3300 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 3300
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 3300. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 3300 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 3300

Standardni paket:
Telefon
Stereo handsfree adapter
Data kabl (DKU-2, USB)
Kabl za snimanje zvuka sa dodataka
Uputstvo
MMC kartica, 64 MB
Punjač
CD sa programima

Nokia 3300 je još jedan pokušaj da se oživi ideja hibridnog telefona i muzičkog uređaja; prvi put smo ovo videli u modelu Nokia 5510. Prethodni pokušaj nije uspeo, uređaj je bio nezgrapan i cena je bila previsoka za mlade ljude koji su želeli da ga kupe. Tako se prestalo sa proizvodnjom ovog modela, iako je na kraju životnog ciklusa dosta koštao.

Kreirajući telefon Nokia 3300 proizvođač se trudio da uzme u obzir prethodno iskustvo i ponudio je nekoliko novih rešenja. Novi uređaj je baziran na Platformi 40, što omogućava da telefon ima standardne mogućnosti i male dimenzije. Telefon je ugodan za korišćenje zahvaljujući tim dimenzijama; možete ga nositi okačenog o kaiš, u džepu košulje ili pantalona. Masa nije velika za telefon te klase (125 grama) ali je opet veća od većine prosečnih modernih telefona.

Telefon dolazi u dve boje: Narandžasta i Tamno Plava. Maske kojima možete zameniti postojeće dolaze u Zelenoj i Svetlo Plavoj boji.

Sve za kontrolu telefona se nalaze na prednjoj strani. Na primer, ekran se nalazi u centralnom delu telefona dok su navigacioni tasteri oko njega. Ekran ovog modela je standardan, može prikazati do 4096 boja i ima rezoluciju 128x128 piksela. Može prikazati do 5 linija teksta, oznake za programabilne tastere i zaglavlje menija. Ne možemo reći ništa posebno o ekranu, tipičan je za skorašnje Nokia modele telefona.

Četvorosmerni navigacioni taster se nalazi levo od ekrana. Veoma je upotrebljiv, može se iskoristiti za kontrolu muzičkog dela telefona; ako zagledate tastere primetićete oznake kao na muzičkim uređajima, za prebacivanje između traka, premotavanje unapred i nazad i stop. Pored njih nalazi se poseban taster za snimanje zvuka. Ako ga pritisnete dok radio nije uključen, prikazaće Vam se odgovarajuće upozorenje. Ispod ekrana se nalaze dva duplirana programabilna tastera. Sa desne strane ekrana se nalaze tasteri sa alfanumeričkim oznakama; njihov dizajn je sličan onima kod modela 7250 (nekoliko tastera je spojeno po vertikali). Tasteri su i mali pa su neugodni pri kucanju. Na ovom modelu vidimo kako je dizajn pobedio nad egonomijom i kako su dizajneri zaboravili na funkcionalnost. Tastatura nije u potpunosti neupotrebljiva, ali se ne može reći da je ugodna za upotrebu. Tasteri imaju belo pozadinsko osvetljenje. Ne vide se svi karakteri na tasterima zato što su slova premala.

Još jedna neugodna stvar je generalni raspored tastera, što je posebna tema za diskusiju. Da bi ušli u meni morate pritisnuti tastere ispod ekrana a da bi se kretali kroz meni morate koristiti navigacioni taster sa leve strane. Da bi se navikli na ovakvu organizaciju potrebno je dosta vremena. Posle malo prakse navići ćete se da sve ove operacije obavljate jednim prstom leve ruke, ali je prvi put izuzetno neugodno i zbunjujuće. Kada kucate poruku ili tekst takođe koristite jednu ruku pošto su tasteri locirani preblizu jedan drugom i koncentrisani desno od ekrana. Ako imate velike šake, što je tipično za muške korisnike, ovakav način kucanja je neprijatan. Proizvođač je trebalo da raširi tastere i telefon. Sa druge strane, nije baš zgodno držati telefon sa dve šake i kucati istovremeno. Preporučujemo da prvo isprobate tastaturu pre nego što kupite ovaj telefon.

