ne znači uvek da stil sa sobom donosi i komfor. Ovde je takav slučaj. Niži tasteri su veoma blizu jedan drugom, dok je kod gornjih tastera suprotna situacija i oni su veoma razmaknuti jedan od drugog. Naravno, možete se navići na ovakvu tastaturu ali za to će biti potrebno vreme. Što se mene tiče tastatura mi nije odgovarala ali ljudi imaju različite ukuse pa će neko možda biti zadovoljan sa njom. Pozadinsko osvetljenje tastera nije podjednako, tasteri 1,3 i 4 se ne vide jasno čak i pri prosečnom osvetljenju.

Na levoj strani telefona nalazi se dvostruki taster za kontrolu jačine zvuka. Teško ga je pritisnuti, to je verovatno tako urađeno da bi se izbeglo slučajno pritiskanje.

Taster za uključivanje i infracrveni port se nalaze na gornjoj strani telefona. Sistem konektor, tzv. Pop-port, se nalazi sa donje strane. Prvi put se pojavio u modelu 7210 i biće korišćen i u budućim modelima. Koje su njegove prednosti? Prvo, Pop-port konektor automatski identifikuje sve priključene dodatke. Drugo, uključena je podrška za stereo zvuk, pa je moguća upotreba stereo slušalica (koje dolaze u standardnom paketu). Treće, sistem konektor omogućava da se svi dodaci napaju sa jednog mesta i nema potrebe za posebnim izvorima napajanja. Najzad, Pop-port podržava visoke brzine prenosa podataka (do 230 KB/sec). Model 7210 dolazi sa USB kablom kao dodatkom. Dakle, novi sistem konektor ima mnogo prednosti, ali će korisnici starih dodataka ipak morati da kupuju nove dodatke.

Meni

Struktura menija modela 7210 se nije promenila ako se poredi sa ostalim Nokia telefonima. Ikone glavnog menija su drugačije. Takođe, povećan je broj ikona u glavnom meniju na 13. Možete se kretati kroz glavni meni koristeći brojeve za brzu navigaciju ili skrolovanjem. Prvi način je jednostavniji za upotrebu zato što je potrebno dosta vremena za skrolovanje.

Imenik. Imenik je sličnih mogućnosti kao u Nokia 6310, 8910 i drugim modelima. Možete dodati do 3 broja telefona i 1 tekstualno polje svakom kontaktu. Dinamička memorija omogućava da sačuvate do 5 brojeva telefona i 4 tekstualna polja za svaki unos ako imate manje od 300 kontakata. Ovde možete podeliti kontakte u grupe.

Imenik na SIM kartici i imenik telefona možete videti istovremeno. Možete kopirati brojeve telefona sa SIM kartice na telefon i obratno.

Poruke. Telefon podržava produžene poruke (do 459 karaktera) i Nokia Smart Messaging. Postoji 10 predefinisanih sličica kojima možete ukrasiti poruke i šabloni kojima možete ubrzati unos teksta. Možete koristiti i predviđanje unetog teksta prilikom kreiranja poruka. Na raspolaganju Vam je i Chat funkcija.

Telefonom možete slati i primati MMS poruke. Slike i zvuk koji su namenjeni MMS porukama možete prebaciti u memoriju telefona. Možete skinuti nekoliko takvih slika i zvukova sa Nokia sajta. Ovo je drugi telefon (ne smartphone) posle SonyEricsson modela koji podržava ovu funkciju.

Možete sačuvati do 150 kratkih poruka i 50 poruka sa slikama u memoriji telefona. Preostali prostor možete iskoristi za MMS poruke, Java programe, zvukove, melodije i slike. Telefon ima 500 KB memorije.

Lista poziva. Liste dolazećih, pozvanih i propuštenih brojeva sa datumom i vremenom možete pogledati ovde. Svaka lista sadrži do 10 poslednjih brojeva telefona. Ovde se nalaze i merači za vreme i potrošnju.

Profili. Ovde se nalazi ništa neobično. Standardne mogućnosti za personalizaciju telefona. Sva podešavanja možete namestiti da se aktiviraju u određeno vreme.

Podešavanja. Možete primetiti podešavanja za skrinsejver (kao analogni sat) i za pozadinu ekrana (jedna od slika). Takođe možete podesiti šemu boja u kojoj će Vam se prikazivati meni. (jednu od 11).

