3200 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 3200
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 3200. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 3200 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 3200

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
Dva izmenjiva umetka
10 papira za štampanje umetaka
Kaiš za zglob

Nokia je odlučila da ne zaostaje za konkurencijom i predstavila je telefon namenjen pretežno mladim ljudima. Telefoni koji pripadaju seriji 3000 nisu skupi. U osnovi, ovo je isti telefon kao Nokia 7250i koji se još uvek proizvodi i ima stabilnu prodaju. Inženjeri kompanije Nokia su odlučili da idu utabanom stazom i da ne izmišljaju toplu vodu. Postojećem modelu je izmenjen dizajn koji je sad namenjen mladima, softver je novijeg datuma i tako se došlo do Nokia 3200 modela.

Dizajn se ne može nazvati drugačije sem mladalačkim. Za kućište se koristi providna plastika i grafički ukras u vidu papira koji se nalazi ispod. Na prednjem delu telefona plastika je glatka i providna, pa možete jasno videti unutrašnjost telefona. Ovo čini telefon jedinstvenim i bez sumnje originalnim. Nije teško skinuti oba dela maske; dok su na telefonu ne škripe mnogo, čuje se samo malo krckanje kada pritiskate telefon. Svaki telefon sa izmenjivim maskama ima par nedostataka: ili je masku teško skinuti ili škripi kao stara vrata. Bilo koji telefon koji je do sada predstavljen imao je makar jednu od ovih mana.

U svaki deo maske (sa unutrašnje strane) možete postaviti sliku koju želite ili jedan od postojećih umetaka. Nokia je odlučila da uz svaki telefon uključi tri umetka. Jedan od njih se već nalazi u telefonu kada ga kupite, dok su ostali u kutiji. Različite slike mogu dosta uticati na izgled telefona; ponekad je teško poverovati da se radi o istom telefonu. Postoje i stereoskopske slike koje se menjaju u zavisnosti od ugla pod kojim se posmatraju. Nokia će prodavati ovakve slike kao što je to radila sa maskama za ostale modele telefona.

Ako smatrate da ste kreativna osoba možete sami kreirati slike koje ćete postaviti u telefon. Potreban Vam je samo par makaza, papir/magazin/slika/itd. koji ćete postaviti unutar telefona i malo strpljenja da sve to uradite.

Panasonic je prvi predstavio nešto slično sa modelom GD67. Možete postaviti bilo koju sliku unutar providne zadnje maske. Deset papira koji dolaze uz telefon imaju perforirane ivice za umetke. Možete odštampati na njima sliku koju želite. Odlučio sam se na mali eksperiment i dao sam ovaj telefon svom susedu, tipičnom 15-godišnjem učeniku. Vratio mi je telefon sa slikom BMW-a sa zadnje strane i T.A.T.U. devojkama na prednjoj strani. Sve je uradio veoma lepo iako mu nisam dao umetke. Dakle, nije teško da kreirate sopstveni dizajn.

Nožić je trebalo da dolazi u standardnom paketu, ali izgleda da ih Nokia nije napravila dovoljno na vreme ili su samo odlučili da malo eksperimentišu.

Dosta ljudi neće stavljati slike u telefon, pa će tako on izgledati potpuno ogoljeno.

Pošto je plastika dosta glatka ogrebotine će se pojaviti zapanjujućom brzinom. Ako koristite umetke ogrebotine neće biti preterano vidljive. Zbog specifičnosti telefona on se isporučuje sa opnom koja povezuje ekran i zadnju masku. Plasika sa strane je grublja i mat. Nije ni čudo, pošto se ovi delovi telefona najbže istroše. Ako volite da nosite telefon u istom džepu u kom nosite ključeve, moram Vas upozorite da je to loša ideja pošto će se telefon veoma brzo oštetiti.

Nokia 3200 nije telefon koji ćete nositi u futroli pošto je njegova poenta u dizajnu i izgledu. Kaiš za zglob se nalazi u standardnom paketu. Rupa za kaiš se nalazi na gornjoj strani telefona, blizu tastera za uključivanje/isključivanje.

