SL55 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens SL55
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens SL55. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens SL55 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan Test Siemens SL55

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Baterija
Uputstvo
CD sa programima

Pošto je predstavila Siemens SL55, kompanija je ponovila eksperiment sa dizajnom koji je prvi put primenila kod modela SL10. Sličnost ovih uređaja je u tome što imaju identičan mehanizam za otvaranje. Najsvežiji primer takvog dizajna je Nokia 7650. Pozitivno kod ovakvog načina otvaranja je kompaktnost uređaja i minimalna veličina.

U slučaju Siemens SL55 modela kompaktnost je stavljena na vrh liste zahteva, pošto je telefon izuzetno mali, sa dimenzijama 82 х 44 х 22 mm. Masa telefona je takođe minimalna, iznosi samo 79 grama i telefon bukvalno nećete osetiti u džepu košulje ili pantalona. Kada je otvoren Siemens SL55 dobro leži u šaci.

Obao oblik telefona izgleda interesantno, ali zahteva da se koriste obe šake pri otvaranju telefona ili korišćenjem palca kojim pritiskate ekran pa se prednji deo telefona pomera u odnosu na zadnji. Kao rezultat toga na telefonu uvek možete naći tragove prstiju. Pokušali smo da telefon otvaramo na drugi način ali nismo uspeli, mnogo je lakše otvarati ga na navedeni način. Čak smo izveli i mali eksperiment, pokazali smo telefon u otvorenom stanju, zatvorili ga i zamolili ljude da ga otvore. Većina ljudi je otvorila telefon, ali je bio potreban veći trud pri vrhu telefona, naročito oko ekrana. Neće se pojaviti mehanički problemi zbog konstantnog otvaranja na ovaj način, plastika koja pokriva ekran je dovoljno debela, pa se sila pritiska ne prenosi na ekran.

Nekoliko reči o raznolikosti boja, prednja strana telefona može biti boje rubina, kao i tastatura. Drugi deo telefona je srebrnkaste boje, dok su tastatura i ivice ekrana tamno sive boje. Po mom mišljenju, telefon boje rubina će se više dopasti korisnicima ženskog pola, dok korisnici muškog pola neće koristiti takva telefon, suviše je jaka boja.

Zvučnik se može videti kroz tri horizontalna proreza, unutar postoji metalna mrežica, pa izgleda interesantno. Ekran zaslužuje poseban opis pošto se dosta razlikuje od ekrana koji se nalazi u Siemens S55 telefonu.

Po dimenzijama ovaj ekran je isti kao ekran Siemens S55 telefona (30 х 23 mm); rezolucija ekrana je 101 х 80 piksela. Ekran može da prikaže do 5 linija teksta i jednu statusnu liniju. Moramo napomenuti da ekran može da prikaže do 4096 boja, dok ekran Siemens S55 telefona može da prikaže samo 256. Ekran izgleda svetlije, dok prikaz slike izgleda malo bolje.

Pozitivne karakteristike telefona se ističu kada se poredi sa Siemens S55 modelom, dok poređenje karakteristika sa modernim telefonima Koreanskih proizvođača pokazuje njegovu uzaludnost. Konkretno, ekrani koji mogu da prikažu 4096 boja se ne nalaze u tim telefonima, već ekrani koji mogu da prikažu najmanje 65.536 boja, a od skora i celih 262.144 boja. Evropski proizvođači nisu u tako dobroj poziciji mada ekran Sony Ericsson T610 modela može da prikaže do 65.536 boja. U takmičenju oko broja prikazanih boja Siemens SL55 gubi, što je kritičan parametar za moderni telefon.

Kvalitet prikaza slike na ekranu telefona je prosečan, slika je grubo prikazana. U poređenju sa Siemens S55 telefonom kvalitet slike je poboljšan. Na suncu prikaz slike izbledi ali slika ostaje vidljiva, što je pozitivna stvar kod uređaja. Po kvalitetu ekrana na suncu telefon se može porediti sa Nokia modelima. U celini poređenje kvaliteta ekrana se može vršiti sa Nokia telefonima, mada oni imaju jednu prednost - rezoluciju ekrana (128х128 points), dok su po ostalim parametrima ekrani slični. Utisak se mogao poboljšati ikonama u Siemens SL55 meniju, ali nije bilo tako. Problem je najverovatnije u tome što su ikone loše dizajnirane a ne u kvalitetu ekrana.

