T68i 2002
2002. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson T68i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson T68i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson T68i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test SonyEricsson T68i

SonyEricsson T68i će uvek biti poređen sa svojim prethodnikom, Ericsson T68 modelom i od toga se ne može pobeći - čak su i platforme na kojima su bazirani ovi telefoni iste. To je omogućilo kompaniji Ericsson da ponudi kupcima koji su kupili model T68 da dograde softver i da tako dobiju model T68i. Za sada slična informacija se nalazi na SonyEricsson sajtu u delu gde su pitanja vezana za ovaj model. Po hardveru telefoni su potpuno isti, čak se i veličina memorije podudara u kilobajt; razlika između ova dva telefona je samo u količini programa koji su instalirani na telefonima.

Po dimenzijama i masi model T68i je sličan modelu T68 (dimenzije su 100 x 48 x 20 mm, masa je 84 grama), razlikuju se samo u boji kućišta. Dizajneri su odlučili da posvetle telefon pa je kućište napravljeno od mat srebrne boje, dok je ram ekrana u metalik nebesko plavoj boji. Promenjen je izgled rupe za zvučnik i tu se završavaju sve razlike između ova dva modela. Model T68 je isporučivan samo u jednoj kombinaciji boja (Arktičko plava). Kasnije se pojavila još jedna solucija - Zvezdano siva - ali telefon nije toliko privlačan u tamnoj boji.

Šteta je što se kod proizvodnje modela T68i koristi drugi tip plastike. Kod starijeg modela zadnji deo telefona je pružao osećaj kao da je reč o gumi, dok je kod testiranog telefona sve standardno - kao rezultat toga telefon je bio klizav.

Tastatura je napravljena od plastike i obojena je isto kao kućište. Oznake na tasterima su crne boje pa se dobro vide i kada ste na suncu i kada ste u tami. Pozadinsko osvetljenje tastature je plave boje; nije nam bilo jasno zašto su tasteri 3 i 6 manje osvetljeni od ostalih. Alfanumerički tasteri su odgovarajuće razmaknuti pa je zato tastatura ugodna za korišćenje. Ispod ekrana nalazi se džojstik, koga možete i pritisnuti, pored toga što ga možete pomerati u 4 standardna smera. Po mom mišljenju ovaj džojstik dobro rešenje i lako se možete navići na njega, ali iz razloga koji su nam nepoznati neke korisnike on iritira.

Nekoliko reči o ekranu. Kod modela T68 instaliran je grafički ekran na kome možete videti do 256 boja u rezoluciji 101 x 80 piksela; fizičke dimenzije su 34 x 28 mm. Na ekranu se može naći do 8 linija teksta što nije loše i omogućava pregled kratkih poruka i WAP stranica bez poteškoća. Kada je mirovanju isključeno pozadinsko osvetljenje morate zagledati u ekran pa je nemoguće pročitati sadržaj ekrana bez uključenog pozadinskog osvetljenja. Kada je ono uključeno ekran je sasvim dobro čitljiv, slova su dobro prikazana, slike su jasne. Možete podesiti da je pozadinsko osvetljenje konstatno uključeno ali će to dovesti do toga da će Vam telefon raditi samo jedan dan. Možete podesiti nivo kontrasta (u 10 koraka). Možete izabrati jedan od tri tipa slova za prikaz teksta na ekranu: standardna, mala ili velika. Meni su najviše odgovarala standardna. Skrin sejver koji se prikazuje kada ne koristite telefon je sat. On se pomera po ekranu i zahvaljujući kontrastu veoma je dobro vidljiv. Kada se nađe direktno na suncu, prikaz na ekranu je teško razaznati. Pozadinsko osvetljenje je realizovano pomoću LED dioda koje se nalaze sa strana ekrana.

Na levom boku telefona nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka. Dok je telefon u mirovanju pritiskom na taj taster možete saznati koji je datum kao i aproksimativno preostalo operativno vreme litijum-jonske baterije koja je kapaciteta 700 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može da radi do 300 sati u mirovanju i do 11 sati ako se koristi za razgovre. U našem testu telefon je radio oko 5 dana (oko 15 minuta razgovora dnevno, korišenja alarma, podsetnika i igara). Rezultati koje smo dobili se u potpunosti poklapaju sa rezultatima telefona T68. Ako razgovarate oko 2 sata dnevno koristeći ovaj mobilni telefon možete računati da će telefon raditi oko dan i po. Vreme potrebno da se baterija u potpunosti napuni iznosi 2-2.5 sata.