Ekran je tipičan za ovakav tip telefona i trenutne Nokia aparate. Može prikazati do 4096 boja, rezolucija je 128x128 piksela (28x28 mm, iako proizvođač tvrdi da je 27.3x27.3 mm). Na ekranu se mogu videti do pet linija teksta i jedna statusna linija. Ekran pobledi kada se gleda na suncu, mada je još uvek čitljiv. Veći probleme može zadati izbor šeme boja. Kada izaberete boje, ta boja će biti primenjena i na ikone koje se prikazuju u mirovanju. Po mom mišljenju većina varijanti izgleda užasno (čak i ako je izabrana tamna pozadina), sa dosta poteškoća ćete videti jačinu signala ili status baterije. Optimalni izbor bi bio crni indikatori na beloj pozadini, ali ova kombinacija se nalazi u samo jednoj šemi, dok ostatak menija izgleda bezveze. Moraćete da nađete kompromis, iako većina korisnika neće smatrati da je ovaj problem važan. Možda su u pravu, ali ovaj problem ne doprinosi pozitivnom utisku.

Ekran ima jednu očiglednu prednost, sat i trenutni status (propušteni pozivi, primljene poruke, zaključavanje tastature) su prikazani na crnom ekranu kada je telefon u mirovanju. Ovo je napravljeno zbog uštede energije, kao i zbog toga da korisnik ne mora da otključava tastaturu da bi proverio status.

Tastatura je veoma dopadljiva, pogotovo kada je aktivirano pozadinsko osvetljenje (bele boje), simboli na tasterima su jasno vidljivi u svim uslovima. Ipak, ergonomija tastature je loša.

Tasteri su grupisani u parovima, što je u redu za programabilne tastere, ali ne i za ostatak tastature. Ponekad kada kucate SMS poruku može se desiti da pritisnete pogrešni taster. Potrebno je 4 dana da bi se navikli na ovakvu tastaturu, mada ni posle tolikog perioda nema garancije da nećete pogrešiti u kucanju. Neudobnost je velika i kada igrate igrice. Igru Bounce je veoma teško igrati u početku. Navigacioni taster je 4-smerni i ne možete ga pritisnuti. Ocenjujemo ga kao prosečnog na skali komfornosti.

Digitalna kamera se nalazi sa zadnje strane, ima CIF rezoluciju (352x288 piksela). Zadnja maska se koristi kao zaštita za sočivo, ako je sklonite videćete da se kamera nalazi na telu telefona.

Baterija je Li-on kapaciteta 780 mAh i Nokia je opet odlučila da to bude BLD-3 model. Nokia tvrdi da će telefon raditi do 250 sati u mirovanju i do 4 sata ako se koristi za razgovor. Dok smo testirali telefon, on je radio 3 dana od kojih je 45 minuta utrošeno za razgovore i do 25 minuta dnevno za igrice. Potrebno je malo više od sat vremena da bi se telefon u potpunosti napunio. Konektor za punjač je standardan i nalazi se sa donje strane telefona u blizini Pop-port konektora.

Jedna od specifičnosti je da zvuk melodije dolazi sa leve strane, rupe su dosta velike pa je zvuk jači nego u prvim modelima Platforme 40 (Nokia 7210, 6610), iako se zvuk ne razlikuje u velikoj meri.

Ugrađena lampa se nalazi sa donje strane telefona. Prema uputstvu, može se aktivirati čak i ako je tastatura zaključana, mada telefon koji smo imali na testu nije podržavao tu funkciju. Morao sam prvo da otključam tastaturu i da držim taster "*" da bih aktivirao lampu. Lampa je veoma snažna pa može poslužiti i da Vam osvetli put i na ulici a ne samo pred vratima.

Veličina telefona je tipična za ovaj segment (107.5x45.1x20.8 mm), kao i njegova masa (90 grama). Dakle, možete ga držati gde god poželite.