Tastatura je napravljena od plastike, ispod ekrana se nalazi 4-smerni navigacioni taster i dva programabilna tastera. Malih su dimenzija ali su sasvim ugodni za korišćenje. Nedostatak navigacionog tastera je u tome što škripi (nije kliktanje, već škripanje plastike). Pritisak na gore takođe nije toliko ugodan.

Tasteri sa brojevima se nalaze veoma blizu jedan drugom, prosečne su veličine. Po mom mišljenju, tastatura će biti nezgodna za korišćenje ljudima sa velikim šakama, više odgovara korisnicima ženskog pola i deci. U svakom slučaju, gornji red tastera je nezgodan za upotrebu zato što se nalaze preblizu ivice. Tastatura ima dobro podjednako raspoređeno pozadinsko osvetljenje bele boje.

Dodatna poteškoća u radu sa tastaturom se sastoji u tome da kada se premeštate na funkcijske tastere morate pomerati prste na gore, što je posledica slajder dizajna.

Sa donje strane telefona nalazi se sistem konektor, koji je standardan za seriju 55; za Siemens SL55 možete koristiti kabl od modela S55, kao i programe. Isto tako, handsfree modela S55 se može koristiti.

Sa leve strane nalaze se dva tastera, jedan za diktafon i drugi taster koji predstavlja spojene tastere za kontrolu jačine zvuka. Ovi tasteri služe i za brzu promenu profila dok je telefon u mirovanju. Tasteri sa strane su veoma zgodni za upotrebu, lako je koristiti ih.

Infracrveni port se nalazi sa desne strane. Bliže gornjem delu telefona nalazi se rupa za kaiš.

Sa zadnje strane telefona nalazi se metalni umetak, on je tu zbog estetskih razloga, inače nema nikakvu funkciju. Interesantno je da je baterija spojena sa poklopcem, pa se lako skida. Taj poklopac ima malo horizontalno pomeranje koje se povećava sa vremenom, ali toliko malo da ne utiče na performanse telefona ni na koji način.

U ovom modelu telefona nalazi se litijum-polimerska baterija kapaciteta 500 mAh. Prema proizvođaču telefon može raditi do 200 sati u mirovanju i do 210 minuta ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio 2 dana u toku kojih je 20 minuta potrošeno na razgovore i do 25 minuta na ostale funkcije telefona. Smanjenjem korišćenja telefona na 10 minuta možete produžiti radno vreme na 3 dana, ali ne više. Ovde se plaća danak malim dimenzijama telefona. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi oko 1.5 sat.

Nekoliko reči o mehanizmu za otvaranje. Postoji nekoliko podešavanja koja se tiču otvaranja uređaja u meniju telefona, konkretno možete uključiti automatsko blokiranje telefon kada se zatvori i dodeliti zvukove koji se čuju kada se telefon otvori/zatvori. Problem leži u tome što nakon nekoliko nedelja dolazi do slabljenja konstrukcije i događaju se čudne stvari sa mehanizmom za otvaranje. Na primer, telefon se ne otvori, ali se čuje melodija za otvaranje. Ovo se naročito dešava ako telefon nosite u džepu pantalona. Kao rezultat toga morao sam da isključim tu funkciju pošto mi je smetala muzika koju sam morao da slušam bio poziv ili ne.

Na kraju priče o konstrukciji telefona, pomenuću još jednu slabu tačku telefona. Kada je telefon otvoren, sa zadnje strane se može videti plastika i dve kopče koje ne izgledaju previše estetski. Mogu se samo setiti kako je loš imidž imao Motorola V70 telefon kada se videlo da je unutar telefona primenjena jeftina plastika. Korisnik je nije mogao videti, ali su je drugi videli kada je korisnik pričao telefonom; ovde je ista situacija. Ovakve sitnice igraju veliku ulogu kod modernog telefona.