Tastatura se automatski zaključava u modelu 7210.

Možete podesiti vibraciju i melodije ovde, iako je logičnije da se ta opcija nalazi u podešavanjima za profile. Uobičajena podešavanja telefona se nalaze u ovom meniju.

Alarm. Ovo je veoma jednostavna funkcija i možete podesiti da se aktivira u određeno vreme.

Radio. Ovde možete pokrenuti FM radio (stereo zvuk je podržan zahvaljujući Pop-port konektoru). Stereo slušalice dolaze uz telefon u standardnom paketu. Radio je sličan istoj aplikaciji u Nokia 8310 ili 6510 modelima po svojim mogućnostima.

Galerija. Svim slikama i zvučnim fajlovima možete pristupiti preko ovog menija. Tu su i podešavanja za pristup sajtovima sa novim fajlovima (WAP). Možete napraviti i svoje foldere ovde.

Organajzer. Ova funkcija je realizovana kao i u ostalim Nokia telefonima, na primer 6510. Možete dodati od 100 do 500 beleški, u zavisnosti od njihove dužine. Postoji opcija automatskog brisanja starih beleški (bazirana na starosti). Kalendar ima mesečni pregled i lako možete doći do željenog datuma.

Za svaki događaj možete videti rok u To-do listi.

Igre. Igre su iste kao u Nokia 9210 modelu. Dakle, dve predefinisane igre Tripple Pop i Skok, tzv. Bounce (Java aplikacija) se nalaze ovde.

Aplikacije. Instalirane Java aplikacije se nalaze u ovom meniju. Postoje dve standardne: Rečnik i Konverter. Nažalost, moj primerak telefona nije imao prvu aplikaciju i zato ne mogu da je opišem. Konverter omogućava da prebacite centimetre u fite, kilograme u funte i tako dalje. Već smo videli ovakvu aplikaciju u ostalim modelima.

Dodaci. Sve je standardno: kalkulator, tajmer i štoperica (sa međurezultatima).

Povezivost. GPRS podešavanja i ukljčivanje/isključivanje infracrvenog porta se nalaze ovde.

Servisi. Services. WAP pretraživač verzije 1.2.1 se nalazi ovde.

Utisci

Telefon se može porediti po kvalitetu prijema signala sa ostalim Nokia telefonima. Po mom mišljenju to je veoma dobro. Telefon ima živahan i glasan zvuk, ponekad i preglasan, pa bi trebalo smanjiti jačinu zvuka. Telefon može raditi i u handsfree modu. Nemoguće je koristiti ga u glasnim mestima.

Telefon podržava 4-glasne polifone melodije i podržava do 43 instrumenta. Po polifoniji je sličan Nokia 3510 modelu. Melodija nije dovoljna, pogotovo ako se nalazite napolju. Zvuk melodije se uklapa sa zvucima na ulici.

Vibracija ne poboljšava situaciju, preslaba je. Teško je osetiti je kada se telefon nalazi u džepu jakne. Nažalost, model 7210 je inferioran kada se poredi sa ostalim Nokia telefonima na ovom polju. Treba da obratite pažnju na telefon ako ne želite da propustite poziv.

Ne postoji glasovno biranje, diktafon ili Bluetooth. Proizvođač je odlučio da kolor ekran dovoljan da privuče pažnju potencijalnih kupaca.

Možemo posmatrati devijaciju od tradicionalne podele modela. Na početku smo rekli da Nokia 7210 pripada klasi telefona koji imaju inovacije, ali sada možemo zaključiti da je 7210 pripada klasi modernijih telefona. Nokia je odlučila da promeni svoju strategiju. Primer Nokia 6610 modela je očigledan primer. Telefon je sličan 7210 modelu, sa manjim razlikama ali svejedno jer je 6610 namenjen klasičnom korisniku mobilnog telefona.

Ako bi smo govorili o mogućnostima T68i modela definitivno on pobeđuje kada se poredi Nokia 7210 modelom, iako Nokia 7210 ima bolji ekran i polifone melodije. Kada se uzme u obzir činjenica da je Nokia 7210 moderni telefon, telefon će se dobro prodavati, pošto korisnici ove klase telefona obično nisu zainteresovani za dodatne funkcije.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024