GD55 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Panasonic GD55
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Panasonic GD55. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Panasonic GD55 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Panasonic GD55

Standardni paket:
Telefon
Baterija (Li-Ion 720 mAh)
Punjač
Uputstvo

Panasonic nije originalno zamislio da ovaj telefon bude prodavan na Evropskom i Ruskom tržištu. Specifičnost ovog telefona je u tome što je on najmanji tri-band GSM telefon. Dimenzije su 77 x 43 x 16.9 mm i masa je 65 grama. Skoro da se ni ne vidi u šaci. Zbog njegovih kompaktnih dimenzija lako ga možete staviti u džep košulje ili pantalona. Telefon će biti prodavan u tri boje - srebrnoj, crvenoj i ružičastoj.

Tastatura telefona je napravljena od mat plastike. Oznake na tasterima su male ali se jasno vide u svim uslovima osvetljenja. Svi tasteri su jednako raspoređeni, veoma su mali ali nije bilo problema u upotrebi. Ponekad kada kucate broj dodirnućete susedne tastere ali nećete ih pritisnuti. Izuzev programabilnih tastera navigacioni taster se takođe nalazi ispod ekrana. I tastatura i ekran imaju plavo pozadinsko osvetljenje.

Telefon ima mali ekran, može da prikaže do 2 linije teksta kada je telefon u mirovanju (datum, vreme i oznaka mreže) i jednu liniju sa ikonama i oznakama za programabilne tastere. Uprkos malim dimenzijama, kada kucate SMS poruku biće prikazana 4 reda, što je više nego dovoljno za većinu korisnika. U većini menija prikazane su 3 linije teksta i 1 linija sa ikonama. Informacije na ekranu su vidljive u raznim uslovima osvetljenja, plavo pozadinsko osvetljenje se postepeno uključuje i isključuje.

Priključak za punjač se nalazi sa donje strane telefona, što nije tipično za Panasonic telefone, što znači da je model GD55 zasnovan na novoj platformi. Standardni priključak za slušalicu se nalazi sa desne strane telefon. Rupa za kaiš se nalazi na gornjoj strani telefona.

Zvučnik je okrenut ka zadnjoj strani telefona, pored njega se nalazi antena. Ako bi ste telefon postavili na sto, gornji deo bi bio izdignut zbog antene pa se zbog toga zvuk dobro čuje kada je uključen spikerfon. Ista konstrukcija je primenjena kod ostalih Panasonic telefona.

Baterija je deo poklopca sa zadnje strane telefona. Da bi fiksirali poklopac, odnosno bateriju, morate postaviti dva spoja sa donje strane baterije u telefon, pa zatim gurnite bateriju i čućete klik kada se postavi. Da bi ste to postigli morate da uložite mali napor. Ponekad se neće čuti klik, mada ćete pomisliti da ste postavili bateriju kako treba. Budite pažljivi kada postavljate bateriju, prvo pogledajte kako se montira pa tek zatim probajte da je sklonite.

Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 720 mAh. Prema podacima proizvođača može obezbediti do 230 sati rada u mirovanju i do 7 sati ako se koristi za razgovore. Kada smo ga testirali telefon je radio oko 5 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 55 minuta i malo vremena smo proveli u korišćenju ostalih funkcija (otkucali smo samo nekoliko kratkih poruka i podesili alarm). Ovo je odličan rezultat za telefon tako malih dimenzija. Vreme koje je potrebno da se telefon u potpunosti napuni je oko 1.5 sat.

Meni

Struktura menija je tipična za Panasonic telefone. U glavnom meniju prikazane su ikone raspoređene u tri reda. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Telefon nema džojstik ali se to neće primetiti. Kada uđete u glavni meni biće izabrana ikona za zaključavanje tastature (kao u starijim modelima). Korišćenjem tastera za navigaciju možete se kretati kroz menije. Na kraju lista se nalaze stavke kojima se naređe pristupa kao i stavke koje možete izabrati pomoću brze navigacije. Ako pritisnete navigacione tastere dok je telefon u mirovanju, moći ćete da pristupite tvz. "Own", odnosno Vašem, meniju pomoću koga možete pristupiti omiljenim stavkama. Broj stavki u "Own" meniju nije ograničen.

Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati do 250 brojeva telefona, svakom kontaktu se dodeljuje jedan broj telefona. U listi će biti prikazani ili brojevi sa SIM kartice ili brojevi iz memorije telefona. Možete rasporediti kontakte u grupe i dodeliti posebnu melodiju svakoj grupi. Sem toga, možete podesiti da najviše 10 kontakata ima posebne melodije.