Mogućnost da razgovarate dok je telefon zatvoren spada u kategoriju prijatnih pojedinosti, ali morate zapamtiti da je u tom slučaju mikrofon daleko od Vaših ustiju. Takođe se možete kretati kroz meni dok je telefon zatvoren, igrati igre, čitati SMS poruke, što su plusevi.

Meni

Telefon je konstruisan na istoj platformi kao i Siemens S55, razlike su jedino u dizajnu, manjem trajanju baterije (drugi tip baterije je u pitanju), ekranu i nedostatku Bluetooth podrške. Količina dinamički deljene memorije je 1.6 MB, što je malo više nego u prethodnom telefonu. Što se ostalih sličnosti tiče, ovo su potpuno isti telefoni. Izmene su se dogodile u podešavanjima za izgled slike na ekranu, ikone su ponovo dizajnirane (ikona za listu poziva je dizajnirana kao slika ovog telefona).

Imenik. Ovaj telefon ima dinamičku memoriju. U imeniku se može naći maksimalno 500 kontakata. Svakom kontaktu možete uneti ime, prezime, broj telefona, broj mobilnog, dva fax-a, dve e-mail adrese, URL, ime kompanije, adresu (grad, ulicu, poštanski broj, državu). Osim toga možete uneti datum rođendana i aktivirati podsetnik. Svakom kontaktu možete dodeliti i sliku, koja može biti fotografija ili bilo koja slika iz telefona.

Možete podesiti pozivanje glasom za najviše 20 telefonskih brojeva.

Svi telefonski brojevi se mogu podeliti u 9 grupa. Posebne melodije možete dodeliti svakoj grupi.

Poruke. Do 100 poruka možete sačuvati u memoriji telefona, mada njihov broj zavisi od količine slobodne memorije, nemojte to zaboraviti. U ukupnoj listi izlistane su sve poruke (sa SIM kartice i iz memorije telefona). Poruke sa SIM kartice su obeležene posebnom ikonom. Možete praviti šablone za SMS poruke i posebne foldere u ovom meniju. Ovaj model podržava MMS; sva podešavanja su jednostavna i koristeći uputstva operatera biće Vam potrebno 3-4 minuta da sve podesite. Očigledno je da je bolje koristiti GPRS za razmenu MMS poruka, pošto je jeftinije.

Nisam bio oduševljen interfejsom za kreiranje poruka. Ne možete se kretati brzo između stranica i morate pozvati poseban meni da bi saznali koliko Vaša poruka ima stranica. Pre slanja poruke prikazuje se veličina poruke, što je dobro. Takođe morate uneti period (od jednog sata do koliko želite) u toku kojeg će poruka biti isporučena. Ako plaćate poruke po njihoj veličini (to zavisi od operatera) ovo je veoma važna funkcija. MMS poruke možete primati automatski ili manuelno. Možete podesiti da li ćete primati primati poruke dok ste u roaming-u. Interesantno je da ponekad kada koristite automatsko primanje poruka telefon može da Vas obavesti da takava način primanja poruka može da bude skup.

Program za e-mail podržava do 4 naloga. Njegove mogućnosti su slične programu Siemens S45i telefona.

Liste poziva. Poslednjih 10 pozvanih, 10 primljenih i 10 propuštenih poziva se nalaze u memoriji telefona. Vreme i datum svakog poziva možete videti ovde.

Profili. Kao i uvek možete podesiti profile, koji Vam omogućavaju da nekoliko podešavanja namestite pritiskom na par tastera (vibracija, tip melodije, itd.).

Organajzer. On ima tradicionalnu strukturu, može se pregledati mesečno, nedeljno (sa vremenskom skalom) i po danima (sa rasporedom). Posebna stavka u meniju omogućava da se pregledaju svi događaji, na primer, sastanci, beleške i podsetnici. Ukupno, do 500 unosa možete sačuvati u memoriji telefona.

Svetsko vreme (vreme u velikim gradovima) možete videti ovde. Osim toga, ovde se nalazi i diktafon, broj snimaka i njihova dužina su ograničeni količinom slobodne memorije.