Dugo vremena u seriji 3000 nije bilo modela sa infracrvenim portom, ali sada je port tu. Nalazi se sa gornje strane telefona. Sa ugradnjom infracrvenog porta Nokia je modelu 3200 dodala poene i po prvi put možete slati fotografije na druge telefone. Ranije je ovo bilo nemoguće zato što mrežni operateri naplaćuju GPRS i MMS usluge, ali je Nokia ipak odlučila da izađe u susret svojim kupcima.

Meni

Još jedna stvar koju ne mogu da shvatim je da Nokia nije upotrebila animirane ikone u glavnom meniju. Jedina moguća teorija do koje sam došao je da je polisa kompanije Nokia da ako želite animirane ikone morate kupiti skuplji telefon. To znači da problem nejednakosti korisnika leži samo u marketingu i ne zavisi od tehničkih problema ili sličnih stvari.

Ovo je tipični Nokia telefon, glavni meni je predstavljen listom ikona sa naslovima. Kao u svim skorašnjim modelima, imate mogućnost da menjate izgled menija u tabelu ikona (10), kao kod Siemens telefona, tri ikone po redu i skrol opcija za četvrti red sa jednom ikonom. Možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva u obe varijante.

Svi podmeniji su predstavljeni standardnim listama; i ovde je podržana brza navigacija pomoću brojeva. Možete koristiti i personalizovani meni, Go To, povezan sa desnim programabilnim tasterom kojeg možete aktivirati dok je telefon u mirovanju.

Deseta stavka u glavnom meniju je Go To meni. Nisam mogao da shvatim zašto je Nokia odlučila da ovo bude posebna stavka u meniju. Namenjena je brzom pristupu, a kada se ulazi u glavni meni da bi se pristupilo Go To meniju, onda taj meni nekako gubi smisao.

Memorija telefona je dinamički deljena i iznosi 1 MB, što je premalo za telefon sa kamerom.

Imenik. Nekoliko brojeva telefona možete dodeliti jednom unosu i postoje razne ikone za svaki tip broja telefona (kuća, posao, mobilni, fax). Broj koji unesete će postati glavni za taj unos. Možete promeniti glavni broj kasnije, ako je to potrebno.

Svakom unosu možete dodeliti sliku ili fotografiju, najzad! Slika će biti premeštena u poseban folder i biće joj promenjena veličina na odgovarajuću. Ovo je sjajna mogućnost, pogotovo što originalna slika neće biti menjana. Sa druge strane, promena veličine slike će joj smanjiti kvalitet, i biće teško prepoznati lice. Slika će biti prikazana pri dolazećem pozivu, kao i ime.

Svakom unosu možete dodati WWW adresu, malo tekstualno polje i punu poštansku adresu.

Bez obzira na to što je memorija dinamički deljena, maksimalan broj unosa u memoriju telefona je 250.

Tradicionalno, telefon podržava grupe u imeniku; svakoj grupi možete dodeliti melodiju. Možete podesiti pozivanje glasom za najviše 50 unosa.

Poruke. Normalna tastatura bi omogućila brže kucanje poruka, pa je zato Nokia u ovaj model ugradila sva moguća poboljšanja za tekstualnu komunikaciju. Slanje/primanje SMS nije iznenađenje, kao ni podrška za T9. Telefon podržava EMS, iako je to samo Nokia Smart Messaging, što znači da šalje poruke u svom formatu koji je kompatibilan sa telefonima ostalih proizvođača (Samsung, LG, Motorola). Telefon ima 10 grafičkih šablona i sve su to poznate slike stare 4-5 godina. Čuvanje tradicije je lepo, ali bi voleli da vidimo nešto novo i moderno. Nažalost, telefon ne podržava pravi EMS, poruke koje smo slali sa Nokia 3200 modela nisu bile čitljive.

U memoriji telefona možete sačuvati do 50 SMS poruka. Podržane su produžene poruke, maksimalne veličine do 885 simbola (6 poruka).

Možete formirati distribucione liste, ako želite da šaljete jednu SMS poruku na više telefonskih brojeva.