Poruke. SMS poruke se čuvaju samo na SIM karticama. U telefonu postoji 10 popunjenih i 5 praznih šablona za poruke (prazne možete sami popuniti). Telefon podržava EMS standard, pa možete iskoristiti slike koje se nalaze u telefonu za poruke.

Igra.U telefonu postoji samo jedna igra. Cilj je da pritisnete odgovarajući taster da bi ste udarili miša. Meni je igra bila dosadna.

Personalizacija. Prvi put su se u Panasonic modelu pojavili profili. Sada možete menjati ne samo melodiju dolaznog poziva, već i pozadinsko osvetljenje, zvučna obaveštenja za podsetnike, itd. Da bi ušli u meni za izbor profila potrebno je dugo držite pritisnutim levi programabilni taster.

U okviru ovog menija se nalazi i program za komponovanje muzike. Podržava 4 trake i omogućava snimanje do 5 melodija. Takođe, preko ovog menija možete podesiti kontrast slike na ekranu i izabrati željenu pozadinu za meni.

Pretraživač. To je WAP pretraživač koji funkcioniše bez problema.

Meni telefona. U ovom meniju možete izabrati frekvenciju na kojoj će telefon komunicirati sa operaterom mrežne telefonije. Nažalost, telefon ne može to automatski uraditi kada se nalazite u roaming-u već morate samo to uraditi. Ostala podešavanja su povezana sa biranjem mreža.

Aplikacije. Tu se nalaze kalkulator i konverter valuta, obe aplikacije su zgodne za upotrebu i dobro su realizovane.

U raspored možete dodati dva tipa događja (sastanak i podsetnik). Ukupno, možete imati podatke o 100 zapisa u memoriji telefona. Možete pregledati kalendar po danima ali ne možete pregledati sve događaje. Postoji i mesečni pregleda kalendara, tada su prikazane dve linije teksta sa datumima, kao i nedeljni pregled, kada je prikazan prvi događaj izabranog dana. U celini gledano, organajzer nije ugodan, tu se nalazi samo kao dodatna mogućnost, koju će verovatno samo mali broj kupaca modela GD55 koristiti.

Sat. Ovde možete podesiti datum i časovnik telefona. Sem toga, možete podesiti da li će se alarm aktivirati jedanput ili u određenim vremenskim periodima. U ovom meniju možete podesiti i u koje vreme će se telefon automatski uključivati, odnosno isključivati.

Zapisi. U ovom meniju su prikazane liste 10 propuštenih i dolaznih poziva. Vreme i datum su prikazani samo za propuštene i primljene pozive. Kada je telefon u mirovanju dužim držanjem desnog programabilnog tastera pristupićete ovoj listi.

Utisci

Kvalitet prijema signala je sličan kao kod ostalih telefona. Zvučnik je dovoljno glasan. Spikerfon je više prisutan zbog tradicije nego što je stvarno neophodan. Ova funkcija je realizovana lošije nego kod ostalih Panasonic telefona, pošto je zvuk preko spikerfona slabog intenziteta. Telefon podržava 4-glasovne polifone melodije; većina melodija su lepe i glasne, mada su ponekad piskave. Vibracija je prosečne jačine ali se može osetiti, pa nećete propustiti važan razgovor ako se nalazite na bučnom mestu.

Dimenzije telefona nisu uticale na ergonomiju. Svi tasteri su veoma ugodni, zvuk se dobro prenosi. Telefon nema mnogo funkcija, ali sve rade korektno, nije bilo problema sa programima. Nedostatak naprednih funkcija ne treba da Vas odvrati od kupovine ovog telefona, zato što je većini korisnika potrebna samo jedna funkcija - a to je da im telefon služi za razgovore. Sem toga, takvim korisnicima nije bitan ni dizajn telefona, mada ovako mali telefon izgleda veoma privlačno. Ostale prednosti modela GD55 su profili, koji se po prvi put nalaze u nekom Panasonic mobilnom telefonu, i odlično radno vreme, koje iznosi oko 5 aktivne upotrebe telefona.

Najveći rival ovom telefonu bi bio SonyEricsson T600, koji ima malo veći ekran, veće dimenzije i više mogućnosti. Po mom mišljenju, Panasonic GD55 je napravljen na istoj platformi na kojoj je zasnovan model Siemens CL50. Sličnosti u tehničkim detaljima dovoljno govore da bi se tako nešto moglo zaključiti; iako su telefoni različiti u softveru, njihov hardver je veoma sličan.

Ovde možete preslušati primere melodija (MP3, 450 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024