Na desnom boku telefona nalazi se infracrveni port; sa donje strane telefona nalazi se sistemski konektor, standardan za Ericsson telefona (većina dodataka ove kompanije će moći bez problema da se koristi sa ovim modelom).

Meni

Da bi otvorili glavni meni dovoljno je da pritisnete džojstik ili da ga pomerite horizontalno. Glavni meni je predstavljen sa 9 ikona, preko kojih pristupate listama stavki; svaka stavka je numerisana pa je moguća brza navigacija pomoću brojeva. Ovde ćemo govoriti samo o funkcijama koje su promenjene u odnosu na model T68.

Prvo i očigledno su promenjene ikone glavnog menija. I dalje je prisutno 9 ikona ali se lista funkcija koje se nalazi pod tim ikonama proširila, kao i mogućnosti telefona. Počećemo od imenika.

Imenik. Kod pozivanja glasom ostala je stara boljka: možete snimiti dva identična snimka za različite brojeve telefona. Pojavila se nova funkcija kojoj možete dodeliti glasovnu komandu a to je Repeat; ona omogućava da napravite poziv uz pomoć dijaloga - veoma zgodno ako vozite. Šteta što telefon nema ugrađeni spikerfon.

Povećan je broj polja koja možete popuniti kada unosite podatke o novom kontaktu. Sada možete uneti ime kontakta, broj u kancelariji, kućni broj i broj mobilnog telefona u prvom unosu. Sva ostala polja (fax, drugi broj, e-mail adresa, kompanija) nisu odmah vidljiva; da bi ste ih videli morate ih uključiti u podešavanjima koja su jednostavna i lako im se pristupa. Kod modela T68 možete uneti 10 polja po kontaktu (jedno polje je Prezime). Zanimljivo je da u meniju modela T68i, koji je odgovoran za sortiranje imenika, možete izabrati polja kao što su Ime ili Prezime. Štaviše, u svemu što omogućava sinhronizaciju podataka sa ostalim uređajima (PDA, telefon) prisutno je polje Prezime. Kada se podaci sinhronizuju sa PC računarom popunjava se samo polje Ime, dok polje prezime ostaje prazno.

Od inovacija treba pomenuti mogućnost da možete dodeliti sliku kontaktu u imeniku. Interfejs je postao raznovrsniji pa telefon neće brzo dosaditi. Pojavila se i odgovarajuća stavka koja omogućava rad sa konktaktima kojima su dodeljene slike.

Snimanje zvuka. Ova funkcija je pretrpela dosta izmena na bolje. Sada imate mogućnost da snimite i svoj glas i glas sagovornika u toku razgovora, a povećano je i trajanje snimka. Po informacijama dobijenim od proizvođača možete načiniti snimak u trajanju od 1879 sekunde ali su Vam na raspolaganju samo 1049 sekunde ili približno 18 minuta, što je svojevrstan rekord (ne računamo Siemens SL45 kod koga se koristi memorijska kartica). Aktiviranje diktafona u toku razgovora je postalo jednostavnije - dovoljno je da izaberete odgovarajuću stavku iz dodatnog menija; tu se ova stavka prvi put pojavila. U toku snimanja razgovora tastatura je zaključana pa ako želite da uradite još nešto sa telefonom morate prvo da isključite diktafon.

Poruke. U ovom meniju pojavila se nova stavka - Multimedijalne poruke ili jednostavno MMS. Podsetiću Vas da je ovo moguće samo ako operater podržava tu funkciju. Možete ubaciti zvuk u poruku koristeći neku od melodija nakon što ubacite slike, tekst i animacije u poruku. Kada proučite 5 postojećih MMS poruka u telefonu, znaćete da ih sami kreirate. Sve je veoma jednostavna i intuitivno jasno, kreativnost praktično nije ograničena. Poruka može sadržati više stranica, na svakoj stranici možete uneti tekst, sliku i postaviti melodiju i podesiti posle kog vremena će se svaki element prikazivati. Ovo svakako treba isprobati.






U telefonu postoji 55 statičnih slika namenjenih za MMS poruke kao i 17 kratkih melodija kojima možete pristupiti kroz menij Zabava kao i praktično svuda gde se mogu primeniti. Ovaj telefon odlikuje veoma dobra transparentnost - ako imate sliku nekog iz imenika možete sliku nazvati po imenu tog kontakta. Istu tu sliku možete koristi i kada kreirate poruke a i kao pozadinu na ekranu. Isto je sa melodijama: ne morate ih samo koristiti za poruke možete ih iskoristiti i kao zvono telefona. Melodije možete i ručno kucati kroz ugrađeni editor ili ih poslati sa PC računara.