Sa druge strane, limiti za MMS poruke koje je uvela Platforma 40 su uklonjeni. Možete kreirati poruke od nekoliko stranica i možete dodavati svoje fajlove na svakoj stranici (slike, fotografije, melodije). Limit svake poruke je 100 KB i on važi za celu poruku a ne i za broj objekata. Možete slati i zapise iz diktafona i video klipove koje ste snimili kamerom.

Lista poziva. Sastoji se od tradicionalne liste primljenih, pozvanih i propuštenih poziva. Svaka lista može prikazati do 10 brojeva. Ovde možete pogledati dužine poziva kao i njihovu cenu. Nije prisutna zajednička lista, mada po mom mišljenju nije previše zgodna za upotrebu.

Podešavanja. Ovde možete podesiti pozadinu ekrana, nivo kontrasta, šeme boja, automatsko zaključavanje tastature i skraćenice za levi programabilni taster.

I profili se nalaze u ovom meniju. Glavni profil možete aktivirati u različitim trenucima koje unapred možete odrediti. Za svaki profil možete podesiti tip melodije, njenu jačinu, vibraciju, tonove za tastere i tip alarma za SMS poruku. Po prvi put Nokia je predstavila filter - analogno opciji kod Siemens telefona koju oni već dugo imaju. U osnovi to je podešavanje filtera za dozvoljenje pozive. Npr. možete postaviti filter za unose iz Imenika i tada će biti prihvaćeni samo brojevi koje imate u imeniku. Ako Vas pozove neko ko nije u imeniku, telefon se neće oglasiti, već se sam zasvetleti pozadinsko osvetljenje. Profile možete promeniti kratkim pritiskom na taster za uključivanje/isključivanje, što je lakše nego ići u kroz menije - ovo je standardna mogućnost Nokia aparata.

Galerija. Osnovni komplet foldera se nalazi u ovom meniju. Slike koje su slikane kamerom se nalaze u posebnom folderu. Kada pregledate slike, možete pozvati ugrađeni editor koji će omogućiti da modifikujete sliku. Možete postaviti okvire na svaku sliku. Od sada možete eskperimentisati sa raznim okvirima bez bojazni da ćete upropastiti original. Neke preinstalirane slike možete postaviti na slike i pomerati ih po svojoj volji. Najzad, možete smanjiti sliku odsecanjem nepotrebnih delova (po blokovima). To je sve što možete uraditi sa ugrađenim editorom.

Nova stavka se nalazi u meniju Galerija, koja se tiče copyright-a. Izgleda da je Nokia odlučila da ga ugradi pošto je većina operatera htela da osigura svoje vlasništvo (logoe, melodije) od daljeg distribuiranja. Slike i melodije koje su zaštićene na ovaj način ne mogu se slati ili kopirati. Jedino što možete uraditi sa njima je da ih obrišete ili iskoristite kao pozadinu/skrinsejver/melodiju.

Media. Ovaj meni se sastoji od tri sekcije: Radio, Kamera i Diktafon. Radio je tipičan za Nokia telefone, ništa novo nije predstavljeno u ovom modelu. Možete tražiti stanice automatski ili manuelno, i dodeljivati im imena. Stereo slušalice dolaze u standardnom paketu. Možete slušati radio i preko zvučnika, ali slušalice moraju biti povezane pošto su one ujedno i antena. Kvalitet FM radia je odličan.

Ugrađena kamera omogućava da slikate slike u dve rezoluce: CIF (352x288 piksela) i kao portret (80x96 piksela). Kvalitet slika je dosta daleko od toga da je dobar. Kada koristite tražilo savetujem Vam da ne pravite brze pokrete, pošto telefon ne može uvek da ih prati. U našem primerku zvuk slikanja se čuo pošto je slika uslikana. Podešavanja za kameru su siromašna, prisutno je podešavanje za noćno slikanje kao i tri tipa kvaliteta slike. Fajlovi se čuvaju u JPEG formatu.