Na desnoj strani telefona nalazi se taster za uključivanje/isključivanje, u stanju mirovanja pritiskom na njega možete menjati profile. Na gornjoj strani telefona nalazi se standardni Pop-Port konektor, stereo handsfree adapter koji dolazi uz telefon se tu priključuje. Sa strana ovog konektora nalaze se dva tastera. Na levom tasteru se nalazi slika notnog ključa i on služi za kontrolu muzičkih funkcija uređaja. Sa desne strane nalazi se dugme za kontrolu jačine zvuka i izrađeno je od tamne poluprovidne plastike. Ovakav tip plastike se upotrebljava za pokrivanje infracrvenog porta. U ovom slučaju takva plastika je upotrebljena za taster za kontrolu jačine zvuka, pošto ovaj telefon nema infracrveni port.

Kada skinete plastiku koja pokriva bateriju primetićete da ona zauzima skoro trećinu zadnjeg dela telefona. Telefon je opremljen standardnom litijum-jonskom baterijom kapaciteta 720 mAh (BLD-3). Prema proizvođaču baterija može omogućiti da telefon radi oko 200 sati u mirovanju i do 11 sati ako se telefon koristi kao muzički uređaj. U praksi telefon je radio oko 4 dana u toku kojih je 30 minuta utrošeno na razgovore, 25 minuta za ostale funkcije i oko 3 sata za slušanje muzike. Dugo slušanje muzike, oko 5 sati, i 20 minuta razgovora prouzrokovali su da je telefon radio oko 2 dana. U celini posmatrano operativno vreme ovog modela je veoma zadovoljavajuće, očekivali smo lošije rezultate, ali to se nije dogodilo. Telefon se može porediti sa ostalim modelima baziranim na Platformi 40, ne samo po funkcijama već i po trajanju baterije. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potrebno je oko 2 sata.

Ispod baterije nalazi se standardno postolje za SIM karticu. Pored njega se nalazi slot za MMC karticu. Kartica kapaciteta 64 MB dolazi u standardnom paketu. Možete snimiti na nju oko 2 sata muzike.

Meni

Organizacija menija je slična kao kod ostalih Nokia telefona. Moguća je brza navigacija pomoću brojeva. Ikone glavnog menija su izmenjene, sada su lepše. Nećemo opisivati sve mogućnosti telefona, one su detaljno opisane u ranijim testovima; ovde ćemo se samo osvrnuti na glavne razlike.

Na prvi pogled, svi noviteti su povezani sa funkcijama vezanim za muziku i za snimanje prenosa. Radio je apsulotno isti kao kod modela 7210/6610, nema nikakvih razlika. Tokom slušanja dovoljno je pritisnuti jedan taster i snimanje počinje, kasnije možete preslušati snimljeni fajl preko slušalica ili spikerfona. Prvo što je razočaralo bilo je nedostatak prikaza koliko je materijala snimljeno vremenski i nedostatak indikatora prostora u memoriji.

Telefon ima oko 4333 KB slobodne memorije, ukupna memorija je 5 Mb. Deo memorije zauzimaju standardne slike, melodije i Java aplikacije (Bounce, Triple Pop, Converter II). Snimljeni zvuk možete sačuvati u memoriji telefona i na MMC kartici. Da bi se naglasilo da je telefon namenjen za igre ugrađena je DJ igra. Vaša misija je da obilazite grad i učite da postanete DJ. Nagrada je žurka u najboljem klubu u gradu.

Nova stavka povezana sa muzikom se nalazi podešavanjima telefona. Možete podesiti tip muzike (Pop, rok, itd), balans između levog i desnog zvučnika (takve funkcije nije bilo ranije) i do 5 podešavanja za ekvilajzer. Ima malo podešavanja ali sva su jasna i jednostavna.