Zabava i igre. U ovom meniju se nalaze slike, melodije (ne sve, već samo 17 melodija namenjenih porukama), editor melodija, diktafon i program za manipulaciju slikama. Program za rad sa slikama je veoma jednostavan i ne možete očekivati visok kvalitet slika od njega. Memorija modela T68i je dinamički deljena pa ne možete snimati mnogo slika bez brisanja starih ili standardnih.

Pored slika u ovde se nalaze i igre. Nije promenjena samo količina igara već i njihova imena. Sada u telefonu postoji 8 igara: Arimona, Arimona, Contrary, Erix, Four piles, Podmornice, North territory, Q i Yukon Struggle (više od pola ovih igara su pasijansi). Po mom mišljenju igre su postale interesantnije - uzmite za primer Podmornice, igru koju mislim da su svi igrali tokom školskih dana. Izuzev igre Erix ne postoji nijedna druga igra u kojoj morate aktivno učestvovati.

Poslednje što treba pomenuti je stavka Teme. Kod modela T68 teme su uglavnom bili nazivi kombinacije boja - kod modela T68i ta ideja je znatno proširena: osim boja menija menjaju se i zvuci i slika za pozadinu ekrana kada je telefon u mirovanju. Ovo je veoma dobra inovacija - telefon možete podesiti u skladu sa raspoloženjem.

Organajzer. Po prikazu sve funkcije organajzera su ostale iste. Promene su se najviše desile u sinhronizaciji: u telefonu postoji novija verzija SyncML softvera koji omogućava sinhronizaciju imenika kao i podataka iz organajzera sa ostalim uređajima. Ove funkcije su bile prvi znaci da će slične stvari početi da se pojavljuju u svim poslovnim telefonima. Primanje kontakata sa drugih PDA uređaja je funkcionisalo bez problema, ali telefon iz nekog razloga nije hteo da prihvati unose iz organajzera, pa je tako na PDA uređajima bila prikazana greška u prenosu. Možete sinhronizovati podatke koristeći infracrveni port i Bluetooth; sem toga SyncML omogućava da primite podatke iz udaljene baze. Ovo nismo mogli da proverimo kako funkcioniše pošto nismo imali bazu na raspolaganju.


Neophodno je napomenuti da proces sinhronizacije dosta zavisi od toga koji jezik je izabran u meniju telefona, tj. koji enkoding karaktera je u pitanju. Primanje informacija koje su napisane na Ruskom jeziku je moguće samo sa telefona ne i sa Palm uređaja. Kada je ovaj test sproveden, ta funkcija nije bila toliko popularna, ali bi danas moralo da se pazi kako se ova funkcija realizuje.

Utisci

Ovo je veoma uspešan model. Problem sa osetljivošću nije prisutan, dinamika zvuka je dobra, melodije su dovoljno glasne, vibracija je prosečne jačine. Kod ovog telefona ne postoje veći nedostaci. Možemo reći da se prikaz na ekranu slabo vidi kada je telefon na suncu, kao i da kućište nema alternativnu boju. Mali problemi u prenosu podataka ne bi trebalo da se smatraju kao nedostatak: ovo je nova funkcija koju treba još ispitati.

U poređenju sa svojim prethodnikom kod ovog telefona su još više ispravljene greške u softveru (čak je i sam model T68 imao softver koji je funkcionisao bez bilo koje ozbiljne greške). U novom modelu softver je, po mom mišljenju, postao još bolji: kretanje kroz meni je brže (mada nije instantno), vreme čekanja da se izvši izabrana opcija je smanjeno.

Ako birate između modela T68 i T68i, slobodno Vam mogu preporučiti da kupite noviji model. U slučaju da Vam je potreban moderan telefon koji košta malo više vredi obratiti pažnju na SonyEricsson T68i: on se ne razlikuje samo u ceni već i u funkcionalnosti kojoj mnogi poslovni telefoni ne mogu ni da priđu (u poređenju sa ovim telefonom Nokia 6310i izgleda bledo). Ako ste poslovni korisnik i ne smeta Vam izgled modela T68i onda je on pravi izbor za Vas.

SAR vrednost za ovaj telefon je 0.38 W/kg (10 grama) odnosno 0.54 W/kg (1 gram).

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024