Pretraživač kartice. Ova alatka se koristi da se pregledali podaci koji se nalaze u fleš memoriji. Telefon ima 1.6 MB slobodne memorije.

Zabava & Igre. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1. Veoma nas je razočaralo što on nije verzije 2.0. Starija verzija pretraživača ograničava mogućnosti telefona, pa nije moguće pregledati veliki broj web stranica.

Nema smisla pisati o igrama, one su dobro poznate svima. Telefon podržava Java tehnologiju, pa tako možete skinuti bilo koju igru, na primer, slagalicu, gde morate napraviti veliku sliku iz malih delova. Kao slika Vam može poslužiti bilo koja slika ili fotografija iz telefona. Ako želite, možete pokrenuti tenis. Sve je ostavljeno Vama da birate.

Dodaci. Aplikacije kao što su kalkulator, konverter valuta, štoperica (sa međurezultatima), tajmer, alarm (može se namestiti da se ponavlja) se nalaze u ovom meniju. Ovde možete podesiti i glasovne komande (do 10 komandi).

Siemens SL55 podržava SyncML, što omogućava da snimite sve beleške i kontakte iz telefona na server.

Podešavanja. Ovde se nalaze sve funkcije koje su povezane sa podešavanjima telefona. Nećemo ih sve opisivati, samo ćemo napisati par komentara. Na primer, bolje je isključiti GPRS kada ga ne koristite, pošto ćete tako povećati autonomiju telefona. Operativno vreme telefona je prepolovljeno kada se ova funkcija koristi. Infracrveni port manje utiče na autonomiju ali je logično držati ga uključenog samo kada ga koristite.

Moj meni. Kao i uvek možete napraviti Vaš meni sa funkcijama koje najviše koristite (možete izabrati 10 stavki iz liste od 27).

Utisci

Što se kvaliteta prijema signala tiče, ovaj telefon je identičan Siemens S55 modelu. To ne iznenađuje, s obzirom da su oba telefona bazirana na istoj platformi. Postoje razlike u jačini vibracije - ona je slabija kod Siemens SL55 modela. Ako bi smo poredili ovaj telefon sa ostalim telefonima, jačina vibracije je slaba, ali se može osetiti ako telefon nosite u futroli. Siemens SL55 podržava 16-glasne polifone melodije (kao model S55). Međutim, jačina zvuka je slabija, iako ne postoje razlozi za to. Kombinacija slabe vibracije i tihih polifonih melodija ne dozvoljava da telefon nosite u torbi. Bolje je nositi ga u futroli, na kaišu.

Jedan od nedostataka telefona je što skidanje Java aplikacija dugo traje, iako su one optimizovane i odoborene od strane kompanije Siemens. Na primer, čekali smo ceo minut dok se jedna igra skinula. Tada smo videli naslov igre i morali smo da čekamo još jedan minut da bi se kompletna igra ponovo skinula. Po našem mišljenju, problemi nisu vezani samo za hardver, već i za softver. Naši eksperimenti su pokazali da Siemens S55 funkcioniše malo brže nego model SL55, iako razlike nisu bile značajne. Nažalost, podrška za Java tehnologiju nije dobro realizovana na Siemens telefonima. Verovatno je to posledica slabog procesora.

Kupovinom telefona imajte na umu da kupujete moderni telefona. Usput, ergonimija telefona je mogla biti bolja. Naši utisci su da su inženjeri žurili da naprave aparat na istoj platformi kao Siemens S55 model. Poboljšani ekran nije toliko veliko poboljšanje za model SL55, pošto konkurentski proizvodi Koreanskih proizvođača imaju ekrane koji mogu prikazati 65.536 boja. U celini, Siemens SL55 nema velikih prednosti izuzev malih dimenzija i originalnog načina otvaranja.

Potencijalni kupci Siemens SL55 telefona će biti poštovaoci kompanije Siemens. Oni će kupiti ovaj telefon svojoj devojci ili ženi. Druga ciljna grupa su mlade devojke, koje više obraćaju pažnju na izgled nego na funkcije koje telefon podržava, operativno vreme ili ostale karakteristike. Mislimo da će Siemens SL55 biti malo popularniji nego Siemens CL50.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024