Pošto postoji mogućnost preslušavanja snimljenog materijala pomislili smo da će biti moguće snimati razgovore. Nažalost, u našem primerku nismo uspeli da pronađemo takvu funkciju. Sa druge strane, možete podesiti glasovne komande, pa tako možete kontrolisati prebacivanje između radio stanica, uključivanje/isključivanje radia, promenu profila, itd. Pozivanje glasom možete podesiti za najviše 10 komandi.

Najinteresantnija funkcija - BackUp&Restore se nalazi u meniju Dodaci. Ranije se ovo nije nalazilo u telefonu ove klase. Ovde možete izabrati šta želite da arhivirate (imenik, kalendar, poruke, rasporede, primljene fajlove) i sačuvati ih na MMC kartici. Sve informacije se mogu vratiti sa kartice bez ikakvih problema. Treba imati na umu da se identični zapisi ne mogu prebrisati što ubrzava proces arhiviranja.

Nažalost ne možete upravljati sadržajem kartice. Tako možete sačuvati muzičke fajlove sa PC računara (na primer fajlove u @ formatu ili mp3 fajlove) i zatim ih preslušati na telefonu. Možete snimiti bilo koji fajl i iskoristiti karticu za prenos podataka sa jednog na drugi računar. Glavna stvar je da ne zaboravite da ponesete USB kabl. Većina današnjih operativnih sistema prepoznaje telefon kao dodatni disk i nema potrebe za instalacijom dodatnih drajvera ili programa. Nokia Audio Manager dolazi u standardnom paketu. Omogućava kreiranje listi sa muzikom, biranje melodija i njihovo prebacivanje na aparat, ali ovaj program nije mnogo potreban.

Možete snimiti oko 1 sat muzike u mp3 formatu ili 2 sata u AAC formatu na jednu standardnu karticu (64 Mb).

Bilo koji fajl sa memorijske kartice, ne samo melodije iz memorije telefona, možete iskoristiti kao melodiju za zvono (koristi se TrueTones tehnologija). Veoma je zgodno koristiti mp3 melodije, čak i ako su dugačke. Tako možete imati jedinstveno zvono.

Telefon podržava automatsko zaključavanje tastature. To su bile otprilike sve mogućnosti ovog aparata.

Utisci

Može se reći da je zvuk dinamičniji kada se muzika sluša bez handsfree adaptera. Uprkos ostalim uređajima zasnovanim na Platformi 40, ovaj telefon je opremljen sa više nego glasnim zvučnikom. Ne samo da možete pričati preko spikerfona već možete i slušati muziku.

Iako telefon ima neobičan oblik, možete ga držati u jednoj ruci veoma lako. Veoma je teško kucati tekstualne poruke, pošto je tastatura neugodna i potrebno je vremena da se naviknete na sve kontrolne tastere. Kada se posmatra kvalitet prijema signala, Nokia 3300 je tipičan predstavnik Nokia telefona pošto nije bilo nikakvih problema u komunikacijama. Data adapter, koji dolazi u standardnom paketu, ne može se koristiti za prebacivanje podataka, tako da nije moguće koristiti ovaj telefon kao GPRS modem.

Među nedostacima možemo pomenuti i slabu vezu između telefona i handsfree adaptera, koji se posle nekog vremena samo otkači.

Pošto je ovaj telefon namenjen mladima, može postati veoma tražen u toj grupi korisnika. Nemoguće je očekivate velike količine prodatih telefona, one će biti na nivou Nokia 5100 telefona, ne više. Osnovne prepreke u široj popularnosti ovog modela na tržištu su: neugodni kontrolni tasteri, nedostatak više različith boja telefona i generalno malo zahteva za hibridnim uređajima. U svakom slučaju, Nokia 3300 će biti jedinstevna ponuda na tržištu i ostaće takva dugo vremena.

SAR nivo za ovaj telefon iznosi 0.77 W/kg (po drugoj metodi - 2W/kg).

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024