Posle prebacivanja fotografija na PC računar one izgledaju dobro (u poređenju sa konkurencijom) u šta se možete uveriti ako pogledate slike u ovom testu. Smešna stvar je da smo morali prvo da prebacimo fotografije na SonyEricsson T630 i zatim na PC računar. Nokia 3200 nije mogla da pošalje fotografije preko infracrvenog porta na moj notebook računar iz nepoznatog razloga iako je mogla da se sinhronizuje sa njim.

Diktafon omogućava da snimate neograničen broj unosa čija dužina ne prelazi jedan minut. Svaki od snimaka možete poslati uz MMS poruku (ARM format) ili iskoristiti kao melodiju.

Organajzer. Ova funkcija je slična onima koje koriste prethodni modeli, Nokia 6610 na primer. Možete uneti od 50 do 100 unosa, broj zavisi od njihove dužine. Automatsko brisanje starih unosa je podržano. Kalendar možete pogledati na nekoliko načina: mesečno, nedeljno ili na novi način kada je lista unosa podeljena na sate. Unose možete klasifikovati po sledećim grupama: sastanak, poziv, rođendan, podsetnik i beleška. Svaki unos može imati svoj zvučni alarm i vreme notifikacije.

Alarm je veoma jednostavan, možete postaviti da se uključi FM radio, ali ne smete zaboraviti da ostavite slušalice uključene inače je funkcija beskorisna. Kalkulator je veoma jednostavan.

Aplikacije. Ovaj meni ima dva pod-menija: Igre i Kolekcija. Prvi meni bi trebalo da ima pre instalirane Java-aplikacije, npr. Svetsko vreme, ali nije imao nijednu aplikaciju. Moraćete da ih skinete ručno. Dve igre su Bounce i Virtual Me. Bounce je postala veoma popularna kod korisnika Nokia telefona, dok je druga igra veoma dosadna, morate da pritiskate određene tastere da bi manipulisali karakterom.

Servisi. WAP pretraživač se nalazi ovde, njegova verzija je 2.0.

Utisci

Melodije su veoma glasne i po tome je ovaj telefon sličan ostalim Nokia aparatima. Melodije su polifone, bilo bi čudno očekivati nešto drugo ovih dana. Vibracija je prosečne jačine, mada ćete je teško osetiti ako se telefon nalazi malo dalje od Vašeg tela, npr. u zimskoj jakni. Melodije zvuče prijatno, ali nemojte mnogo očekivati od njih, na kraju one su samo 16-glasne.

Od sada Nokia u svaki novi model ugrađuje podršku za EDGE tehnologiju, za kojom još uvek nema velike potražnje. GPRS klase 10 (4+1 ili 3+2) zvuči mnogo interesantnije.

Nokia je odlučila da odlučila da predstavi novu mogućnost automatskog podešavanja jačine zvuka pri predstavljanju Nokia 3200 telefona. Telefon će smanjiti/pojačati jačinu zvuka u zavisnosti od okruženja. Na primer, ako šetate ulicom, pojačaće se zvuk, a ako uđete u neku zgradu, on će se vratiti na normalu. U bliskoj budućnosti ova funkcija će zameniti tastere za kontrolu jačine zvuka na telefonu. Ova mogućnost će biti standardna u Nokia telefonima koji će se pojaviti.

Kvalitet prijema signala je veoma dobar, telefon je radio stabilno u različitim uslovima. Ovaj model je namenjen mladima, što je očigledno ako se pogleda dizajn telefona, izmenjivi umetci. Ugrađena kamera pokazuje da je ovaj telefona namenjen onima koji prate progres i ne žele da troše mnogo novca na novotarije i telefone. Glavni konkurenti ovom telefonu biće Motorola E365, Siemens MC60, Alcatel 735. Nokia 3200 ima dosta dobrih funkcija i dobro je balansiran. Može biti pravi takmac telefonima Alcatel 735 i možda čak Motorola E365 modelu (telefon ima više funkcija, ali sličnu cenu).

SAR nivo je 0.56 W/kg (Evropski standard).

Primeri melodija Nokia 3200 modela (mp3, 190 Kb)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024